رضا گوران کارگردان فیلم سینمایی سرکوب است که متولد سال ۱۳۵۸ بوده و در رشته ادبیات نمایشی از دانشکده هنر و معماری فارغ التحصیل شده است وی در عرصه تئاتر چهره شناخته شده محسوب می‌شود و اجرای نمایش های مطرحی نظیر گرما و هملت را در کارنامه خود دارد فیلم سینمایی سرکوب نخستین فیلم کارگردان تئاتر یعنی رضا گوران به شمار می رود .

در خلاصه داستان سرکوب آمده است که پس از مفقود شدن پدر ، سه دختر بار دیگر به خانه باز می گردند . این سه دختر مدت ها پیش به دلیل رفتار پدر خود خانه را ترک کرده بودند . حضور مجدد آنها در خانه پدری ، اتفاقات فیلم را رقم می زند .سازندگان فیلم سینمایی سرکوب ، در اولین روز فیلمبرداری از پیشکسوتان و زحمتکشان سینما نظیر غلام ژاپنی ، حسن فردین ، امین صالحی و مجید علیزاده که بیشتر از ۴۰ سال در سینما مشغول فعالیت هستند را دعوت کرده و از آنها تجلیل به عمل آورده است .

فیلم سینمایی سرکوب

فیلم سینمایی سرکوب

رضا گوران در خصوص فیلم خود گفته است که این موضوع سرکوب ، کاملا اجتماعی است و بدون تعارف ، صریح و بی‌پرده شخصیت ‌پردازی کرده است و به توضیح روایت پرداخته و به همین دلیل فشارهای زیادی بر آن اعمال شده است . البته این اولین تجربه کارگردان تئاتر ما به شمار می‌رود و باید دید اکران این فیلم چه نتایجی را به دنبال خواهد داشت .

بازیگران و عوامل سینمایی سرکوب

بازیگران سرکوب را باران کوثری ،  سارا بهرامی ، الهام‌کردا، پردیس احمدیه و رویا افشار تشکیل خواهند داد . همچنین محمد صادق رنجکشان به عنوان سرمایه گذار در این پروژه سینمایی فعالیت داشته است . از دیگر عوامل سرکوب می‌توان به علی تبریزی (مدیر فیلمبرداری)، سیدمهدی موسوی (طراح صحنه)، ملودی اسماعیلی (طراح لباس)، عباس عباسی (طراح گریم )، امین میرشکاری (مدیر صدابرداری)، محمدرضا کشمیری (دستیار اول کارگردان و برنامه ریز)، داود محمدی سیف ‌الدین (نورپرداز)، عاطف امیری (اپراتور استدی کم)، رضا نوروزی(مدیر تولید)، فائزه گرکانی (منشی صحنه) اشاره کرد.

داستان فیلم سرکوب نقد هایی نیز دیده می‌شود چرا که بسیاری از افراد معتقدند که عدم حضور پدر در خانواده در این بین سبب شده تا داستان کمی گنگ باشد و البته در خصوص زندگی هیچ کدام از این دخترها اطلاعاتی در دسترس نیست و مخاطب باید به صورت قطره‌چکانی از دیالوگ ها اطلاعاتی را به دست بیاورد که می‌تواند برای برخی از افراد خسته کننده باشد . به طور کلی بسیاری از افراد معتقدند که اولین تجربه رضا گوران برخلاف تجربه های تئاتر آن چندان موفق نبوده است و نشان دهنده این است که برای پا گذاشتن به سینما همچنان نیاز به تجربه های بیشتری دارد .

سینمایی سرکوب اولین اثر رضا گوران

سینمایی سرکوب اولین اثر رضا گوران

در انتهای فیلم باران می بارد تا پدیده ها را بشوید و شعری سراییده شود تا مشکلات سرکوب را تکمیل کند . البته پایان این فیلم بیشتر شبیه به یک بیانیه از کارگردان فیلم به شمار می رود و به ادامه روایت داستان سینمایی ارتباطی پیدا نمی کند .به طور کلی اگر بخواهیم دقیق‌تر به سینمایی سرکوب نگاه کنیم باید بگوییم که این فیلم در سینمای امروز نمی تواند مخاطبان را به سمت خود جلب کند . اگر چه سینمایی سرکوب اثری پرحرف است اما روایت فیلم نمی تواند این موضوع را نشان دهد .

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید