حتما شما هم اسم لوزه و جراحی لوزه را شنیده اید. لوزه یک قسمت از دستگاه لنفاوی است که یکی از عوامل جلوگیری از راه های انتقال عفونت به گلو محسوب می شود.

ارتباط لوزه و بوی دهان

لوزه‌ها قسمتی از دستگاه لنفاوی هستند که در دو طرف گلو قرار دارند. معمولا وقتی از کلمه لوزه‌ها نام برده می‌شود‌، اشاره به “لوزه‌های کامی” است که در عقب گلو دیده می‌شوند. لوزه‌ها مانند سایر اندام‌های دستگاه لنفاوی به عنوان بخشی از دستگاه ایمنی عمل می‌کنند و به مقابله با عفونت‌ها کمک می‌کنند.

به خصوص تصور می‌شود که لوزه‌ها در مقابله با عفونت‌های حلقی و بخش فوقانی دستگاه تنفسی اهمیت داشته باشند. لوزه‌ها نزدیک به سن بلوغ به بزرگترین اندازه‌‌شان می‌رسند و بعد به تدریج تحلیل می‌روند. اما لوزه‌ها در کودکان ، بزرگ ترین اندازه را نسبت به قطر گلو دارند.

لوزه

درباره لوزه

لوزه‌ها ممکن است بزرگ و ملتهب شوند و ممکن است لازم باشد آنها را با جراحی خارج کرد. برداشتن لوزه‌ها در مواردی انجام می‌شود که باعث انسداد راه هوایی شده باشند یا با بلع غذا تداخل کرده باشند. در سنین بالاتر، بزرگی یک طرفه لوزه ها ممکن است بیانگر عفونت ویروسی لوزه ها و تومورهایی مانند لنفوم باشد. برخی از متخصصان گوش و حلق و بینی در مواردی که التهاب‌های مکرر و عودکننده لوزه رخ می‌دهد، یا هنگامی که بزرگی لوزه‌ها باعث انسداد علامت‌دار راه‌های هوایی فوقانی شده است یا در مواردی که لوزه به صورت یک طرفه بزرگ شده است، برداشتن آن را توصیه می‌کنند به نظر می رسد هنگامی که لوزه‌ها را برمی‌دارند، در مجموع هیچ اثر بدی روی دستگاه ایمنی و سلامتی افراد ایجاد نمی‌شود.

لوزه ها و بوی بد دهان بوی دهان بر اثر فعالیت باکتری های بی‌هوازی که ترکیبات گوگرد‌دار تولید می‌کنند، ایجاد می‌گردد. این باکتری‌ها بیشتر بر روی زبان و حلق زندگی می ‌کنند و کارشان کمک به هضم ترکیبات پروتئینی موجود در دهان است.

دلیل بوی بد دهان و ار تباط آن با لوزه

لوزه‌ها یکی از مناطقی هستند که به دلیل حفرات سطحی، پناهگاه مناسبی برای این باکتری ها محسوب می شوند. لوزه‌ها دارای چین خوردگی ها و حفراتی به نام کریپت (crypt) هستند که امکان تجمع ذرات غذایی در آنها وجود دارد.

باکتری های دهان با تجمع بر روی این ذرات رشد می کنند و باعث بدبو شدن آنها می‌گردند. متعاقب تجمع باکتری ها، سلول های دفاعی بدن نیز به آنجا کشانده می شوند. به علاوه، سلول های مرده مخاط دهان نیز به این تجمع اضافه می شوند که در نهایت اجسام سفید یا زرد رنگی ایجاد می گردد که به دلیل وجود باکتری ها، بسیار بد بو هستند. این اجسام را اصطلاحا سنگ لوزه می نامند.

کریپت های لوزه‌ها به دلیل اینکه قابل تمیز کردن نیستند، دائما مملو از باکتری های مختلف بوده و ترکیبات حاصل از فعالیت آنها باعث بدبویی هوای تنفسی فرد می شوند. مهم ترین ترکیبات بد بو، ترکیبات فرار گوگرددار هستند. علاج این مشکل در موارد معمولی این است که پس از صرف غذا با آب غرغره کنید. البته استفاده از دهانشویه هایی که تاثیرات منفی بر دندان ها و لثه نداشته باشند، به کاهش تعداد باکتری ها و در نتیجه بوی دهان کمک می کند.

لوزه

دلیل بوی دهان در ارتباط با لوزه

دهانشویه را با تجویز پزشک مصرف کنید. در بیشتر افراد کریپت های لوزه‌ها کوچک بوده و باکتری ها مشکلات زیادی ایجاد نمی کنند، اما در بعضی دیگر، تجمع باکتری ها باعث التهاب و متسع شدن کریپت ها می گردد. بزرگ تر شدن کریپت ها با فراهم کردن سطوح بزرگتر، باعث افزایش بوی دهان می گردد.

چه زمانی باید لوزه را عمل کرد؟

گاهی مشکلات لوزه‌ها به گونه‌ای است که درمان دارویی موفقیت‌آمیز نخواهد بود و به همین دلیل صحبت از جراحی به میان می‌آید که بسیاری از افراد برای انجام چنین کاری دچار نگرانی می‌شوند بویژه در شرایطی که جراحی برای کودک باشد، اما این‌که چرا گاهی ضرورت دارد لوزه‌ها برداشته شود، سوالی است که یک متخصص گوش و حلق و بینی پاسخ آن را می‌دهد.

همه لوزه داریم

لوزه‌ها، نسوج لنفاوی است که در انتهای حلق، قاعده زبان و پشت بینی قرار دارد. به‌‌طور کلی مهم‌ترین لوزه‌هایی که می‌توانند دچار مشکل شوند، لوزه سوم، لوزه حلقی به تعداد دو عدد در انتهای حفره دهانی و لوزه زبانی به تعداد دو عدد در قاعده زبان هستند. یکسری نسوج لنفاوی پراکنده نیز وجود دارد که این نسوج به‌دلیل نداشتن حجم زیاد برای افراد ایجاد مشکل نمی‌کند.

عفونت مشکل‌ساز

عفونت لوزه‌های کامی بیش از ۵ تا ۷ بار در یک‌سال یا بیش از سه تا ۵ بار در دو سال پیاپی از علل جراحی لوزه‌ها است. علاوه بر این، بزرگی لوزه سوم از علل سینوزیت مزمن در اطفال محسوب می‌شود. چنانچه سینوزیت مزمن در اطفال مقاوم به درمان شود، در چنین شرایطی احتمال جراحی لوزه سوم وجود خواهد داشت. گاهی به دلیل بزرگی بیش از حدلوزه هم احتمال جراحی وجود دارد همچنین آبسه دورلوزه نیز جزو مواردی است که می‌تواند احتمال عمل جراحی راافزایش بدهد.

دلایل جراحی لوزه در کودکان

دلایل به وجود آورنده مشکلات لوزه‌ها که منجر به عمل جراحی در کودکان می‌شود با مشکلات لوزه‌ها در بزرگسالان که نیاز به جراحی پیدا می‌کند، متفاوت است.

لوزه‌های کامی و لوزه سوم، در کودکان می‌تواند منجر به علائم انسدادی شود که همین مساله می‌تواند مشکلاتی را برای کودک ایجاد کند و برای برطرف کردن این مشکلات، در برخی موارد جراحی باید صورت بگیرد.

دلایل دیگری چون عفونت‌های مختلف در ناحیه لوزه‌ها و بندرت تومورها، از دیگر مواردی است که ممکن است منجر به جراحی در کودکان شود.

لوزه‌های درگیر در بزرگسالی

بزرگسالان به دلیل دو علت مهم، دچار مشکلات لوزه‌ها می‌شوند و نیاز به جراحی پیدا می‌کنند. یکی از این دلایل، لوزه‌های حفره‌ای است که در برخی از افراد وجود دارد و در حفرات ترشحاتی جمع می‌شود. همچنین داخل حفره‌ها، پوسته ریزی خود لوزه، بقایای مواد غذایی و میکروب تجمع می‌کند که تمامی این موارد باعث التهاب مزمن می‌شود. لوزه‌های حفره‌دار باعث احساس فشار در حلق، بوی بد دهان، ترشح سفید و عفونت لوزه‌ها خواهند شد. گاهی برخی از بزرگسالان لوزه‌های بزرگی دارند که این لوزه‌ها، منجر به اختلال در خواب و آپنه تنفسی در خواب می‌شوند که در چنین شرایطی احتمال جراحی وجود دارد. یک بار آبسه نیز عمل جراحی لوزه را لازم می‌کند چون احتمال عود آبسه زیاد است. تومورها هم از دلایل دیگری محسوب می‌شوند که نیاز به جراحی دارند.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید