لنفوسیت ها نوعی گلبول سفید هستند و عوامل مختلفی باعث پایین بودن لنفوسیت در آزمایش خون می شود. البته تشخیص پایین بودن لنفوسیت ها به طور علائم ظاهری ساده نیست و پزشکان با تکرار آرمایشات پی به این مشکل می برند. تانما در این مطلب ضمن بیان علل و علائم کاهش گلبول سفید خون و لنفوسیت ها، روش های درمان لکوپنی را بیان می کند؛

گلبول سفید خون و انواع آن

گلبول های سفید که لکوسیت ها نیز نامیده می شوند ، بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن را تشکیل می دهند. این سلول ها با حمله به باکتری ها ، ویروس ها و میکروب هایی که به بدن حمله می کنند ، در مبارزه با عفونت ها به بدن کمک می کنند. گلبول های سفید خون در مغز استخوان تولید می شوند و پس از تولید در سرتاسر جریان خون گردش می کنند. پنج نوع اصلی از گلبول های سفید وجود دارد:

 • نوتروفیل ها
 • لنفوسیت ها
 • ائوزینوفیل
 • مونوسیت ها
 • بازوفیل

تعداد طبیعی گلبول های سفید

تعداد سلولهای سفید خون (WBCs) در افراد مختلف متفاوت است، اما حد طبیعی معمولاً بین 4000 تا 11000 در هر میکرولیتر خون است. آزمایش خون که میزان WBC را کمتر از 4000 در هر میکرولیتر نشان می دهد ممکن است بدان معنی باشد که بدن شما ممکن است نتواند آنطور که باید با عفونت مبارزه کند.

لکوپنی چیست ؟

لکوپنی اختلالی است که در آن تعداد سلول های سفید خون فرد کمتر از میزان مورد نیاز است. تشخیص لکوپنی با استفاده از یک آزمایش خون به نام شمارش کامل خون یا CBC انجام می‎شود.

تفاوت لکوپنی و نوتروپنی

اصطلاحات لکوپنی و نوتروپنی اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند. با این حال ، آنها به شرایط کمی متفاوت اشاره می کنند. لکوپنی یک اصطلاح چتر است که به کاهش هر یک از انواع گلبول های سفید خون اشاره دارد. نوتروپنی نوعی لکوپنی است اما به طور خاص به کاهش نوتروفیل ها ، رایج ترین نوع گلبول های سفید خون اشاره دارد. تعداد نوتروفیل های شخص شاخص مهمی در خطر ابتلا به آنها است.

شمارش مطلق نوتروفیل (ANC) آزمایشی است که پزشکان برای تصمیم گیری در مورد سلامت کلی فرد انجام می دهند. این آزمایش می تواند به تشخیص شرایطی که شامل سرطان خون هستند کمک کند. همچنین می تواند به ارزیابی پاسخ بدن به درمان ها ، از جمله شیمی درمانی کمک کند.

انواع گلبول های سفید خون

لکوپنی چیست

علل کاهش گلبول سفید

مشکلات مغز استخوان

مغز استخوانهای اسفنجی سلولهای خونی را تولید می کنند. تعداد کم WBC اغلب با مشکلات مغز استخوان مرتبط است. وجود برخی مواد شیمیایی مانند بنزن و سموم دفع آفات و همچنین برخی از انواع درمان سرطان و سرطان از جمله شیمی درمانی و پرتونگاری می تواند به توانایی مغز استخوان شما در ساخت WBCs آسیب برساند.

اختلالات خود ایمنی

برخی از بیماریهای خود ایمنی مانند لوپوس و آرتریت روماتوئید سبب می شوند که بدن شما، گلبول های سفید خود را از بین ببرد.

عفونت

ویروس ها می توانند بر مغز استخوان شما تأثیر بگذارند و مدتی باعث تولید کم WBCs شوند. عفونت های شدید ، مانند عفونت های خونی، باعث می شود بدن شما سریعتر از آنچه باعث ایجاد آنها می شود، از WBCs استفاده کند. HIV نوع خاصی از گلبولهای سفید را از بین می برد.

داروها

برخی از داروها از جمله آنتی بیوتیک ها می توانند WBCs را از بین ببرند.

تغذیه

عدم خوردن خوب یا سطح پایین ویتامین های خاص، مانند اسید فولیک و B12 ، می تواند بر نحوه ساخت بدن شما از طریق WBCs تأثیر بگذارد. سوء مصرف الکل می تواند با کاهش مواد مغذی موجود در بدن شما در شمارش WBC اختلال ایجاد کند.

مشکلات طحال

طحال همچنین باعث کاهش WBCs می شود. عفونتها ، لخته شدن خون و سایر مشکلات می توانند باعث تورم طحال شوند و به همان روشی که باید عمل نکنند. با این کار تعداد WBC شما کاهش می یابد.

نشانه های کمبود گلبول سفید یا لکوپنی

احتمالاً متوجه هیچ گونه نشانه ای از لکوپنی نشده اید. اما اگر تعداد گلبول های سفیدتان بسیار پایین باشد، ممکن است دارای علائم عفونت باشید، ازجمله:

 • تب بالاتر از 100.5 درجه فارنهایت (38 درجه سانتی گراد)
 • سرماخوردگی
 • تعریق

در ضمن از پزشک تان بپرسید که چه مواردی را باید مشاهده کنید. اگر هر علائمی داشتید، سریعاً به او بگویید.

علل کمبود گلبول سفید

نشانه های کمبود گلبول سفید

لنفوسیت چیست ؟

لنفوسیت نوعی گلبول سفید در سیستم ایمنی مهره داران است که به مبارزه با عوامل بیماری زا می پردازد. آن ها نوع اصلی سلول موجود در لنف هستند که باعث نام لنفوسیت می شوند. لنفوسیت ها بین 18 تا 42 درصد لکوسیت های در گردش را تشکیل می دهند.

علل کاهش لنفوسیت خون

علل عمومی

 • بدن قادر به تولید تعداد مناسب لنفوسیت ها نیست.
 • بدن تعداد زیادی لنفوسیت تولید می کند اما آنها تخریب می شوند.
 • لنفوسیت ها در طحال یا گره های لنفاوی به دام افتاده اند.

علل اکتسابی

علل به دست آمده بستگی به شرایط پزشکی اصلی و یا پاسخ به درمان های پزشکی دارد. برخی از نمونه های علمی حاصل شده عبارتند از:

 • بیماری های عفونی
 • اختلالات خود ایمنی
 • استروئید درمانی
 • سرطان خون و بیماری های خون
 • اشعه یا شیمی درمانی

علل ارثی

علل ارثی مربوط به نقص ژن هایی هستند که نقش مهمی در توسعه لنفوسیت ها دارند. برخی از نمونه های کلیدی این بیماری ها عبارتند از:

 • ناهنجاری DiGeorge
 • سندرم Wiskott-Aldrich
 • سندرم کمبود ایمنی ترکیبی شدید
 • Ataxia-telangiectasia

نشانه های کمبود لنفوسیت

اغلب دشوار است که پزشکان مشکل لنفوسیت های پایین را تشخیص دهند زیرا به تنهایی علائم و نشانه های قابل توجهی را ایجاد نمی کند. در اغلب موارد، میزان شمارش لنفوسیت های پایین معمولاً در طول آزمایش های بیماری های دیگر تشخیص داده می شود. شاخص های بالقوه تعداد کم لنفوسیت ها عفونت های غیر معمول، افزایش تعداد عفونت ها و یا عفونت های حل نشده هستند. این عوامل می توانند سبب درخواست انجام آزمایش های بیشتر توسط پزشک برای تعیین علت زمینه ای شمارش لنفوسیت های پایین شود.

علل کمبود لنفوسیت

نشانه های کمبود لنفوسیت

عوارض لکوپنی

 • شما مستعد ابتلا به عفونت های مکروبی و انگلی می ‎شوید .
 • اگر مبتلا به سرطان هستید ، به دلیل ضعف سیستم ایمنی بدنتان ممکن است درمانتان به تاخیر بیفتد .
 • در موارد شدید ممکن است این بیماری منجر به فوت شخص شود .

تشخیص لکوپنی

داشتن تعداد پایین گلبول سفید خون می تواند به پزشک تان کمک کند تا به علت بیماری اشاره کند. معمولاً پزشک پس از انجام یک آزمایش خون متوجه می شود که تعداد گلبول های سفید خون با شمارش کامل و بررسی روی شرایط متفاوت، بسیار پایین هستند.

درمان لکوپنی

درمان لکوپنی بستگی به این دارد که چه نوع گلبول سفید خونی پایین است و چه چیزی باعث آن می شود. ممکن است شما به درمان های دیگری نیاز داشته باشید تا از هرگونه عفونتی که از نداشتن گلبول های سفید خون گسترش یافته اند، مراقبت کنید. درمان های رایج عبارت اند از:

داروها

داروها می توانند برای تحریک بدن شما برای ایجاد گلبول های خونی بیشتر مورداستفاده قرار گیرند. یا ممکن است برای شما داروهایی تجویز شود تا علت تعداد گلبول های کاهش یافته را پاک سازی کند مانند ضد قارچ ها برای درمان عفونت های قارچی یا آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت های باکتریایی.

توقف درمان هایی که منجر به لکوپنی می شوند

گاهی اوقات ممکن است لازم باشد که درمانی مانند شیمی درمانی متوقف شود تا به بدن خود زمان بدهید تا سلول های خونی بیشتری تولید کند. تعداد گلبول های خونی شما ممکن است وقتی که درمانی مانند پرتودرمانی تمام شده باشد یا بین جلسات شیمی درمانی باشید، به طور طبیعی افزایش یابد. به خاطر داشته باشید که مقدار زمانی که برای تولید گلبول های سفید خون لازم است، از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

عوامل رشد

عامل تحریک کننده کلونی گرانولوسیت و سایر عوامل رشد که از مغز استخوان گرفته شده اند می توانند مفید باشند، درصورتی که علت لکوپنی، ژنتیکی یا ناشی از شیمی درمانی باشد. این عوامل رشد پروتئین هایی هستند که بدن شما را برای تولید گلبول های سفید خون تحریک می کنند.

رژیم غذایی

یک رژیم غذایی ایمن سازی شده، که معروف به رژیم غذایی کم باکتری یا رژیم غذایی نوتروپنیک نیز است ممکن است در صورت پایین بودن گلبول های سفید خون توصیه شود.

مراقبت های بیماران لکوپنی

درمان لکوپنی

مراقبت های بیماران لکوپنی در خانه

خوب غذا بخورید

برای التیام بیماری خود، بدن شما نیاز به ویتامین و مواد غذایی دارد. جز اینکه پزشک تان به شما بگوید، در غیر این صورت مقداری میوه و سبزیجات بخورید. اگر دچار زخم دهانی یا تهوع هستید، برای یافتن غذاهایی که می توانید بخورید آزمایش دهید و از پزشک خود درخواست کمک کنید.

استراحت

سعی کنید فعالیت هایی را برنامه ریزی کنید که باید برای زمان هایی که بیشترین انرژی را دارید انجام دهید. سعی کنید به خاطر داشته باشید که استراحت کنید و از دیگران بخواهید که به عنوان بخشی از درمانتان، به شما کمک کنند.

خیلی مراقب باشید

شما باید تمام تلاش خود را انجام دهید تا حتی از کوچک ترین بریدگی یا خراش جلوگیری کنید چون هرگونه منافذی روی پوست تان جایی را برای عفونت فراهم می کند. از فرد دیگری بخواهید در حین اینکه شما غذا را می پزید یا می خورید، میزان آن را کاهش دهد. در صورت نیاز به اصلاح، از یک ریش تراش برقی برای جلوگیری از بریدگی ها استفاده کنید. دندان هایتان را به آرامی مسواک بزنید تا از سوزش لثه هایتان جلوگیری کنید.

از میکروب ها دور بمانید

در طول روز دست هایتان را بشویید یا از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید. از افراد و جمعیت های بیمار دوری کنید. از آلودگی دور بمانید، سطل زباله، قفسه حیوانات، و یا حتی تنگ ماهی را مرتباً تمیز نکنید.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید