هر فصلی یک نوع رژیم لاغری مخصوص به خود را برای کاهش وزن دارد برای خیلی‌ها تابستان می‌تواند فصلی سخت به شمار می‌رود ، چرا که سبب چاقی افراد می‌شود اما بسیاری از افراد با توجه به برنامه غذایی خانگی تصمیم به تناسب اندام در تابستان می گیرند . در تابستان ، روزهای طولانی مردم را به استخر و باشگاه های ورزشی سوق می‌دهد و گرمای هوا تا حدی موجب بی اشتهایی و پرهیز از پرخوری می گردد . بنابراین همه این عوامل به کمک شما می آیند و شما می توانید یک رژیم لاغری تابستانی مناسب را تجربه کنید.

سبزیجات تازه پیش غذاهای ساده و مناسب

در فصل تابستان استفاده از سبزیجات به مانند دیگر فصل ها می تواند بهترین گزینه برای پیش غذا به شمار می‌رود . البته این در حالی است که بدون سس های چرب و تنها با آبغوره ، آبلیمو یا آب نارنج صورت پذیرد و غذای اصلی باید کم چرب ، کم نمک و کم حجم باشد چرا که صرف غذاهای پرحجم در وعده شام ، تنها احتمال بروز چاقی را افزایش نمی دهد، بلکه مشکلات گوارشی نظیر درد و نفخ را به دنبال خواهد داشت.

شام سبک و بدون کربوهیدرات

 بهتر است مصرف نان و برنج را به وعده ناهار اختصاص دهید و از پروتئین ها سبزیجات در وعده شام بهره بگیرید . در مورد دسر که این روزها همراه با غذا بسیار مد شده است ، بهتر است که از خوراکی‌های شیرین چرب و پرکالری دوری کنید و  از دو عدد خرما ، مقداری ژله یا یک تکه کوچک بستنی ساده اکتفا کنید . بسیاری از افراد بر این باورند که مصرف کیک و شیرینی پس از غذا لازم است و به هضم مواد غذایی کمک می کند  اما این موضوع درست نیست و مصرف یک وعده غذای کم شیرین و کم کالری یک قاشق چای خوری مربا کفایت می‌کند.

رژیم غذایی سالم

رژیم غذایی سالم

 افزایش مصرف سبزیجات 

اگر سهم نان برنج پاستا و سیب زمینی را کاهش دهید و مصرف سبزیجات خود را بالا ببرید در این صورت می توانید یک رژیم غذایی سالم تر را تجربه کرده و در جهت کاهش وزن پیش بروید . بسیاری از ما به مصرف کربوهیدرات ها عادت کرده ایم و تصور می کنیم که بدون نان و برنج انسان سیر نمی شود اما به مرور زمان به شیوه شام خوردن سالم عادت خواهید کرد . در عین حال تا می توانید گوشت بوقلمون را به گوشت گاو ترجیح دهید و به جای مرغ بریان ، مرغ بدون پوست و کبابی را انتخاب کنید . دقت کنید که پنیر توفو و میگوها از منابع خوب پروتئین به شمار می‌روند که هم سبب سیری طولانی مدت شده و هم تاثیر زیادی در کاهش وزن و تناسب اندام دارند.

غذای سالم و لاغری

غذای سالم و لاغری

مصرف غذاهای سالم به جای غذاهای نامناسب 

غذاهای سالم را جایگزین غذاهایی با کالری زیاد و چربی بالا کنید.  به عنوان مثال پوره سیب زمینی می تواند یکی از جایگزین‌های سالم برای سیب زمینی سرخ کرده باشد و در عین حال مرغ تنوری می‌تواند جای مرغ سوخاری را بگیرد . به جای سس های سفید پر چرب که سرشار از چربی‌های اشباع نشده هستند ، می توانید از سس های کم چرب ، نظیر سس های خانگی بهره بگیرید .

افزایش مصرف آب

آب یکی از نوشیدنی های مناسب برای افزایش متابولیسم بدن و پیشگیری از پرخوری است که در نهایت می‌تواند منجر به تناسب اندام و لاغری شما گردد . اگر می‌خواهید هفته ای نیم تا یک کیلو لاغر کنید باید حواستان باشد که نه تنها کالری مصرفی بلکه متابولیسم و سوخت و ساز بدنتان متناسب گردد.  با مصرف روزانه ۸ تا ۱۲ لیوان آب احساس گرسنگی کاذب شما از بین می‌رود و هنگام فعالیت بدنی چربی سوزی بیشتری را تجربه خواهید کرد . استفاده از شربت لیمو ترش و یک برگ نعنای تازه در آب و مصرف آن به مدت هر نیم ساعت یک بار سبب می‌شود تا میل شما به نوشیدن آب بیشتر گردد .. چرا که این کار طعم آب را مطبوع تر می کند شاید . روزهای اول این حجم آب برای تان زیاد باشد اما به مرور زمان به آن عادت خواهید کرد .

تناسب اندام در تابستان

تناسب اندام در تابستان

تناسب اندام گروهی

ممکن است بیشتر اعضای خانواده شما دچار اضافه وزن باشد در این حالت بهتر است تا به سراغ کاهش وزن تابستان به صورت گروهی بروید و سعی کنید دیس غذا را سر میز نیاورید و هر کس برای خود غذا بکشد و یا توجه به سن و نیاز به اعضای خانواده برای هر کس در آشپزخانه غذا را بکشید . از طرفی زمانی که بشقاب خوراک مقابل افراد قرار می‌گیرد ، دست به پرخوری نمی‌زنند چون حجم مشخص غذا دارند و این در حالی است که اگر دیس غذا سر میز غذا سفره باشد احتمال رعایت نکردن رژیم لاغری به وجود می‌آید.  دقت کنید که اگر آهسته غذا بخورید از آنچه می خورید لذت خواهید برد و مغز فرمان سیری را زودتر ارسال می‌کند و به شما دستور می‌دهد که به غذا خوردن خود پایان دهید .

تناسب اندام در تابستان

تناسب اندام در تابستان

ورزش فراموش نشود 

ورزش های تابستانی برای کاهش وزن در کنار یک رژیم غذایی مناسب می‌توانند کمک بسیاری کنند .  بین ورزش های مختلف ورزش ایروبیک یا هوازی جزو بهترین هاست اما شرایط و انتخاب نوع ورزش مناسب هم نسبت به افراد مختلف متفاوت است . به عنوان نمونه بهترین ورزش هوازی برای افراد چاق پیاده روی سبک ، دوچرخه سواری و شنا های کوتاه مدت نام برده می شود که  به زانوی فرد فشار وارد نمی‌کند اما دویدن یا راه رفتن طولانی برای افراد دارای اضافه وزن خطرناک است چرا که بدون شک این حرکات می‌توانند در آینده برای زانوهای آنها مشکل ساز شود . یادتان باشد اصول ورزش برای کاهش وزن در تابستان شامل سه بخش هوازی ، بی هوازی و قدرتی است که زمان و تکرار این فعالیت‌ها در هفته نسبت به سن ،جنس و وزن فرد تعیین می شود ولی به هیچ عنوان نمی‌توان یک نسخه ورزشی واحد برای همه افراد پیچید.

لاغری با میوه های تابستانی

لاغری با میوه های تابستانی

در واقع ورزش باید با تعداد دفعات کم و سبک در هفته آغاز شده و کم کم به شدت به آن اضافه شود و حرکات کششی گرم کردن و سرد کردن های اصولی هم قبل و پس از ورزش باید رعایت گردد.افرادی که اضافه وزن دارند و میخواهند از شر آن خلاص شوند، به دنبال لاغری می باشند . معمولاً در فصل تابستان که گرما گرمازدگی وجود دارد ، میل به غذا را کم می‌کند و این افراد معمولاً وعده صبحانه و شام را حذف می‌کنند . این در حالی است که حذف یک وعده غذا یا حتی میان وعده ها نه تنها باعث کاهش وزن نمی شود ،  بلکه دریافت کالری بیش از حد نیاز و سرانجام چاقی را به دنبال دارد و تکرار همین عادت می تواند به مرور زمان سبب چاقی های موضعی و عمومی گردد.

آیا این مطلب مفید بود؟ 1
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید