«گردنه گدوک»، همانجایی که هنوز سبزی‌های جاده مازندران تمام نشده است، روی تپه‌هایی که ارتفاعشان بیشتر از 1متر نیست، گیاهی کشت می‌شود که مصرف کنندگان آن معتقدند نه تنها اعتیاد آور نیست بلکه حتی شادی آور است و می‌تواند روحیه فرد را تغییر دهد. در جاده فیروزکوه- تهران در منطقه گردنه گدوک، در ارتفاعی کمتر از 1متر «مریم گلی»، «گل» و «گرس» کاشت می‌شود. از تپه که بالا ‌می‌روی، شلنگ آب و مخزن کوچکی که میان شاخ و برگ‌ها پنهان شده است، نظرت را جلب می‌کند. مزرعه نسبتا بزرگ «ماری جوانا» که از ارتفاع دید نسبتا وسیعی هم به رفت و آمد اتومبیل‌ها در جاده فیروزکوه دارد، احتمالا مصرف ماری جوانا در دو منطقه سوادکوه و فیروزکوه را تامین می‌کند.«نمی‌دانم چه کسی این گیاه را در اینجا کاشته است، اما این مزرعه شخصی نیست، نه اثری از حصار و سرپوش است و نه اثری از تابلوی ملک شخصی.» این‌ها را یکی از همراهان ما که از قضا محلی هم هست و یکبار به صورت اتفاقی از تپه‌ها بالارفته و این مزرعه را کشف کرده است، می‌گوید.

ماری جوانا


مرد حدودا چهل ساله‌ای که خودش خبرنگاران خبر فوری را از وجود این مزرعه آگاه کرده است. مرد متعجب است که چرا با وجود ایست بازرسی در نزدیکی این منطقه پلیس تاکنون به وجود این مکان مشکوک نشده و در این مزرعه هر هفته حجم زیادی ماری جوانا برداشت می‌شود.
مرد محلی از ارتفاع گردنه بالاتر می‌رود، در ارتفاعات تعداد بیشتری از این گیاه کاشته شده است، او می‌گوید به دلیل اینکه در ارتفاعات بالاتر دید کمتری از جاده وجود دارد، این اطراف حجم علف کاشته شده بیشتر است.

کت ماریجوانا در فیروزکوه

 

چه کسانی گل کاشته‌اند؟

در اطراف این مزرعه اثری از خانه و کلبه نیست، مشخص نیست که چه کسی این چنین سامان یافته به دنبال کشت و احتمالا توزیع ماری جواناست. اینکه چه کسی هر هفته ماری جوانا برداشت می‌کند و به چه کسانی توزیع می‌شود و اینکه چرا نیروی انتظامی و ستاد مبارزه با مواد مخدر به چنین مزرعه‌ای مشکوک نشدند هم از جمله علامت سوال‌هاییست که احتمالا در چند روز اخیر به پاسخ می‌رسد.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید