پیری یکی از اتفاقات ناخوشایند زندگی است و به همین دلیل است که همه به دنبال رازهایجوان سازی پوست و زیبا ماندن آن هستند. پیری و افزایش سن به خودی خود پدیده ناخوشایندی نیست بلکه عوارض ناشی از آن است که می‌تواند بد و آزاردهنده باشد. عوارضی مثل چروک، خشکی پوست، شل شدن و بد فرم شدن عضلات پوست و و به طور کلی تغییرات ظاهری که آن را پیری می‌نامیم. اما رازهای جوان سازی پوست و ظاهر چیز دور از دسترسی نیست و کارشناسان زیبایی و پوست معتقدند با مراقبت‌های صحیح و در زمان مناسب می‌توان این اتفاق را به تاخیر انداخت. این مراقبت‌ها باید از سی سالگی آغاز شوند تا تاثیر مناسبی داشته باشند. در این مقاله با رازهای زیبایی و جوان سازی پوست آشنا می‌شوید.

اخیرا مجله allure  مقاله‌ای را به چاپ رساند و در آن از پایان عصر “ضدپیری” خبر داد و اذعان کرد که همه محصولاتی که تحت عنوان ضدپیری استفاده می‌شوند اثر واقعی ندارند و لزومی ندارد که این محصولات در دسته محصولات مراقبت از پوست قرار گیرند. حقیقت این است که رازهای جوان ماندن و زیبایی چهره در رعایت چند اصل است که با مراقبت صحیح از پوست و بدن حاصل می‌شوند و در این حالت نیازی به استفاده از محصولات ضدپیری نیست. نویسندگان این مقاله معتقدند محصولات ضدپیری نوعی از تبعیض جنسیتی را در جامعه به وجود آورده‌اند و باعث شده‌اند زنان نگران زیبایی و جوانی خود باشند درحالی که به نظر می‌رسد این مساله اهمیتی برای مردان ندارد. در هر صورت مراقبت صحیح از پوست همیشه ضروری است و اگر شما جزو افراددی هستید که دوست ندارند بدانید که رازهای جوان ماندن در رعایت این موارد پس از سی سالگی است.

افزایش آبرسانی به پوست

با افزایش سن میزان رطوبت پوست کم می‌شود و شما به مرور متوجه می‌شوید که پوستتان نسبت به دهه‌های قبل خشک‌تر شده است. این شاید برای کسانی که از آکنه و پوست چرب رنج می برند خبر خوبی باشد اما کاهش رطوبت پوست به معنای افزایش خشکی و چین و چروک‌ها است. رطوبت پوست هم باید از درون و هم از بیرون تامین شود. شما باید روزانه مقدار کافی آب بنوشید که این میزان نیاز با افزایش سن بیشتر می‌شود. برای داشتن پوست و بدنی سالم شما باید روزانه سه لیتر آب بنوشید که این مقدار می‌تواند بر اساس شرایط بدن، فصل و محیط زندگی متفاوت باشد.

آب نقش مهمی در تولید کلاژن دارد و سلامت پوست را تضمین می‌کند. در کنار نوشیدن آب استفاده از کرم‌های مرطوب کننده هم برای سلامت و زیبایی پوست ضروری هستند و از رازهای جوان سازی پوست تلقی می‌شوند. فراموش نکنید که این تنها پوست خشک نیست که نیاز به مرطوب کننده دارد حتی کسانی که پوست چرب یا معمولی هم دارند باید مرتب از مرطوب کننده مناسب پوست خود استفاده کنند و رطوبت مورد نیاز پوست را از خارج از بدن تامین کنند. استفاده از مرطوب کننده پس از سی سالگی اهمیت بسیار بیشتری دارد و اگر تاکنون آن را جدی نگرفته‌اید برای جوان سازی پوست حتما مرطوب کننده را به برنامه روزانه خود اضافه کنید.

اسیدها یکی رازهای جوان ماندن شما

تعدادی اسید معروف و مفید در مراقبت از پوست وجود دارند که آشنایی با آن‌ها و به کار بردن آن‌ها در برنامه مراقبت از پوست می‌تواند تاثیر به سزایی در زیبایی و جوان ماندن شما داشته باشد. البته تعداد این اسیدها زیاد است و یاد گرفتن نام و اثر همه آن‌ها ممکن است ساده نباشد پس بهتر است ابتدا از مواد اساسی شروع کنید و به تدریج دامنه این استفاده را گسترش دهید. مهم‌ترین این اسیدها اسید آسکوربیک یا همان ویتامین سی است که به صورت سرم می‌تواند استفاده شود و و اثر لایه بردار و آنتی اکسیدان دارد که به صورت روزانه استفاده می‌شود. استفاده از آن به شکل خوراکی در مواد غذایی هم تاثیر چشمگیری در زیبایی و جوانی شما دارد. موارد دیگر گلیسولیک اسید و لاکتیک اسید هستند که در دسته اسیدهای آلفاهیدروکسی قرار می‌گیرند و به عنوان کرم شب به کار می‌روند و اثر لایه بردار هم دارند.

استفاده کافی و صحیح از کرم‌های ضدآفتاب

یکی از مهم‌ترین رازهای جوان ماندن و زیبایی و مقابله با عوامل محیطی استفاده از کرم ضدآفتاب است. هیچ وقت نمی‌توان گفت که شما بیش از حد از کرم ضدآفتاب استفاده می‌کنید، بلکه با گذشت زمان و افزایش سن اهمیت استفاده از ضدآفتاب بیشتر و نیاز شما نیز به آن بیشتر می‌شود. تنها استفاده زیاد از ضدآفتاب کافی نیست بلکه هر چهار ساعت یک بار هم باید تجدید شود تا اثر آن از بین نرود. خوشبختانه اهمیت ضدآفتاب بر تولیدکنندگان لوازم بهداشتی آشکار شده است و این روزها انواع مختلف محصولات زیبایی مثل کرم پودر و رژ لب و … با درجه حفاظت در مقابل آفتاب را می‌توان مشاهده کرد. کرم ضدآفتاب شما باید درجه حفاظت کافی داشته باشد که متناسب با رنگ پوست، شدت آفتاب در محیط زندگی و مدت قرار داشتن شما در زیر آفتاب انتخاب شده باشد. استفاده از ضدآفتاب روی لب‌ها، دست و بدن را نیز فراموش نکنید.

هویج و گوجه‌فرنگی

هر دوی این صیفی‌جات، مقدار قابل توجهی بتاکاروتن دارند. بتاکاروتن موجود در خوراکی‌ها پس از هضم در بدن به ویتامین A یا همان رتینول تبدیل می‌شود. این ماده‌ی شیمیایی، رشد سلول‌های پوست را تحریک می‌کند و منجر به تولید کلاژن می‌شود. کلاژن در واقع همان ساختار پروتئینی است که موجب جوان ماندن پوست صورت می‌شود و قابلیت ارتجاعی آن را حفظ می‌کند.

از آنجایی که بتاکاروتن از آنتی‌اکسیدان‌ها مانند یک سد محکم حمایت می‌کند، یک ماده‌ی ضدپیری خوب محسوب می‌شود؛ زیرا آنتی‌اکسیدان‌ها سیستم دفاعی بدن ما را در برابر رادیکال‌های آزاد تقویت می‌کنند. همان‌طور که می‌دانید رادیکال‌های آزاد مولکول‌هایی با واکنش‌پذیری بالا هستند که ممکن است بدن را به سمت پیری زودرس و بیماری‌های مختلف ببرند.

رادیکال‌های آزاد به دلیل مصرف اکسیژن توسط بدن، آلودگی، ورزش بیش از حد یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید به وجود می‌آیند.

هرچه زودتر برای ترک سیگار اقدام کنید

شواهد موجود نشان می‌دهد افراد سیگاری از خطوط و چین و چروک بیشتری نسبت به غیرسیگاری‌ها رنج می‌برند. زیرا مونوکسید کربن موجود در سیگار ، گردش خون محیطی (مویرگ‌های خونی کوچک که کار تغذیه ‌ی پوست را به‌عهده دارند) را مختل می‌کند. دوستان عزیزم این را من نمی‌گویم این حاصل بررسی‌های یک طبیعت‌درمانگر (کسی که برای درمان از شیوه ‌های طبیعی استفاده می‌کند) به‌ نام لورنس کرک (Laurence Kirk) است.
سیگار کشیدن جذب ویتامین C (که عنصر ضروری برای رشد کلاژن جدید به شمار می‌آید) توسط بدن را هم متوقف می‌کند.

آب فراوان بنوشید

همه‌ی ما در تمام طول روز، مدام آب بدن‌مان را از دست می‌دهیم. از آنجایی که هر شخص بزرگسال باید حداقل دو لیتر آب در روز بنوشد، هنگامی که ما دچار کم‌آبی می‌شویم بدن اهمیت زیادی به پوست نمی‌دهد و برای حفظ حیات و همین‌طور انجام عمل تعریق و دفع سموم از بدن، آب موجود در خودش را به ارگان‌های ضروری مانند قلب و کبد منتقل می‌کند. افزایش مصرف آب تضمین می‌کند که آب مورد نیاز برای تشکیل سلول‌های پوست، حتما به پوست منتقل شود چون بدن دیگر دچار کمبود آب نخواهد بود.

ورزش کنید

حتما با فواید ورزش آشنا هستید. ورزش با تقویت جریان خون و مواد مغذی در سطح پوست، به بازسازی و جوان ماندن پوست صورت کمک می‌کند. به لطف ورزش، خون در سراسر بدن به جریان زنده و پویای خود ادامه می‌دهد. ورزش باعث می‌شود سلول‌های پوستی عمیق‌تر، نسبت به سلول‌های سطح پوست فعالیت بیشتری داشته باشند و مدام سلول‌های کهنه‌ی سطح پوست با سلول‌های جوان و تازه زیر پوست جایگزین می‌شوند. وقتی لایه‌ی فرسوده و مرده‌ی روی پوست با سلول‌های جوان و شاداب زیرین جایگزین شود، پوست لایه‌برداری شده و جوان‌تر و زیباتر به نظر خواهد رسید.

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید