«هیچ رژیمی لاغرم نمی‌کند، هیچ ورزشی نتوانسته چند کیلو اضافه‌وزن مرا کم کند، قرص‌های لاغری زیادی را مصرف کرده‌ام  اما نتیجه‌ای نداشته و...» اینها جملاتی هستند که ممکن است روزانه از زبان افراد زیادی بشنوید. کسانی که نتوانسته‌اند به وزن دلخواه خود برسند و به‌دنبال راهی معجزه‌آسا برای کاهش وزن هستند. در این میان ممکن است عده‌ای از خواص معجزه‌آسای قهوه سبز در لاغری برای‌تان بگویند و شما را تشویق کنند که روزی چند فنجان قهوه سبز بنوشید تا بدون هیچ زحمتی چند کیلو در ماه وزن کم کنید. 

قهوه سبز

خاصیتهای قهوه سبز


چربی‌سوزی قوی، کاهش اشتهای موثر، سریع‌الاثر بودن، کاهش وزن باور نکردنی، انرژی‌دهنده در طول روز و بدون اثرات منفی و... ازجمله خواصی است که برای این نوشیدنی عنوان می‌شود. خواصی که ممکن است وسوسه‌تان کند حداقل برای مدتی هم که شده آن را امتحان کنید. اما آیا این خواص  واقعیت دارد و خوردن قهوه سبز لاغر می‌کند؟ برای اینکه بدانید این گفته‌ها صحت دارد یا خیر، با دکتر کوروش جعفریان، متخصص تغذیه گفت‌وگو کرده‌ایم.

قهوه سبز چیست؟

دانه های "قهوه سبز" دانه های قهوه میوه قهوه هستند که هنوز سرخ نشده اند. فرآیند سرخ کردن دانه های قهوه باعث کاهش مقدار اسید کلروژنیک شیمیایی می شود. بنابراین، دانه های قهوه سبز نسبت به دانه های قهوه سرخ شده دارای سطح بالاتری از اسید کلرژنریک هستند. به نظر می رسد اسید کلروژنیک در قهوه سبز دارای مزایای زیادی است.

- افرادی که چاق هستند، دیابت ، فشار خون بالا، بیماری آلزایمر و عفونت های باکتریایی دارند، قهوه سبز را به صورت خوراکی مصرف می کنند.

قهوه سبز تاثیر دارد آما معجزه نمی کند

آنچه حقیقت دارد این است که قهوه سبز اگر به‌طور معقول مصرف شود، می‌تواند منافعی داشته باشد. یکی از خواص قهوه سبز این است که تا حدی باعث کاهش اشتها می‌شود. مهم‌تر از آن، چیزی که درباره قهوه سبز گفته می‌شود این است که قهوه به‌دلیل دارا بودن کافئین، می‌تواند تا حدی متابولیسم بدن را افزایش دهد. همین افزایش متابولیسم، چربی‌سوزی را افزایش می‌دهد، بنابراین واقعیت این است که قهوه سبز روی کاهش وزن تاثیر دارد اما این خاصیت زمانی است که قهوه به‌طور منطقی مصرف شود. به‌علاوه این تاثیرات به شکل اعجاب‌انگیز نیست و نمی‌تواند کاهش وزن چند کیلو در ماه ایجاد کند.

قهوه سبز

تاثیرات لاغری با قهوه سبز

 

6 خاصیت قهوه سبز

1. کاهش وزن یا چربی 

دانه قهوه سبز اولین بار هنگامی محبوب شد که توانایی آن برای کاهش وزن ثابت شد. تحقیقات نشان می دهد اسید کلروژنیک به بدن کمک می کند تا گلوکز را کاهش دهد و چربی بدن را برای انرژی ذخیره می کند. همچنین ممکن است التهاب (علت ریشه ای از دیابت و سایر مشکلات متابولیکی) را کاهش دهد، قند ورودی به جریان خون را کم کند و آزادسازی انسولین را تنظیم کند. 

2. تنظیم قند خون 

دانشمندان می گویند اثرات مثبت قهوه سبز بر قند خون، توانایی آن در کاهش التهاب، کمک به دستیابی به وزن مناسب تر و کاهش میل به غذاهای التهابی می باشد. در عین حال قهوه سبز برای کاهش سطح قند خون و افزایش انرژی بالقوه مفید است. در حالی که کافئین ممکن است تأثیر مثبتی بر عملکرد متابولیکی داشته باشد، حتی محصولاتی که قهوه سبز دارند، هنوز هم سودمند هستند. 

قهوه سبز می تواند به عادی کردن قند خون کمک کند و باعث کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 شود. مطالعات انجام شده نشان میدهد "عصاره قهوه سبز بدون کافئین سبب کاهش تجمع چربی در رژیم غذایی و مقاومت به انسولین توسط کاهش ژن های آدرنال و التهاب در بافت چربی می شود. "

3. کاهش فشار خون 

بسیاری از مطالعات نشان داده اند عصاره قهوه سبز می تواند در کاهش فشار خون موثر باشد. مطالعه 17 بیمار مبتلا به هیپوگلایسمی نشان داد پس از مصرف عصاره دانه قهوه ، 13 نفر از 17 نفر کاهش فشار خون را تجربه کردند. شرکت کنندگان 800 میلی گرم عصاره روزانه را دریافت کردند، که دوز زیادی است اما در کاهش فشار خون بسیار موثر است. تحقیقات دیگر نشان می دهد که دوزهای پایین تر، بین حدود 50 تا 140 میلی گرم، همچنین ممکن است باعث کاهش فشار خون در بزرگسالان، هنگام مصرف قهوه سبز به مدت 4 تا 12 هفته، شود. 

قهوه سبز

قهوه سبز برای لاغری

 

همچنین شواهدی وجود دارد که اسید کلروژنیک دارای عوامل هیپو گلیسمی است و ممکن است به طور متناوب بر سوخت و ساز لیپید تاثیر بگذارد و منجر به کاهش کلسترول و غلظت تری گلیسیرید در خون شود. در یک مطالعه منتشر شده در مجله بیوشیمی تغذیه ای، به موش ها به مدت سه هفته عصاره قهوه سبز داده شد و اثرات اسید کلروروژنیک بر گلوکز پلاسما، پلاسما و تری گلیسرئید کبد و غلظت کلسترول تست شدند. مشخص شد عصاره چند نشانگر را بهبود می بخشد. بر اساس گزارش منتشر شده، "غلظت کلسترول و تریآیدیل گلیسیرین ناشتا به طور معنی داری به ترتیب 44٪ و 58٪ کاهش یافته است.

4. دارای اثرات ضد پیری به علت آنتی اکسیدان های موجود در آن

در مطالعاتی که عصاره دانه های قهوه سبز ارزیابی شده است، بسیاری از خواص آنتی اکسیدانی شناسایی شده اند که می تواند به کاهش آثار مختلف پیری کمک کند. همانطور که در بالا ذکر شد، اسید کلروژنیک مسئول بسیاری از این خواص آنتی اکسیدانی قهوه سبز هستند. برخی از کارشناسان بر این باورند که وقتی یک فرد 400 میلی گرم مکمل قهوه سبز روزانه مصرف می کنند، آنتی اکسیدان روزانه را دریافت میکند.

5. بهبود سطح انرژی

قهوه برای کمک به خستگی و افزایش سطح انرژی شناخته شده است، زیرا حاوی کافئین محرک است. کافئین در واقع یک ماده مخدر است.

بر اساس گزارش انجمن روانشناسی آمریکا، کافئین تاثیر قابل توجهی در "عملکرد روانشناختی و شناختی، رفاه روانشناختی، فشار خون و کاربردهای تشخیصی و درمانی و همچنین عملکرد ورزشی دارد". هنگام مصرف نوشیدنی حاوی کافئین، کافئین به جریان خون جذب می شود و به داخل مغز منتقل می شود و یک انتقال دهنده عصبی مهار کننده به نام آدنوزین را مسدود میکند. در همان زمان، سطوح انتقال دهنده های عصبی به نام نوراپی نفرین و دوپامین افزایش می یابد که منجر به تغییر در شناختی، از جمله افزایش تمرکز، انگیزه و چشم انداز مثبت می شود.

6. افزایش تمرکز و بهبود خلق و خو

- همانطور که در بالا توضیح داده شد، محصولات قهوه سبز حاوی مقادیر مناسب کافئین هستند. حجم زیادی از تحقیقات نشان می دهد مصرف کافئین / قهوه قادر به تغییر بسیاری از جنبه های سلامت روان و عملکرد مغز، از جمله توجه، خلق و خوی، حافظه (راه های تقویت حافظه، 9 گام اساسی)، هوشیاری، انگیزه، آزمون، زمان واکنش، کنترل حرکت / عملکرد فیزیکی و غیره می شود.

- با این حال، هر فرد نسبت به اثرات کافئین بر عملکرد شناختی واکنش مثبت ندارد، بنابراین همیشه نشانه های خود را بررسی کنید و در نظر داشته باشید از ابتدا دوز مصرف پایین باشد. همچنین برای جلوگیری از مصرف بیش از حد کافئین، از مصرف آن با مکمل های قهوه سبز  بپرهیزید.

لطفا زیاد نخورید

دکتر جعفریان می گوید: اگر قهوه سبز بیش از اندازه مصرف شود نه تنها مفید نیست بلکه مشکلات زیادی را به‌دنبال خواهد داشت. مصرف افراطی این نوشیدنی باعث افزایش ماده در خون می‌شود که یکی از عوامل سفت شدن دیواره قلب و عروق است. یعنی قهوه‌ای که می‌تواند برای بدن مفید باشد، با مصرف افراطی به یک ماده ایجاد کننده بیماری‌های قلبی تبدیل می‌شود. 
به‌علاوه حتما می‌دانید که اکثر افراد بر‌اثر مصرف قهوه مشکلات گوارشی پیدا می‌کنند، بنابراین کسی که مشکل گوارشی مثل ریفلاکس یا روده تحریک‌پذیر دارد با مصرف قهوه به وخیم‌تر شدن اوضاع خود دامن زده است.

بسیاری از افراد هم هستند که با نوشیدن یک فنجان قهوه حتی ممکن است نتوانند یک شبانه‌روز به خواب بروند. اختلال در خواب هم یکی دیگر از مضرات مصرف زیاد قهوه است. مقدار زیاد قهوه به‌شدت اضطراب ‌آور است؛ مشکلات بی‌قراری و... از مشکلات خلقی افرادی است که به‌طور افراطی قهوه می‌خورند به این امید که لاغر شوند. 
همچنین لازم است بدانید که اگرچه قهوه می‌تواند نقش مثبتی در کاهش کلسترول خون داشته باشد؛ اما در قهوه ترکیبی وجود دارد که مصرف بیش از اندازه آن کلسترول خون را افزایش می‌دهد. فشار به سلول‌های داخل چشم یکی دیگر از عوارض مصرف بیش از حد کافئین است. مصرف بیش از حد کافئین می‌تواند باعث دفع کلسیم نیز شود که همین موضوع در دراز‌مدت پوکی استخوان را به‌وجود می‌آورد. 

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید