دوران قبل از بارداری نه تنها به اندازه دوران بارداری بلکه شاید بیشتر از آن هم اهمیت داشته باشد آیا شما یک بانو جوان هستید؟ با مراقبتهای  قبل از بارداری   آشنایی دارید ؟با تانما بمانید و از مراقبتهای قبل از بارداری  بیشتر بخوانید. این مطلب به شما کمک می کند که قبل از اقدام به بارداری با آزمایشات بارداری آشنا شوید و بدانید که چه زمان و چگونه باید چکاپ شوید تا در زمان تایید بارداری تان آسوده خاطر باشید

 

مشاوره قبل از بارداری، خصوصا توسط ماماهای دوره دیده ، نقش زیادی در سلامت بارداری فرد دارد.زیرا جنبه پیشگیرانه دارد و از ابتلا به برخی مشکلات جلوگیری کرده و با افزایش آگاهی شما در رابطه با مسایل و مشکلات زمان اقدام به بارداری و لقاح ، قسمت بزرگی از اظطراب شما را از بین میبرد.برای اینکه بارداری خوبی داشته باشید، از چند ماه قبل برای آن برنامه ریزی کرده،حتی اگر شما قبلا هیچ مشکلی نداشته اید، بهتر است  چکاپ کامل انجام شود.اگر تصمیم دارید به زودی جمع خانوادگی تان را وسعت دهید و برای بارداری اقدام کنید باید همه مسایل لازم برای تجربه یک بارداری سالم را رعایت کنید. یک بارداری حساب شده، سالم و به قاعده  می تواند سلامت شما و جنین را تضمین دهد.اما برای تجربه یک بارداری بدون دردسر چه کار باید کنید؟چند گام مهم و اساسی وجود دارد که اجرای دقیق آن را به شما پیشنهاد میدهیم.

گام اول: یکی از مهمترین کارهایی که باید در اولویت قرار داد مراجعه به پزشک هست.با مشورت با یک متخصص زنان و زایمان برایتان بیان می شود که وضعیت سلامت جسمانی تان چگونه و او برایتان یک چکاپ کامل در نظر می گیرد و بعد از بررسی نتایج آزمایش به وضعیت شما دارو یا مکمل غذایی و یا ویتامین برایتان تجویز میشود.

گام دوم: فهرستی از داروهایی که به هر دلیل مصرف می کنید به پزشکتان داده و درباره ادامه مصرف آنها یا جایگزین کردن آنها با داروهای بی عارضه در دوران بارداری مشورت کنید.

گام سوم: مشاوره ژنتیک، بیماری های دستگاه زنانه و  سابقه بیماری های موروثی مانند دیابت ، هموفیلی و ... را هرگز غافل نشوید.این کار را باید حتما قبل از بارداری انجام داد.مخصوصا اگر در سنین بالا اقدام به بارداری می کنید بررسی کنید که خدایی نکرده مشکلات و اختلالات ژنتیکی احتمالی نداشته باشید.به این ترتیب می توانید با خیال راحت و بدون استرس روزهای بارداری را پشت سر گذارید.

گام چهارم : فولیک اسید بدن خود را تقویت کرده که بهترین زمان برای مصرف فولیک اسید 3 ماه قبل از بارداری است اما متخصصان می گویند می توانید 40 روز تا یک ماه پیش از بارداری نیز مصرف روزانه قرص های فولیک اسید را شروع کنید.تامین اسید فولیک بدن تاثیر زیادی در رشد جنین و کامل شدن سیستم عصبی بدن داردمعاینه داخلی و معاینه پستان پزشک یا ماما درصورتی که متوجه شود، احتمالا مشکلی وجود دارد معاینه داخلی انجام داده،دستگاه تناسلی و لگن شما از نظر عفونت احتمالی مورد بررسی قرار میدهد. در صورتی که مبتلا به عفونت باشید یا بیماری مانند کیست  داشته باشید، حتما تحت درمان قرار میگیرید.اینکه ما میگوییم  چند ماه قبل از تصمیم گیری برای بارداری به مشاور قبل بارداری مراجعه کنید، برای این است که در صورت وجود مشکلات پزشکی یا بیماری کاهش یا اضافه وزن حتما زمان کافی برای رسیدن به سلامت کامل داشته باشید و با اطمینان فرزندی سالم به دنیا بیاورید.

معاینه کامل بالینی

در اولین ویزیت متخصص زنان، فشار خون شما اندازه میگیرد تا مشخص شود در چه حدی است. در صورت بالابودن فشار خون، پزشک توصیه های لازم را برایتان انجام داده،زنان بارداری که مبتلا به فشار خون بالا هستند، ممکن است به بیماری فشار خون حاملگی مبتلا شوند. بنابراین خوب است قبل از تصمیم به باردارشدن، برای چکاپ نزد پزشک بروید و مشکل فشار خون خود را برطرف یا حداقل آن را کنترلش بکنید.

سلامت دندان هایتان را بررسی کرده،اگر نیاز به عصب کشی، کشیدن دندان، ترمیم یا پر کردن دندان دارید 40 روز فرصت دارید که این اقدامات را انجام دهید. اگر چه این روزها امکانات و داروهایی وجود دارد که برخلاف گذشته امکان استفاده از داروهای دندان پزشکی را برای خانم های باردار فراهم میسازد اما توصیه ما این است که در روزهای قبل از بارداری از سلامت دندان هایتان مطمئن تر شوید.

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید