خارشتر یکی از عرق های رایج و شناخته شده در طب گیاهی و سنتی است که خواص بسیاری را برای آن برشمرده اند در ادامه در تانما از این گیاه پر خاصیت وتأثیرات آن بیشتر می خوانیم .خارشتر گیاهی است پایا که از خانواده باقلاییان بعضی خانواده باقالی ها به شمار می رود . نام دیگر این گیاه علف ترنجبین است . این گیاه نیم درختچه ای و نیمه چوبه ای و ارتفاع این درخت ها به ۵۰ تا ۱۵۰ سانتیمتر می رسد . ساقه های آن سبز رنگ است که با خارهای تیز نوک زرد دیده می شود . عرق این گیاه ادرارآور و ضد سیاه سرفه و تب و لرز شناخته می شود . در خصوص طبع خارشتر اختلاف های نظر بسیار زیادی وجود دارد اما در حالت کلی باید بگوییم که طبع این گیاه گرم و خشک است و برای رفع سنگ صفرا، سنگ کلیه و مثانه تاثیرگذار است و یکی از علوفه های خوراکی برای دام ها به شمار می رود.

خواص خارشتر

خواص خارشتر

این گیاه مقاوم به سرما است و دارای ریشه های عمیق می باشد که به آب کمی نیاز دارد. برای گیاهانی نظیر غلات و چغندر به عنوان علف هرز شناخته می شود میوه آن ترنجبین نامیده میگردد که به معنی عسل تر است . این گیاه در شوره زار های ایران ، عربستان ، صحرای سینا ، سوریه و هند یافت می شود .

عرق خارشتر

یکی از فرآورده هایی که از گیاه خارشتر به دست می آید عرق خارشتر می باشد که بر اساس فرآیند تبخیر و به روش های سنتی و صنعتی تهیه می گردد. عرق خارشتر خواص بسیار زیادی دارد که از جمله آنها می توان به لاغری و کاهش وزن ، دفع سنگ کلیه و مجاری ادراری و افزایش سیستم ایمنی بدن اشاره کرد . گیاه خارشتر و خارخاسک دارای خواص پزشکی بسیار زیاد است و از آن می توان برای درمان سنگ کلیه استفاده کرد .

عرق خارشتر

عرق خارشتر

درمان سنگ کلیه با خارشتر بسیار ساده است چرا که عرق خارشتر ادرارآور بوده و کلیه ، مثانه و مجاری ادراری را شستشو می دهد و در نهایت رسوبات و سنگ کلیه را دفع می کند . تحقیقاتی در دانشگاه علوم پزشکی اراک در سال ۸۹ صورت گرفته است که این ادعا را ثابت می کند . پژوهشگران با بررسی گروهی از بیماران کلیوی که با مشکل سنگ کلیه مواجه بودند و تقسیم آن را به دو گروه خاصیت عرق خارشتر را بررسی کردند . از دیگر فواید خارشتر می توان به درمان بواسیر ، تصفیه خون و خاصیت آنتی بیوتیکی آن اشاره کرد . در خصوص خواص عرق خارشتر برای کبد باید بگوییم که این ماده غذایی به راحتی می تواند عفونت های موجود در کبد را دفع کند.

گیاه خارشتر و خواص درمانی آن

همانطور که گفتیم عرق خارشتر خواص بسیار زیادی دارد . از جمله گیاه خارشتر و خواص پزشکی آن باید به درمان اسهال اشاره کرد . اگر شما نیاز به یک چربی سوز داشته باشید که مصرف آن با کمی تحرک بتواند از چاقی جلوگیری کند ، پیشنهاد ما به شما عرق خارشتر است .عرق خارشتر می تواند موجب رفع رسوبات کلیه و جلوگیری از سنگ شود و برای رفع سنگ کلیه و مثانه مورد استفاده قرار می گیرد . این عرق به عنوان مسهل استفاده می شود و می تواند برای درمانی بیماری سرع و بی خوابی هایی که ناشی از اعصاب است مفید واقع شود .عرق خارشتر برای عفونت نیز کاربردهایی دارد از این ماده غذایی برای برطرف کردن عفونت های ادراری و شستشو دهنده کلیه استفاده می شود و این چنین است که خواص خارشتر برای عفونت روشن می گردد.

بذر خارشتر

بذر خارشتر

برای تقویت دستگاه هاضمه و می توان از دم کرده خارشتر استفاده کرد . این ماده دفع کننده انگل روده بوده و به هضم غذا و درمان بواسیر کمک می کند . عرق گیاه خارشتر سبب خروج اسید اوریک از بدن می شود و خاصیت آنتی بیوتیکی دارد و ادرار آور ضد سیاه سرفه و تب و لرز است . مصرف نوشیدنی های گازدار و آب میوه های غیر طبیعی حاوی بیکربنات بسیار مضر هستند که خارشتر می تواند این ترکیبات را به راحتی خنثی کند . جالب است بدانید که عرق خارشتر خواص چربی سوزی دارد و مصرف آن می تواند از چاقی جلوگیری کند . از این عرق برای کاهش وزن و چاقی استفاده می شود .طبع عرق خارشتر گرم است و همچنین خاصیت چربی سوزی سبب می شود تا غدد عروقی بدن فعال تر شده و سوخت و ساز بدن افزایش پیدا کند .

مضرات خارشتر

مصرف گیاه خارشتر به افراد گرم مزاج توصیه نمی گردد .با این که مصرف گیاه خارشتر هیچ گونه عارضه ای ندارد اما نباید در مصرف آن زیاده روی شود و مصرف بیش از دو لیوان آن توصیه نمی گردد. بیماران مبتلا به اسهال خونی باید از خوردن خارشتر خودداری کنند . عرق خارشتر می توان برای افراد گرم مزاج بسیار مضر باشد . برای تهیه عرق خارشتر می توان به عطاری ها و مراکز فروش گیاهان دارویی مراجعه کرد .

طریقه مصرف خارشتر

از مهم ترین فواید و خواص خارشتر برطرف کردن سنگ کلیه است . از این ماده غذایی به همراه عرق خارخاسک برای دفع سنگ کلیه و کیسه صفرا به افزایش قوای جنسی میتوان استفاده کرد . عرق خارشتر یک لیوان و خارخاسک یک لیوان با هم مخلوط می شوند و به جوش می رسند و بلافاصله داغ داغ ، یک قاشق غذاخوری خاکشیر ریخته می شود. این ماده باید هر روز صبح ناشتا مصرف گردد و دو ساعت بعد از آن چیزی خورده نشود . در خصوص طریقه مصرف عرق خارشتر برای دفع سنگ کلیه گفته شده است که نوشیدن روزی دو لیوان از جوشانده خارشتر می تواند برای افرادی که سنگ کلیه دارند، موجب رفع رسوبات سنگ کلیه گردد .

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید