گرفتن بچه از پوشک یک دغدغه بسیار مهم برای والدین است و از دو سالگی کودک، این نگرانی را دارند که شاید کودک همکاری لازم را نداشته باشد. اتفاقا تجربه نشان داده هر چه والدین نسبت به این مسأله استرس داشته باشند، همکاری کودک نیز کاهش می یابد. تانما در این مطلب قصد دارد شما را با مراحل و روند از پوشک گرفتن کودک و بهترین روش از پوشک گرفتن کودک آشنا کند؛

معرفی روش های از پوشک گرفتن بچه

خرید صندلی کودک

برای کودک تان یک صندلی توالت مناسب بخرید ترجیحا برای اندازه خودش و برایش توضیح دهید که هر وقت متوجه شد نیاز دارد، روی آن بنشیند. می توانید صندلی را در حمام، دستشویی یا اتاق خواب کودک قرار دهید. برای آموختن اصول پاکیزگی باید کودک را به این کار تشویق کرد.

تشویق های زبانی و عملی

تشویق های زبانی مثل گفتن "تو بزرگ شده ای" و تو " مایه افتخار هستی " در کنار تشویق های عملی! مثلا هر بار که کودک تان ادرار یا مدفوعش را کنترل کرد، به او امتیاز بدهید و بعد از اینکه امتیازش به حد خوبی رسید برایش هدیه بخرید. کمک گرفتن از اسباب بازی ها در این روش توصیه می شود. در این روش باید اسباب بازی های کودک را به دستشویی برد و چیزهایی که مورد علاقه کودک است را به توالت برد تا تشویق شود به دستشویی برود.

عدم سرزنش کودک

در هر سنی 1 تا بالاتر ، کودک ، شاید زیاد متوجه نباشد و مجبور باشیم مدام رسیدگی کنیم. مراقب باشید تا با سرزنش او کار را خراب نکنید. شاید کودک برای چند روز اختیار مدفوع و ادرارش را به دست بیاورد اما بعد از آن دوباره نتواند خود را کنترل کند. در این صورت او را سرزنش نکنید و فقط مرتب توالت رفتن را به او یادآور شوید.

استفاده از پوشک های شورتی

در طول زمانی که قرار است پاکیزگی را به فرزندتان آموزش دهید، از پوشک های شورتی استفاده کنید تا هم مطمئن باشید همه جا را کثیف نمی کند هم بتواند در صورت تمایل فورا آن را درآورد. کودکان در 3 سالگی تقریبا کنترل ادرار و مدفوع را می آموزند اما باز هم کنترل این مسئله طی شب کار آسانی نیست و بیشتر کودکان یا آنقدر هوشیار نیستند که خود را کنترل کنند یا توانایی برخاستن از خواب را ندارند. شب ها کودکتان را پوشک کنید و برای چند ماه عصرها که او را می خوابانید، مراقب کنترل ادرارش باشید.

رمان گرفتن بچه از پوشک

روش های گرفتن بچه از پوشک

روش ۳ روزه از پوشک گرفتن کودک

یک هفته قبل از گرفتن بچه از پوشک

یک هفته قبل از آن ، به کودک خود اطلاع دهید که وقت آن است که از پوشک خداحافظی کند. بسته به آنچه شما تصمیم می گیرید، این می تواند یک خداحافظی کامل یا یک خداحافظی جزئی باشد که در آن از پوشک در هنگام خواب استفاده شود. پس از شروع تمرین ، لباس زیر همیشه پوشیده می شود مگر اینکه فرزند شما بخوابد. اگر در حال خداحافظی کامل از پوشک هستید ، می توانید پوشک های باقی مانده را با کودک بشمارید و توضیح دهید که تمام شدند، دیگر نیستند.

این روند را با همسر خود و سایر مراقبین مانند پرستار کودک و بستگان خود به اشتراک بگذارید. شیفتی کار کنید (به خصوص اگر یک خواهر و برادر بزرگتر دارد) یا در طول فرآیند در کنار هم باشید و از یکدیگر حمایت کنید. این مهم است که همه بزرگسالان درگیر این روند باشند و استفاده از توالت به کاری تبدیل نمی شود که فقط با یک بزرگسال در خانواده انجام شود.

روز اول

درست وقتی کودک شما از خواب بیدار می شود ، پوشک او را باز کنید. بگذارید کودک شما حداقل روز اول را برهنه بگذراند. یا با یک دامن یا شلوارک ، کودک شما احتمالاً نیاز به استفاده از توالت را تشخیص خواهد داد.

ممکن است برای دسترسی آسان بخواهید لگن آموزشی را در اتاق نشیمن قرار دهید. این یک انتخاب شخصی است زیرا ممکن است برخی افراد بخواهند تمام فعالیت های توالت را در توالت نگه دارند. به کودک خود یک لیوان بزرگ آب ، آب میوه یا شیر بدهید تا آنها مجبور به ادرار کردن شوند. مایعات زیادی به کودک خود بدهید و با دقت مراقب علائمی باشید که فرزند شما در حال ادرار و مدفوع کردن نشان می دهد.

وقتی متوجه نشانه شدید ، کودک خود را سریعاً به دستشویی ببرید تا از توالت استفاده کند. از آنها بخواهید که آنها باید هر 20 دقیقه یک بار بروند. ممکن است بخواهید یک تایمر 20 دقیقه ای شنیدنی تنظیم کنید تا کودک شما بداند وقتی تایمر خاموش می شود ، وقت آن است که از توالت استفاده کند. پس از هر بار توالت رفتن ، حتما کودک خود را بشویید.

بهترین زمان از پوشک گرفتن بچه

روش های از پوشک گرفتن بچه

اگر فرزند شما مایل به امتحان کردن نیست ، می توانید بگویید که "ما بعد از اتمام بازی با قطارهای خود" یا اگر بچه های شما اعداد را می شناسند ، می توانید بگویید وقتی ساعت روی 10 رفت به توالت می رویم، از کودک خود بخواهید هر بار بعد یا قبل از میان وعده یا ناهار و قبل و بعد از چرت زدن و خوابیدن از توالت استفاده کند ، این بخشی از برنامه روزمره آنها خواهد شد.

خودتان فرزندتان را بهتر میشناسید، برخی از کودکان به خوبی به تشویق از موفقیت پاسخ می دهند و برخی دیگر از توجه ناراحت می شوند. برخی از کودکان به پاداش های خوب پاسخ می دهند ، بنابراین اگر فرزند شما از برچسب ها یا رفتارهای کوچک انگیزه می گیرد ، ممکن است تصمیم بگیرید که یک پاداش را برای تشویق آموزش های کوچک انجام دهید.

روز دوم و سوم

روند شما برای روزهای 2 و 3 از پوشک گرفتن کودک اساساً مثل همان روز اول است. برخی افراد در هر 3 روز برای تحكیم روند در خانه می مانند. افراد دیگر برای فعالیتهای کوتاه بعد از ظهر روز 2 و روز 3 تصمیم می گیرند به خارج از خانه بروند.

اگر به خارج از خانه می روید ، به یک زمین بازی بروید یا فعالیتی را انجام دهید که نزدیک است و همیشه به یاد داشته باشید که کودک شما از استفاده از سرویس بهداشتی عمومی خودداری کند ، بهتر است که لگن آموزشی خود را همراه خود ببرید. انتظار خیس کردن شلوار را داشته باشید. هنگامی که این اتفاق می افتد ، فقط لباس زیر را تغییر داده و بزرگش نکنید. به سادگی بگویید ، "ما در توالت پی پی یا جیش می کنیم"

گرفتن بچه از پوشک هنگام چرت و خواب شب

عدم قرار دادن پوشک در هنگام چرت زدن و شب هنگام تمرین سه روزه ، تصمیم شخصی است. برخی معتقدند تعلیم دادن كاملاً برای روز است و هنگام چرت زدن و شب پوشک کردن راحت تر است. دیگران از پوشک استفاده نمی کنند.

مراحل از پوشک گرفتن بچه

معرفی روش های گرفتن بچه از پوشک

بهترین روش از پوشک گرفتن بچه

بهترین روش گرفتن بچه از پوشک این است که ریتم بدن کودک تان را با تجربه و آزمون و خطا بشناسید. در مرحله اول، صبح پس از بیدار شدن از خواب کودک را به دستشویی ببرید و روی لگن بنشانید و با اسباب بازی ها سرگرمش کنید تا دستشویی کند. پس از شست وشو برای بیست دقیقه او را باز بگذارید و سپس دوباره پوشک کنید.

بعد از دو ساعت، پوشک را بررسی کنید. اگر خشک بود دوباره کودک را به دستشویی ببرید. اگر پوشک خیس باشد یعنی فرزندتان قبل از سه ساعت دستشویی می کند. با این آزمون ها می توانید ریتم بدن کودک را بشناسید و او را به موقع به دستشویی ببرید. در چند روز ابتدایی از پوشک گرفتن کودک باید در فاصله بین دو ادرار او را پوشک کنید. به این ترتیب متوجه می شود زمانی که پوشک باز شد باید دستشویی کند. پس از این که کودک به این وضعیت عادت کرد، دیگر در فاصله بین دستشویی رفتن ها او را پوشک نکنید.

طبیعتا ممکن است در هفته های ابتدایی، ناهماهنگی هایی پیش بیاید. مثلا کودک نتواند به موقع دستشویی داشتنش را اعلام کند و لباس یا فرش اتاق را کثیف کند. این اتفاق ها طبیعی است و نباید باعث ناراحتی و عصبانیت شما شود.

زمان مناسب از پوشک گرفتن بچه

بهترین فصل برای گرفتن بچه از پوشک فصل بهار و تابستان است . همچنین با تکامل مغز و سیستم عصبی مرکزی، کودک به تدریح توانایی کنترل مثانه اش را کسب می کند. معمولاً کودکان تا پیش از سن 2 سالگی آمادگی گرفتن از پوشک و رفتن به دستشویی را ندارند. در برخی از کودکان این زمان تا سن 5/3 سالگی نیز ادامه دارد. والدین بایستی منتظر بمانند و کودک را مجبور به رفتن به دستشویی نکنند. کودکان از لحاظ روند رشد با یکدیگر متفاوت هستند.

مراحل از پوشک گرفتن کودک

گام اول

مطمئن شوید فرزندتان آمادگی لازم برای گرفتن از پوشک را به دست آورده است. نشانه های آمادگی کودکان برای از پوشک گرفتن به شرح زیر است:

 • زمانی که کودک با حرف زدن و اشاره به شما می فهماند که دستشویی دارد یا به محض خیس شدن پوشک سریع به شما اطلاع می دهد.
 • استقلال بیشتری از شما می خواهد.
 • از شما تقلید کرده و هر وقت به دستشویی می روید، دنبال تان می آید و اصرار دارد در دستشویی بنشیند.
 • متوجه می شوید چند روزی است که بیشتر از 2 ساعت پوشکش خشک می ماند.

گام دوم

شاید باور این موضوع برای شما دشوار باشد، اما واقعیت این است که ابزارهایی که در وهله نخست برای آموزش دستشویی رفتن به کودک نیاز دارید شامل موارد زیر هستند:

 • حس شوخ طبعی
 • صبر بی پایان
 • خلاقیت بسیار
 • صندلی توالت کودک،
 • شورت یا شلوار آموزشی.

همچنین برای نتیجه گرفتن بهتر در خصوص گرفتن بچه از پوشک رعایت موارد زیر مهم و مؤثر است:

 • فرآیند دفع ادرار و مدفوع را به کودک نشان دهید و از آن صحبت کنید.
 • از عروسک های محبوب کودک بهره بگیرید.
 • برای دفع راحت تر، به تغذیه فرزند خود توجه کنید.
 • کتاب های آموزش دست شویی رفتن به کودک را از خاطر نبرید.
بهترین روش از پوشک گرفتن بچه

مراحل از پوشک گرفتن بچه

گام سوم

 • به کودک یاد دهید برای دست شویی کردن کجا باید برود و این کار را با چه کلماتی بیان کند.
 • مکانی را برای دست شویی کردن کودک انتخاب کنید.

نکته ای مهم !

آویزان بودن پاهای کودک در هوا، عضلات رکتال او را تنگ و عمل دفع را دشوار می کند. بنابراین، مطمئن شوید پاهای فرزندتان خیلی راحت روی زمین قرار گرفته اند و در صورت ترجیح او به استفاده از توالت فرنگی، یک زیر پایی برای او قرار دهید.

برای کودک بازی انتخاب صندلی توالت ترتیب دهید. او را به مغازه لوازم کودک ببرید و اجازه دهید صندلی توالتش را خودش انتخاب کند. وقتی کودکان صندلی توالت خود را انتخاب می کنند، تمایل بیشتری به استفاده از آن خواهند داشت.

گام چهارم

ارتباط بین احساس دست شویی و عمل دست شویی کردن را به کودک یاد دهید.

گام پنجم

جای پوشک را با شورت و شلوار آموزشی عوض کنید.

گام ششم

به کودک یاد دهید خودش را بشوید، سیفون را بکشد، لباس هایش بپوشد و دست هایش را بشوید.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید