ماست ساده بدون این که افزودنی به آن اضافه شده باشد، به رنگ سفید و مایعی غلیظ است و عطر و مزه ای تند دارد. متاسفانه بسیاری از برندهای تجاری ماست حاوی مواد افزوده شده مانند قند و طعم دهنده های مصنوعی هستند. این قبیل ماست ها برای سلامت خوب نیستند.

ماست حاوی مواد مغذی مختلفی است که بدن انسان به آنها نیاز دارد. ماست به واسطه محتوای بالای کلسیم خود مشهور است که یک ماده معدنی ضروری برای سلامت دندان ها و استخوان ها محسوب می شود. تنها یک فنجان ماست می تواند 49 درصد از نیاز کلسیم روزانه شما را تامین کند.

فواید مصرف ماست برای سلامتی

1. ماست به هضم غذا کمک می کند.
ماست یک ماده ی خوراکی به راحتی قابل هضم است. علاوه بر این، باکتری های خوب یا پروبیوتیک های موجود در برخی از انواع ماست به هضم غذاهای دیگر نیز کمک می کند و نظم را بهبود می دهد. ماست همچنین، برای کسانی که مبتلا به اختلالات مختلف گوارشی مانند یبوست، اسهال و معده درد هستند، بسیار توصیه می شود.

ماست

اصلی ترین فواید مصرف ماست

به طور روزانه یک فنجان ماست کم چرب که دارای ارگانیسم های فعال است بخورید تا معده تان تسکین بیابد و دستگاه گوارش تان خوب و درست کار کند.

2. کمک تان می کند که وزن از دست بدهید.
ماست می تواند کمک تان کند که وزن تان را با سرعت بیش تری از دست بدهید. باکتری های خوب موجود در ماست پروبیوتیک به بهبود سوخت و ساز بدن و هضم غذا کمک می کنند، و باعث می شوند به مدت طولانی تری احساس سیری داشته باشید.

به علاوه، میزان بالای کلسیم موجود در ماست به سلول های چربی تان سیگنال می دهد که کورتیزول کمتری آزاد کنند، و به این ترتیب روند کاهش وزن شما آسان تر می شود. همچنین، اسیدهای آمینه ی موجود در ماست به سوزاندن چربی ها کمک می کند.

برای از دست دادن وزن از خوردن هله و هوله دست بردارید و در عوض ترکیبی از ماست و انواع تو ت ها را بخورید.

3. از فشار خون بالا جلوگیری می کند.
خوردن بیش از حد نمک یکی از دلایل کلیدی فشار خون بالا است. پتاسیم موجود در ماست کمک به جذب و دفع سدیم از بدن کمک می کند.

با توجه به مطالعه ی ارائه شده در جلسات علمی پژوهش فشار خون بالا در سال ۲۰۱۲ از انجمن قلب امریکا، احتمال ابتلا به فشار خون بالا در افرادی که ماست بدون چربی به صورت روزانه خوردند، در مقایسه با سایرین ۳۱ درصد کم تر بود.

حداقل یک فنجان ماست کم چرب به صورت یک روز درمیان بخورید تا خطر ابتلا به فشار خون بالا را کاهش بدهید.

4. از پوکی استخوان جلوگیری می کند.
کلسیم، ویتامین D و ارگانیسم های زنده و فعال موجود در ماست استخوان ها را تقویت می کند و تراکم استخوان را افزایش می دهد. این امر به نوبه ی خود مانع پوکی استخوان می شود، یک بیماری پیشرونده که در آن استخوان به تدریج ضعیف و آسیب پذیر می شوند و احتمال بروز شکستگی در آن افزایش می یابد.

برای کمک به محکم شدن استخوان های تان، همیشه به دنبال ماستی باشید که دارای بیش ترین میزان ویتامین D است. فقط به برچسب پشت محصول نگاه کنید تا بهترین نوع را بخرید.

کبد چرب ثمره مصرف ماست با این ماده غذایی است

اگر ترکیباتی همراه با گوشت وارد بدن شود، هضم را راحت تر می کند، البته استفاده از ماست همراه با گوشت شدیداً نهی می شود چرا که ماست به شدت بلغم زاست و خلط غلیظ تولید می کند و زمان بیشتری در معده می ماند و میزان ترشیدگی زیاد است و کیموس معده غلیظ وارد کبد می شود و به دلیل اینکه به راحتی از کبد خارج نمی شود در کبد بیشتر می ماند و سردی عارضی وارد کبد خواهد شد، به همین دلیل به مروز زمان کبد به سمت چرب شدن پیش می رود.این نشان دهنده این است که ما از علوم اجدادی خود به خوبی استفاده نکرده ایم.

ماست

مهمترین فواید مصرف ماست

مهدی فهیم متخصص تغذیه درباره ارتباط غذاها با بیماری اظهار داشت: طب سنتی طبق آموزه های آن بهداشت محسوب می شود و پزشکی اوج بهداشت است. به گفته وی چین با جمعیت بیش از یک میلیاردی خود کمترین واردات دارو را دارد و این در حالی است که ایران بیشترین واردات دارو را دارد زیرا که طب سنتی در چین بسیار مورد توجه قرار گرفته است ولی در ایران توجه به طب سنتی کمتر است.

این متخصص طب سنتی افزود: اگر ترکیباتی همراه با گوشت وارد بدن شود، هضم را راحت تر می کند، البته استفاده از ماست همراه با گوشت شدیداً نهی می شود چرا که ماست به شدت بلغم زاست و خلط غلیظ تولید می کند و زمان بیشتری در معده می ماند و میزان ترشیدگی زیاد است و کیموس مده غلیظ وارد کبد می شود و به دلیل اینکه به راحتی از کبد خارج نمی شود در کبد بیشتر می ماند و سردی عارضی وارد کبد خواهد شد، به همین دلیل به مروز زمان کبد به سمت چرب شدن پیش می رود. وی خاطرنشان کرد: مصرف سماق در کنار غذاهای گوشتی موجب هضم بهتر غذا می شود. همچنین، اسید اوریک موجب در غذا را شکسته و هضم را راحت تر می کند.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید