فلسفه درخت کریسمس چیست ؟

درخت کریسمس که امروزه مشاهده می کنید به احتمال زیاد در اواسط سدهٔ پانزدهم میلادی در آلمان استفاده از آن مرسوم شد. لازم به ذکر است که اولین درخت کریسمس در سال ۱۵۱۰ در ریگا، لتونی ساخته شد.

لوحی در میدان هال در ریگا وجود دارد که متن «درخت سال نو در سال ۱۵۱۰ در ریگا» بر روی آن حکاکی شده است.

بیشتر مردم در جشن کریسمس از درختان طبیعی استفاده می کنند چون از لحاظ قیمت ، زیبایی وهمچنین آسیب نرساندن به طبیعت مفید واقع می شوند جالب است بدانید اولین درخت کریسمس مصنوعی درآلمان ساخته شده است

آلمانی ها برای جلوگیری از جنگل زدایی که در حال رخ دادن بود و با توجه به محبوبیت درخت کریسمس، نخستین درختان مصنوعی کریسمس را با استفاده از پرهای سبز رنگ غاز ساختند.

با تانما باشید تا بیشتر با تاریخچه درخت کریسمس آشنا شوید :

تاریخچه درخت کریسمس

درخت کریسمس

درخت کریسمس

درخت کریسمس : از سال 1847 در نوشته های معتبر مختلفی ذکر شده که پدر و مادرها به همراه فرزندان شان برای تهیه و آماده کردن درخت کریسمس تلاش می کردند.

در همه این اسناد این نکته هم به چشم می خورد که در سال های ابتدایی، تزیین درخت کریسمس مخصوص خانواده های ثروتمند بود و آن ها اعتقاد داشتند وجود چنین درختی فضا را رمانتیک و عاشقانه جلوه می دهد. در سال 1906 مدیران یک موسسه خیریه در بریتانیا تصمیم گرفتند که کودکان فقیر را هم در لذت داشتن یک درخت کریسمس شریک کنند.

آن ها می گفتند که در محله های فقیرنشین هیچ درخت کریسمسی پیدا نمی شود و این موضوع بسیار دلخراش است به همین خاطر با حمایت این موسسه، درخت هایی تزیین شده در کوچه و پس کوچه های محله های فقیرنشین قرار داده شد.

انواع درخت کریسمس

درخت کریسمس

درخت کریسمس

صنوبرکنعان : به خاطر شباهتش با صنوبر فریزر و صنوبر بالسام معروف است، صنوبر کنعان یک درخت ترکیبی از دو نوع است. صنوبر کنعان یک درخت همیشه سبز با رشد متوسط است که برگ های سوزنی فوق العاده ای همچون صنوبر فریزر دارد.

صنوبر داگلاس : صنوبر داگلاس در خانه نماد فوق العاده ای خواهد بود. این درخت صنوبر شکلی کاملا هرمی با برگ های آبی یا سبز تیره دارد که در بین تمام درختان کریسمس یکی از قوی ترین و بهترین رایحه ها را دارد. برگ های این درخت همیشه سبز صاف و نرم هستند و روی شاخه ها می رویند.

صنوبرمجلل : صنوبر مجلل یک درخت بزرگ بومی شمال غرب اقیانوس آرام و کالیفرنیای شمالی است. این درختان غول پیکر ممکن است تا ارتفاع ۲۳۰ پایی رشد کنند. صنوبر مجلل دارای برگ های دو رنگی با زرد – سبز می باشد و در زیر سوزن ها هم سفید رنگ است.

کاج کریسمس : كاج نوئل یا کاج کریسمس درختی است با رشد سریع و به واسطه ی کریسمس از معروفترین کاج ها میباشد ولی در سالهای اخیر به خاطر توانایی پایین برای بازیابی برگ های سوزنی خود از محبوبیتش کم شده. در شرایط ایده آل درهرفصل رشد ۳۰سانتی متر رشد میکند تمامی گونه های این درختچه یکپایه میباشند یعنی مخروطهای نر و ماده روی همان درخت ولی شاخه های جدا تشکیل میشود.این گونه ها از مناطق سرد و معتدله نیمکره شمالی از ناحیه قطبی تا ارتفاعات کوهستانی نواحی معتدله گرم گسترش یافته اند

فلسفه درخت کریسمس

درخت کریسمس

درخت کریسمس

استفاده از درختان و حلقه های گل همیشه سبز به عنوان نمادی از زندگی ابدی، رسمی در میان مصری ها، چینی ها و یهودیان باستان بود. پرستش درخت در میان اروپاییان بی خدا امری رایج بود و این امر در قالب رسم و رسومات مردم اسکاندیناوی که خانه و انبار علوفه ی خود را با درختان همیشه سبز در ایام عید به منظور فراری دادن شیطان تزئین می کردند، به آیین مسیحیت راه یافت.

آن ها همچنین در ایام کریسمس، درختی برای پرندگان می ساختند. این رسم پابرجا ماند و حتی در آلمان نیز مشاهده شد که آلمانی ها یک درخت کریسمس را در مقابل درب ورودی خانه یا درون آن در ایام تعطیلات وسط زمستان نصب می کردند.

افسانه های درخت کریسمس

درخت کریسمس

درخت کریسمس

افسانه سنت بونیفاس

یکی از افسانه های درخت کریسمس برمی گردد به فردی به نام سِنت بونیفاس که اهل انگلستان بود. او برای یک سفر مهم خانه اش را به مقصد آلمان ترک کرد. سفر او از این جهت اهمیت داشت که سِنت می رفت تا آلمانی ها را به دین مسیحیت تشویق کند.

در این سفر به کافه ای بر می خورد که در آن گروهی از افراد بی دین قصد داشتند زندگی یک پسر جوان را به جرم پرستش درخت بلوط پایان دهند. او وارد جدال می شود و پیشنهاد می کند حالا که وجود یک درخت آن قدر مهم است، به جای قربانی کردن جوان درختی را قطع کنند تا او هم ادب شده و مشکل هر دو گروه برطرف شود.

پیشنهاد وی پذیرفته شد و برای یادبود این اتفاقِ جالب، درختِ قطع شده را تزیین کردند و در کافه گذاشتند تا یاد سِنت بونیفاسِ مسیحی زنده نگه داشته شود زیرا او جان یک جوان را نجات داده بود.

افسانه مارتین لوتر

مارتین لوتر کشیشی اهل آلمان بود که در قرن شانزدهم می زیست. مارتین یک شب قبل از آغاز سال نوی میلادی، زمانی که از یک جنگل سرد زمستانی عبور می کرد، از لا به لای درختانِ کاج، ستاره های آسمان را به تماشا نشست.

این کار برای او بسیار جالب و دلنشین بود تا اندازه ای که باعث شد، به خانه برود و همراه فرزندانش به جنگل بازگردد تا یک درخت کاج را به خانه بیاورند. او می خواست صحنه زیبایی که در جنگل دیده بود را با یک کاج در خانه اش دوباره از نو بیافریند.

به همین خاطر برخی معتقدند که او پایه گذار اولین درخت کریسمس در دنیاست؛ اما این طرز فکر با مستندهای تاریخی هم خوانی ندارد.

در آغازقرون وسطی نیز افسانه ای رواج یافت که این مضمون را داشت: هنگامی که مسیح مقدس متولد شد ناگهان همه درخت ها که در خواب زمستانی به سر می بردند برف و یخ را کنار زدند و از نو شکوفا شدند.

ژرمن ها که در شمال اروپا می زیستند به این افسانه رویکرد جدیدی داشتند، آن ها می گفتند که این افسانه نوعی نماد در خود دارد و منظور از آن این است که مسیح آمد تا همه ادیان بت پرستانه را از میان ببرد زیرا درخت کریسمس هم نمادی از بی دین ها بود.

پیشینه درخت کریسمس

درخت کریسمس

درخت کریسمس

مدت ها پیش از ظهور مسیحیت، گیاهان و درختان سبز معنای ویژه ای برای مردم در فصل زمستان داشته اند. همین طور که امروزه مردم خانه های خود را با درختان کاج و صنوبر تزیین می کنند، مردم باستان نیز شاخه های درختان را بر روی درب ها و پنجره های خانه های خود آویزان می کردند.

در بسیاری از کشورها، مردم باور داشتند که این درختان سبز آن ها را از جادوگری، ارواح، ارواح شیطانی و بیماری ها دور نگه می دارد. از زمان ملکه ویکتوریا، مردم جواهرات تزیینی را در درخت کریسمس برای نشان دادن شور و هیجان استفاده می کنند

آلمانی ها در ۲۴ دسامبر، روز جشن مذهبی آدم و حوا، یک درخت بهشتی در خانه های خود نصب می کردند. آن ها از این درخت شیرینی آویزان می کردند که نمادی از عشای ربانی، شیوه ی رستگاری در مسیحیت، بود. در رسم و رسومات بعدی، شیرینی ها جای خود را به کلوچه هایی در شکل های متنوع دادند. شمع ها به عنوان نمادی از مسیح و روشنایی دنیا، به این درخت اضافه شدند

سبک های مختلف تزئین درخت کریسمس

درخت کریسمس

درخت کریسمس

از سبک های مختلف درخت کریسمس می توان به مدل کلاسیک که استفاده از درخت کریسمس طبیعی مهمترین اصل آن است وتزئیناتی مانند توپ های رنگی واکلیلی اشاره کرد سبک های جدید وفانتزی زیادی از درخت کریسمس در بازارعرضه می شود .

درخت های کریسمس صورتی رنگ ویا نقره ای براق که بسیار زیبا وچشم گیراست از سبک فانتزی پیروی می کند تزئین درخت کریسمس بستگی به اعتقادات مردم هر منطقه دارد .

راهنمای خرید ابزارتزئین درخت کریسمس

از مواردی که در خرید درخت کریسمس باید مد نظر داشته باشید این است که : اگر می خواهید درخت مصنوعی بخرید درختی را بخرید که خودش لامپ های ریز داشته باشد. در این صورت کار شما برای تزیین راحت تر می شود.

ازدیگر نکات راهنمای خرید درخت کریسمس می توان به این نکته اشاره کرد که : درخت باید شکل و شمایل خوبی داشته باشد و طوری باشد که شما به راحتی بتوانید آن را تزیین کنید. دقت کنید که شاخ و برگ های درخت متقارن باشد.

محل قرار گیری درخت را تنظیم کنید. اگر درخت شما طبیعی است که باید پایه آن را طوری تنظیم کنید که صاف بایستد. بهتر است که درون یک گلدان بزرگ پر از خاک قرار بدهید تا خیالتان از صاف ایستادنش راحت باشد.

قبل از تزیین حتماً زیر درخت یک پارچه پهن کنید تا برگ های سوزنی کاج روی آن بریزد و زحمت شما برای تمیز کردن دو چندان نشود.

درخت کریسمس در کشورهای مختلف جهان

درخت کریسمس

درخت کریسمس

تزئین درخت کریسمس در کشورهای جهان، مختلف است وبستگی به اعتقادات مردم هر کشور دارد مثلا مسیحیان ژاپن با بادبزن و فانوس های کوچک، مردم اوکراین با عنکبوت و تار عنکبوت که از نظرشان خوش یمنی می آورد،

دانمارکی ها با پرچم های کوچک، زنگوله و ستاره، لهستانی ها با مجسمه های کوچک فرشته، طاووس، پرنده و ستاره، سوئدی ها با تزیینات چوبی با رنگ های درخشان و حیوانات پوشالی درخت خانه شان را تزیین می کنند. اما بیشتر آنها در بالای درختشان یک فرشته به نشانه ترساندن ارواح شیطانی می گذارند.

وسایل درخت کریسمس

درخت کریسمس

درخت کریسمس

راهنمای خرید ابزار تزئین درخت کریسمس

حباب های تزیینی

از جمله وسایل تزیینی که برای درخت کریسمس به کار می رود حباب های تزیینی است که در طرح ها و رنگ های مختلف در بازار موجود است.

لامپ های ریسه ای کوچک

علاوه بر حباب می توانید از لامپ های ریسه ای برای تزیین درخت کریسمس خود استفاده کنید تا درختتان جلوه بیشتری داشته باشد.

روبان و نوارهای تزیینی

یک راه ساده و ارزان برای تزیین درخت کریسمس استفاده از نوارهای تزیینی و روبان است. بنا بر سلیقه خود می توانید روبان ها را به سادگی به درخت آویزان کنید و یا با استفاده از آن ها پاپیون های زیبا بسازید و به درخت آویزان کنید.

انتخاب یک تاپِر برای گذاشتن روی بالای درخت

این مورد سلیقه ای است بعضی از افراد ممکن است که دوست داشته باشند یک چیز خاص و منحصر به فرد در بالای درخت بگذارند. به عنوان مثال می توانید از مواردی مثل ستاره، فرشته، پاپیون و … استفاده کنید.شما می توانید از موارد دیگر مثل مخروط کاج، انواع میوه ها و همچنین از آب نبات و خوراکی های دیگر نیز برای تزیین درخت استفاده کنید.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید