سینمایی قصر شیرین فیلمی جدید از رضا میر کریمی است که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر ، اولین اکران خود را تجربه کرده است . این فیلم موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه و سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن را از جشنواره فیلم فجر شده است. همچنین این فیلم جوایز بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر مرد را از جشنواره فیلم شانگهای به‌دست آورد.

داستان فیلم قصر شیرین

فیلم های تولیدی توسط میرکریمی نظیر فیلم یک حبه قند در خصوص روابط بین افراد خانواده توضیحاتی را ارائه می‌دهد . فیلم قبلی میرکریمی دختر نام داشت که در خصوص رابطه بین پدر یک خانواده با دخترش بود و فیلم جدید نیز همین روند را ادامه می‌دهد و رابطه میان پدر یک خانواده با فرزندانش را بررسی می کند . این نشان دهنده این است که میرکریمی به عنوان یک کارگردان به صورت هدفمند فیلم می سازد و هدف از فیلم سازی وی ، به تصویر کشیدن روابط افراد یک خانواده و ریشه‌یابی مشکل های زندگی آنان است .

فیلم زیبای قصر شیرین

فیلم زیبای قصر شیرین

داستان قصر شیرین به این صورت است که جلال همسر و فرزندانش را ترک کرده و به شهری دیگر رفته اما پس از مدتی به شهر بر می گردد چرا که زن او دچار مرگ مغزی شده است . فیلم با صحنه هایی آغاز شده که در آن جلال نشسته و از دور به مادر و کودکی  نگاه می کند . از همان ابتدای فیلم متوجه خواهید شد که کارگردان بر روی بچه‌ها تأکید بسیاری دارد چرا که موضوع اصلی فیلم رابطه جلال با فرزندانش است . برای مثال چند دقیقه پس از وارد شدن جلال به  خانه خواهر زنش چند بچه تعداد زیادی گلدان را برای فروش می آورند در این صحنه بچه ها به جلال کمک می کنند تا ماشین خود را به راه بیاندازد و این صحنه پس از دیدن کامل فیلم معنا پیدا می‌کند .

نشست خبری فیلم قصر شیرین

نشست خبری فیلم قصر شیرین

نکته دیگری که در خلال سینمایی قصر شیرین وجود دارد این است که جلال در تمامی فیلم زمانی که با بچه‌هایش راهی سفر می شود ، هوا گرفته و بارانی است . این شرایط هوایی نشان دهنده رفتار جلال با فرزندان و حتی زن جدیدش است . جلال از اینکه بچه‌ها را همراه خود آورده است ناراحت بوده و رفتار زیاد دلنشینی با آنها ندارد . پس از مدتی که هوا متعادل می گردد ، رفتار افراد درون خودرو نیز بهتر می شود . به طور کلی موضوع قصر شیرین در خصوص چگونگی نزدیک شدن جلال با فرزندان خود است که پس از مدتی روند جالبی را پیدا می کنند .

عوامل و بازیگران قصر شیرین

فیلم سینمایی قصر شیرین نخستین بار روز جمعه ۱۲ بهمن ماه ۹۷ در بخش سودای سیمرغ سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر به نمایش در آمده است و از روز چهارشنبه ۲۲ مرداد سال ۹۸ در سینماهای سراسر کشور به صورت گسترده اکران شده است . از جمله بازیگران قصر شیرین می توان به حامد بهداد ، ژیلا شاهی ، آزاده نوبهاری ، نیوشا علیپور و یونا تدین اشاره کرد . رضا میرکریمی به عنوان تهیه کننده و کارگردان و محسن قرائی و محمد داودی به عنوان نویسنده از عوامل قصر شیرین به شمار می روند .

فیلم قصر شیرین

فیلم قصر شیرین

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید