به گزارش ایرنا، سفیر جمهوری اسلامی که امروز سه شنبه در بصره بسر می برد، طی مراسمی با برافراشته کردن پرچم جمهوری اسلامی ایران بر فراز محل جدید استقرار سرکنسولگری ایران در این شهر، رسما آن را افتتاح کرد.

افتتاح ساختمان جدید کنسولگری ایران در بصره

وی در این مراسم که مقامات محلی و خبرنگاران داخلی و خارجی حضور داشتند طی سخنانی، تعرض جمعه گذشته عده ای فریب خورده به سرکنسولگری ایران در بصره را اقدامی از سوی دشمنان دو کشور برای تخریب روابط فی ما بین دانست. 

مسجدی با اشاره اشتراکات فراوان میان دو ملت تاکید کرد که این گونه اقدامات تخریبی از سوی دشمنان مشترک نمی تواند تاثیری بر روابط دو کشور بگذارد.

'اسعد العیدانی' استاندار بصره نیز در این مراسم، بازگشایی سریع سرکنسولگری ایران در این شهر را دلیلی بر استحکام روابط و ابعاد مشترک میان دو کشور دانست و گفت: دولت محلی دنبال تقویت روابط با جمهوری اسلامی ایران است. 

کنسولگری ایران در بصره

افتتاح کنسولگری ایران در بصره

 

گفتنی است: دور جدید تظاهرات مردمی اهالی بصره از ۱۰ شهریور ماه گذشته در اعتراض به کمبود آب و افزایش مسمومیت های ناشی از مصرف آب آشامیدنی آغاز شد و به سرعت این دور جدید تظاهرات ها به خشونت و برخورد فیزیکی بین نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان کشیده شد. 

براساس گزارش های وزارت بهداشت عراق تاکنون براثر خشونت های ناشی از برخورد بین تعدادی از تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی، ۱۱ نفر کشته و بالغ بر یکصد نفر زخمی شده اند. 

تولیان این اعتراضات در بیانیه ای از خشونت های انجام شده برائت جستند و اعلام کردند: تعدادی از افراد نفوذی وابسته به بعث و داعش با انحراف تظاهرات به مراکز دولتی و مقرهای احزاب و الحشد الشعبی و نیز سرکنسولگری ایران در بصره حمله و آنجا را به آتش کشیدند. 

آنها برای جلوگیری از سوء استفاده افراد نفوذی برنامه اعتراضات خیابانی خود را برای چند روز معلق کرده اند اما از دیروز دوباره آن را از سر گرفتند. 

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید