کاهش میل جنسی در مردان به علل مختلفی اتفاق می افتد و حتی می تواند روند عادی زندگی آن ها را به خطر بیندازد. البته ممکن است کاهش میل جنسی یا کاهش لیبیدو در مردان موقتی و گذرا باشد و با راهکارهای ساده حل شود اما گاهی طولانی مدت است و باید نسبت به درمان آن جدی باشند. تانما در این مطلب ضمن بیان علل کاهش میل جنسی در مردان، روش های درمان آن را نیز بیان می کند؛

کاهش میل جنسی در آقایان چیست ؟

شهوت و میل جنسی معمولاً به یکباره کاهش نمی یابد و مانند سرماخوردگی نیست که صبح با عطسه و سر درد از خواب بلند شوید. کم شدن میل جنسی فرایندی تدریجی است. هر چند نمی توان زمان دقیقی را برای کاهش میل جنسی تعیین کرد، اما آقایان دچار این مشکل، بی میلی جنسی را در چند ماه از سال سپری شده تجربه کرده اند.

تناوب فعالیت جنسی بهترین شاخص برای تعیین میل جنسی نیست، چرا که ممکن است مردی علی رغم میل به برقراری رابطه مدت ها نتواند با جنس مخالف نزدیکی داشته باشد. اما اگر مرد متاهل کمتر از معمول، یعنی کمتر از یک بار در هفته، رابطه جنسی داشته باشد، بهتر است به بررسی وضعیت زندگی جنسی خود بپردازد و از خود سوال کند که آیا از وضعیت فعلی راضی است یا خیر.

انواع کاهش میل جنسی

نوع اولیه

در این نوع به علت اختلالات آناتومی و عملکردی و فیزیولوژیکی مثل اختلال در تشکیل غدد جنسی و یا نارسایی اولیه غدد جنسی ایجاد می شود. از مشخصات این نوع بی میلی جنسی این است که یک فرد بعد از بلوغ اصلاً میل و تمایل جنسی ندارد.

این مشکل به صورت شایع در کسانی که غده هیپوتالاموس و یا هیپوفیز آنها در ترشح هورمونی محرک جنسی کم کار هستند و لذا باعث می شود که هورمون تستوسترون این افراد شدیداً کاهش پیدا کند. این نوع خیلی نادر ولی در افراد جوان در مواقعی ما مشاهده می کنیم.

نوع ثانویه

در این نوع یک فرد میانسال که کاملاً از نظر جنسی فعال بوده به صورت ناگهانی از کاهش میل جنسی شکایت می کنند.

علل کاهش میل جنسی در مردان

انواع کاهش میل جنسی

علل کاهش میل جنسی در آقایان

الف) علل جسمی کاهش میل جنسی در آقایان

بیماری های سیستمیک مانند نارسایی کبد یا کلیه یا قلب یا دیابت یا بیماری هایی که موجب دردهای مزمن می گردند، می توانند باعث کاهش تمایلات جنسی گردند. در بررسی اولیه نیاز به گرفتن شرح حال دقیق و انجام معاینه برای صفات ثانویه جنسی و رویش موهای بدن و اندازه بیضه ها و آلت و بزرگی پستان ها می باشد. همچنین سالمندی و کاهش سطح تستوسترون، سندرم پای بیقرار و برخی اختلالات هورمونی (مانند کم کاری تیرویید و افزایش هورمون پرولاکتین ) نیز در کاهش میل جنسی مؤثر است.

ب) ریشه های روانی کاهش میل جنسی در آقایان

 • افسردگی
 • عدم اعتماد به نفس
 • اضطراب و استرس

عوامل خطرساز

 • اختلاف با همسر
 • مصرف برخی داروها
 • مصرف الکل و مواد مخدر
 • ورزش بیش از حد یا کمبود ورزش
 • مشکلات خواب

علائم کاهش میل جنسی در مردان

برای تشخیص دادن بی میلی جنسی و آشنایی یا نشانه های هشداردهنده بروز این مشکل مخرب بررسی کنید که آیا نشانه های زیر درباره شما صادق است یا خیر:

 • نوازش فقط در اتاق خواب رخ می دهد.
 • نزدیکی احساس ارتباط یا یکی بودن را در شما ایجاد نمی کند.
 • همواره یکی از شما آغازکننده رابطه است و دیگری تمایلی به مقاربت ندارد.
 • دیگر میلی به رابطه جنسی ندارید.
 • مقاربت را بدون احساس و از سر وظیفه مانند یک آدم آهنی انجام می دهید.
 • تقریباً هیچ وقت افکار یا تصورات شهوانی درباره همسر خود ندارید.
 • حداکثر یک یا دو بار در ماه نزدیکی دارید.

اگر اکثر گزاره های بالا درباره شما صادق است، فرایند کاهش میل جنسی در شما شروع شده است. نخستین گام برای یافتن راه حل مناسب تعیین علت کم شدن شهوت است.

تشخیص کاهش میل جنسی در مردان

علائم کاهش میل جنسی در مردان

تشخیص کاهش میل جنسی در مردان

در صورتی که فرد بیش از 2 ماه به اختلال نعوظ مبتلا باشد، باید جهت تشخیص علت آن به پزشک مراجعه کند. پزشک جهت تشخیص علت اختلال نعوظ، در ارتباط با زمان شروع مشکل نعوظ و میل جنسی فرد، بیماری یا آسیب هایی که قادر به ایجاد اختلال نعوظ بوده و هر تغییر جسمی یا عاطفی اخیر از او سوال می پرسد تا تاریخچه کاملی بدست آورد.

همچنین، فرد نیاز دارد تا دارو های مصرفی او توسط پزشک بازبینی شوند. ارزیابی پزشک اغلب شامل معاینه فیزیکی نیز می شود. پزشک می تواند بسته به نتایج، آزمایش های خون جهت ارزیابی هورمون ها، قند خون ناشتا و کلسترول را درخواست دهد. همچنین، می تواند انجام آزمایش هایی را برای ارزیابی کبد و کلیه تجویز کند. به ندرت، برخی مردان به انجام آزمایش های تست عملکرد عصب، عروق خونی و جریان خون نیازمند می شوند.

همچنین پزشک در این شرایط از فرد فشار خون می گیرد ، تستوسترون او را اندازه می گیرد ، و سطح کلسترول را با اسکن فراصوت تعیین می کند که همگی در اختلال نعوظ دخالت دارند و جدا از آن تست های دیگری نیز ممکن است از فرد گرفته شود.

پیشگیری از کاهش میل جنسی در مردان

 • اگر مبتلا به فشار خون بالا، کلسترول بالا و قند خون بالا هستید، حتما آن را درمان کنید.
 • فعالیت فیزیکی و ورزش را حداقل چهار بار در هفته در اولویت قرار دهید .
 • سیگار را ترک کنید .
 • از نوشیدن الکل جدا خودداری کنید.
 • خواب کافی داشته باشید.
 • سطح استرس خود را کاهش دهید .
 • غذاهای حاوی زینک و اسید چرب امگا 3 مصرف کنید.
 • رژیم مدیترانه ای نیز در درمان این مشکل موثر است .
 • سبزیجات ، روغن زیتون ، فلفل ، لوبیا ، پاستا و نان نیز برای مشکلات نعوظ مرتبط با قلب و عروق موثر است.

روش های درمان کاهش میل جنسی مردان

الف) درمان خانگی کاهش میل جنسی در مردان

ورزش کنید

تحرک بسیار مهم است و حس آزادی و شادابی را در فرد القاء می کند. ورزش مورد علاقه خود را انتخاب کنید و با همسرتان یا به تنهایی پیاده روی کنید. تناسب اندام و رضایت از بدن اعتماد به نفس را در برقراری رابطه جنسی نیز افزایش می دهد.

واقع بین باشید

اگر این را قبول کنید که الزاماً هر رابطه جنسی نباید بدون نقص باشد، دیگر هنگام نزدیکی اضطراب نخواهید داشت. اگر به مشکلات احتمالی بخندید، همسرتان دفعه بعد رغبت بیشتری خواهد داشت و می تواند بدون احساس اضطراب و گناه از رابطه لذت ببرد.

از تصورات خود کمک بگیرید

امروزه مشاوران ازدواج سفر هر از گاه در دنیای تخیلات را توصیه می کند. اگر می خواهید همسرتان را در لذت خود شریک کنید، هر دو با هم به کشف دنیای تخیلی نقش بسته در فیلم ها و کتاب ها بروید و مساوات را بین فانتزی های زنانه و مردانه رعایت کنید.

پس از به اشتراک گذاشتن رویاهای خود از همسرتان بخواهید تا تخیلات خود را با شما در میان بگذارد. اگر همسرتان هیچ تخیلی ندارد، دست از تلاش نکشید؛ از او بخواهید فقط یکی از رویاهای خود را که همواره در آرزوی برآورده شدن آن به دست مرد زندگی اش بوده است، نام ببرد.

درمان کاهش میل جنسی در آقایان

درمان خانگی کاهش میل جنسی در مردان

تدارک ببینید

این که بخواهید نزدیکی را بدون هیچ برنامه ریزی در لحظه پیش ببرید و صرفاً به احساس و حرارت خود اکتفا کنید، اشتباه است. اهمیت جزییات را دست کم نگیرید و با آنها به زندگی خود روح بدهید، به همسرتان هدایای کوچک بدهید، موسیقی مورد علاقه دوران تحصیل خود را پخش کنید، موبایل ها را خاموش کنید و پرستار بچه استخدام کنید تا بتوانید با خیال راحت به تماشای یک فیلم طولانی بنشینید.

بر کل بدن تمرکز کنید

امیال جنسی برای مردان معمولاً به طور متناسب بر اندام تناسلی متمرکز نیست. توجه کردن به دیگر ناحیه های تحریک پذیر فشار و اضطراب از حسن عملکرد را کاهش می دهد و رابطه را لذت بخش تر می کند. زمانی که بحث رضایت جنسی مطرح است، کوتاه ترین فاصله بین دو نقطه برانگیختگی تا ارگاسم لزوماً یک خط صاف روی اندام تناسلی نیست.

توجه خود را به کل بدن معطوف کنید تا هم خود و هم همسرتان از رابطه لذت ببرید. به خاطر داشته باشید که عجله ای نیست، مهم لذت بردن است نه به ارگاسم رسیدن. معاشقه را با شوخی و نوازش طولانی تر کنید تا خاطره خوشایندی از نزدیکی در ذهن تان شکل بگیرد.

درباره خواسته های خود صحبت کنید

گفتگو حتی در مواقع مساعد نیز دشوار است، این دشواری در صورت اجتناب از نزدیکی و متشنج بودن روابط دوچندان می شود بنابراین اگر گفتگو برایتان دشوار است، یکی از صدها کتاب جنسی را بردارید و فصلی از آن را باز کنید. راحت در یک گوشه دنج دراز بکشید و کتاب را با هم ورق بزنید. با نگاه کردن به عکس هایش بخندید و شوخی کنید تا همسرتان متوجه شود که شما تا چه حد مشتاق بهبود روابط هستید.

ب) درمان کاهش میل جنسی مردان در طب سنتی

زنجبیل

زنجبیل از جمله گیاهان دارویی با طبع گرم است که مزه ای تند و سوزاننده دارد. مصرف این گیاه به صورت تازه یا خشک شده، تاثیرات درمانی بی نظیری به همراه دارد که یکی از بارزترین آن ها تقویت قوای جنسی است. این گیاه به دلیل طعم و عطری که به غذا می دهد یکی از پر مصرف ترین گیاهان دارویی و غذایی در میان مردم کشورهای شرقی است.

مصرف روزانه ی زنجبیل همراه غذا، چای یا سالادها می تواند علاوه بر افزایش قوای جنسی به عنوان یک داروی طبیعی برای کاهش میزان کلسترول خون، کاهش چسبندگی پلاکت ها، افزایش قوت هضم و متابولیسم بدن مورد استفاده قرارگیرد.

علاوه بر گیاه زنجبیل، امروزه فرآورده های صنعتی از این گیاه دارویی تهیه می شود که در داوخانه ها به فروش می رسد. اسانس زنجبیل یکی از این فرآورده هاست که می توان روزانه 20 تا 30 قطره از آن را به همراه غذا، سالاد و چای 2 تا 3 بار در طول روز مصرف کرد. همچنین مایع استخراج شده از زنجبیل و عسل با یک تخم مرغ پخته می توان ناتوانی جنسی را درمان کند .

جین سینگ

جین سینگ نیز یک نوع گیاه است که خواص متفاوتی دارد و علت های به وجود اورنده اختلال نعوظ را از بین می برد .

سیر

جویدن دو تا سه حبه سیر خام به طور روزانه به درمان ناتوانی جنسی در فرد کمک می کند .

خرمای خشک

خرمای خشک ترکیب شده با عسل، پسته و آجیل نیز در درمان اختلال نعوظ موثر است.

هویج، تخم مرغ و عسل

هویج رنده شده همراه با نصف یک تخم مرغ پخته و یک قاشق غذا خوری عسل در درمان ناتوانی جنسی موثر است .

پیاز سفید

پیاز را باید با شکم خالی و همراه با عسل میل کرد .

درمان کاهش میل جنسی با جراحی

درمان کاهش میل جنسی در طب سنتی

ج) درمان دارویی کاهش میل جنسی در مردان

بررسی داروهای ضد افسردگی

اگر داروهایی مانند داوری ضدافسردگی مصرف می کنید که کاهش میل جنسی یکی از عوارض جانبی آنها است، از پزشک بخواهید آنها را جایگزین کند.

قرص ال _ آرژنین

این قرص یک آمینواسید است که نیتریک اکسید را افزایش می دهد و باعث افزایش گردش خون تقویت سلول های خونی در این قسمت می شود و معمولا توصیه می شود که 5 گرم از این دارو برای این مردان مورد استفاده قرار بگیرد .

سایر داروها

سه نوع داروی موثر به نام های سیلدنافیل، واردنافیل و تالافادیل با افزایش جریان خون آلت تناسلی در حین تحریک جنسی موثر واقع می شوند.

روش های دیگر درمان کاهش میل جنسی در آقایان

درمان های آلت تناسلی

در این مورد، با هدف افزایش جریان خون دارو هایی به آلت تزریق شده یا به میزراه وارد می شوند تا جریان خون را افزایش دهند. در صورتی که دارو های خوراکی جوابگو نباشند، این دارو ها ممکن است موثر باشند

درمان جایگزینی تستوسترون

تستوسترون می تواند به وسیله تزریق، برچسب پوستی، ژل یا قرص هایی که بین گونه و لثه قرار می گیرند (buccal) به بدن رسانده شود. در صورتی که عامل اختلال نعوظ یک مشکل عاطفی یا رابطه ای باشد، پزشک پیشنهاد می کند که فرد و شریک جنسی او به یک درمانگر روابط جنسی مراجعه کنند. مکمل های غذایی درمان های اثبات نشده ای برای اختلال نعوظ بوده و برخی از آن ها شامل عناصر و موادی خطرناک هستند.

تمامی گزینه های درمانی خطرات مربوط به خود را دارند. ممکن است برای یافتن بهترین روش نیاز به امتحان چندین روش باشد. پزشک تا یافتن بهترین گزینه درمانی با بیمار کار خواهد کرد. در صورتی که علت اختلال نعوظ عدم تعادل هورمونی باشد، پزشک بیمار را به یک متخصص غدد ارجاع می دهد.

درمان بیماری های زمینه ای

اگر بیماری جسمی و روحی باعث ایجاد مشکل هستند باید درمان شوند. مثل دیابت، فشارخون و مشکلات هورمونی

طب سوزنی

این سوزن های مخصوص در نقاط خاصی از پوست زده می شود و بدن را در برابر مقاومت در مواجهه با بیماری ها و اصلاح ناتعادلی ها کمک می کند .

جراحی

جراحی زمانی پیشنهاد می شود که فرد دچار مسدودیت در سرخرگ ها شده باشد و عمل جراحی همچنین به افراد جوان تر توصیه می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید