به گزارش ایسنا به نقل از گیزمگ، اگر فردی به فشار خون بالا مبتلا باشد، احتمال اینکه به سکته مغزی دچار شود زیاد است.

علت اصلی ابتلا به بیماری ایهای قلبی و عروقی نیز فشار خون بالا است.

بنابراین عوامل زیادی در کاهش و یا افزایش فشار خون دخیل هستند که از این میان می توان به تغییرات رژیم غذایی، کاهش وزن و ورزش اشاره کرد.

عامل کاهش دهنده فشار خون

حال محققان دانشگاه" سوری"( Surrey) انگلیس دریافته اند که نور آبی می تواند به کاهش فشار خون کمک کند.این محققان آزمایشی انجام دادند و در آن ۱۴ مرد سالم را در یک روز به مدت ۳۰ دقیقه در معرض نور آبی قرار دادند.نور آبی دارای طول موج ۴۵۰ نانومتراست.

فشار خون

تاثیر نور آبی بر کاهش فشار خون

این محققان فشار خون داوطلبان را قبل، در حین و دو ساعت بعد از انجام آزمایش اندازه گیری کردند.نتایج نشان داد که نور آبی سبب کاهش هشت میلی متر جیوه ای فشار خون سیستولیک افراد شد.

چون قلب ضربان دارد، جریان خون از طریق شریان ها پایدار نیست اما خفیف است و جریان خون و فشار آن، لحظه به لحظه تغییر می کنند.

به همین دلیل، اندازه گیری فشار خون فرد به عنوان دو عدد مختلف فشار خون سیستولیک و فشار خون دیاستولیک ثبت می شود. این دو عدد نشان دهنده جنبه های مختلف فشار خون هستند.

فشار خون بالا در طول انقباض قلبی فعال، فشار خون سیستولیک نامیده می شود.

به نظر می رسد که نور آبی سبب افزایش سطح اکسید نیتریک نیز می شود. این ترکیب شیمیایی با سلامت قلب مرتبط است.

دانشمندان معتقدند که نور آبی سبب آزاد شدن اکسید نیتریک از پوست به جریان خون می شود بنابراین رگ ها آرام شده و جریان خون افزایش می یابد که در نتیجه آن فشار خون کاسته می شود.

نتایج این تحقیق در مجله " the European Journal of Preventive Cardiology" منتشر شد.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید