درست دست بدهید تا ماندگار شوید 

دست دادن  می تواند مقدمه ای برای شروع یک رابطه ماندگار باشد، آشنایی با اصول دست دادن و دانستن آداب دست دادن می تواند از ما خاطره ای ماندگار بسازد ، در واقع نحوه دست دادن ما از نخستین فنون ارتباطی است که  باید توسط ما آموخته شود اگر به دنبال ایجاد ارتباط موثر هستید این مقاله از دست ندهید 

مهم نیست که برنامه‌ی کاری است یا یک ملاقات عادی، اما یک دست دادن مناسب می‌تواند اولین برداشت خوب را از ما در ذهن طرف مقابل ایجاد کند. در دوران باستان، دست دادن راهی برای نشان دادن غیرمسلح بودن افراد بود. امروزه هم دست دادن نشان‌دهنده‌ی تمایل افراد برای داشتن گفت‌وگویی امن و سودمند است.

پیش قدم شوید 

دست دادن

آغازگر این حرکت، نشان از اعتماد بنفس دارد. معمولاً فردی که قدرت بیشتری دارد اول دستش را جلو می‌آورد. اگر به طرف مقابل حس احترام داشته باشید، ممکن است صبر کنید تا اول او دستش را جلو بیاورد. وقتی در مصاحبه‌ی کاری یا معامله‌ای هستید، با پیش‌قدم شدن در دست دادن می‌توانید اعتمادبنفس‌تان را به دیگران نشان بدهید. برای مخاطبی که محافظه‌کارتر است یا در رویارویی با فردی که بالارتبه‌تر است شماست، بهتر است که به نشانه‌ی احترام صبر کنید تا او آغازگر باشد.

زبان بدن طرف مقابل را تقلید کنید

دست دادن

در اغلب موارد، یک ژست برای تقویت احساسات مثبت اتخاذ می‌شود، اما می‌توان از آن به عنوان برخورد اجتماعی بهره برد.خصوصا در طی ملاقات‌های سیاسی، یک طرف سعی می‌کند تا با یک دست دادن تهاجمی و کنترل‌کننده، سلطه‌ی خود را به دیگری نشان دهد. دست دادنی که میان رییس جمهور آمریکا و نخست وزیر کانادا صورت گرفت، مثال عالی‌ای از بازی قدرت است.

دونالد ترامپ به خاطر دست دادن‌های غیرمعمولش شناخته شده است که هرکس هم پاسخ متفاوتی به آن دارد. در این تصویر ترامپ دست دادن را با گذاشتن دستش بر روی شانه‌ی نخست وزیر کانادا شروع می‌کند، که می‌بینیم او هم همین حرکت را عیناً تقلید کرده است. عادت دیگری که ترامپ دارد این است که در حین دست دادن طرف مقابل را به سمت خودش می‌کشد که دست نخست وزیر روی شانه‌ی او، اجازه‌ی این کار را به او نمی‌دهد و درواقع نخست وزیر کانادا از این دست دادن سربلند بیرون آمد.

دو دستی دست بدهید تا قابل اعتماد بنظر برسید

دست دادن

روش ‌های زیادی برای دست دادن وجود دارد اما اگر می‌خواهید نشان دهید که قابل اعتماد هستید، با دو دست دست بدهید. هر چند این حرکت در هر شرایطی هم مناسب نیست، مثلاً اگر کسی را برای اولین بار ملاقات می‌کنید، دو دستی دست دادن می‌تواند بیش از حد صمیمی بنظر بیاید. بعد از اینکه پیوند عاطفی با فرد برقرار کردید، می‌توانید از این ترکیب استفاده کنید.

دست دادن

دست دادن دو دستی پیام “من قابل اعتماد هستم” را می‌رساند، چرا که میزان تماس فیزیکی‌تان با فرد را دو برابر کرده‌اید. در این تصویر میشل اوباما هم از همین متد برای دست دادن با ملکه الیزابت استفاده می‌کند که نشان دهنده‌ی گرما و صداقت است. او کمی هم به جلو خم شده تا تفاوت قدی‌شان را کاهش دهد و نشان دهد که به این نوع ژست پایبند است.

برای قدرتمند بنظر رسیدن سمت چپ بایستید

دست دادن

در دست دادن بحث فضایی که در آن قرار داریم هم مطرح است. مثلاً اگر دوست دارید درمیان یک جمعیتی قوی‌تر بنظر برسید، سمت چپ بایستید. فرد سمت چپی اغلب غالب‌تر از سمت راستی بنظر می‌آید. وقتی شما سمت چپ می‌ایستید نشان‌دهنده‌ی این است که کنترل حالت‌تان را دارید.

کف دستتان را برای برابری عمودی بگیرید

دست دادن

با اینکه دست دادن یک حرکت کوتاه است، اما افراد می‌توانند اطلاعات زیادی را با این کار منتقل کنند. از همین رو توجه کردن به جزئیات کوچک مهم است. وقتی کف دستتان عمودی باشد این پیام را می‌‌رساند که هردوی شما برابر هستید. محکم و قاطع دست بدهید اما خیلی هم فشار وارد نکنید.

فشار دست‌تان را با فشار طرف مقابل تنظیم کنید

این نوع ارتباط برقرار کردن بی صدا می‌تواند مقاصد و انگیزه‌های شما را برای دیگران بازگو کند. تمرین درست دست دادن، حتی می‌تواند مننجر به ایجاد روابط طولانی مدت شود. یک دست دادن عالی می‌تواند تأثیری همیشگی باقی بگذارد.

دست دادن

آیا این مطلب مفید بود؟ 1
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید