قرص یدوفولیک یک قرص مکمل است که اصولا برای دوران بارداری و شیردهی تجویز می شود. ترکیبات این قرص تأثیر بسیار خوبی بر رشد مغزی جنین و کودک شیرخوار می گذارد. تانما در این مطلب به ارائه ی چند نکته مهم در خصوص فواید قرص یدوفولیک در بارداری و شیردهی پرداخته است؛

معرفی قرص یدوفولیک

قرص یدوفولیک به عنوان یکی از مکمل های اصلی در دوران آماده شدن برای بارداری ، دوران بارداری و دوران شیردهی مورد استفاده قرار خواهد گرفت . این قرص ترکیب مناسب و کاملی از ید و اسید فولیک می باشد و بر همین اساس استفاده از آن در دوران بارداری و شیردهی توصیه می شود.

موارد مصرف قرص یدوفولیک

یک داروی مکمل در دوران بارداری و شیردهی محسوب می شود.

فواید قرص یدوفولیک

فواید فولیک اسید

اسیدفولیک به بدن کمک می کند تا سلول های آسیب دیده بازسازی شوند و سلول های جدیدی ساخته شوند. اسیدفولیک برای بدن بسیار حیاتی و مهم است زیرا به جلوگیری از ایجاد نقص در جنین هنگام تولد و نقص در فرآیند اعصاب مغزی، حرکتی و ستون فقرات جنین کمک می کند که عامل ایجاد بیماری اسپینا بیفیدا می باشد.

بیماری اسپینا بیفیدا می تواند باعث مشکلات اساسی در راه رفتن، مشکل در مثانه و روده نوزاد شود. مقدار ۸٪ میلی گرم اسید فولیک را روزانه و به مدت ۴ هفته و ترجیحاً قبل از بارداری و یا در طول ۴ هفته ابتدایی بارداری مصرف نمایید و این کار را تا مدت ۱۲ هفته پس از بارداری ادامه دهید.

معرفی قرص یدوفولیک

فواید قرص یدوفولیک

فواید ید

 • ید در بدن یک انسان سالم و بالغ حدود ۲۰ تا ۵۰ میلی‎گرم وجود دارد که دو سوم آن در غده تیروئید (غده‎ای که در جلوی گردن است) می‎باشد.
 • ید موجب نشاط، شادابی، سرزنده بودن و تناسب اندام می‎گردد.
 • ید برای رشد و نمو و روئیدن مو لازم است.
 • در حفظ سلامت مو ، ناخن، پوست و دندان مؤثر است.
 • در سوزاندن چربی‎ها برای لاغر شدن کمک می‎کند.
 • کمبود آن باعث بیماری گواتر می‎گردد.
 • کمبود ید باعث کم‎هوشی و کوتاهی قد می‎گردد.
 • مصرف زیاد کلم خام باعث می‎شود بدن به اندازه کافی ید جذب نکند.
 • ید فشارهای عصبی را کاهش می‎دهد.
 • ید به ساخت کلسترول خون کمک می‎کند و همچنین از رسوب کلسترول در عروق جلوگیری نموده و چربی‎های ناخواسته و اضافی بدن را می‎سوزاند

ترکیبات قرص یدوفولیک

هر قرص یدوفولیک حاوی ۵۰۰ میکروگرم اسید فولیک و ۱۵۰ میکروگرم ید می باشد. همچنین مواد جانبی قرص یدوفولیک شامل دی کلسیم فسفات، دی هیدرات، استارچ، سدیم بی کربنات، اکدیسول، منیزیم استئارات و آب مقطر است.

چگونگی و زمان مصرف قرص یدوفولیک

اگر از قرص یدوفولیک به صورت روزانه استفاده می کنید حتماً آن را در یک ساعت به خصوص در روز، مثلاً صبح یا شب استفاده کنید و سعی کنید زمان مصرف را تغییر ندهید.
مقدار یک قرص از قرص یدوفولیک و یا فولیک اسید را به همراه یک لیوان پر آب مصرف کنید.

می توانید یدوفولیک را به همراه غذا و یا با معده خالی مصرف کنید (بستگی به میزان حساسیت معده شما دارد) زیرا مصرف آن در بعضی افراد با معده خالی آزاردهنده است.

اگر یک دوز مصرف از این قرص را فراموش کردید آن را در اولین فرصت پس از یادآوری مصرف نمایید.

عوارض مصرف قرص یدوفولیک

میزان مصرف قرص یوفولیک

عوارض قرص یدوفولیک

تا به الان از مصرف صحیح این قرص عارضه ای گزارش نشده است.

هشدار مصرف قرص یدوفولیک

 • لطفاً از افزایش مقدار توصیه شده مجاز برای قرص یدوفولیک خودداری نمایید.
 • از مصرف یدوفولیک همراه با سایر فرآورده هایی که حاوی اسید فولیک هستند، خودداری نمایید.
 • توصیه می شود مصرف این محصول در کسانی که مبتلا به بیماری های تیروئید می باشند، با نظر پزشک صورت گیرد.
 • افرادی که داروی متوترکسات مصرف می کنند باید توجه کنند که مصرف همزمان با فولیک اسید باعث کاهش اثر این دارو می شود.
 • حتی برای مصرف داروهای مکمل هم نیاز به دستور از سوی پزشک است. مخصوصا اگر در دوران حساسی همانند بارداری قرار داشته باشید.

مصرف قرص یدوفولیک در بارداری

کمبود ید در سه ماهه اول بارداری که هورمون تیروئید از جفت ترشح نمی شود و هم در سه ماهه دوم و سوم که بدن جنین هورمون های تیروئید را ترشح می کند، منجر به بروز مشکلاتی در رشد مغزی جنین می شود . می توان گفت یکی از دلایل تولد نوزاد عقب افتاده کمبود ید است.

از دیگر موارد در این رابطه اسید فولیک است که کمبود آن سبب کم خونی در مادر و جنین و ایجاد نقص در سیستم عصبی جنین می گردد. بنابراین این قرص حاوی مهمترین مواد مغذی لازم و ضروری برای رشد مغز، سیستم عصبی، بینایی و شنوایی جنین و نوزاد می باشد.

عوارض قرص یدوفولیک در بارداری

قرص یدوفولیک در بارداری

مصرف قرص یدوفولیک در شیردهی

همچنین در دوران شیردهی مصرف مکمل ید ضروریست زیرا از طریق شیر مادر ید ضروری نوزاد تامین می شود. با توجه به نیاز ضروری زنان باردار به مقدار ید مورد نیاز و افزایش میزان این نیاز در زمان شیردهی و به دلیل اینکه نمک ید دار به تنهایی قادر به تأمین این میزان ید نمی باشد لزوم استفاده از مکمل های حاوی ید در دوران بارداری و شیردهی توسط محققان سرشناس داخلی و خارجی تأیید شده است .

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید