والزومیکس یک داروی شایع برای درمان پرفشاری خون است و پزشکان این دارو را برای افرادی که فشار خون بالا دارند تجویز می کنند. مصرف این دارو برای برخی افراد به دلیل شرایط جسمی و بیماری ممنوعیت دارد و در کل مصرف آن تحت نظر پزشک توصیه می شود. تانما در این مطلب ضمن بیان فواید والزومیکس، در خصوص تداخلات دارویی قرص والزومیکس و نحوه مصرف آن نکاتی را آورده است؛

قرص والزومیکس چیست؟

قرص والزومیکس از دو داروی آملودیپین و والزارتان تشکیل شده است. آملودیپین، از داروهای مسدود کننده کانال کلسیمی و والزارتان، آنتاگونیست گیرنده آنژیوتانسین II است. از ترکیب آملودیپین و والزارتان، برای درمان فشار خون بالا (هایپرتنشن) استفاده می شود.

کاهش فشار خون، ممکن است خطر سکته یا حمله قلبی را کاهش دهد.آملودیپین و والزارتان، معمولاً پس از استفاده و عدم موفقیت سایر داروهای فشار خون، تجویز می گردند. در خصوص کاربرد قرص والزومیکس باید گفت که مصرف والزومیکس در درمان فشار خون بالا یا به عبارتی درمان پرفشاری خون کاربرد دارد. کاهش فشار خون سبب کاهش ریسک بیماری های قلبی عروقی کشنده و غیر کشنده، سکته های مغزی و قلبی می گردد.

قرص والزومیکس چگونه عمل می کند؟

آملودیپین، متعلق به دسته دارویی مسدود کننده های کانال کلسیمی است و والزارتان، به دسته ای از داروها به نام مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II تعلق دارد. دسته دارویی، به گروهی از داروها گفته می شود که به روشی مشابه عمل می کنند. این داروها، اغلب برای درمان بیماری های مشابه استفاده می شوند.

آملودیپین و والزارتان، به روش های مختلفی سبب شل شدن عروق خونی می شوند، که در نهایت به کاهش فشار خون کمک می کند. آملودیپین، با شل کردن عضلاتی که سبب سفت و باریک شدن عضلات می گردند و والزارتان، با جلوگیری از عملکرد آنژیوتانسین II (نوعی ماده شیمیایی در بدن که باعث سفت و باریک شدن رگ های خونی می شود) اثر خود را اعمال می کنند. این امر به آرام و گشاد شدن رگ های خونی کمک می نماید.

آیا مصرف والزومیکس در دوران بارداری مجاز است؟

در خصوص مصرف والزومیکس در دوران بارداری باید گفت که اگر باردار هستید، از والزومیکس (آملودیپین+والزارتان) استفاده نکنید. در صورتی که حین مصرف این دارو متوجه بارداری خود شده اید، سریعا مصرف آن را متوقف کرده و با پزشک صحبت نمایید. این دارو می تواند مشکلات جدی به همراه داشته و حتی سبب خاتمه بارداری شود.

آیا مصرف والزومیکس در شیردهی ممنوع است؟

در رابطه با مصرف والزومیکس در شیردهی نیز باید گفت که طبق گزارشات تهیه شده آملودیپین به طور صد در صد به شیر مادر منتقل می شود . اما تاکنون تایید نشده است که آیا والزارتان به شیر مادر وارد می شود یا خیر . پزشکان برای پیشگیری از بروز عوارض در نوزادان ، مصرف والزومیکس را برای مادران شیرده ممنوع کرده اند .

موارد منع مصرف والزومیکس

مصرف والزومیکس در بارداری و شیردهی

والزومیکس چه عوارضی دارد؟

همان طور که می دانید هر دارویی علاوه بر این که می تواند معجزه گر باشد ، ممکن است منجر به بروز عوارضی برای شما شود . اما این امر باعث نمی شود که از مصرف آن در صورتی که پزشک برایتان تجویز کرده است دچار تردید شوید.

پزشک با بررسی شرایط پزشکی و فیزیکی هر فرد ابتدا تمام جوانب را در نظر می گیرد و سپس اقدام به تجویز دارو می کند . در نتیجه اگر این دارو برای شما تجویز شده است بدون تردید و شک آن را مصرف نمایید .

زیرا بدون شک فواید والزومیکس برای شما بیش از عوارض احتمالی آن می باشد . به طوری که حتی درصد بالایی از افرادی که این دارو را مصرف می کنند هیچ گونه عواضی را تجربه نمی کنند . در ادامه با عوارض مصرف قرص والزومیکس آشنا می شوید :

 • اسهال ، استفراغ و حالت تهوع
 • سرگیجه
 • درد در ناحیه معده
 • تب ، لرز و گلو درد که نشان دهنده عفونت می باشد .
 • متورم شدن پا ، دست و مچ ها
 • افزایش ضربان قلب
 • نامنظم شدن و کاهش ضربان قلب ناشی از بالا بودن سطح پتاسیم
 • درد در بازوی سمت چپ و قسمت قفسه سینه ، افزایش تعریق و تنگی نفس که از جمله علائم حملات قلبی می باشد .
 • بهتر است بدانید احتمال بروز سرگیجه و تغییر میزان ادرار در افراد مسن نسبت به سایر رده های سنی بیشتر می باشد .
 • افرادی که به بیماری های کلیوی مبتلا هستند ممکن است هنگام مصرف والزومیکس تغییر حجم غیر عادی ادرار را تجربه کنند . این امر نشان دهنده تشدید بیماری می باشد .
 • احتمال بروز واکنش آلرژیک به والزومیکس بسیار پایین می باشد .

اما در صورتی که هر یک از علائم حساسیت و آلرژی از جمله سرگیجه ، متورم شدن لب ، زبان ، صورت و گلو ، مشکل هنگام تفس ، خارش و بثورات پوستی را تجربه کردید بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید .

والزومیکس با چه داروهایی تداخل دارد؟

والزومیکس می تواند با سایر داروها، ویتامین ها یا گیاهانی که مصرف می کنید، تداخل داشته باشد. به این معنی که یک ماده، نحوه کار دارو را تغییر می دهد. این امر می تواند مضر باشد و یا از اثر مثبت دارو جلوگیری نماید.

برای جلوگیری از بروز تداخل، پزشک باید تمام داروهای شما را با دقت مدیریت کند. حتماً در مورد تمام داروها، ویتامین ها یا گیاهانی که مصرف می کنید به پزشک اطلاع دهید. برای اطلاع از چگونگی تداخل، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید. نمونه هایی از داروهایی که می توانند با والزومیکس (والزارتان/آملودیپین) تداخل داشته باشند، در زیر ذکر شده است:

داروی مدیریت سطح کلسترول

سیمواستاتین برای مدیریت سطح کلسترول استفاده می شود. مصرف این دارو همراه آملودیپین، یکی از داروهای موجود در این محصول ترکیبی، می تواند سبب بالا رفتن سطح سیمواستاتین در بدن گردد. این امر می تواند منجر به بروز عوارض جانبی جدی، از جمله آسیب کبدی، نارسایی کلیه ، درد و ضعف عضلانی شود.

داروهای قلبی

استفاده از داروهای خاص قلبی همراه با والزومیکس، خطر افت شدید فشار خون و افزایش سطح پتاسیم را افزایش می دهد. همچنین می تواند به کلیه ها آسیب برساند. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

 • لوزارتان
 • المزارتان
 • تلمیزارتان
 • انالاپریل
 • لیزینوپریل
 • کپتوپریل
 • داروهای تثبیت کننده خلق و خو
 • از لیتیوم، برای درمان برخی اختلالات خلقی استفاده می شود. مصرف لیتیوم با والزومیکس، می تواند سطح لیتیوم را در بدن افزایش دهد. این امر خطر ابتلا به عوارض جانبی ناشی از لیتیوم را افزایش می دهد. این موارد می تواند شامل استفراغ، تشنج یا کما باشد.
نحوه مصرف والزومیکس

تداخلات دارویی والزومیکس

داروهای ضد درد

در افراد مسن و یا افراد مبتلا به مشکلات کلیوی، استفاده از این دارو همراه با NSAIDها (داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی) می تواند باعث ایجاد آسیب جدی کلیوی گردد. نمونه هایی از NSAID ها عبارتند از:

 • ایبوپروفن
 • ناپروکسن

داروهای ادرار آور (مدر)

والزومیکس می تواند باعث افت فشار خون شود. در صورت مصرف همزمان داروهای ادرار آور، خطر ابتلا به هایپوتنشن، افزایش می یابد. علائم افت فشار خون می تواند شامل سرگیجه یا احساس ضعف یا درد قفسه سینه باشد. نمونه هایی از داروهای مدر عبارتند از:

 • هیدروکلروتیازید
 • فوروزماید

داروهای پیوندی

برای جلوگیری از رد عضو پیوند شده، از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می شود. سطح خونی این داروها، در مصرف همزمان با آملودیپین ممکن است افزایش یابد. این امر، خطر ابتلا به عوارض جانبی را افزایش می دهد. اگر این داروها را مصرف می کنید، پزشک به دقت شما را تحت نظر قرار داده و در صورت لزوم دوز دریافتی تان را تنظیم می کند. داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی عبارتند از:

 • سیکلوسپورین
 • تاکرولیموس

موارد احتیاط برای مصرف والزومیکس چیست؟

در طول مصرف این دارو به منظور بررسی اثربخشی آن و کنترل عوارض ناخواسته، به طور منظم به پزشک مراجعه نمایید. همچنین رعایت موارد احتیاطی در هنگام مصرف والزومیکس الزامی است: در صورت احتمال بارداری، مورد را سریعا با پزشک خود در میان بگذارید. اگر این دارو در طی دوران بارداری مصرف شود، ممکن است باعث ناهنجاری های مادرزادی یا سایر مشکلات در نوزاد گردد.

از مصرف همزمان این دارو با سایر داروها بدون اطلاع پزشک خودداری نمایید. این داروها شامل داروهای بدون نسخه برای کنترل اشتها، آسم، سرماخوردگی ها، سرفه، تب یونجه با بیماری های سینوس می گردند. این داروها ممکن است باعث افزایش فشار خون گردند.

مصرف همزمان این دارو با یک داروی مدر ممکن است باعث بروز گیجی یا منگی گردد. لذا ضمن درمان از رانندگی و کار با وسایلی که نیاز به هوشیاری کامل دارد خودداری کنید. در حین مصرف دارو، در صورت بیمار شدن بخصوص اگر با تهوع و استفراغ شدید یا مداوم همراه باشد، پزشک خود را سریعا مطلع نمایید. در چنین شرایطی ممکن است به علت از دست رفتن مقادیر زیاد آب بدن، فشار خون کاهش یابد.
در صورت انجام تمرینات ورزشی با قرار گرفتن در هوای گرم، ممکن است گیجی، منگی یا سنکوپ بروز نماید. تعریق زیاد می تواند باعث از دست رفتن مقادیر زیاد آب بدن و در نتیجه فشار خون پایین گردد.

موارد منع مصرف والزومیکس کدامند؟

در صورت داشتن شرایط زیر فرد باید از مصرف والزومیکس خودداری و حتما شرایط خود را با پزشک خود درمیان بگذارد تا از عوارض ناگوار آن پیشگیری شود:

 • سابقه حساسیت به هریک از اجزاء تشکیل دهنده این دارو
 • بیماری های شدید کبدی یا صفراوی مانند سیروز صفراوی یا کلستاز (توقف یا مهار
 • ترشح صفرا)
 • بیماری های شدید کلیوی و یا در بیماران تحت دیالیز
 • بارداری
 • کاهش شدید فشار خون
 • تنگی آئورت یا شوک کاردیوژنیک
 • نارسایی قلب پس از یک حمله قلبی
 • مصرف همزمان با داروی آلیسکیرن در بیماران دیابتی

نحوه مصرف قرص والزومیکس به چه صورت است؟

این دارو را مطابق دستور پزشك مصرف نمایید. از مصرف مقادیر یا دفعات بیشتر از دستور پزشك خودداری كنید. بیشترین اثر بخشی دارو زمانی است كه مقدار دارو در خون ثابت باشد. به منظور حفظ مقدار ثابت دارو در خون، هیچ یک از نوبت های مصرف را فراموش نكنید. دارو را در زمان مشخصی از روز مصرف نمایید.

مصرف این دارو می تواند همراه با غذا و یا با معده خالی انجام گیرد. در ضمن علاوه بر مصرف این دارو برای کنترل فشار خون، پزشک ممکن است کنترل وزن و یا پرهیز در مصرف برخی غذاها شامل غذاهای غنی از سدیم (نمک) را توصیه نماید. قبل از هرگونه تغییر در رژیم غذایی با پزشک خود مشورت نمایید.

دوز مصرف والزومیکس

نحوه مصرف والزومکیس


بسیاری از بیماران مبتلا به زیادی فشار خون فاقد علایم این بیماری می باشند. لذا ضروری است حتی در صورت احساس بهبودی، داروهای خود را دقیقاً مطابق با دستور پزشک مصرف نموده و تحت کنترل وی قرار بگیرید. به یاد داشته باشید که این دارو بیماری فشار خون شما را علاج نمی کند، بلکه به کنترل آن کمک می نماید. مصرف این دارو ممکن است برای تمام طول عمر ضروری باشد.
در صورتی كه یك نوبت از مصرف دارو را فراموش كردید، به محض به یادآوردن فوراً آن را میل كنید. ولی اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، فقط آن نوبت را مصرف نموده و از دوبرابركردن مقدار دارو خودداری كنید.

دوز مصرف قرص والزومیکس چگونه است؟

همان طور که می دانید مطمئن ترین دوز مصرف دارو تنها توسط پزشک تشخیص داده می شود . پزشک با توجه به شرایط جسمانی و پزشکی هر فرد ، دوز مورد نیاز را تجویز می کند . هم چنین در صورتی که به بیماری های کلیوی ، قلبی عروقی و دیابت مبتلا هستید پزشک دوز متفاوتی را برای شما در نظر می گیرد . به طور کلی برای شروع مصرف دارو معمولا پزشک دوز 5/80 میلی گرم را یک بار در روز تجویز می کند .

در صورتی که بعد از حداکثر 30 روز ، بدن شما هیچ گونه پاسخی به دوز تجویز شده نشان ندهد ، پزشک دوز را تا 5/160 یا 10/160 میلی گرم افزایش می دهد . حداکثر تاثیر دارو بعد از شروع مصرف دارو طی یک بازه 14 روزه به دست می آید .

مصرف بیش از حد مجاز

اگر تعداد زیادی از قرص والزومیکس را مصرف کرده اید بلافاصله با یک پزشک مشورت کنید.

فراموش کردن مصرف دارو

اگر شما فراموش کردید که این دارو را میل نمایید، به محض یادآوری آن را در اسرع وقت میل کنید. سپس دوز بعدی خود را در زمان معمول آن میل کنید. با این حال، اگر تقریبا موقع نوبت بعدی یادتان افتاد، بی خیال دوز فراموش شده شوید. دوز دو برابر را به برای اصلاح کردن دوز فراموش شده یک قرص، مصرف نکنید.

قطع مصرف دارو

قطع درمان با والزومیکس ممکن است سبب شود بیماری شما بدتر شود. مصرف داروی خود را قطع نکنید مگر اینکه دکترتان به شما بگوید.

نحوه نگهداری والزومیکس به چه صورت است؟

دارو را دور از نور مستقیم خورشید ، رطوبت و دسترس کودکان قرار دهید . از قرار دادن دارو در یخچال خودداری کنید . دمای اتاق برای این دارو مناسب است . البته حداکثر دمای توصیه شده برای آن 30 درجه سانتی گراد ( 86 درجه فارنهایت ) می باشد . در صورت تمام شدن تاریخ انقضای دارو بلافاصله باید آن را دور انداخته و از مصرف آن پرهیز کنید .

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید