ستایش نام مجموعه‌ای تلویزیونی است که در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در شبکه‌ی سوم این رسانه‌ی ملی پخش شده. بعد از فصل اول و دوم این سریال فصل سوم سریال ستایش در حال آماده سازی برای پخش است. فیلمبرداری این سریال از اوایل 97 کلید خورده. زمان پخش ستایش 3 هنوز مشخص نیست اما احتمالا نیمه‌ی دوم سال98 این سریال آماده پخش می‌شود.

 

معرفی عوامل سریال ستایش 3

کارگردان فصل سوم ستایش سعید سلطانی و تهیه کننده آن آرمان زرین کوب است.

سعید مطلبی نویسنده سریال «ستایش» است.

بازیگران سریال ستایش 3: داریوش ارجمند ، نرگس محمدی ، مهدی سلوکی ، حدیث میرامینی ، فریبا نادری ، کیهان ملکی، شهرام پوراسد ، فریبا نادری، لاله مرزبان ، رضا داوود نژاد، فرهاد جم، مهدی میامی از بازیگران این سریال هستند.

جالب است بدانید رامسین کبریتی در فصل گذشته سریال ستایش جز بازیگران اصلی بود که او بعد از مهاجرت به شبکه جم از لیست بازیگران این سریال حذف خواهد شد و باید منتظر باشیم تا ببینیم کارکتر این بازیگر در فصل ۳ سریال ستایش چگونه حذف خواهد شد.

 

ستایش 3

ستایش 3

 

مختصری از کارگردان سریال ستایش

سلطانی متولد شهرستان الیگودرز و فارغ‌التحصیل سینما از دانشکده هنر است. سعید سلطانی مدتی در بندرلنگه زندگی می‌کرد. او مدتی کارمند  آموزش و پرورش  بود ولی به خاطر فعالیت‌های تلویزیون و کارگردانی‌اش در سال ۱۳۷۰ از آن کار استعفا داد و به کارگردانی فیلم‌های کوتاه پرداخت.

از آن تاریخ تا کنون او در مقام کارگردانی، نویسندگی و تدوین کارهای فراوانی را برای تلویزیون و شبکه‌های یک، دو و سه انجام داده است.

اولین فعالیت کارگردانی سلطانی با ساخت فیلم داستانی «کوچه‌های محبت» در گروه معارف شبکه یک همراه بود. عمده کارهای او که در اوایل همکاری اش با تلویزیون انجام داده به سری مجموعه‌های «قصه‌های شب»، «شمارش معکوس»، «به سوی افتخار» و برخی دیگر از کارهای داستانی بازمی‌گشت که در سمت‌های مختلفی از جمله تدوین این آثار حضور داشت.

مجموعه تلویزیونی «میعاد در سپیده دم» نخستین گام بلند او در عرصه نویسندگی و کارگردانی سریال‌های تلویزیونی بود.

اما مخاطبان تلویزیونی سعید سلطانی او را امروز نه به خاطر سریال «میعاد در سپیده دم» بلکه به خاطر کارگردانی موفق سریال «پس از باران» می‌شناسند.

پس از موفقیت سریال «پس از باران» به سراغ سریال «جوانی» رفت. البته گفته می‌شد که سلطانی به ناچار تولید سریال «جوانی» را برعهده گرفته‌است. مجموعه‌ای که به زعم بسیاری از منتقدان به عنوان اثری نازل در میان کارهای او قرار می‌گرفت.

«شکرانه» دومین سریال مناسبتی سعید سلطانی پس از سریال «رسم عاشقی» بود که در ماه رمضان سال ۱۳۸۳ پخش شد. سریالی که در آن سال‌ها نیز اولین سریال مناسبتی و تاریخی در ماه رمضان به شمار می‌آمد.

 

ستایش 3

سعید سلطانی

 

 

خلاصه داستان سریال ستایش

فصل اول سریال ستایش

داستان ستایش داستان  دختری جوان است که برادرش به نام محمد از سربازی فرار می‌کند و تحت تعقیب قرار می‌گیرد. ستایش از دوست برادرش به نام طاهر فردوس ، کمک می‌خواهد. طاهر به محمد پناه می‌دهد و سپس او را به‌سمت مرز می‌فرستند از کشور خارج شود اما محمد در مرز کشته شده و طاهر به زندان می‌افتد.

بعد از این اتفاق خانواده محمد رضایت می‌دهند تا طاهر از زندان آزاد شود. طاهر که عاشق ستایش شده است به او پیشنهاد ازدواج می‌دهد. این در حالی است که هر دو خانواده با این وصلت مخالف هستند و پدر طاهر به نام حشمت فردوس تمام تلاشش را به کار می‌گیرد تا این ازدواج انجام نشود.

طاهر و ستایش در نهایت با هم ازدواج می‌کنند که صاحب دو فرزند می‌شود. نام فرزند پسر را محمد و نام دختر را نازگل می‌گذارند.

 در این میان طاهر برادر بزرگتری به نام صابر دارد که بسیار مورد اعتماد پدر یعنی حشمت فردوس است. همسر صابر به طاهر به‌شدت حسادت می‌کند و به همین دلیل برای طاهر پاپوش درست و او را به قاچاق مواد مخدر متهم می‌کند. طاهر که در مخمصه گیر افتاده تصمیم می‌گیرد فرار کند اما حین فرار در یک تصادف به کما می‌رود و در نهایت فوت می‌شود.

ستایش که در طول داستان برادر، همسر و مادر خودرا از دست داده حالا بی‌پناه شده و از طرفی باید از دست حشمت فردوس فرار کند چون پدرشوهرش می‌خواهد فرزند پسر او را از وی بگیرد. چون معتقد است محمد ادامه نسل او است.

فصل دوم سریال ستایش

فصل دو سریال ستایش از 22 سال بعد شروع می‌شود. در شروع داستان ستایش همراه فرزندانش محمد و نازگل در شهری شمالی زندگی و رستورانی معروف را اداره می‌کند. فرزندان ستایش به جای فردوس از نام خانوادگی مستعار رودباری استفاده می‌کنند و محمد به شغل ماهی فروشی مشغول است تا این‌که خانواده حشمت فردوس به ویلایشان در شمال می‌رود و محمد برای آنها ماهی می‌برد. محمد و پدربزرگش حشمت تا به حال همدیگر را ندیده‌اند و نمی‌شناسند.

محمد مرتب به بهانه های مختلف به ویلای حشمت می‌رود. او عاشق نوه دختر حشمت فردوس شده است و نمی‌تواند این دختر را فراموش کند. به همین دلیل از حشمت می‌خواهد به او شغلی بدهد تا او هم بتواند خودش را بالا بکشد و ثروتمند شود.

 حشمت محمد را به تهران می‌برد و در حجره‌اش در بازار به او کار می‌دهد. محمد از جاروکشی و پادویی شروع می‌کند تا به درجه‌های بالاتر می‌رسد.

از سویی دیگر یکی از استادان نازگل در دانشگاه عاشق او می‌شود و از نازگل و ستایش می‌خواهد آنها هم به تهران بروند تا زندگی تازه‌ای را شروع کنند. ستایش بعد از بازگشت به تهران به خانه دوست قدیمی خود عاطفه می‌رود.

در این اثنا صابر پسر بزرگ حشمت تحت تاثیر زنی به نام پری سیما که از طرف فردی ناشناس اجیرشده وکالت تمام اموال پدرش را با فریبکاری از او می‌گیرد.

ستایش قبل از عروسی دختر خود می‌فهمد جد پدری او یعنی حشمت باید به عقد نازگل رضایت بدهد به همین دلیل دنبال حشمت فردوس می‌رود. و وقتی وارد دفتر او می‌شود، حشمت و محمد را در آنجا می‌بیند و بالاخره معلوم می‌شود محمد تمام این مدت نزد پدربزرگش کار می‌کرد.

فصل سوم سریال ستایش

شروع داستان ستایش 3 ، سال‌های ابتدایی دهه ۶۰ است و ادامه آن به سال‌های اخیر می‌رسد. این فصل ستایش با دو فصل قبلی آن متفاوت و دارای ساختاری جدید است. این فصل از مجموعه افزون بر روایت داستان شخصیت‌های فصل اول و دوم به بازگویی روابط میان آن‌ها می‌پردازد. فصل سوم ستایش مجموعه‌ای است که مطابق با زمانه خود پیش رفته و در عین حال برای خانواده ارزش و اهمیت قائل است.

گفت و گو با مدیر فیلمبرداری سریال ستایش فصل 3

مهدی روشن‌روان، مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به اینکه آیا نرگس محمدی در فاز جدید کاراکتر «ستایش» را همچنان ایفا خواهد کرد، بیان کرد: ستایش ادامه همان فصل دوم است. با توجه به اینکه داستان فصل سوم از فردای همان پایان فصل دوم شروع می‌شود، کاراکتر ستایش را خود نرگس محمدی ایفا می‌کند. اما مشکلی که وجود دارد این است که این بازیگر در سریال آقای تخت‌کشیان حضور دارد و قرار بود قراردادش خرداد ماه تمام شود اما ظاهرا کار آن‌ها به طول می‌انجامد.

او در ادامه گفت: با توجه به اینکه فاصله زمانی بین فصل ۲ و ۱ وجود ندارد و به لحاظ ظاهری باید خود این بازیگر نقش ستایش را ایفا کند. اگر فاصله زمانی وجود داشت می‌توانستیم از بازیگر دیگری استفاده کنیم اما چون فاصله‌ای وجود ندارد باید خود او کاراکتر ستایش را ایفا کند.

روشن‌روان در پاسخ به این پرسش که آیا وقفه‌ای که در تولید فاز ۲ و ۳ ایجاد شده است، مخاطب را سردرگم نمی‌کند، توضیح داد: وقفه‌ای افتاده است اما مشکلی ایجاد نخواهد کرد؛ چرا که چند قسمت خلاصه می‌رویم و بعد فصل سه را ادامه می‌دهیم. تاکنون نیز ۳۰۰ دقیقه از کار تصویربرداری شده است.

حواشی سریال ستایش

روند رسیدن «ستایش» به آنتن تلویزیون هم به این سادگی ها انجام نشده بود. فیلمنامه دست 2 کارگردان دیگر چرخید تا در نهایت به سعید سلطانی رسید.

اول ایرج قادری آمد و شیلا خداداد را برای نقش اول انتخاب کرد اما وقتی خودش به دلیل بیماری از ادامه همکاری کنار کشید خداداد هم دیگر تن به ادامه کار نداد، سپس اصغر هاشمی امور را به دست گرفت و میترا حجار را برای نقش پیشنهاد داد و کار آغاز شد. هاشمی از تهیه کنندگان میخواست تا پروژه را تا اتمام کامل متن فیلمنامه متوقف کنند که آنان رضایت ندادند و هاشمی و به تبع آن حجار هم از پروژه جدا شدند.

قرعه کار به نرگس محمدی افتاد که «ستایش» خیلی زود و یک شبه او را به شهرت رساند. وقتی مسئولان وقت دیدند که «ستایش» توانسته نظر مخاطبان را به خود جلب کند خیلی زود بحث سری دوم را مطرح کردند.

تهیه کننده و کارگردان و نویسنده تا مدت ها بر سر انتخاب بازیگر ستایش چالش داشتند. کارگردان بر حضور مجدد نرگس محمدی پافشاری میکرد و تهیه کننده ونویسنده بر حضور یک بازیگر دیگر. اسم های لعیا زنگه، ماه چهره خلیلی و حتی مریلا زارعی به میان آمد. با لعیا زنگه قرار داد بسته شد و حتی چندین قسمت هم بازی کرد اما پافشاری کارگردان بر ماندن نرگس محمدی بر نظرات دیگر چربید. هرچند که تلاش برای افزایش 22 سال سن او چندان هم موفقیت آمیز نبود و همین باعث شد که برخی از مخاطبان نتوانند به راحتی گذشته با او ارتباط برقرار کنند.

پس از پخش چندین قسمت از سری دوم سریال «ستایش» خبری منتشر شد مبنی بر اینکه عزت الله ضرعامی از کیفیت پایین ساخت این مجموعه گلایه کرده و خواستار توقف و یا بازتدوین این مجموعه شده است.

گفته شد که رئیس وقت صدا و سیما نسبت به بی محتوا بودن و به درازا کشاندن فیلم معترض بوده و دستور داده است که اگر مشکل این فیلم با بازتدوین حل نمی شود، جلوی پخش آن از همین ابتدا گرفته شود تا تهیه کنندگان متوجه شوند که هر چیزی را نباید برای پخش تحویل صدا و سیما دهند.

هرچند بعدها این خبر از سوی سازمان صدا و سیما تکذیب شد اما نشان می داد ستایش آنچنان که باید نتوانسته بود موفقیت پیشین خود را در ادامه داستانش حفظ کند.

منتقدان از ادامه دار شدن داستانی که مضمون متعددی ندارد و تنها تکرار مکررات است انتقاد کردند. آنان گفتند علت موفقیت سریال های ماهواری و ادامه دار شدن آنان تا 300 – 400 قسمت به این خاطر است که نه تنها برای ساخت فیلم هایی با مضامین متعدد دستشان باز است بلکه بر روی آنچه برای بیننده جاذبه دارد دست می گذارند. این در حالی است که به گفته آنان سازندگان سریال ستایش تنها بر روی یک مضمون واحد دست گذاشته و قصد دارد آن را تا 100 قسمت هم ادامه دهند. مگر چقدر می توان بدون وقوع هیچ اتفاقی بدبختی های ستایش را تحمل کرد؟

در این میان خود بازیگران فیلم هم به گروه مخالفان پیوستند و از روند سریال انتقاد کردند. حدیث میرامینی بازیگر نقش نازگل گفته بود قصه فصل دوم فاقد موقعیت دراماتیک است و تماشاگر را خواه، ناخواه به سمت ایرادهایی مثل اینکه بازی‌ها چگونه است، سوق می‌دهد

او در گفتگویش گفته: «اگر شما در سری اول یک قسمت را نمی‌دیدید ، خیلی چیزها را از دست می‌دادید، فرار داشتیم، مرگ داشتیم، رفت و آمد داشتیم و… اما در سری دوم هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد. مردم چقدر بنشینند و ببینند یک‌سری بازیگر می‌آیند مدام دیالوگ می‌گویند بدون اینکه قصه‌ای پیش برود. در این شرایط کم‌کم توجه مردم به این موضوع معطوف می‌شود که چقدر این بازیگر، جوان یا گریمش نامناسب است. در واقع در این شرایط ایرادهای کار بیرون می‌زند»

 

 

نقدی کوتاه و به اندازه بر سریال ستایش

در نقد ستایش نمی‌شود چیزی نوشت و نمی‌شود چیزی هم ننوشت. کش دار بودن این سریال یادآور سریال‌های کش دار و آبکی ترکیه‌ای است که تنها برای پر کردن ساعت یک داستان کلیشه را سالیان سال کش می‌دهند، دقیقا کاری که سریال ستایش می‌کند داستانی بی محتوا که با بازی بسیار بد نرگس محمدی و اغراق بیش از حد داریوش ارجمند و دیگر بازیگران نه تنها نتوانسته سریالی خوب و با استاندار از آب دربیاید بلکه تبدیل به سریال از حد ضعیف پایین تر تبدیل شده. فیلمنامه از اساس مشکل روایت دارد و فلاش بک های زیاد به گذشته تنها برای آب گرفتن و سر و ته کار را به هم آوردن به درد می‌خورد. سریال ستایش هیچ چیز جدیدی به تلویزیون اضافه نکرده و حتی سلیق‌ی مخاطب را برای انتخاب فیلم‌های بهتر نیز تحت‌الشعاع قرار داده. انتخاب غلط بازیگران, تنبلی در پرداخت داستان بهتر, ساختار نامناسب و ضعیف و.... باعث شده تا این سریال از نظر محتوا و ساختار فاقد ارزش هنری باشد. ندید می‌شود حدس زد که فصل سوم سریال ستایش از دو فصل قبلی بدتر هم باشد.

در نقد این سریال همین بس که کاربری نوشته بود نه این سریال را می‌بینم و نه به کسی پیشنهاد می‌کنم!

 

تصاویری برای سریال ستایش

 

ستایش 3

سریال ستایش 3

ستایش 3

بازیگران ستایش 3

 

ستایش 3

حشمت فردوس در ستایش 3

 

ستایش 3

نرگس محمدی در ستایش 3

 

ستایش 3

بازیگران سریال ستایش فصل سوم

 

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید