فمینیسم گستره‌ای از جنبش‌های سیاسی، ایدئولوژی‌ها و جنبش‌های اجتماعی است که هدفی مشترک را دنبال می‌کنند. تعریف فمینیسم عبارت است از: برقراری و دستیابی به سطحی از حقوق زنان که در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، شخصی و اجتماعی، با مردان برابر باشد. این هدف شامل تلاش برای برقراری فرصت‌های برابر برای زنان در آموزش و پرورش و اشتغال می‌شود.

کشوری که فمینیست ترین مردم را دارد

فعالان حقوق زنان یا فمینیست‌ها معتقدند که جنسیت در زندگی ما عاملی تعیین کننده نیست و نباید بر تمامی جهات زندگی تاثیر داشته باشد و برای همین هم برای به دست آوردن حقوق برابر زنان و مردان باید تلاش کرد. امروزه جنبش‌های کوچک و بزرگی در سراسر کشورها در راستای برابری حقوق زنان و مردان انجام می‌شود اما ایسلند به عنوان فمنیست‌ترین کشور دنیا شناخته شده است.

فمینیسم

فمینیسم و حقوق زنان

مستندهای فراوانی در زمینه‌ی حقوق برابر زنان و مردان در ایسلند ساخته شده است. مایکل مور که یکی از مشهورترین مستند سازان دنیا به شمار می‌آید نیز مستندهایی قوی در رابطه با وضعیت بانوان در زندان‌ها و موضوع جنسیتی در امور مختلف ساخته است.

زنان ایسلندی فمینیست ترین زنان دنیا

جالب این که زنان ایسلندی در تاریخ ۲۴ اکتبر سال ۱۹۷۵ میلادی همگی –حدود ۹۵ درصد- از کارهای خود استعفا دادند و در خانه ماندند تا نشان بدهند که تا چه اندازه به نیروی کار آنها نیاز است. حالا این روز به عنوان روز زن نامگذاری شده و ایسلندی‌ها آن را همه ساله در تاریخ ۲۴ اکتبر جشن می‌گیرند. حالا بانوان ایسلندی از وضعیت زندگی خود راضی هستند و ماجراهای جالبی از چگونگی پیشرفتشان در این زمینه و شرایط برابری جنسیتی در این کشور تعریف می‌کنند. صحبت کردن با زنان ایسلندی همانند هم‌سخن شدن با یک جامعه‌ی روشنفکر است.

فمنیسم

فمینیسم ترین کشور جهان

 

آیا این مطلب مفید بود؟ 7
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید