ماسک یک وسیله محافظتی مهم در برابر آلودگی ها و خصوصا بیماری هاست. خصوصا در این روزها که با یک بیماری مسری به نام کرونا دست و پنجه نرم می کنیم و گویا حالا حالاها هم خیال رفتن ندارد. تانما در این مطلب به بیان انواع ماسک و فواید آن و همچنین رعایت نکات استفاده از ماسک پرداخته است؛

ماسک چیست؟

ماسک نوعی وسیله پوششی است که در زمان شیوع بیماری های مسری و یا برای جلوگیری از ورود ذرات معلق به درون دستگاه تنفسی مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع ماسک

ماسک پزشکی

این وسیله برای جلوگیری از ورود ذرات معلق عفونی و یا ترشحات به بدن از طریق دهان و یا بینی مورد استفاده قرار می گیرد. البته توجه داشته باشید که گوشه های این وسیله باز است و امکان ورود آلودگی وجود دارد. پس بهتر است در هنگام استفاده از این وسیله پروتکلهای دیگر بهداشتی را نیز رعایت کنید.

ماسک های سری FFP

این وسایل پوششی بر طبق استاندارد اروپایی EN149:2001 تولید شده اند و به سه دسته FFP1، FFP2 و FFP3 تقسیم می شوند و به ترتیب 80، 90 و 94 درصد از ورود ذرات 5 میکرون و یا کوچکتر به درون دستگاه تنفسی جلوگیری به عمل می آورند.

ماسک های سری N

این وسایل پوششی بر طبق استاندارد آمریکایی تولید شده اند و به سه دسته N95، N99 و N100 تقسیم بندی می شوند. عددی که در مقابل هریک آمده است میزان فیلتر شدن ذرات معلق موجود در هوا را نشان می دهد.

ماسک های سری P

این وسایل پوششی بر طبق استاندارد آمریکایی تولید شده اند و به سه دسته P95، P99 و P100 تقسیم بندی می شوند. عددی که در مقابل هریک آمده است میزان فیلتر شدن ذرات معلق موجود در هوا (بزرگتر از 0.3 میکرون) را نشان می دهد. مدل 99 و 100 این وسیله به شدت در برابر روغن مقاوم است.

ماسک چیست

انواع ماسک

ماسک های سری R

این وسایل پوششی بر طبق استاندارد آمریکایی تولید شده اند و به سه دسته R95، R99 و R100 تقسیم بندی می شوند. عددی که در مقابل هریک آمده است میزان فیلتر شدن ذرات معلق موجود در هوا (بزرگتر از 0.3 میکرون) را نشان می دهد. مدل 99 و 100 این وسیله به شدت در برابر روغن مقاوم است.

ماسک های پارچه ای

فشردگی بافت پارچه واقعاً اهمیت دارد و این اولین چیزی است که باید به آن دقت کنید. برای بررسی پارچه، آن را جلوی نور نگه دارید: اگر به راحتی می توانید خطوط الیاف پارچه را ببینید، پس ماسکی که با این پارچه درست شود، نمی تواند فیلتر خوبی باشد.

محققان می گویند پارچه صد در صد کتان که بافت محکم و فشرده دارد، ماسک خوبی می شود. زیرا در سطح میکروسکوپی، الیاف طبیعی کتان نسبت به پارچه های مصنوعی، معمولاً ساختار سه بعدی دارند، که نرم تر هم هستند. این ساختار سه بعدی می تواند موانع بیشتری بر سر راه ذرات مزاحم ایجاد کند.

فواید استفاده از ماسک

دستگاه تنفسی دستگاه بسیار مهمی در بدن است. مطالعات نشان داده اند انسان تنها سه دقیقه می تواند بدون اکسیژن دوام بیاورد. همین امر لزوم مراقبت از دستگاه تنفسی را نشان می دهد.اگر ویروس ها و یا آلودگی ها وارد دستگاه تنفسی شوند عملکرد این سیستم را تحت تاثیر قرار می دهند و همین موضوع سبب می شود اکسیژن به خوبی به بدن نرسد.

اگر اکسیژن به بدن نرسد بدن به زودی فرسوده می شود و در معرض ابتلا به بیماریهای مختلف قرار می گیرد. بنابراین سازمان های سلامتی مانند سازمان بهداشت جهانی لزوم استفاده از ماسک و وسایل پوششی را در زمان شیوع بیماریها و یا آلودگی هوا گوشزد می کنند.

نکات یهداشتی استفاده از ماسک

فواید استفاده از ماسک

نکات بهداشتی استفاده از ماسک

 • دست ها را پیش از تماس با ماسک به درستی بشویید.
 • از سالم و تمیز بودن ماسک اطمینان حاصل کنید.
 • ماسک را به گونه ای روی صورت قرار دهید که بین ماسک و پوست فاصله ای نباشد.
 • بینی، دهان و چانه را به طور کامل با ماسک بپوشانید.
 • از تماس دست ها با ماسک خودداری کنید.
 • پیش از برداشتن ماسک از روی صورت دست های خود را ضد عفونی کنید.
 • هنگام برداشتن ماسک، از قسمت بند آن را از صورت خود جدا کنید.
 • بعد از برداشتن ماسک آن را از صورت خود دور کنید.
 • در صورت تمیز و خشک بودن ماسک می توان آن را داخل کیسه پلاستیکی قرار داد و مجدد استفاده کرد.
 • هنگام بیرون آوردن ماسک از کیسه پلاستیکی آن را از قسمت بندها گرفته و روی صورت قرار دهید.
 • پس از برداشتن ماسک دست ها را به درستی با آب و صابون بشویید یا ضدعفونی کنید.
 • از قرار دادن ماسک پاره یا سوراخ روی صورت خودداری کنید.
 • از قرار دادن ماسک زیر بینی خودداری کنید.
 • از برداشتن ماسک در محیط هایی که امکان رعایت حفظ فاصله یک متری وجود ندارد، خودداری کنید.
 • از قرار دادن ماسکی روی صورت که تنفس با آن سخت است، پرهیز کنید.
 • از قرار دادن ماسک آلوده یا مرطوب روی صورت خودداری کنید.
 • ماسک خود را با دیگران به اشتراک نگذارید.
 • از ماسک گشاد استفاده نکنید.
 • ماسک های پارچه ای با قابلیت چندبار مصرف را حداقل روزی یک بار با ماده ضدعفونی کننده یا صابون و آب گرم بشویید.
نحوه امحاء ماسک

نکات بهداشتی استفاده از ماسک

نحوه امحاء ماسک

باید توجه کرد که امحاء ماسک دارای پروتکل است و مانند ماسک های بیمارستانی جزء زباله های بیمارستانی و عفونی قلمداد می شود. در بیمارستان ها و مراکز درمانی، زباله های عفونی ابتدا گندزدایی شده و غیرعفونی می شوند و سپس به همراه سایر زباله های بیمارستانی طبق پروتکل های موجود دفن می شود. افراد عادی هم که از ماسک استفاده می کنند، ترجیحا ماسکی را که استفاده کردند، ابتدا داخل کیسه فریزر قرار داده و درب آن را ببندند و آن را در سطل زباله درب بسته قرار دهند.

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید