شستن کلم بروکلی نسبت به سبزیجات دیگر سخت تر است سبزی‎هایی مثل کلم بروکلی به آسانی شسته نمی شود و باید با روش‎های خاصی شسته شود. برخی می گویند داخل کلم بروکلی کرم هایی وجود دارد که با شستن معمولی از بین نمی رود، بنابراین باید آن را انگل زدایی کنیم. هر آنچه که باید شما از شستن کلم برکلی بدانید را ما در تانما برای شما جمع آوری کرده ایم.

نحوه شستن کلم بروکلی

کلم بروکلی یکی از خوشمزه ترین سبزیجاتی است که برای انواع سالاد و غذاها استفاده می شود، ولی این سبزی خوش طعم کرم های ریزی دارد که با شستشوی ساده از بین نمی رود.

شستن کلم بروکلی

نحوه شستن کلم بروکلی

ضد عفونی کردن کلم بروکلی

روش های ضد عفونی کردن

گفته می شود داخل کلم بروکلی کرم هایی وجود دارد که با شستن معمولی از بین نمی رود، پس برای انگل زدایی و شستشوی کلم بروکلی چه باید کرد؟ در این نوشتار چند راه برای انگل زدایی از این سبزی مفید و پرخاصیت را یادآور می شویم.

ابتدا به مدت 10 دقیقه بروکلی ها را در 3 لیتر آب ولرم همراه با یک گرم (نصف قاشق چای خوری) پودر پرکلرین 70 درصد خیس کنید. سپس کلم ها را از روی کفاب جمع آوری کرده و آن ها را دوباره با آب سالم شستشو دهید تا باقی مانده مایع ضدعفونی کننده از آن جدا شود.

یک روش دیگر هم برای از بین بردن انگل های بروکلی، این است که آن ها را حدود 3 دقیقه در آب جوش بگذارید. به این ترتیب می توانید با خیال راحت از این سبزی مفید استفاده کنید.

امیدواریم از این نکات آموزشی استفاده لازم را برده و بتوانید به خوبی کلم بروکلی هارا شستشو دهید و از این سبزی مفید در وعده های مختلف غذایی بهره ببرید.

روش مناسب شستن کلم بروکلی

روش اول

  • کلم بروکلی ها را کلا بشویید تا غبار، ناخالصی و سموم پاک شوند.
  • با استفاده از چاقو بروکلی را در امتداد ساقه ببرید.
  • دوباره کلم بروکلی ها را به تکه های کوچک تری تقسیم کنید.
  • با آب تمیز کلم بروکلی ها را خیس کنید.
  • مقداری آرد و کمی نمک به ظرف اضافه کنید.آرد می تواند خاک و نمک به طور موثر حشرات کوچک، کرم و تخم آنها در سبزیجات را از بین ببرد.
  • بگذارید بروکلی حدود 5 تا 10 دقیقه در آب بماند تا آلودگی آن خارج شود سپس کلم ها را خوب بشوئید.

روش دوم

ابتدا کلم بروکلی را تکه تکه کنید و به مدت دقیقه آنها را در آب ولرم ، نمک و پودر پرکلرین خیس کنید سپس کلم ها را از آب آلوده بیرون آورید و دوباره با آب سالم شست و شو دهید تا مواد ضدعفونی کننده پاک شود.

روش سوم

یکی دیگر از روش های از بین بردن کرم کلم بروکلی خیس کردن آنها سه دقیقه در آب جوش است شاید در ابتدا ساده به نظر برسد اما با اطمینان خاطر می توانید از این سبزی استفاده کنید.

روش چهارم

اگر چه کرم های کرم بروکلی سمی نیستند اما آنقدر ریز هستند که به راحتی با غذا خورده می شود بنابراین شست و شو و ضد عفونی کردن این سبزی را بیشتر جدی بگیرید. داخل ظرفی سرکه و نمک را به یک میزان ترکیب کنید و کلم بروکلی ها را در آن خیس کنید تا طعم سرکه و نمک را بگیرد سپس دوباره با آب تمیز بشوئید.

شستن کلم بروکلی

روش مناسب شستن کلم بروکلی

شستن کلم بروکلی با آب

سینک را با آب سرد پر کنید و بروکلی را برای 5-10 دقیقه در آن خیس کنید. مطمئن شوید که به اندازه کافی بروکلی در آب کافی قرار دارد. سپس بروکلی را در آب بگذارید، تا کثیفی و خاک ها در آب حل شود.

زمانی که ابتدا بروکلی را در آب قرار دادید، چند بار آن را در آب بچرخانید تا تمام خاک ها و کثیفی ها شل شوند. اگر از آب گرم استفاده کنید، بروکلی کمی پژمرده می شود.اگر به سینک دسترسی ندارید، می توانید از یک کاسه بزرگ به جای آن استفاده کنید. فقط مطمئن شوید که بروکلی به زیر آب فرو برود.

بروکلی را در آبکش قرار دهید و آن را در آب سرد اجرا کنید.بعد از خیس کردن بروکلی، سینک را خالی کنید و آب سرد رویش بگیرید. اجازه دهید آب، بروکلی را بشورد و آن را در آبکش قرار دهید تا دو طرفش را آب بکشید.اگر آبکش ندارید، می توانید به راحتی بروکلی را در دستانتان قرار دهید و تکان دهید.

از دستان خود برای مالیدن و پاک کردن سبزی ها از کثیفی ها استفاده کنید. سر بروکلی، شکاف های زیادی دارد که در آن کثیفی می تواند به دام بیفتد. برای شل کردن آن ها، انگشتان خود را بالای نوک بروکلی بکشید و کناره ها و کف ساقه ها را بمالید. اگر برس برای تمیز کردن میوه ها و سبزیجات دارید، می توانید از آن برای تمیز کردن بروکلی استفاده کنید، اما به یاد داشته باشید که هنگام مسواک زدن مراقب باشید.

آن ها ظریف هستند و ممکن است به راحتی از ساقه جدا شوند. بروکلی را قبل از پختن در غذا یا آشپزی خشک کنید. آنها را روی سینک نگه دارید و بگذارید آب به مدت چند ثانیه از آن خارج شود. سپس، ان را با دست خود 3-4 بار تکان دهید تا جایی که آب را از داخلش پاک کنید. اگر ساقه و سرش هنوز مرطوب است، می توانید قبل از آماده کردن بروکلی، یک دستمال کاغذی یا حوله تمیز را امتحان کنید.

شستن کلم بروکلی

شستن کلم بروکلی با آب

شستن کلم بروکلی با محلول سرکه

یک کاسه بزرگ را با مخلوطی از 3 قسمت آب و 1 قسمت سرکه سفید پر کنید. دقت کنید که کاسه به اندازه کافی بزرگ باشد تا بروکلی را نگه دارد. مخلوط را با یک قاشق هم بزنید تا آب و سرکه ترکیب شوند. دقت کنید که آب کافی داشته باشید، به طوری که کل بروکلی به طور کامل زیر آب فرورفته باشد. به عنوان مثال، اگر 3 فنجان (710 میلی لیتر) آب در کاسه بریزید، یک فنجان (240 میلی لیتر) سرکه سفید اضافه کنید.

بروکلی را در این محلول برای خیساندن 15-20 دقیقه قرار دهید. بروکلی را در اطراف کاسه بچرخانید تا هر گونه کثیفی را شل کنید و سپس بگذارید دست نخورده باقی بمانند. استفاده از سرکه کمی طولانی تر از آب سرد است، اما می تواند در از بین بردن آفت کش ها و باکتری ها نسبت به آب موثرتر باشد. بروکلی را از محلول بیرون آورید و آن را با آب سرد آبکشی کنید.

زمانی که در حال تمیز کاری هستید، از دست هایتان و یا برس زبر استفاده کنید تا ساقه و سرش را بمالید. دقت کنید که تمام قسمت های بروکلی، از جمله کف ساقه و زیر گلهایش را با آب بشویید. اگر بروکلی را به مدت بیش از 30 دقیقه خیس شود، می تواند سرکه را جذب کرده و طعم تلخی بگیرد.

شستن کلم بروکلی

شستن کلم بروکلی با محلول سرکه

شستن کلم بروکلی با آب نمک

کلم بروکلی را در ظرف آب سرد قرار دهید. برای ایمن بودن، سر بروکلی را در محلول آب نمک خیس کنید. کرم ها دوست دارند در سر بروکلی زندگی کنند، جایی که مکان های زیادی برای پنهان شدن وجود دارد. اگر در مورد کرم ساقه نگران هستید، می توانید کل ساقه را در آب نمک قرار دهید، اما حتما بروکلی را از سرش رو به پایین نگه دارید.

1 قاشق چایخوری (4.9 میلی لیتر) نمک را در هر 1 لیتر (950 میلی لیتر) آب سرد اضافه کنید. بعد از این که بروکلی را گذاشتید، کمی نمک را بریزید و سر بروکلی را در آب بچرخانید، تا نمک در آب مخلوط شود. این کار همچنین کرم ها را از محلشان دور خواهد کرد و ممکن است بسیاری از آن ها را فوراً از جا بکند.

اگر در زمان چرخاندن بروکلی هیچ کرمی را ندیدید، به فرآیند خیساندن خود ادامه دهید تا مطمئن شوید که هیچ کرم مخفی وجود ندارد. بروکلی را برای 15-30 دقیقه خیس کنید تا کرم ها بیرون بیایند. زمانی که بروکلی در آب باشد، کرم ها با آب سرد برخورد می کنند و بر روی آب شناور می شوند. شما مجبور نیستید کرم ها را از آب جدا کنید، اما این کار در زمان بیرون کشیدن بروکلی از آب، از اتصال مجددشان به ساقه جلوگیری می کند.

سر بروکلی در آب سرد فرو کنید تا آب نمک را پاک کنید. بعد از خیساندن در آب نمک، بروکلی ممکن است کمی نمک به گرفته باشد. سر بروکلی را زیر آب سرد نگه دارید تا مدت 15 ثانیه آب را رویش جاری کنید و هر دو طرفش را بچرخانید و آبکشی کنید. اگر کلم بروکلی را با تمیز کردن آن با برس و یا انگشتان خود تمیز نکرده اید، می توانید این کار را زمانی انجام دهید که سرش را با آب می شورید. بروکلی را تکان دهید و آن را خشک کنید.

بروکلی را وارونه بالای سینک نگه دارید و به پایین ساقه اش ضربه بزنید، تا هر کرم باقی مانده ای را کنار بزنید. سپس از یک حوله تمیز برای گرفتن آب اضافی استفاده کنید و سر بروکلی را به دقت بررسی کنید. زمانی که بروکلی تمیز و خشک شد، می توانید آن را ببرید و بپزید و یا فوراً آن را بخورید.

شستن کلم بروکلی

شستن کلم بروکلی با آب نمک

اصول شستن کلم بروکلی

کلم بروکلی را زیر شیر آب قرار بدهید.با دستتان یا برس تمام قسمت هایش را خوب تمیز کنید. وقتی تمام شد، با یک حوله تمیز آرام خشک کنید و برای پختن آماده اش کنید .کلم بروکلی را بین 5 تا 10 دقیقه داخل سرکه بگذارید.

وقتی که کاملا خیس خورد، با آب خوب بشویید و سپس با حوله ای تمیز خشک کنید.کلم بروکلی را داخل آب نمک به مدت 5 تا 10 دقیقه قرار بدهید، تا پشه ها از لابه لای آن بیرون برود و بعد از آن با آب، کلم را بشویید.
برای انگل زدایی، ابتدا به مدت 10 دقیقه بروکلی‎ها را در سه لیتر آب ولرم همراه با یک گرم (نصف قاشق چای خوری) پودر پرکلرین 70 درصد خیس کنید. سپس کلم انگل زدایی شده را از روی آب جمع کنید و آن را دوباره با آب سالم بشویید تا باقی مانده مایع ضدعفونی کننده از آن جدا شود.
یک روش دیگر هم برای از بین بردن انگل های بروکلی گذاشتن آن در آب جوش به مدت 3 دقیقه است. به این ترتیب می توانید با خیال راحت از این سبزی مفید استفاده کنید.

از بین بردن کرم های داخل کلم بروکلی

ابتدا به مدت ۱۰ دقیقه بروکلی ها را در ۳ لیتر آب ولرم همراه با یک گرم (نصف قاشق چایخوری) پودر پرکلرین ۷۰ درصد خیس کنید. سپس کلم انگل زدایی شده را از روی کفاب جمع آوری کرده و آن را دوباره با آب سالم شستشو دهید تا باقی مانده مایع ضدعفونی کننده از آن جدا شود.

یک روش دیگر هم برای از بین بردن انگل های بروکلی، این است که آن ها را حدود 3 دقیقه در آب جوش بگذارید. به این ترتیب می توانید با خیال راحت از این سبزی مفید استفاده کنید.یادتان باشد کلم بروکلی به حرارت حساس است و فورا از بین می رود.

یک روش دیگر هم برای از بین بردن انگل های بروکلی گذاشتن آن ها در ۳ دقیقه آب جوش است. با این ترتیب می توانید با خیال راحت از این سبزی مفید استفاده کنید. راه دیگر هم خیس کردن بروکلی به مدت ۵ دقیقه در آب همراه با سرکه و یا نمک به میزانی است که آب طعم ترشی و یا شوری را بگیرد.

شستن کلم بروکلی

از بین بردن کرم های داخل کرم بروکلی

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید