خواص روغن سیاه دانه برای زنان و مردان بسیار زیاد است و همه ی افراد بسته به نوع بیماری خود می توانند تحت نظر پزشک طب سنتی از خواص انواع روغن سیاه دانه بهره مند شوند. تانما در این مطلب قصد دارد نکاتی را پیرامون خواص روغن سیاه دانه برای سلامت بدن زنان و مردان و موارد منع مصرف آن بیان کند؛

روغن سیاه دانه چیست؟

وقتی دانه های سیاهدانه را با دست فشار می دهیم یا آن را آسیاب می کنیم، روغنی سیاهرنگ که طعم تندی هم دارد و ته گلو را می زند از آن خارج می شود. روغن سیاهدانه حاوی مواد مغذی فراوان و خواص مفید بسیاری است، و به همین دلیل سال ها است از آن در کشورهای جنوب آسیا و آسیای مرکزی برای درمان امراض مختلفی استفاده می شود.

ویتامین های موجود در روغن سیاه دانه

سیاه دانه سرشار از ترکیباتی مانند زینک، کلسیم، فسفر، پتاسیم، سلنیوم و همچنین ویتامین های B1، B2، B3 ،B9 و C و E می باشد. تمام این ترکیبات مفید و قوی باعث شده اند تا سیاه دانه ضدویروس، هضم کننده، تقویت کننده سیستم ایمنی بدن، ضدالتهاب و ضدقارچ باشد. حدود بیش از دو هزار سال است که از سیاه دانه به صورت روغن یا همان دانه های ریز استفاده می شود.

طبع روغن سیاه دانه

این گیاه به دلیل طبع خیلی گرم و خشکی که دارد درمان بسیاری از امراض به حساب می آید و برای رفع سردی یکی از اولین و برترین گیاهانی است که طبیبان سنتی آن را پیشنهاد می کنند.

خواص درمانی روغن سیاه دانه

الف) خواص روغن سیاه دانه برای زنان

خواص روغن سیاه دانه برای رحم

از جمله خواص روغن سیاه دانه برای دستگاه تناسلی زنان، کمک به درمان درد رحم و زایمان است، به این منظور پودر سـیاه دانه را با عسل و روغن مخلوط نموده، میل کنید.

خواص روغن سیاه دانه برای قاعدگی

از دیگر فواید روغن سیاه دانه، فایده آن در دوره قاعدگی زنان است؛ زنانی که قاعدگی منظمی ندارند و یا دچار درد در دوران قاعدگی خود می شوند میتوانند دو یا سه روز پیش از شروع قاعدگی این دارو را روزی دو مرتبه استفاده کنند و تاثیرات مفید آن را در دوران قاعدگی خود ببینند. زنان همچنین برای کاهش درد در دوران قاعدگی می توانند چند قطره از این روغن را روی قسمت رحم بمالند و با یک پارچه ببندد چون روغن سیاه دانه طبع گرمی دارد باعث تسکین درد میشود.

خواص روغن سیاه دانه برای زنان

خواص روغن سیاه دانه برای قاعدگی

خواص روغن سیاه دانه برای باردار شدن

در خانم هایی که مشکل ناباروری دارند مصرف سیاه دانه و عسل میتواند تخمک گذاری را در بانوان تقویت کرده و در باردارشدن موثر واقع شود.همچنین روغن سیاه دانه برای باردار شدن خاصیت مفید دیگری نیز دارد؛ چراکه در زنان کمبود آهن یکی از مشکلات شایع است و در بارداری باید آهن خون مادر باردار کنترل شود، به همین جهت روغن سیاه دانه میتواند تقویت آهن کند و در واقع شبیه به قرص فولیک اسید در بارداری عمل میکند.

اما مراقب باشید که این روغن را فقط پیش از بارداری و برای تقویت آهن خود استفاده کنید. از نظر متخصصان طب سنتی مصرف این دارو در بارداری خطرات احتمالی نظیر انقباض ماهیچه های رحم و در نتیجه سقط جنین را به همراه دارد.

خواص روغن سیاه دانه برای کیست

درمان کیست بانوان بر حسب طبع است اما در هر صورت سیاه دانه برای تمامی گروه ها جهت درمان انواع کیست موثر خواهد بود. سیاهدانه را از گذشته تا به امروز برای از بین بردن کیست تخمدان استفاده می کردند. سیاهدانه باید همراه با عسل استفاده شود. برای این منظور میتوان ترکیبی از عسل و سیاه دانه درست کرد.
ترکیب یک جزء سیاهدانه معادل 100 گرم با دو جزء عسل معادل 200 گرم، ترکیبی مناسب برای استفاده از سیاهدانه است. خانم های مبتلا به کیست تخمدان باید یک قاشق مرباخوری از این ترکیب را پیش از هر غذا بخورند. برخی متخصصان طب سنتی مالیدن روغن سیاه دانه بر روی تخمدان ها را در بهبود کیست تخمدان مؤثر می دانند.

همچنین کیست مویی نیز که در گودی کمر ایجاد می شود و اغلب چند مو روی آن دیده می شود. کیست مویی بخاطر فعالیت غدد چربی و پوشیدن لباس های تنگ بروز می کند. اگر برای رفع کیست مویی قصد انجام جراحی را ندارید می توانید از مرهم سیاه کمک بگیرید. با قرار دادن مقداری اسپرزه آسیاب شده در ترکیب با مرهم سیاه برای دو بار در روز، این کیست مویی شروع به تخلیه شدن می کند. تخلیه شدن کیست مویی یا پیلونیدال با خروج خون و چرک همراه است. در نهایت کیست از بین رفته و جای آن به مرور ناپدید می شود.

فواید روغن سیاه دانه برای دستگاه تناسلی زنان

استعمال موضعی سیاه دانه و استفاده از آن به صورت شیاف برای رفع عفونت های قارچی دستگاه تناسلی زنان مفید است.

خواص روغن سیاه دانه برای شیردهی

مصرف این داروی گیاهی برای افزایش شیر زنان شیرده بسیار موثر است.

خواص روغن سیاه دانه برای زنان

خواص روغن سیاه دانه برای شیردهی

ب) خواص روغن سیاه دانه برای مردان

خواص روغن سیاه دانه برای بیضه ها

برای درمان واریکوسل می توانید از روغن سیاه دانه استفاده کنید . برای این کار باید روغن مالی کمر و زیر شکم با روغن سیاه دانه هر شب (۱۲۰ شب) را انجام دهید.

خواص روغن سیاه دانه برای نعوظ

روغن سیاه دانه طبع گرمی دارد و برای افزایش میل جنسی آقایان بسیار مؤثر است. ترکیبات مؤثر عصاره این گیاه از جمله اسید لینولئیک و اولئیک اسید، به تحریک تولید هورمون تستوسترون در بدن مردان کمک زیادی می کند. مردانی که دچار مشکلات نعوظ هستند می توانند مالیدن روغن سیاهدانه به دستگاه تناسلی را امتحان کنند.

انجام این کار به صورت مداوم و جذب این روغن گیاهی از طریق پوست، فعالیت غدد جنسی مردانه را افزایش داده و سبب کاهش مشکلات نعوظ می شود. همچنین، افزایش میزان تستوسترون به وسیله روغن سیاهدانه نیز میل جنسی را تا حد زیادی افزایش می دهد.

خواص روغن سیاه دانه برای ناباروری

یکی دیگر از خواص روغن سیاه دانه، کمک به درمان ناباروری مردان است. به طوریکه می توان در خصوص خواص روغن سیاه دانه برای اسپرم اینطور گفت که مصرف آن باعث افزایش تعداد اسپرم می شود. البته لازم به ذکر است سیاه دانه در افرادی که مشکل ناباروری آن ها ناشی از عدم وجود اسپرم است، مفید نیست.

نتایج تحقیقات علمی نشان داده است، گروهی از افراد که طی دو ماه و دو بار در روز به مقدار ۲/۵ میلی لیتر روغن سیاه دانه مصرف می کردند، نسبت به گروه شاهد که از این روغن استفاده نکردند، شاهد بهبود در تعداد اسپرم ها، میزان حرکت اسپرم ها و همچنین حجم مایع منی بودند.

خواص روغن سیاه دانه برای زگیل تناسلی

مالیدن عسل + سیر + سرکه + حنا + روغن سیاهدانه روی موضع موثر است.

اثرات روغن سیاه دانه در افزایش میل جنسی

سیاه دانه طبع بسیار گرمی دارد و به همین جهت مصرف آن به ویژه همراه با عسل یکی از مواد طبیعی افزایش دهنده میل جنسی است. همچنین در خصوص فواید روغن سیاه دانه در طب سنتی آمده که استفاده و مالیدن جوهر سـیاه دانه بر کمر، سبب تمدد اعصاب شده و قدرت جنسی را افزایش می دهد.

فواید روغن سیاه دانه برای دستگاه تناسلی مردان

از جمله فواید روغن سیاه دانه در طب سنتی این است که استعمال موضعی روغن سیاه دانه به تنهایی یا ترکیب با دیگر روغن ها نظیر روغن زیتون و روغن کنجد باعث بزرگ شدن آلت تناسلی مردان می شود.

درمان زود انزالی با روغن سیاه دانه

ترکیب سیاه دانه و عسل می تواند برای درمان زود انزالی معجزه کند. سیاه دانه مزاجی گرم و خشک دارد و عسل همراه آن باعث پخش سیاه دانه به اعضای مختلف بدن می شود. افرادی که داری مزاج بلغمی (سرد و تر) می توانند از این معجون استفاده کنند.

خواص روغن سیاه دانه برای مردان

درمان زودانزالی با روغن سیاه دانه

خواص روغن سیاه دانه برای افزایش هورمون جنسی مردانه

افزایش هورمون جنسی تستوسترون از دیگر رابطه های بین مصرف روغن سیاه دانه و دستگاه تناسلی به طور غیر مستقیم است. مصرف روغن سیاه دانه به شکل قابل توجهی می تواند تستوسترون بدن مردان را افزایش دهد. تستوسترون، به عنوان هورمون مردانه و هم چنین یک استروئید آنابولیک، باعث رشد بافت های تناسلی مردانه، افزایش تراکم استخوان و ماهیچه و افزایش رشد مو های بدن می شود.

درمان پروستات با روغن سیاه دانه

روغن سیاه دانه درمان کننده بزرگی پروستات است . سردمزاجان حدودا هشت گرم و گرم مزاج ها دو گرم در روز مصرف کنند .

خواص روغن سیاه دانه برای رشد ریش و سبیل

در زمان های قدیم از روغن سیاه دانه به عنوان درمانی برای جلوگیری از ریزش و سفید شدن ریش و سبیل استفاده می شده است. علاوه بر این روغن سیاه دانه باعث نرم شدن ریش ها می شود. برای این کار کافی است که ریش را با روغن سیاه دانه مالش دهید.

مضرات روغن سیاه دانه

حساسیت

سیاه دانه زمانی که خورده می شود یا به صورت موضعی بر روی پوست مصرف می شود، ممکن است باعث بروز واکنش حساسیتی شود. قبل از استفاده از هر روغنی بهتر است حساسیت خود نسبت به آن روغن را بررسی کنید و مقداری از روغن را روی بخش کوچکی از پوست خود بزنید و واکنش پوست خود را به آن مشاهده کنید.

مسمومیت

زمانی که روغن سیاه دانه خورده می شود، ممکن است عوارض در پی داشته باشد، از جمله :

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • یبوست
 • در برخی افراد خطر بروز تشنج افزایش می یابد.

موارد منع مصرف روغن سیاه دانه

 • از تماس روغن سیاه دانه با چشم ها و غشاهای داخلی بدن اجتناب کنید.
 • هنوز اطلاعات دقیقی از اثر روغن سیاه دانه بر روی زنان باردار و شیرده منتشر نشده به همین دلیل متخصصان توصیه می کنند که زنان در دوران بارداری و شیردهی از مصرف آن جدا اجتناب کنند.
 • هنوز تحقیقاتی درباره تاثیر روغن سیاه دانه بر روی نوزادان و کودکان انجام نشده پس بهتر است که این روغن را برای نوزادان و کودکان استفاده نکنید و از دسترس آن ها دور نگه دارید.

اگر دارای هر یک از شرایط زیر هستید، قبل از مصرف روغن سیاه دانه حتما با پزشک خود مشورت کنید:

 • باردار هستید.
 • به نوزاد شیر می دهید.
 • داروی خاصی مصرف می کنید.
 • مبتلا به بیماری یا شرایط خاصی هستید.
نحوه مصرف روغن سیاه دانه

موارد منع مصرف روغن سیاه دانه

نحوه مصرف روغن سیاه دانه

روش اول

روغن سیاه دانه را می توان روزی دوبار به آلت جنسی و بیضه ها مالید. البته لازم است مالیدن روغن به آرامی انجام شود تا هم به خوبی جذب شد و هم باعث خودارضایی در فرد نشود.

روش دوم

روغن سیاه دانه را می توانید با روغن زیتون یا کنجد ترکیب نموده و آن را به مدت 40 روز تا 4 ماه به زیر شکم، آلت تناسلی، بیضه ها و کشاله ران بمالید. در طب سنتی درباره ارتباط روغن سیاه دانه و دستگاه تناسلی آمده است که استفاده و مالیدن جوهر سـیاه دانه بر کمر، سبب تمدد اعصاب شده و قدرت جنسی را افزایش می دهد.

روش سوم

هر شب قبل از خواب یک قاشق عسل را به همراه 7 عدد سیاه دانه بجوید و بخورید. میزان 100 گرم سیاه دانه تمیز و عاری از خاک را با یک تا دو لیوان روغن کنجد، روغن زیتون یا روغن بادام ترکیب نموده و اجازه دهید روی حرارت ملایم به آرامی بجوشد. پس از گذشت نیم ساعت روغن را صاف نموده وآن را در ظرف شیشه ای بریزید.

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید