در چهار فصل ،هر کدام از فصل ها مواد غذایی و میوه و سبزیجات خودشان را دارند که اگر فردی دارای باغ و باغچه باشد برای اینکه این مواد غذایی را بتواند نگه داری کند برای استفاده در فصل های دیگر باید مواد اضافی را فریز کرد تا در فاصله های زمانی دیگر مورد استفاده قرار بگیرد و خراب نشود بنابراین بایدنحوه استفاده صحیح از یخچال فریزر را بلد باشیم و با بکار بردن ترفند های خانه داری هر مواد اعم از: سبزیجات، گوش و مرغ و…را در جا و طبقه خود قرار دهیم تا بو نگیرد.

آموزش استفاده صحیح از یخچال فریزر

یکی از وسایل مورد نیاز هر خانواده فریزر هست و خانم باید نحوه استفاده صحیح از یخچال فریزر را بداند و بکار بگیرد که جا دادن مواد غذایی در فریزر به طرز صحیح از اصول خانه داری مهم هست که ما در این قسمت برای شما شرح میدهیم نحوه استفاده صحیح از یخچال فریزر در خانه کار درست این است که گوشت را در فریزر نگذاریم و همان طور تازه آن را مصرف کنیم.

یخ بستن و باز شدن یخ تا حدودی مواد مغذی گوشت را از بین می برد اما زندگی ما طوری نیست که وقت آن را داشته باشیم که بتوانیم هر روز خرید برویم و مواد غذایی تازه بخریم.

فریزر

فریز مواد غذایی

پس بهتر است روش هایی را یاد بگیریم که هدر رفتن فواید مواد غذایی به حداقل برسد. خیلی از فروشگاه ها، گوشت را همان طور یخ بسته می فروشند پس بهتر است خرید گوشت یخ بسته را بگذارید برای وقتی که می خواهید از خرید به خانه برگردید تا در فاصله رسیدن به خانه و گذاشتن گوشت در فریزر، یخ آن آب نشود.

برای اینکه گوشت در فریزر نسوزد چکار کنیم

اگر بسته بندی کارخانه ای گوشت را باز کردید باید باز هم آن را بسته بندی کنید تا گوشت به اصطلاح نسوزد. سوختن در فریزر یعنی خشک شدن بخشی از ماده غذایی که در ارتباط با هوای سرد فریزر بوده و این سوختگی، گوشت را کاملا خراب می کند. گوشت را هم باید بسته بندی کرد و در فریزر گذاشت.

شما باید آن را طوری بسته بندی کنید که به هیچ وجه هوا به آن نخورد چون تکه کردن گوشت یخ زده سخت است، پس بهتر است قبل از بسته بندی آن را تکه تکه کنید.

فریزر

طرز استفاده از فریزر

تکه ها را به همان تعدادی که معمولا مصرف می کنید در کیسه فریزر بگذارید و هوای آن را کاملا خالی کنید تا هر بار فقط آن بخشی که لازم دارید را از فریزر درآورید و مصرف کنید. هوای کیسه را کاملا خالی کنید و در کیسه را هم گره بزنید و مواظب باشید استخوان مرغ با کیسه در تماس نباشد تا آن را پاره کند.

علت تاریخ گذاری روی بسته های فریزری

یادتان باشد تاریخ گذاشتن گوشت در فریزر را با یک برچسب روی بسته بندی آن یادداشت کنید. این طوری گوشتی که دیرتر گذاشته اید را زودتر مصرف خواهید کرد. درجه حرارت فریزر برای تازه نگه داشتن گوشت، حدود منفی ۱۸ درجه است. بهترین راه برای باز کردن یخ گوشت، این است که از شب قبل گوشت را از فریزر بیرون بیاورید و در طبقات پایینی یخچال بگذارید تا به تدریج یخ آن آب شود.

گوشت قرمز و گوشت مرغ را می توانید تا ۶ ماه بدون نگرانی در فریزر نگه دارید. برای ماهی این زمان به ۳ ماه تقلیل پیدا می کند. البته گوشت یخ بسته هیچ وقت ویژگی های گوشت تازه را ندارد و بهتر است سعی کنید زمان نگهداری در فریزر را به حداقل برسانید.

نحوه استفاده صحیح از یخچال فریزر

آشنایی با روش استفاده استفاده صحیح از یخچال فریزر

برای حفظ ارزش تغذیه ‌ای مواد غذایی درون یخچال و فریزر ، توجه به برخی نکات دارای اهمیت است. نگه‌داری موادغذایی در حالت انجماد بمدت طولانی موجب می‌شود که مقداری از ویتامین‌ها (به خصوص ویتامین‌های گروه ب و ویتــامین ث) موادغذایی کاهش یابد. علاوه بر آن از کیفیت ظاهری موادغذایی مانند طعم،رنگ و به طور کلی خصوصیات کیفی آن نیز کاسته می‌شود.

بنابراین برای اینکه ارزش تغذیه‌ای مواد غذایی بیشتر حفظ شود باید به نکات زیر توجه نمود: بعضی از مواد غذایی مانند سبزی‌ها را بهتر است قبل از نگه‌داری در فریزر حرارت داد. حرارت دادن، آنزیم‌ها و میکروب‌ها را از بین می‌برد،در حالی که اگر موادغذایی بدون حرارت دادن منجمد شوند میکرب‌هایی که در ماده غذایی ممکن است وجود داشته باشند از بین نرفته و فقط از رشد آن ها جلوگیری می‌شود و درهنگام مصرف مجددا رشد و تکثیر پیدا می‌کنند و می‌توانند موجب بیماری شوند.

خونابه‌هایی که هنگام خارج کردن موادغذایی از حالت انجماد از گوشت‌ها خارج می‌شود، حاوی مقداری از املاح و ویتامین‌های موجود در گوشت است و باید با رعایت اصول بهداشتی، مجددا به غذا اضافه شوند. مواد غذایی که از حالت انجماد خارج شده‌اند، باید در حداقل زمان و اضافه کردن حداقل مقدار آب و با حداقل مقدار حرارت پخته شوند.

فریزر

آموزش استفاده از فریزر

هر قدر سرعت انجماد بیشتر باشد، تغییرات نامطلوب موادغذایی کمتر است.بنابراین بهتراست مواد غذایی را به تدریج و در فواصل زمانی هر ۱۰ ساعت و یا بیشتر در داخل فریزر قرار داد و از گذاشتن مقدار زیادی غذا در آن واحد در داخل فریزر خودداری کرد. یخچال را نباید بیشتر از ظرفیت آن از مواد غذایی پر کرد. یخچال باید در یک سطح صاف قرار داده شود و تراز باشد.

نکته های مهم درباره نحوه استفاده صحیح از یخچال فریزر در خانه

خیلی از فروشگاه‌ها، گوشت را همان‌طور یخ‌بسته می‌فروشند پس بهتر است خرید گوشت یخ بسته را بگذارید برای وقتی که می‌خواهید از خرید به خانه برگردید تا در فاصله رسیدن به خانه و گذاشتن گوشت در فریزر، یخ آن آب نشود. اگر بسته‌بندی کارخانه‌ای گوشت را باز کردید باید باز هم آن را بسته‌بندی کنید تا گوشت به‌اصطلاح نسوزد. سوختن در فریزر یعنی خشک شدن بخشی از ماده غذایی که در ارتباط با هوای سرد فریزر بوده و این سوختگی، گوشت را کاملا خراب می‌کند. گوشت را هم باید بسته‌بندی کرد و در فریزر گذاشت.

شماباید آن را طوری بسته‌بندی کنید که به هیچ وجه هوا به آن نخورد چون تکه کردن گوشت یخ زده سخت است، پس بهتر است پیش از بسته‌بندی آن را تکه تکه کنید. تکه‌ها را به همان تعدادی که معمولا مصرف می‌کنید در کیسه فریزر بگذارید و هوای آن را کاملا خالی کنید تا هر بار فقط آن بخشی که لازم دارید را از فریزر درآورید و مصرف کنید. هوای کیسه را کاملا خالی کنید و در کیسه را هم گره بزنید و مواظب باشید استخوان مرغ با کیسه در تماس نباشد تا آن را پاره کند.

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید