تنفس بدبو،   بیماری است که وقتی فرد دهانش را باز می کند و تنفس آزاد می شود، بوی بدی به اطراف منتقل می گردد و این موضوع می‌تواند در هنگام صحبت کردن ، حسن نا خوشایندی را برای مردم ایجاد کند . گفته می‌شود که شایع‌ترین علت بوی بد دهان به دلیل مشکلات مربوط به دندان است که ۲۰ درصد از جمعیت جهان به آن مبتلا هستند . بوی بد دهان یک مشکل رایج در زندگی است که طبق تحقیقات موسسه عمومی دندانپزشکان در بیش از ۹۰ درصد موارد این بود از دهان ، گلو و لوزه ها می باشد . بوی بد دهان بیماری خطرناکی به شمار نمی رود اما می تواند بر زندگی کیفیت زندگی افراد تاثیر گذار باشد .

بوی بد دهان

علل بوی بد دهان

علل بوی بد دهان

هالیتوز نام پزشکی این مشکل است که سبب خجالت فرد و حتی منزوی شدن او می گردد .  بوی بد دهان می تواند موقت باشد و یا به علت های متفاوت ادامه داشته باشد اما این مشکل می‌تواند نشانه‌ای از یک شرایط پاتولوژیک جدی شود . در دهان هر فرد انواع متفاوتی باکتری وجود دارد که توسط تجزیه پروتئین به اسیدهای آمینه تبدیل می شوند و برخی از این باکتری ها می توانند سبب ایجاد بوی بد دهان شوند. اگر چه بوی بد دهان بیماری جدی نیست اما اگر شما همراه با آن تب مداوم ضعف لثه و دندان و التهاب لثه داشته باشید و صحبت کردن تان با سختی مواجه شود بهتر است برای اطمینان بیشتر به پزشک مراجعه کنید و در کل پیشنهاد می گردد که حداقل دو بار در سال نزد دندانپزشک بروید .

درمان بوی بد دهان

درمان بوی بد دهان

از علت بوی بد دهان می توان به خشکی دهان ، بیماری های لثه ، مصرف سیگار و تنباکو ، باقی ماندن غذا روی دندان ها یا زبان ، رژیم غذایی کم کروهیدرات ، مصرف الکل ، پوسیدگی دندان ، بازگشت اسید به مری ، عفونت ریه ، دیابت ، مصرف برخی داروها مانند داروهای ضد حساسیت و ضد افسردگی و مصرف غذاهای خاصی مانند پیاز و سیر ، به دلیل وجود گوگرد در آن ها اشاره کرد .اینکه بوی بد دهان به دلیل ابتلا به یک بیماری جسمی پایه ای باشد ، احتمال بسیار کمی دارد.برای رفع بوی بد دهان پیشنهادهایی ارائه می شود که در اینجا قصد داریم به بررسی برخی از روش های درمان بوی بد دهان بپردازیم. در وهله اول باید دقت کنیم که بهداشت دهان و دندان به صورت کلی رعایت گردد .

بوی بد دهان

درمان تنفس بد بو

روش های درمان تنفس بد بو

 برای تمیز کردن دهان می توانید از دانه رازیانه استفاده کنید که این  دانه بسیار عالی عمل می‌کند و به کنترل بوی بد دهان کمک فراوانی می‌کند . دانه رازیانه حاوی خواص ضد میکروبی است که با باکتری های درون دهان مبارزه می‌کند . یک قاشق چای خوری تخم رازیانه را بعد از هر وعده غذایی بردارید و بجوید . این دانه می تواند کمک شایانی به حل مشکل بوی بد دهان شما بکند . یکی دیگر از دانه هایی که می تواند در از بین بردن بوی بد دهان تاثیرگذار باشد دانه شنبلیله است که البته نوشیدن چای شنبلیله نیز برای درمان بوی بد دهان موثر است . محتوای اسیدی در آبلیمو از رشد باکتری در دهان  جلوگیری می کند . یک قاشق سوپ خوری آبلیمو را به یک لیوان آب اضافه کنید و دهان خود را با آن تمیز کنید . به این طریق می توانید تا حد زیادی از بوی بد دهان خود جلوگیری کنید.

آدامس برای درمان بوی بد دهان

آدامس برای درمان بوی بد دهان

 یکی از روش هایی که به درمان بوی بد دهان کمک می‌کند قرقره کردن مخلوط آب و سرکه سیب  است . اسید موجود در سرکه سیب آنتی باکتریال است و به جلوگیری از بوی بد دهان کمک می‌کند . به این منظور یک قاشق چایخوری سرکه سیب را با یک لیوان آب گرم مخلوط کرده و به مدت ۵ الی ۷ دقیقه در دهان خود قرقره کنید و سپس با آب شستشو دهید سرکه سیب و جوش شیرین نیز به خنثی کردن اسید در دهان و کشتن باکتری ها کمک فراوانی می‌کند.با استفاده از نصف قاشق چای خوری زغال چوب فعال دهان خود را شسته و سپس با آب شستشو دهید ادامه این درمان ۲ الی ۳ بار در هفته به رفع بوی بد دهان کمک میکند . دائماً آدامس بدون قند بجوید . آدامس با افزایش و حفظ ترشح مقدار مناسب بزاق در دهان و گلو به درمان بوی بد دهان کمک می‌کند و استفاده از آدامس های با طعم نعنایی پیشنهاد می گردد .

بوی بد دهان

مبارزه با بوی بد دهان

پروبیوتیک ها معمولا جایگزین باکتری های مفیدی می شوند که به جلوگیری از بوی بد دهان کمک می‌کند لذا برای درمان بوی بد دهان پروبیوتیک مصرف کنید و سیگار کشیدن پیشگیری کنیدغذاهایی که سرشار از ویتامین دی هستند محیط نامطلوبی برای باکتری ها فراهم می کنند که شما می توانید مکمل های ویتامین دی را با غذا یا نوشیدنی مصرف کنید برخی از غذاهای غنی از ویتامین d شامل ماهی،  قارچ ،   پنیر ،   تخم مرغ و ماست هستند

علل بوی بد دهان

علل بوی بد دهان

 غذاهای با فیبر بالا به تمیز کردن دندان کمک می کنند و به خوبی با بوی بد دهان مبارزه می کنند . پس خوردن یک عدد سیب پس از هر وعده غذایی انتخابی مفید است . بهتر است از غذاها و نوشیدنی‌هایی که حاوی قند هستند اجتناب کنید و استفاده از الکل نیز سبب خشکی دهان و در نتیجه بوی بد دهان می گردد.  میخک دارای خواص ضد باکتری بوده و نفس شما را تازه می کند و از این طریق می توانند از انواع تنفس بد بو جلوگیری کند .  برای جلوگیری از تنفس بد بو می توانید چند تکه میخک را بجوید برای راحت‌تر جویدن آن ابتدا میخک را کوبیده و سپس بجوید . البته استفاده از چای گل میخک نیز در این درمان به شما کمک کننده خواهد بود

بوی بد دهان

انواع تنفس بد بو

 

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید