عوارض سیگار بر پوست و زیبایی چیست ؟یکی از مشکلاتی که امروزه بسیار رواج پیدا کرده مصرف سیگار است, به ویژه در بین جوانان. این درحالی است که همه آنها از عوارض جبران ناپذیر سیگار بر روی سلامتی شان آگاه هستند. امروزدرباره  عوارض سیگار بر پوست و زیبایی صحبت کنیم شاید دلیل شود که برخی از جوانان آن را ترک کنند.

عوارض سیگار بر پوست و زیبایی

همه ما در گوشه و کنار افرادی را می شناسیم و دیده ایم که تا سنین بالا عادت به سیگار کشیدن دارند و در سلامت هستند اما همیشه و برای همه افراد اینگونه نیست!

ترک سیگار برای داشتن فرزندانی سالم اهمیت بالایی برای زوجین دارد .ما در این مقاله به چند عوارض سیگار برای مادران پیش از بارداری و به طور کلی میپردازیم .امیدواریم که با مطالعه این مقاله و تحقیقات بیشتر حتما این موضوع را مد نظر قرار دهید.

بسیاری از خانم ها به ناچار در معرض سموم و دود سیگار قرار دارند

سیگار

اصلی ترین عوارض سیگار بر پوست

اخیرا ثابت شده که استعمال مواد دخانی و از این قبیل مخدر ها تاثیرات سوء بسیاری بر بارداری زنان و همچنین قدرت باروری مردان دارد. به طوری که گفته شده مصرف بین ۸ تا ۱۲ نخ سیگار در روز موجب کاهش ۳۰ الی ۴۵ درصدی قدرت و سلامت باروری در زنان و مردان می شود. سیگار در زنان در دو مقطع احتمال ایجاد اختلال بالایی دارد. مقطع اول در زمانی هست که زوجین تصمیم دارند اما بعد از مدتها همچنان به نتیجه نمی رسند و مقطع دوم هم زمانی است که پس از بارداری ممکن است در همان روزها و هفته های اول جنین سقط گردد.

عوارض سیگار بر بارداری

سلامت والدین در فرآیند تولید مثل انسان بسیار با اهمیت است . خصوصا در زمان بارداری سلامتی و کیفیت تغذیه ، رفتارها و … مادر در سلامتی جنین و فرزند آینده آن ها بسیار مهم است.

مادرانی که تا پیش از بارداری مصرف ممتد سیگار داشتند معمولا در جذب ویتامین c مشکل دارند.

همین نکته کوچک سرآغاز مشکلات احتمالی بیشماری در جنین و نوزاد خواهد شد . هر چند بهتر است ناگفته نماند که ترک سیگار و دخانیات برای زنانی که می خواهند اقدام به بارداری کنند بسیار مشکل تر از مردان است . علت این امر ساختار عصبی زنان است که ترک سیگار را برای آن ها مشکل تر می کند و آن ها خیلی زودتر وابستگی شدیدی پیدا می کنند.

مورد بعدی که باید افراد سیگاری از آن مطلع باشند این است که بعضی از عوارض سلامتی و زیبایی سیگار به مرور و پس از گذشت سالها خودش را نشان می دهد. به عنوان مثال در زنان میزان فوت بر اثر سرطان ریه ۲ الی ۴ برابر بیشتر از آمار مرگ و میر بر اثر سرطان سینه است.

معمولا زنان بیش از مردان علایم پیری صورت و خطوط چین و چروک ناشی از استعمال سیگار و دیگر دخانیات را نشان می دهند.

ترک سیگار

نیکوتین که در واقع ماده اصلی برای جذابیت سیگار در بین سیگاریهاست میزان جریان خون بدن را کندتر کرده در نتیجه فرآیند انتقال اکسیژن و دیگر مواد مغذی که موجب شادابی و زیبایی پوست می شوند کمتر می شود.

به همین ترتیب پوست رنگ زیبا و شاداب خودش را به مرور از دست داده و همچنین به مرور لکه ها و دیگر ضایعات در پوست افزایش می یابد.

همچنین خطوط خنده و دیگر چروک های عمومی در پوست مانند چروک های پیشانی و دور چشم هم در افراد سیگاری به میزان بیشتری نمایان تر می شود.

چروک شدن پوست ناحیه گردن و همچنین پوست اطراف لبها در خانم ها بیشتر از آقایان سیگاری دیده می شود.

سیگار

مهمترین عوارض سیگار بر پوست

به طور کلی سیگار تاثیراتی بر پوست اطراف دهان ، دور چشم ها ، دست ها و دیگر نواحی خواهد داشت. میزان این تاثیرات به چندین فاکتور تقسیم می شوند.

میزان عوارض سیگار بر پوست

اولین فاکتور این است که دوره استفاده به چه میزان بوده.

دومین فاکتور این است که فرد چه سنی دارد.

سومین فاکتور این است که میزان مصرف او در روز چه مقدار بوده .

چهارمین فاکتور این است که میزان قرار گرفتن فرد در مقابل نور آفتاب چه میزان بوده.

پنجمین فاکتور هم مربوط به تن پوست و رنگ پوست او می باشد.

درباره عوارض جبران ناپذیر سیگار بر سلامتی

تشدید تصلب شرایین:

مصرف دخانیات سبب آسیب به پوشش جدار عروق از جمله عروق خونرسانی کننده قلب، مغز و سایر اعضای بدن میشود. جدار آسیب دیده سرخرگها در مقابل تشکیل پلاک آترواسکلروز (تصلبشرایین) آسیب پذیرتر هستند. استعمال روزانه حتی یک تا سه نخ سیگار هم سبب تشدید اترواسکلروز عروقی می شود.

افزایش احتمال لخته شدن خون:

استعمال سیگار با افزایش چسبیدندگی پلاکتها به یکدیگر موجب آسانتر شدن تشکیل لخته و افزایش احتمال انسداد شریان ها میشود. لخته خون درصورت انسداد سرخرگها میتواند منجر به بروز سکته قلبی، سکته مغزی و بیماری سرخرگهای محیطی شود. شاید اثر لخته کننده سیگار حتی مهمتر از نقش آن در ایجاد تصلب شرایین بوده می تواندبا ایجاد لخته موجب سکته قلبی و مغزی حتی در افراد سالم بدون تصلب شریانی شود.

اختلالات کلسترول خون :

استعمال دخانیات سبب کاهش کلسترول HDL یا “کلسترول خوب” میشود

افزایش فشارخون:

سیگار

تاثیر مخرب سیگار

گرچه حتی یک نخ سیگار سیگار به طور مستقیم با تنگ کردن عروق سبب افزایش موقتی فشارخون میشود اما استعمال مداوم سیگار سبب پر فشاری مزمن خون خواهد شد.

انقباض سرخرگها (کاهش خونرسانی):

به جز انسداد ناشی از تصلب شرایین در سرخرگها بعلت تشدید اترواسکلروز ، سیگار سبب تنگ شدن سرخرگها نیز میگردد که خود سبب کاهش بیشتر جریان خون میشود.

عوارض جبران ناپذیر سیگار بر سلامتی

کاهش محتوای اکسیژن خون (خونرسانی ناموثر):

مونوکسیدکربن موجود در دود سیگار با کاهش مقدار اکسیژن قابل حمل توسط خون سبب میشود که قلب برای اکسیژنرسانی در حد لازم ضربان بیشتری داشته باشد.

به خطر انداختن سلامت خانواده:

استعمال سیگار در محیط بسته ، سلامت سایر افراد غیرسیگاری حاضر در ان محیط را به خطر میاندازد. استعمال غیرفعال سیگار (تنفس دود سیگار دیگران) میتواند سبب بروز بیماریهای قلبیعروقی ، مشکلات تنفسی و سرطان شود. جهت حفظ و بهبود سلامت فرزندان، همسر و سایر افرادیکه با شما زندگی میکنند، سیگار را ترک کنید.

همچنین بخوانید:
آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید