مراقبت های بعد از عمل زیبایی بینی(رینوپلاستی)

در خصوص مراقبت های بعد از عمل بینی این بیماران حدودا تا ۶ ساعت بعد از عمل نباید چیزی میل کنند و بستری می مانند و به دلیل داروهای بیهوشی حرکات معده و روده کند است و چناچه شما چیزی میل کنید باعث بروز حالت تهوع و استفراغ می شود. حدودا ۶ ساعت بعد از عمل ابتدا کمی آب می آشامید و یک ربع بعد مختصری آب میوه .از روز دوم می توانید از غذاهای نرم استفاده کنید و از روز سوم به بعد هر چه خواستید می توانید میل کنید.

از مراقبتهای بعد از عمل بینی معمولا اگر برش یا بخیه ای در پوست بینی باشد در ظرف 4 تا 7 روز از روی بینی برداشته می شود.

از کارها و فعالیت های سنگین پس از عمل بینی تا یک ماه خودداری کنید

استامینوفن با الکل همزمان استفاده نشود.

استفاده از کمپرس یخ برای بیمار بسیار مهم و مراقبتهای بعد از عمل بینی میباشد. بیمار می تواند در هنگام استراحت بر روی بینی و نواحی میانی صورت از آن استفاده نماید. کمپرس سرد در 2 روز اول بعد از جراحی به کاهش ورم و کبودی بعد از عمل بینی کمک کرده و بعد از آن در کاهش درد و ناراحتی پس از عمل موثر است.

مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبتهای بعد از عمل بینی

استفاده از کمپرس یخ برای بیمار بسیار مهم است

پس از جراحی بینی بهتر از غذاهایی که نیار به جوبدن بالا مانند استیک غذاهای گوشتی و ساندویچ دوری کنید ، در بقیه ی غذاها نیازی به محدودیت نیست و مشکلی در خوردن آن ها وجود ندارد، ترجیحا اگر می خواهید از غذاهای گوشتی استفاده کنید بگذارید گوشت های در طبخ غذا یا خیلی نرم شوند یا از مخلوط کن استفاده کرده تا کتر نیاز باشد تا بجوید، همچنین توصیه می شود از خوردن قهوه یا چای داغ پرهیز کنید و آبمیوه ی تازه و سوپ ولرم برای خشک نبودن دهان استفاده کنید.

دراز کشیدن بعد از عمل باعث تورم بینی شما می شود لذا سعی کنید بعد از عمل فقط در حد معمول دراز بکشید.

در ۲ الی ۳ ماه اول بعد از عمل تورم ناشی از عمل شدیدتر است  وبه مرور بعد از این زمان بینی شکل بهتری پیدا می کند. اگر پوست بینی شما ضخیم است تورم دیرتر از بین میرود.

از روز سوم به بعد کارهای سبک مثل کارهای سبک منزل، کارهای اداری، کار با کامپیوتر و… بلامانع است.

یک هفته بعد از عمل جهت برداشتن  آتل سیلیکونی روی بینی به مطب مراجعه خواهید کرد در مواردی که بینی به روش بسته عمل شده باشد جهت خارج نمودن مش داخل بینی 48 ساعت بعد از عمل بایستی مراجعه نمایید.. باید مراقب باشید در طی این مدت پانسمان روی بینی شما خیس نشود لذا برای استحمام باید به وسیله دوش دستی از گردن به پایین را بشویید و بعد بخوابید تا شخص دیگری موهای شما را بشوید بدون اینکه پانسمان شما خیس شود.این موارد از از مراقبتهای بعد از عمل بینی میباشد.

درد بعد از عمل جراحی بینی

از عوارض جراحی بینی بعد از عمل مقدار کمی درد طبیعی است و ممکن است که پزشک برای بیمار مسکن تجویز نماید. توجه به این نکته بسیار مهم است که بیمار برای کنترل درد خود نباید از آسپیرین یا داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی حاوی Motrin مثل ایبوپروفن، ادویل و نوپرین مصرف کند چرا که این داروها با رقیق کردن خون ، می توانند باعث افزایش خون ریزی شوند.

تغییر رنگ

اغلب افرادی که تحت عمل جراحی بینی قرار می گیرند، هیچ کبودی ای را تجربه نمی کنند. در واقع این حالت به ندرت پیش می آید. به هر حال اگر کمی تغییر رنگ در صورت ایجاد شد، جای نگرانی نیست. این وضعیت پس از گذشت یک هفته تا 10 روز به حالت طبیعی باز می گردد. به ندرت این تغییر رنگ پس از این مدت هنوز هم وجود دارد، اما هرگز دایمی نیست. اقداماتی که به کاهش ورم کمک می کنند، برای کاهش کبودی نیز موثر هستند. اگر زخم بازی وجود ندارد، می توانید از مواد آرایشی بر روی صورتتان استفاده کنید.

عطسه کردن

تا زمان برداشت پانسمان باید سعی کنید از عطسه کردن خودداری کنید. اگر مجبور به عطسه شدید، سعی کنید مانند سرفه کردن، آن را از طریق دهان خارج کنید.

کشیدن بخیه خارجی

کشیدن بخیه

مراقبتهای بعد از عمل بینی

دراز کشیدن بعد از عمل باعث تورم بینی شما می شود

بخیه خارجی استفاده شده در عمل جراحی بینی پس از پنج تا هفت روز کشیده می شود. شما میتوانید ناحیه دارای برش را با پر اکسید هیدروژن شستشو دهید و از مقداری روغن موپیروسین در موضع بخیه تا سه بار در روز تا زمانی که همه عوارض بر طرف شود، استفاده کنید. ورم و کبودی بینی بعد از عمل زیبایی نیز از جمله عوارض عمل زیبایی بینی به حساب می‌آید و دستورالعمل‌های لازم برای رفع و درمان تورم نوک و اطراف بینی و کبودی زیر چشم به شما داده می‌شود تا با اطمینان کامل و در کوتاه‌ترین زمان این علائم برطرف گردند و شما نتایج نهایی جراحی خود را مشاهده کنید.

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید