کاشت مو شاید باعث زیبایی ظاهری باشد ولی نیاز است که قبل از آن با شرایط و عوارض آن آشنا شوید , این روزها شمار افرادی که برای رهایی از ریزش مو و داشتن ظاهری بهتر به روش های جراحی کاشت مو روی می آورند، در حال افزایش است اما شاید این افراد نمی دانند که کاشت مو عوارض ناخوشایند بسیاری به همراه دارد. تانما در این مقاله عوارض ناشی از کاشت مو را به طور کامل توضیح داده است.

عوارض کاشت مو

عوارض کاشت مو یکی از سئوالاتی است که در ذهن افراد متقاضی کاشت مو نقش می بندد به غیر از عوارض کاشت مو و معایب کاشت مو سوالاتی همچون ترمیم کاشت مو ، شرایط کاشت مو ، سن کاشت مو و .... می باشد.

کاشت مو یکی از روش های بسیار بسیار کم عارضه است زیرا به سادگی عفونت اتفاق نمی افتد و اگر کاشت مو به صورت خوب و حساب شده انجام شود روشی بسیار امن و بسیار خوب است منتهی بحث طراحی مو در کاشت مو بسیار مهم است .

اگر بخواهیم از عوارض کاشت مو نام ببرم اول بد کاشتن مو هست ، بسیاری از موارد را می بینیم که موها ، طراحی اولیه ، طراحی مناسبی نیست در یک فرد کم مو خط موی پایین در قسمت پیشانی تعریف شده یا برای یک جوان کم سن بدون این که در نظر بگیرند که در آینده این فرد موهایش بیشتر خواهد ریخت و یا این موی طراحی خط پایین مناسب در سنین بالاتر برای صورتش نخواهد بود

طراحی پایین در نظر می گیرند یا در بعضی افراد مشاهده می شود که کنارهای سر را خیلی بد طراحی می کنند و باعث می شود که کاشت مو کاملاً مصنوعی به نظر برسد پس اولین عارضه کاشت مو طراحی بد است .

دومین عارضه در خط صاف کاشتن است که بسیار مصنوعی به نظر می رسد اصولاً ما در قسمت خط موی جلوی سر جدای این که طراحی مناسبی باید داشته باشیم از بی نظمی هایی استفاده می کنیم تا نمای کاملاً طبیعی پیدا کند.

از دیگر عوارض که در برخی تبلیغات مشاهده می شود این است که کاشت مو فقط با روش FIT .

روش FIT همان گونه که گفته شده روش بسیار خوبی است در مورد افرادی که بانک موی خوبی ندارند اگر بخواهد برداشت مو انجام شود موی پشت سر را بسیار کم پشت می کند حتی افرادی که تراکم بسیار خوبی در پشت سرشان دارد و قسمت تاسی بسیار گسترده ای دارد

در سه مرحله FIT انجام می دهند و بعد ما شاهد موهای بسیار کم پشت در پشت سر هستیم لذا توصیه می کنیم که حتماً با پزشک با کلینیک و یا مرکز کاشت مو مشورت کنید .

کاشت مو خود را نزد کسی که با تمام اصول کاشت مو را می داند و همه ی روش ها رو بلد است و هم کارایی روش ها رو برای هر فرد به خوبی تشخیص می دهد و هم نگاهی به امروزه بیمار و هم نگاهی به ۲۰ تا ۳۰ سال آینده صورت فرد دارند انجام دهید.

یکی دیگر از عوارض که امکان دارد کم اتفاق بیفتد این است که در بعضی از قسمت های سر ممکن است تحمل شکافت بالا را نداشته باشد در اصطلاح دچار نکروز شود .نکروز یعنی خونرسانی بخشی از قسمتی از پوست دچار اختلال می شود و آن قسمت سیاه می شود این اتفاق شایع نیست ولی اتفاق می افتد البته اگر پزشک و کادر کاشت مو کاملاٌ آگاه و هوشیار باشند می توان درصد قابل توجهی از این افراد را وقتی که پوست سمت نکروز حرکت می کند سریعاً با تدابیر درمانی مناسب پیشگیری کرد و از بروز این اتفاق بد جلوگیری کرد.

کاشت مو

عوارض کاشت مو

مراقبتهای بعد از کاشت مو

علاوه بر اطلاعات کافی درباره روش های کاشت مو و همچنین پیدا کردن پزشکی متخصص ، نکاتی درباره ی بعد از عمل است که نیاز به اطلاع از آن خواهیم داشت که با رعایت آن ها می توان سرعت ترمیم و بهبودی را افزایش داد.

  • مرحله ی عمل و کاشت مو در حدود 4 تا 8 ساعت زمان می برد.اگرچه می توان بعد از عمل و فردای روز عمل به کار های عادی خود بپردازید ولی اگر امکان استراحت وجود دارد حدود 3 تا 5 روز پس از عمل را استراحت کنید تا شرایط بهتری داشته باشید.
  • به دلیل تزریق شدن دارو های آرام بخش و مسکن نیاز است تا روز عمل کسی را با خود بیاورید تا هنگام ترخیص شما را تا منزل همراهی نماید.
  • در روزهای اول پس از عمل به دلیل وجود خون خشک شده در مکان هایی که مو پیوند داده شده سعی کنید موی خود را به کسی نشان ندهید زیرا باعث حس بد در اطرافیان خواهد شد و امکان اینکه آن ها با قضاوت نا به جا شما را نا امید از این عمل کنند وجود دارد.
  • روز های اول پس از کاشت هنگامی که می خوابید و سرتان را روی بالش قرار می دهید مراقب باشید تا با تماس سر با بالش فولیکول های مو نریزند.اگر ریزش موی شما به صورت غیر طبیعی بود فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

· سعی کنید سرتان عرق نکند زیرا این اتفاق ممکن است باعث عفونت در محل پیوند شود.

  • در روز های اول پس از عمل کاشت مو از شستن مو های خود اجتناب کنید.
  • استفاده از کلاه و یا روسری باعث آسیب به فولیکول ها و همچنین کند شدن روند بهبودی خواهد شد.
  • در روز های اولیه بعد از عمل تا جای ممکن در معرض تابش مستقیم خورشید نباشید.این کار باعث آسیب رساندن به گرافت های مو و همچنین طولانی شدن روند بهبود خواهد شد.
  • پس از این که پزشک شما شستن مو را مجاز اعلام کرد برای جلوگیری از عفونت حاص شده از عرق کردن به آرامی موهای خود را با آب و صابون ملایم شست و شو دهید.
  • نگرانی را از خود دور کنید.در اولین روز های پس از عمل وجود زخم روی سر امری عادی است و این اتفاق سبب می شود فکرتان به این سمت برود که شاید این زخمها تا همیشه روی سر باقی بماند.اما در اکثر افرادی که عمل کرددن این طور نبوده و از بین خواهد رفت.
  • قضاوت سریع و عجولانه نسبت به عمل خود نداشته باشید . ترمیم مو عملی است که در طولانی مدت جواب خود را نشان می دهد.

در ادامه روند کاشت، مراقبت از آن تا رسیدن به نتیجه نهایی بسیار مهم است. مهمترین روز برای کاشت ، اولین روز پس از کاشت مو است. در چند روز اول بعد از کاشت، تارهای مو در حال سازگاری با محل جدید شان هستند. بنابراین باید کاملا محل جدید تمیز نگه داشته شود. 5 روز که از کاشت گذشت باید کل سرتان را با شامپو شستشو دهید.

تمیز شدن پوست های اطراف کاشت شده، بسیار مهم است چون به رشد موهای جدید کمک می کند.

بعد از کاشت ممکن است اطراف محل کاشت متورم و یا قرمز شود که این واکنش طبیعی است و سریع برطرف می شود. معمولا هم استفاده از آنتی بیوتیک بعد از کاشت نیاز نیست.

کاشت مو

مراقبت های بعد کاشت

مشکلات بعد کاشت مو

کاشت مو نیز مانند هر عمل دیگری علی رغم داشتن نتایج درمانی مثبت، عوارض جانبی و مشکلاتی نیز برای بیمار خواهد داشت. متقاضیان قبل از انجام عمل حتماً باید از تمامی عوارض احتمالی آگاهی داشته باشند.

برای برخی از افرادی که کاشت مو انجام می دهند ممکن است عارضه جدی پیش نیاید و برای برخی دیگر ممکن است عوارض بسیاری ایجاد شود.

عوارض مختلفی برای کاشت مو وجود دارد که برخی از آن ها بلافاصله بعد از عمل مشخص می شوند و برخی دیگر در روزهای بعدی مشخص می گردند، اما موضوع مشترکی که در مورد همه این مشکلات وجود دارد، موقتی بودن آن ها است.

درواقع روش پیوند مو اگر با دقت و اصولی انجام شود هیچ گونه عوارضی برای بیمار ایجاد نخواهد کرد.

کاشت مو

مشکلات بعد کاشت

عوارض احتمالی کاشت مو

تورم

پس از انجام جراحی کاشت مو از شایع ترین عارضه هایی است که ایجاد می شود علت بروز این عارضه جمع شدن مایع میان بافتی در زیرپوست سر است، یکی از بهترین راهکارها برای جلوگیری از وقوع آن گذاشتن کمپرس سرد بر روی محل پانسمان محل کاشت مو با فواصل زمانی مناسب است.

احساس درد

به طور کلی درد عمل کاشت مو زیاد نیست و از آنجا که میزان حساسیت افراد نسبت به درد متفاوت است ممکن است برخی از بیماران درد بیشتری را حس کنند که در این صورت پزشک از تزریق مسکن های خفیف استفاده خواهد کرد. در روش کاشت مو اف یو تی که بیش از سایر روش ها تهاجمی است نیز احتمال ایجاد درد در روزهای اولیه بعد از عمل وجود دارد که با تجویز مسکن برطرف می گردد.

خونریزی

گرچه در اغلب جراحی های کاشت مو وجود خونریزی خفیف طبیعی است اما گاهی اوقات بنا به دلایلی ممکن است خونریزی های شدیدی رخ دهد. خونریزی معمولا با قرار دادن گاز استریل و ایجاد فشار آرام بر روی ناحیه اهدا کننده یا ناحیه تحت درمان، متوقف خواهد شد. اگر خونریزش متوقف نشد بهتر است با پزشک تماس گرفته شود.

التهاب فولیکول مو و خارش

احساس خارش به دلیل التهاب فولیکول مو نیز عارضه ای است که برخی از افراد پس از کاشت مو ان را تجربه می کنند. التهاب فولیکول مو ممکن است باعث ایجاد جوش و یا زخم در نواحی کاشت مو گردد و نتیجه کاشت مو را تحت تاثیر قرار دهد.

خارش پوست سر

از شایع ترین عوارض بعد از عمل پیوند مو، احساس خارش در ناحیه پوست سر است. بیمار باید این عارضه را کاملا تحمل کرده و از خاراندن سر جدا خودداری نماید. خاراندن پوست سر بعد از کاشت مو موجب رسیدن آسیب به فولیکول های تازه کاشته شده میگردد.

شدت خارش بعد از کاشت موها بسیار کم است و بعد از مدت کمی برطرف می گردد. بیمار می تواند با مرطوب نگهداشتن پوست سر این مشکل را برطرف نماید. اگر شدت خارش زیاد بود و بعد از سه یا چهار روز برطرف نشد، حتما باید پزشک در جریان قرار بگیرد.

احساس سرگیجه

همچنین بخوانید:

استفاده از داروهای مسکن و بی حسی ممکن است باعث حالت سرگیجه در برخی افراد گردد. موارد ذکر شده در اینجا مربوط به عوارض طبیعی جراحی است و به مرور زمان و انجام مراقبت های لازم برطرف می شوند اما دسته ی دیگر از عوارض هستند که اثر طولانی تر و شاید دائمی خواهند داشت ، در ادامه آن ها را ذکر می کنیم.

ورم

مشاهده ورم بعد از کاشت مو در ناحیه پذیرنده و اطراف آن، پیشانی و دور چشم کاملا طبیعی است. ورم معمولا در روزهای سوم تا چهارم اتفاق میوفتد. پزشک بر حسب نیاز ممکن است برای بیمار داروهای استروئید پروفیلاکتیک برای رفع این مشکل استفاده نماید. این دارو در نوع خوراکی و یا تزریقی قابل استفاده است.

سکسکه

یکی از عوارض جالب کاشت مو، سکسکه است که در برخی از بیماران در ساعات اولیه بعد از عمل مشاهده شده است. این عارضه باید بعد از چند ساعت برطرف گردد، در غیر اینصورت برای بیمار داروهای ضد سکسکه تجویز میگردد.

عفونت

خطر بروز عفونت بعد از عمل وجود دارد اما اگر عمل درست انجام شود و بیمار مراقبت های بعد از کاشت مو را به طور کامل رعایت نماید، احتمال آن بسیار پایین است. در صورت بروز عفونت ممکن است آنتی بیوتیک تجویز گردد.

نکته مهم

تمامی عوارضی که پیش تر به آنها پرداختیم، موقتی هستند و با مرور زمان، بدون نیاز به هیچگونه درمانی برطرف می گردند، اما اگر این مشکلات بیش از حد باشند و یا طولانی مدت ادامه پیدا نمایند، بیمار باید حتما پزشک را در جریان قرار دهد.

عوارض طولانی مدت یا پایدار کاشت مو عبارتند از:

همانطور که توضیح دادیم، عوارض موقتی کاملا طبیعی هستند و در عرض چند روز برطرف می گردند، اما در مواردی که پزشک از تجربه و تخصص کافی برخوردار نباشد، عوارض جدی برای بیمار ایجاد می شود که به شرح آنها می پردازیم.

انجام کاشت مو به صورت غیر حرفه ای توسط پزشکان کم تجربه و کم مهارت می تواند مشکلات و عوارض جدی تری را برای فرد ایجاد کند.

صدمه دیدن ناحیه بانک مو و ریزش یا نازک شدن موهای آن ناحیه در اثر برداشت نادرست یا بی رویه ی مو از آن جا، صدمه به پوست ناحیه کاشت مو و موهای طبیعی موجود در آن ناحیه به دلیل کاشت غیر حرفه ای و یا با تراکم بیش از اندازه که ممکن است موجب ریزش موهای طبیعی و موهای پیوندی و بی نتیجه بودن جراحی شود و همچنین جلوه ی مصنوعی موها پس از کاشت که باعث غیر طبیعی تر شدن چهره افراد می شود همگی جزء آن دسته از عوارض کاشت مو هستند که شاید برای همیشه فرد را درگیر خود کنند.

ریزش موهای کاشته شده

نتایج کاشت مو در اکثر مواقع دائمی و ماندگار هستند، اما در برخی موارد بیمار متوجه می شود که موهای کاشته شده نه تنها رشد طبیعی ندارند بلکه دچار ریزش می گردند که این موضوع نشان دهنده ایجاد مشکل در روند درمان می باشد.

باقی ماندن جای زخم

باقی ماندن اسکار ناشی از برداشتن فولیکول ها یکی از عوارض شایع و جدی کاشت مو می باشد، مخصوصا در روش ها کاشت مو نواری. اندازه جای زخم می تواند بسیار کوچک و یا بزرگ باشد که کاملا به تبحر پزشک بستگی دارد.

هیپوپیگمنتاسیون

هیپوپیگمنتاسیون یا کمرنگ شدن پوست سر نیز یکی از عوارض طولانی مدت کاشت مو است که به معنی ایجاد لکه های روشن روی پوست سر در روش های اس یو تی و یا اف یو ای می باشد.

کاشت مو

عوارض بعد کاشت

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید