آشفتگی فیلمی که از عشق و جنایت می گوید 

سینمایی آشفتگی ؛آخرین اثر فریدون جیرانی  است که  در جشنواره سی و هفتم فجر به نمایش در آمد.  این فیلم   که از عشق و جنایت  سخن می گوید اثری است که  رئالیستی و اجتماعی نیست .  جیرانی این بار  پس از تجربه متفاوت کارگردانی خفگی به سراغ آشفتگی رفته است تا در آن هم فضایی کلاسیک را تصویر کند در ادامه از فیلم سینمایی آشفتگی  بیشتر می خوانیم و با عوامل سینمایی آشفتگی آشنا می شویم  .

 در این ساخته  فریدون جیرانی   بازیگرانی چون بهرام رادان ، مهناز افشار ، مهران احمدی ، نسیم ادبی ، علی میلانی، احسان حاج محمدی و نازنین صلح جو نقش آفرینی کرده اند.

سینمایی آشفتگی

فیلم سینمایی آشفتگی

بهرام رادان  بازیگر  نقش اول  آخرین ساخته فریدون جیرانی است و این فیلم اولین همکاری  او  با این کارگردان مطرح سینمای ایران است. رادان در آشفتگی   در نقشی بسیار متفاوت بازی کرده است .

سینمایی آشفتگی

فریدون جیرانی کارگردان سینمایی آشفتگی

داستان آشفتگی

آشفتگی داستان دو برادر دوقلو به نام بردیا و باربد در سال های  دهه پنجاه  است که نقش هر دو آنها را   بهرام رادان بازی می‌کند. بردیا و باربد از دوران کودکی همواره با یکدیگر در رقابت بودند.

سینمایی آشفتگی

بهرام رادان در آشفتگی

باربد نویسنده‌ای ناموفق است و بهرام صاحب شرکتی است و موقعیت مالی خوبی دارد. بردیا و باربد چهار سالی است که  با هم رابطه ندارند و پس از چهار سال همدیگر را ملاقات می‌کنند و قرار است که این دو برای عقد قرار دادی به شمال بروند.

بردیا اهل نوشیدن است و دائماً مشروب مصرف می‌کند و در مسیر شمال این دو برادر که عقده‌ای دیرینه نسبت به یکدیگر دارند، دعوایشان می‌شود و برادر دست پا چلفتی، یعنی باربد، برادر دوقلویش را به قتل می‌رساند و جسد او را می‌سوزاند و آرایش خود را شبیه برادر دوقلویش می‌کند و به شمال می‌رود. باربد به تهران بازمی‌گردد.

او به شرکت می‌رود. شرکت بردیا که حالا متعلق به باربد است، ظاهراً دو پرسنل بیشتر ندارد.مهمترین پرسنل این شرکت هم دریا مشرقی (مهناز افشار) است که قدرت تشخیص ندارد تا این دو برادر از هم تشخیص دهد.

سینمایی آشفتگی

مهناز افشار در آشفتگی

مشرقی افشا می‌کند که همسرسابق بردیا را توسط او و برادرش، در یک نقشه مشارکتی، به قتل رسانده‌اند تا املاک و شرکت لیدا، همسر سابق بردیا را تصاحب کنند. حالا باربد در کالبد جدید صاحب اموال برادر است که خلاصه می‌شود به چند بسته ۱۰۰ دلاری که اگر زمان فیلم در دوران پهلوی باشد (با ارجاع به تصویر گواهینامه شاهنشاهی بردیا در یک صحنه با احتساب دلاری هفت تومان) عدد خاصی نمی‌شود. دریا هم برای خودش ماجرایی دارد.

سینمایی آشفتگی

بهرام رادان در آشفتگی

پرسوناژ مهناز افشار در نقش دریا مشرقی در گذشته یک دختر خیابانی بوده، که با یک لات لاابالی به نام ارژنگ (مهران احمدی) ازدواج کرده و پس از مدتی از او طلاق می‌گیرد و معشوقه سابق بردیا می‌شود. باربد هم در خلوت به دریا می‌گوید او بردیا نیست و برادر دوقلویش از کشور خارج شده است.

سینمایی آشفتگی

گریم مهناز افشار در آشفتگی

ترانه نامزد بردیا هم به پلیس مراجعه کرده تا احتمالاً ردی از بردیا پیدا کند، اما تحقیقات پلیسی به نتیجه نمی‌رسد. از آن طرف ارژنگ متوجه شده که قتل همسر بردیا یک توطئه مشارکتی توسط بردیا متوفی و همسر اوست و در ملاقات با باربد که تصور می‌کند بردیاست از او می‌خواهد اگر همسرش را به او بازنگرداند، ماجرای قتل همسر او را فاش می‌کند.

تقابل این دو مرد بر سر دریا مشرقی ادامه دارد تا اینکه دریا مشرقی دو مرد خواستارش را با توطئه در مقابل هم قرار می‌دهد و با اسلحه شوهر سابقش را می‌کشد و باربد را زخمی می‌کند و با صد دلاری‌های باربد از کشور خارج می‌شود. باربد هم زنده می‌ماند و به قتل بردیا اعتراف می‌کند و راهی زندان می‌شود.

سینمایی آشفتگی

بهرام رادان در اکران آشفتگی

سینمایی آشفتگی

مهناز افشار در اکران آشفتگی

سینمایی آشفتگی

بازیگران و عوامل سینمایی آشفتگی

 

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید