سرطان سینه یکی از شایع ترین سرطان ها در بین مردم جهان است و عامل مرگ و میر بالایی دارد. امروزه روش های درمانی مختلفی برای انواع سرطان ها روی کار آمده است ولی بهترین راه برای درمان بیماری ها پیشگیری از آن ها است. ماموگرافی در زنان یکی از راه های پیشگیری از سرطان سینه می باشد اما آن هم شرایطی دارد.

ماموگرافی در زنان

خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان زیر سی سال که حامل ژن خاصی هستند با ماموگرافی افزایش می یابد. محققان علوم پزشکی می گویند زنانی که ژن ها بی آر سی ای یک یا بی آر سی ای دو را دارند و سن آنها کمتر از سی سال است در صورتی که ماموگرافی شوند ، در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار می گیرند.

ماموگرافی

مضرات ماموگرافی در زنان زیر سی سال

 

توصیه عمومی پزشکان به زنانی که این ژن ها را دارند این است که در سنین بیست و پنج تا سی سال به بعد ، سالانه تحت ماموگرافی قرار گیرند. البته هنوز معلوم نیست که با ماموگرافی زود هنگام ، خطری بیمار را تهدید می کند یا اینکه او از منافع این روش تشخیصی سود می برد.

دکتر امی برینگتون دو گونزالس و همکارانش در دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز در بالتیمور میزان مرگ و میر به دنبال ماموگرافی سالانه را در افراد مختلف و تاثیر ماموگرافی را در کاهش کلی یا افزایش کلی خطر ابتلا به سرطان سینه ، بررسی کردند.

الگوی مورد بررسی محققان نشان می دهد زنانی که بین سنین بیست و پنج تا بیست و نه سال تحت ماموگرافی قرار می گیرند به میزان بیست و شش مورد در هر ده هزار نفر به سرطان سینه مبتلا می شوند که سرطان آنان با ماموگرافی شان مرتبط است.

ماموگرافی در زنان زیر ۳۰سال

محققان دریافتند بین سنین سی تا سی و چهار سال شمار مبتلایان به سرطان در هر ده هزار نفر ، بیست نفر افزایش می یابد و بین سنین سی و پنج تا سی و نه سال ، شمار مبتلایان به سرطان سینه به علت ماموگرافی ، سیزده مورد افزایش می یابد.

میزان کاهش ابتلا به سرطان سینه در زنان به سبب ماموگرافی در سنین بیست و چهار تا بیست و نه سال تا پنجاه و یک درصد و در سنین سی تا سی و چهار سال تا دوازده درصد بود.

محققان نتیجه گرفتند که چنانچه پیش فرض آنان صحیح باشد و ماموگرافی خطر ابتلا به سرطان سینه و مرگ و میر ناشی از آن را بین پانزده تا بیست و پنج درصد کاهش دهد لذا می توان به زنان زیر سی سال توصیه کرد از این روش تشخیصی به طور محدودتری استفاده کنند.

شهرزاد عطارزاده، مدیر پرستاری بیمارستان گلستان اهواز بیان داشت: انجام ماموگرافی برای زنان بالای ۴۰ سال، هر۲ سال یکبار، ضروریست و به خانم‌هایی که بستگان درجه یک آنها (مادر یا خواهر) سابقه‌ی ابتلا به سرطان پستان دارند، انجام ماموگرافی از سن ۳۵ سالگی  به بعد، به صورت سالانه توصیه می‌شود که بهترین زمان انجام ماموگرافی هفته اول قاعدگی است.

وی افزود: مزیت روش ماموگرافی دیجیتال بر ماموگرافی‌های معمولی، تکنولوژی تبدیل تصاویر اشعه ایکس به فایل مجازی است که به تصویربردار امکان بزرگنمایی یا تنظیم روشنایی تصاویر جهت بررسی ناهنجاریهایی که بطور معمول دیده نمی‌شود را می‌دهد.

عطارزاده گفت: از دیگر مزایای ماموگرافی دیجیتال، امکان ذخیره تصاویر بر روی لوح فشرده یا هارد دیسک رایانه است که با توجه به برخورداری مرکز آموزشی درمانی گلستان اهواز از سیستم شبکه ‌ی الکترونیکی بایگانی و تبادل تصاویر پزشکی، PACS، دسترسی آسان به تصاویر و نمایش آن در هر پایانه رایانه‌ای تحت وب در هر مرکز درمانی، جهت مشاوره و درمان را ممکن می‌سازد.

ماموگرافی

فواید ماموگرافی در زنان

 

وی ادامه داد: همچنین تصاویر ماموگرافی دیجیتال در کمتر از ۱۰ ثانیه آماده می‌شود در حالیکه در شیوه ماموگرافی معمولی، بین ۵ تا ۱۰ دقیقه زمان می‌برد.

استفاده از روش ماموگرافی دیجیتال

مدیر پرستاری بیمارستان گلستان اهواز رعایت توصیه‌هایی را برای مراجعان ماموگرافی ضروری دانست گفت: هنگام تصویربرداری، به هیچ وجه از اسپری یا لوسیون‌های ضد عرق یا پودر تالک در زیر بغل یا روی پستان استفاده نکنید زیرا آثار ناشی از آن مانع از تصویربرداری دقیق و در نهایت تشخیص به‌موقع بیماری خواهد شد و همچنین افرادی که قبلاً پروتز سینه انجام داده‌اند، حتما کارشناس رادیولوژی را از این موضوع آگاه نمایند تا از روش مناسب تصویربرداری استفاده شود.

عطارزاده افزود: بیمارستان گلستان اهواز با حضور اساتید گروه آموزشی رادیولوژی و کارشناسان متبحر رادیولوژی و بهره‌مندی از دستگاه‌های فوق پیشرفته‌ی تصویربرداری پزشکی آنژیوگرافی، اِم.آر.آی، سی.تی.اسکن، پزشکی هسته‌ای، رادیولوژی دیجیتال و فلوروسکوپی، به عنوان جامع‌ترین و پیشرفته‌ترین مرکز تصویربرداری استان خوزستان و جنوب غرب کشور در حال خدمت به مردم است.

وی ادامه داد: مرکز درمان سرطان و بخش انکولوژی و رایوتراپی بیمارستان گلستان اهواز نیز با دارا بودن دستگاه‌های فوق پیشرفته پرتودرمانی، شتابدهنده و شیمی‌درمانی، در حال رسیدگی و درمان بیماران سرطانی است که دستگاه ماموگرافی یکی از تجهیزات تشخیصی مهم و مورد نیاز این بخش است.

مدیر پرستاری بیمارستان گلستان اهواز گفت: یکی از مهمترین شیوه‌های تشخیص به موقع و مبارزه با سرطان سینه، روش تصویربرداری ماموگرافی است که شامل انجام رادیوگرافی از بافت نرم پستان، به منظور ارزیابی توده‌ها و ضایعات و در نهایت، شناسایی سرطان است.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید