قطره ویتامین A-D یکی از مکمل های مهم و ضروری پس از تولد کودک است. والدین باید تحت نظر پزشک و به طور منظم تا دو سالگی این قطره را به نوزاد خود بدهند تا بدن او در بزرگسالی دچار کمبود ویتامین "آ" و "د" نشود. تانما در این مطلب ضمن بیان فواید و عوارض قطره ویتامین A-D، در خصوص میزان و نحوه مصرف هم نکاتی را یادآور شده است؛

ضرورت استفاده از قطره ویتامین A+D

ویتامین آ و د در رشد نوزادان اهمیت فراوانی دارد . این ویتامین ها در شیر مادر کم است بنابراین باید به شکل قطره ویتامین آد از 15 روزگی تا 2 سالگی به نزواد داده شود. پس از دو سالگی بهتر است این ویتامین ها از طریق تغذیه تامین شوند. کمبود ویتامین آ و د در کودک مشکلاتی را برای او به وجود می آورد.

فواید مصرف قطره ویتامین A+D

ویتامین A-D اهمیت زیادی در رشد نوزادان دارد خصوصا در سنین زیر دو سال که هنوز بدنشان غذاهای مختلف را دریافت نمی کند. بنابراین مادران باید نسبت به دادن این قطره بسیار دقیق باشند و کودک خود را نسبت به تامین ویتامین آد بهره مند کنند.

اهمیت ویتامین "د" برای نوزادان

نوزادان تا 6 ماهگی به جز شیر مادر نمی توانند از مواد غذایی استفاده کنند و ویتامین های خود را از طریق تغذیه تامین نمایند بنابراین ویتامین های مورد نظر کودک باید از طریق قطره خوراکی تامین شود. نوزادان از بدو تولد باید ویتامین D بدن شان تامین شود.

در کشور ما برای تأمین ویتامین D نیاز کودکان به آنها قطره AD یا قطره آد می دهند. بدن انسان توانایی ساخت ویتامین های آ+د را ندارد ، این ویتامین ها بدن برای فعالیت روزانه لازم و ضروری هستند زیرا بسیاری از فعالیت های حیاتی بدن در صورت وجود این ویتامین ها تامین می شوند.

اهمیت قطره ویتامین آد برای نوزادان

فواید مصرف قطره ویتامین آد

اهمیت ویتامین "آ" برای نوزادان

«ویتامین آ» برای رشد و استخوان سازی لازم و ضروری است به همین دلیل کودکان در حال رشد نیاز بیشتری به «ویتامین آ» دارند. این ویتامین در ساختمان پوست، موها، چشم، دندان و لثه حضور دارد. ویتامین A به تنظیم سیستم ایمنی بدن کمک می کند و برای مبارزه با بیماری ها لازم است.کمبود این ویتامین در کودکان موجب ضعیف شدن بدن آنها و افزایش ابتلای کودک به اسهال ، سرخک و عفونت های تنفسی می شود . در صورت افزایش ویتامین A فشار داخل جمجمه بچه افزایش می یابد .

عوارض مصرف قطره ویتامین A+D

قطره ویتامین A-D با وجود اینکه مزایای زیادی برای کودکان دارد اما مصرف زیاد آن می تواند کودک را با عوارضی روبرو کند و باید در دادن آن احتیاط کرد. در زیر برخی عوارض این قطره را می خوانید:

 • یبوست
 • دو بینی
 • اسهال
 • کم اشتهایی
 • خواب آلودگی
 • تهوع واستفراغ
 • تکرر ادرار (در شب ها)
 • دردهای عضلانی – اسکلتی

میزان مصرف قطره ویتامین A+D

نوزاد باید از 15 روزگی تا 2 سالگی، روزی 15 تا 25 قطره مولتی ویتامین یا قطره آ + د دریافت کند.

نحوه مصرف قطره ویتامین A+D

موقع دادن قطره به نوزاد، بهتر است به جای اینکه قطره ها را با قطره چکان داخل دهان کودک بریزید و آن را بشمارید، تعداد 25 یا 20 یا 15 قطره را در یک قاشق مرباخوری بچکانید و یکجا و به آرامی با قاشق به کودک بدهید.

بهترین زمان مصرف قطره ویتامین A+D

ویتامین A و D را طبق دستور پزشک به کودک خود بدهید . بهترین زمان دادن قطره آد به نوزاد در شبانه روز باید توسط پزشک مشخص شود. به خاطر داشته باشید که شما نباید مصرف قطره را تا هر زمان که دل تان خواست ادامه دهید.ادامه مصرف این مکمل ها بستگی به میزان نیاز و درجه کمبودشان در بدن کودک و کمبود این ویتامین ها و آهن در غذای کودک دارد.

موراد منع مصرف ویتامین آد

بهترین زمان مصرف قطره ویتامین A+D

موارد منع مصرف قطره ویتامین A+D

دادن قطره ویتامین A-D ضرورت زیادی برای سلامت کودکان زیر دو سال دارد اما در برخی کودکان با توجه به شرایط جسمی ای که دارند، دادن این قطره نه تنها فایده ندارد، بلکه مضر نیز می باشد:

 • هایپرونیامینوز
 • نقص فعالیت قلبی
 • هایپرفسفاتی
 • مشکلات مزمن کلیوی
 • حساسیت نوزاد به قطره آد

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید