آیا لانه خفاش ، کالایی ارزشمند است ؟ 

خفاش از راسته بال دستان و تنها پستانداری است که بال دارد و قادر به پرواز است.  یکی از بحث های داغ این روزها لانه خفاش است اگر شما هم این روزها از لانه خفاش و تجارت لانه خفاش چیزهایی شنیده اید در این مطلب با ما همراه شوید تا از اما و اگرهای این روزهای لانه خفاش بیشتر بدانید.

بسیاری از جانورشناسان تاکید بر منفعت این پستانداران در زندگی بشر دارند، زیرا آنها به مقدار زیادی از حشرات موذی تغذیه می کنند، حشراتی که هر سال میلیاردها دلار به کشاورزان و جنگلبانی ضرر می رسانند. یکی از بحث های  داغ این روز ها لانه خفاش می باشد

تولید مثل خفاشها در مقایسه با پستانداران کوچک دیگر بسیار کمتر است، بیشتر ماده ها فقط یک بار در سال یک بچه به دنیا می آورند. در زمستان حتی کاوشگران بی آزار هم باعث بیدار شدن آنها از خواب زمستانی می شوند و هر دفعه که آنها از خواب بیدار شوند چربی ذخیره شده در عرض ۲ ماه خود را از دست می دهند بنابراین ممکن است تا بهار دوام نیاورند.

لانه خفاش

 

قیمت لانه خفاش در بازار و اطلاعاتی پیرامون ارزش لانه خفاش ها
اما آنچه ممکن است حتی بیشتر از خود خفاشها مهم باشد زیستگاه و نیز لانه آنها می باشد. لانه های خفاش که در غارها به وفور یافت می شود بازار مناسبی را برای سودجویان فراهم کرده است. در نقاط مختلف مناطق کردنشین خصوصا سقز، مهاباد، بانه و بوکان وجود غارهای طبیعی یکی از زیستگاههای این جانداران به حساب می آید.

اخیرا برداشت لانه های خفاش بازار مناسبی را برای سودجویان فراهم کرده و تعدد متقاضیان این لانه های گرانبها باعث شده است کمتر جایی را بتوان پیدا کرد که کمافی سابق لانه خفاش در آنجا یافت شود، برای مثال غار کونه کوتر (لانه کبوتر) مدتیست مکان مناسبی برای کاسبان لانه های خفاش شده است.

لانه خفاش

بنا به اطلاعات واسله ، هرکدام از لانه خفاش ها چیزی حدود ۲۰ تا ۵۰ میلیون تومان در بازار خرید و فروش می شوند. از قرار معلوم بزاق خفاش ها که در این لانه ها یافت می شود در پزشکی کاربرد بسیار مهمی دارند.

لانه خفاش

 

وظیفه ی سازمان حفاظت از محیط زیست در کوتاه کردن دست سودجویان
بدون شک محافظت از زیستگاهها و گونه های زیستی و خصوصا آن دسته از جانورانی که ممکن است نقش مهمی در منافع انسانی داشته باشند وظیفه تک تک افراد جامعه است اما این وظیفه ی سازمان حفاظت از محیط زیست می باشد که برای بقای نسل موجودات تلاش کرده و راه را به روی سودجویان و دلالان ببندد .

لانه ی این موجودات در غار ها و مکان های تاریک بسیار یافت می شود . خفاش ها به دلیل حساسیتی که نسبت به نور دارند ، در مکان های تاریک لانه ی خود را می سازند .منظور از لانه ، زیستگاه موجودات می باشد که برای زندگی و بقای نسل ، در آن جا زندگی می کنند. ارزش بالای لانه ی این موجودات بازار را برای حضور پر رنگ افراد سود جو فراهم کرده است .

لانه خفاش

 

شایعه یا واقعیت در مورد ارزش لانه خفاش ها
این سخنان در حالی است که روز به روز به دامنه این شایعه افزوده می شود دوست داران محیط زیست نیز اکنون و با انتشار فیلم های مختلفی در فضای مجازی که در آن شیئی گلی شبیه تخم مرغ را می شکنند که از داخل ان سه قطره جیوه بیرون می اید را بیش از گذشته نگران زندگی این پستانداران پرنده و اویزان به سقف کرده است.

بی گمان تا کنون صدها دانشمند جهانی در باره زندگی خفاشها تحقیق و دها مقاله در این رابطه به رشته تحریر در امده است . ولی در هیچ یک از این تحقیقات به لانه خفاش اشاره نشده است کما این که اگر این مهم حقیقت داشت اکنون هزاران مقاله در این باره به رشته تحریر در می آمد.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید