سینمایی مست عشق آخرین اثر حسن فتحی، محصول مشترک ایران و ترکیه است.نویسندگان این اثر فرهاد توحیدی و حسن فتحی  هستند و تا کنون به عنوان بازیگر پارسا پیروزفر و شهاب حسینی انتخاب شده که نقش شمس و مولانا را ایفا خواهند کرد. منبع دیگری البته از حضور مهدی سلطانی در این نقش خبر داده بود. و لیست عوامل به زودی رسانه‌ای خواهد شد.تهیه کنندگی ساخت سینمایی مست عشق با مهران برومند است.

مست عشق

شهاب حسینی

 

مست عشق

پارسا پیروز فر

درباره‌ی کارگردان مست عشق

حسن فتحی، کارگردان ایرانی است. وی اولین فیلم سینمایی خود را در سال ۱۳۸۳ با نام « ازدواج به سبک ایرانی» ساخت. وی فیلم‌های «پستچی سه‌‌بار در نمی‌زند»، «کیفر» و «یک روز دیگر» را ساخته است. حسن فتحی در زمینه ساخت سریال فعال‌تر بوده است. وی اخیرا سریال «شهرزاد» را تولید کرده است. سریال «جیران» نیز یکی از پروژه‌های بعدی وی محسوب می‌شود. از سریال‌های دیگر حسن فتحی می‌توان به «ممنوعه»، «در مسیر زاینده رود»، «اشک‌ها و لبخندها» و «زمانه» اشاره کرد.

مست عشق

حسن فتحی و ترانه علیدوستی

حواشی مست عشق

 استفتائات مراجع برای سینمایی مست عشق:

مثل خیلی از فیلم‌های ایرانی صدور مجوز سینمایی مست عشق با حواشی و مشکلات خودش همراه شد که البته این نه خبر تازه و نه عجیبی است.

فارس نوشت: فیلم سینمایی مست عشق که با بازی سیدشهاب حسینی و پارسا پیروزفر در نقش‌های شمس و مولانا توسط حسن فتحی ساخته خواهد شد، به برشی از زندگی این دو شاعر پارسی‌زبان می‌پردازد و قصه اصلی فیلم موضوع دیگری است.

اخیراً استفتائی از حضرات آیات مکارم شیرازی و نوری همدانی انجام گرفته و نظر آن‌ها درباره ساخت سریال درباره شمس تبریزی جویا شده است. این مراجع معظم تقلید در پاسخ، ترویج فرقه صوفیه را جایز ندانسته‌اند.

البته این استفتاء در مفروضات خود چند نکته را از قلم انداخته است، از جمله اینکه «مست عشق» یک فیلم سینمایی است، نه یک سریال تلویزیونی، ضمن اینکه درباره شمس تبریزی نیست و بودجه ساخت آن توسط صداوسیما یا بخش دولتی پرداخت نمی‌شود.

این در حالی است که سال ۱۳۹۳ مجموعه تلویزیونی «جلال‌الدین» به کارگردانی شهرام اسدی و آرش معیریان با موضوع دوران کودکی مولوی از شبکه اول سیما پخش شده است.

از سوی دیگر، برخی شایعات درباره مجوز ساخت این فیلم منتشر شده؛ این در حالی است که «مست عشق» هنوز پروانه ساختی دریافت نکرده است که بخواهد باطل شود!

مهران برومند تهیه‌کننده «مست عشق» در این باره گفت که تا پیش از آغاز فیلمبرداری، برای دریافت مجوز قانونی ساخت اقدام خواهد شد.

وی افزود: «مست عشق» داستان مستقیم زندگی مولانا و شمس و همچنین ترویج صوفی‌گری نیست، بلکه وقایع فیلم در عصر آنان می‌گذرد و به نوعی به این دو شاعر فارسی‌زبان ارتباط پیدا می‌کند.

به گفته تهیه‌کننده این فیلم تاریخی، «مست عشق» برای اکران در سطح بین‌المللی ساخته می‌شود و در کشورهای ایران و ترکیه، متناسب با زبان آن‌ها دوبله خواهد شد.

مست عشق

مست عشق و حسن فتحی

مست عشق از زبان نویسنده

فرهاد توحیدی در مصاحبه با روزنامه سازندگی درباره حواشی ایجاد شده گفت:

هسته اصلی این فیلم ایرانی است. نویسنده و کارگردان ایرانی دارد و در واقع مولفین فیلم ایرانی هستند. حتی آهنگساز آن هم ایرانی خواهد بود. فیلمنامه این اثر با نگاه ایرانی نوشته شده و در فیلم به صراحت به اصلیت ایرانی مولانا اشاره می شود. اما در این فیلم به دلیل اینکه به طور مشترک ساخته می‌شود ما فقط به به یک بازار توجه نمی‌کنیم. مولانا در ترکیه از قداست خاصی برخوردار است و این فیلم مخاطبان بسیاری در ترکیه خواهد داشت؛ بنابراین این اثر برای آنها هم اهمیت دارد و جذاب خواهد بود. ما چاره‌ای نداریم جز اینکه در جمع عوامل و بازیگران فیلم ترکیب بین‌المللی داشته باشیم.

وی در ادامه از آنتونی کویین یاد کرد و گفت:

اما مسئله اینجاست که خیلی‌ها فکر می‌کنند با واگذری یک نقش به بازیگری اهل ترکیه نقش مصادره می‌شود؛ مگر زمانی که مصطفی عقاد در فیلم محمدرسول‌الله یا در عمر مختار آنتونی کویین را برای بازی در نقس حمزه عموی پیامبر یا عمر مختار انتخاب کرد، معنی‌اش این بود که این شخصیت‌ها توسط آنتونی کویین مصادره شده‌اند؟ این بازیگر در آن فیلم‌ها دیگر آنتونی کویین نیست؛ بلکه در هیبت عمر مختار یا حمزه درآمده است.

فرهاد توحیدی در نهایت از فارسی بودن اشعار فیلم گفت:

در تمام فیلم‌هایی که درباره شخصیت‌های ادبی، علمی و... ساخته شده و تولید مشترک هستند این اتفاق طبیعی است. اگر این امکان برای ما وجود داشت که از افغانستان و تاجیکستان هم بازیگر داشته باشیم که البته در سریال مولانا این اتفاق خواهد افتاد، حتما از میان آنها هم بازیگر انتخاب می‌کردیم. چون مولانا از خراسان بزرگ و بلخ می‌آید و قونیه اساسا یک شهر بین‌المللی است که مولانا به همراه پدرش به خاطر حمله مغول به‌ آنجا مهاجرت می‌کند و گرجی‌ها و یونانی‌ها هم در این شهر حضور داشتند. همسر دوم مولانا هم اصلیتی گرجی دارد و مولانا پیش از هر چیز یک چهره جهانی است. اشعاری که در فیلم خوانده خواهد شد به زبان فارسی است و نسخه اصلی فیلم هم به زبان فارسی خواهد بود. چون اشعار مولانا فارسی است و اقای فتحی هم پیش از این تجربه ساخت سریال «مدار صفر درجه»‌ را دارند که با وجود حضور بازیگران خارجی این سریال به زبان فارسی ساخته شد.

حسن فتحی، کارگردان فیلم مست عشق نیز در واکنش به اتفاقات اخیر گفت:

جز شهاب حسینی حضور هیچ بازیگری در این فیلم قطعی نشده و ما در حال مذاکره با بازیگران ترک و... برای حضور در این فیلم هستیم. ساخت فیلم درباره مولانا سخت خواهد بود و جنجال و حواشی زیادی به دنبال خواهد داشت. چون حساسیت‌های زیادی درباره این شخصیت وجود دارد. از طرفی هر فیلم و سریالی بخواهد بسازم، عده‌ای هستند که بخواهند برای آن جنجال درست کنند و بعد از سریال اخیرم بعضی منتظرند که با هر اقدامی از طرف حاشیه و سروصدا به پا کنند. حالا که این سوژه به خودی‌خود جنجالی است آنها تمام تلاش خود را می‌کنند که حاشیه‌های بیشتری هم به‌وجود بیاورند.

مست عشق

شهاب حسینی 

با وجود اظهارات فرهاد توحیدی، کارگردان فیلم «مست عشق» یعنی حسن فتحی اخیرا به صراحت از ایرانی بودن بازیگر نقش  مولانا جلال الدین بلخی نوشته است:

به شایعات اعتنایی نكنید! هرچند اندیشه رفیع و جهان‌شمول جناب مولوی، ورای همه تعصبات نژادی و قومی و جغرافیایی‌ست، اما در فیلم «مست عشق» علاوه بر بازیگر نقش شمس تبریزی، بازیگر نقش حضرت مولانا هم قطعا ایرانی خواهد بود.

مست عشق

مهران برومند

آیا این مطلب مفید بود؟ 55
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید