آشنایی با فیلم سینمایی قسم

سینمایی قسم

سینمایی قسم

فیلم سینمایی قسم از دید منتقدان جزو فیلم های تلخ قرار می گیرد. محسن تنابنده در دومین اثر سینمایی خود در معرفی یک موضوع فقهی به تصویر کشیده است.  موضوع قسم یک موضوع حساس است که می تواند با کوچکترین اشتباه جان یک انسان را به تباهی بکشاند. صحنه های اصلی فیلم در یک اتوبوس می گذرد.

به جز مهناز افشار ، حسن پورشیرازی بقیه بازیگران آماتور هستند این یک ریسک بزرگ از جانب سازنده فیلم است اما نتیجه آن باعث شده که تماشاچی یک صحنه جالب را از زندگی روزمره انسان های عادی مشاهده کند.. فیلم در حال حاضر بر پرده ای نقره ای در حال اکران است.

خلاصه داستان قسم

سینمایی قسم

سینمایی قسم

 داستان قسم از این قرار است که زنی به نام رضوان به قتل می رسد. خواهر زن که راضیه نام دارد تصمیم می گیرد با استفاده از حکم قسامه ثابت کند که زن به دست شوهرش به قتل رسیده است.

راضیه(مهناز افشار) عده ای از خویشاندان مرد را برای خوردن قسم بر علیه مرد متهم به قتل به دادگام می برد.هسته اصلی فیلم حول شک و تردید ها و رفتارهای افراد حاضر در اتوبوس شکل می گیرد.

یکی از دیالوگ های معروف فیلم قسم که به معرفی کلی اثر می پردازد این چنین است. شوهر راضیه می گوید: به جان نیاز قصاص بخوای بچه رو می گیرم طلاقت می دم، جان ی دونه دخترم را قسم خوردم که بدونی این کار را می کنم.

فیلم سینمایی قسم در کل قصد دارد تماشاچی را به تفکر وادارد تا باخود بیاندیشد. تماشاچی در کنار بازیگران فیلم دچار تردید و دودلی می شود آیا قاتلی را محکوم به مجازات می کند، یا انسانی بیگناه را به پای چوبه دار می فرستد.

فیلم سینمایی قسم دومین اثر محسن تنابنده است که پس از گینس ساخته است. این فیلم در سی و هفتمین جشنواره فجر به نمایش در آمد و در بخش های زیر نامزد دریافت سیمرغ بلورین شد.

  • محسن تنابنده نامزد بهترین فیلمنامه
  • مهناز افشارنامزد بهترین بازیگر زن
  • حسن پور شیرازی نامزد بهترین نقش مکمل مرد
  • خشایار محودیان نامزد بهترین تدوین
  • مهدی ابراهیم زاده نامزد بهترین صدا گذاری

عوامل قسم

عوامل قسم عبارتند از:

کارگردان: محسن تنابنده

تهیه کنندگان: الهام غفوری، جلیل شعبانی

نویسنده: محسن تنابنده

 

 بازیگران قسم:

بازیگران قسم عبارتند از

مهناز افشار(راضیه)

حسن پورشیرازی(خلیل)

سعید آقاخانی (خسرو)

مهران احمدی (بهمن)

گیتی معینی(عمه راضیه)

وبا شرکت

حسین ملکی

سامان ارسطو

دیگر عوامل قسم

موسیقی:یحیی سپهری شکیب

فیلم برداری: تورج اصلانی

تدوین: خشایار موحدیان

شرکت فیلمبران توزیع فیلم سینمایی قسم را برعهده داشته از 9 مرداد این فیلم در سینماهای کشور در حال نمایش است.فروش گیشه این فیلم تاکنون ۱٬۷۵۷٬۲۷۰٬۰۰۰ تومان بوده است.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید