کرونا ، ویروس سرشناس و ناشناخته ی این روزهاست که به همه ی قسمت های زندگی ما نفوذ کرده است. از طرفی ویروس کرونا در صورت ضدعفونی نکردن سطوح، می تواند با ورود به دستگاه تنفسی افراد آن ها را آلوده کند. تانما در این مطلب به عمر و ماندگاری ویروس کرونا بر سطح مختلف اشاره کرده است؛

عمر ویروس کرونا

محققان دریافتند که گونه های مختلف ویروس کرونای انسانی، روی سطوح بی جان، مانند میز و دستگیره درها، بین ۲ ساعت تا ۹ روز فعال می مانند. علت این اختلاف بازه زمانی، شرایط محیطی دیگر مانند دما، رطوبت و جنس سطوح است. از طرفی در دمای ۴ درجه سانتی گراد، برخی از ویروس های کرونا تا ۲۸ روز فعال می مانند. اگر دما را بالا ببریم و به ۳۰ تا ۴۰ درجه برسانیم، طول عمر ویروس کرونا روی سطوح کمتر می شود.

همچنین برخی مطالعات نشان می دهدبه عنوان مثال فعال ماندن این ویروس در هوا تا سه ساعت است، این یعنی ذرات بسیار ریزی که از طریق عطسه و سرفه ی مبتلایان این بیماری به هوا منتقل می شود، زنده بوده و می تواند به مدت سه ساعت در هوا باقی بماند.

البته باید بدانید که دمای پایین و رطوبت بالای هوا می تواند، ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح مختلف را افزایش دهد. هرچه دمای هوا بالاتر و رطوبت کمتر باشد، عمر و ماندگاری این ویروس نیز، روی سطوح مختلف کمتر می شود. به عنوان مثال این ویروس در دمای منفی ۶۰ درجه سانتی گراد زنده و در دمای بالای ۳۰ درجه می میرد.

ماندگاری کرونا روی سطوح مختلف

عمر ویروس کرونا

ماندگاری ویروس کرونا بر سطوح مختلف

ماندگاری ویروس کرونا بر چوب

در مورد دوام آوردن روی چوب و آلمینیوم تحقیقات روی نمونه های هم خانواده ویروس کرونا نشان می دهد آنان می توانند ۴ تا ۵ روز در روی چنین سطوحی زنده بمانند.

ماندگاری ویروس کرونا بر فلز

ویروس کرونا بر روی سطوح فلزی ۱۲ تا ۲۰ ساعت زنده می ماند. با این تفاسیر تنها تمیز کردن به موقع این سطوح است که، می تواند یک راه اصولی برای پیشگیری از شیوع کرونا باشد. برای ایمنی بیشتر تمیز کردن این سطوح را، در فواصل زمانی کم انجام دهید.

ماندگاری ویروس کرونا بر پلاستیک

پژوهشگران «موسسهٔ ملی آلرژی و بیمارهای عفونی آمریکا» می گویند کرونا روی پلاستیک و استیل بیشتر از هر سطح دیگری قابلیت انتقال خود را حفظ می کند. یعنی ۲ تا سه روز این ویروس همچنان روی سطح پلاستیکی زنده باقی می ماند.

ماندگاری ویروس کرونا بر پارچه

عمر ویروس کرونا بر روی سطوح پارچه ای در حدود ۶ تا ۱۲ ساعت تخمین زده شده است. اگر هنوز به بیرون رفت و آمد دارید بهتر است لباس استفاده شده را، در فضایی جدا از لباس های تمیز دیگر قرار دهید و زمانی را برای شستشوی آن اختصاص دهید.

البته لازم نیست همه ی لباس هایی که می پوشید را بشوئید، گرمای شوفاژ و نور شدید خورشید ویروس کرونا را از روی لباس پاک می کند.

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید