عوارض سالیانه خودروها سهم بسیار اندکی است که مالکان خودرو برای جبران عوارض بی شمار ناشی از تردد خودروها در سطح شهر، می پردازند و در مقابل هزینه های بسیار بالایی که شهرداری ها برای حمل و نقل، ترافیك و مبلمان شهری متحمل می شوند بسیار ناچیز و غیر قابل قیاس می باشد. بر اساس قانون، کلیه خودروها باید به دلیل تردد و عبور و مرور در سطح شهرها به صورت سالیانه، عوارض پرداخت کنند که شهرداری ها که مسئولیت امور شهری نظیر اتجام انجام طرح های عمرانی، خدماتی و رفاهی مانند آسفالت و خیابان سازی ، جدول گذاری و... را دارند، بتوانند وظیفه خود را به خوبی انجام دهندو سهولت در رفت و آمد خودروها این عوارض را بسته به مدل و سال ساخت خودروها اخذ می نمایند.

پرداخت عوارض خودرو

پرداخت عوارض خودرو

با توجه به مصوبه ای که در سال 1396 در مجلس شورای اسلامی، میزان مبلغ عوارض خودرو، قسمتی از درآمد شهرداری ها وضع شده است که همه ساله در ابتدای سال، تعرفه جدیدی طی تصویب مجلس شورای اسلامی، به وزارت کشور ابلاغ شده و پس از آن توسط سازمان دارایی به شهرداری ها ابلاغ می گرددکه در ابتدای هر سال جدید اجراء می گردد. جالب است بدانید که تا پیش از سال 79، مردم فکر می کردند که تنها در زمان نقل و انتقال و فروش خودرو است که باید عوارض خودروی خود را پرداخت کرده و حتی عده ای نمی دانستند که عوارض خودروی آن ها باید پرداخت شود. ار سال 1383 بود که شهروندان در دفاتر اسناد رسمی، ملزم به پرداخت عوارض خودروی خود شدند و اطلاع رسانی گسترده ای در سطح جامعه صورت پذیرفت که نتیجه این اطلاع رسانی، اطلاع حداقل 80 درصد از شهروندان از این قانون پرداخت عوارض خودرو است.

پرداخت عوارض سالیانه خودرو

پرداخت عوارض سالیانه خودرو

روش پرداخت عوارض خودرو

کلیه وسایل نقلیه ای که در خیابان ها وجود دارد، اعم از سبک و سنگین و موتور سیکلت ها، باید پرداخت عوارش سالیانه خودرو خود را انجام دهند و این یک قانونیست که در صورت اجرا نکردن آن، جرائمی باید پرداخت گردد. دقت کنید که در پرداخت عوارش سالیانه خودرو حتی خودروهای دولتی نیز از این قانون مستثنی نیستند و تمامی سازمان ها و نهاد های دولتی باید سالانه به پرداخت عوارض خودرو های خود به شهرداری ها، اقدام کنند.شهروندان باید جهت پرداخت عوارض خودروی خود، اصل کارت خودرو یا اصل برگه سبز و یا کپی آنها و همچنین آخرین فیش پرداختی عوارض خودرو را به همراه داشته و با مراجعه به شهرداری در هر شهری عوارض خود را پرداخت نمایند. البته روش پرداخت عوارض سالیانه خودرو به دو صورت است! یکی حضوری و دیگری آنلاین. برای پرداخت الکترونیکی عوارض خودروی خود شما می توانید به وبسایت Tehran.ir مراجعه کنید و با وارد کردن شماره ی پلاک و شماره ی VIN خودروی خود، عوارض خودروی خود را پرداخت کنید و به این ترتیب به قانون پرداخت عوارض احترام بگذارید. دقت کنید که هیچ فرد و سازمانی از پرداخت عوارض سالیانه خودرو ی خود مستثنا نیست چرا که تمامی خیابان ها و جدول گذاری ها و حتی آسفالت کردن آن ها، نیاز به تامین هزینه دارد که از طریق همین عوارض تامین می گردد.

آیا این مطلب مفید بود؟ 66
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید