موی فر یکی از انواع موهاست و درصد قابل توجهی از مردم دنیا دارای موی فر هستند. البته برخی افراد نیز به خاطر علاقه به داشتن موی فر و به دلایل زیبایی، موهای صاف خود را با روش ها و دستگاه های مختلفی به شکل فرفری در می آورند. البته یادمان نرود که موفرفری ها باید با روش های مراقبت از موهای فر خود بیشتر آشنا باشند تا موهایشان آسیب نبیند. تانما در این مطلب شما را با روش های مراقبت از موی فر آشنا می کند؛

موی فرفری چیست؟

دانشمندان بر این باور بودند که مجعد بودن مو توسط محور تار مو تعیین می شود ولی بعد از آن مشخص شد که شکل فولیکول، (قسمتی از پوست که مو از آن رشد می کند) هم شکل مو و هم زاویه ای را که نسبت به پوست سر رشد می کند، تعیین می نماید. موی مجعد مانند بیضی ای طویل است و با زاویه ای تند رشد می کند.

همچنین موی مجعد خشک تر از موی صاف است؛ چون رسیدن چربی به تمام سطح موی صاف آسان تر از رسیدن آن به موی فر می باشد و به همین خاطر هم هست که موی مجعد معمولاً حاشیه دار نیز می باشد. از طرفی رطوبت می تواند مجعد بودن موها را افزایش هم دهد. فیبرهای مو آب را جذب کرده و محور آن را مجبور به بازگشت به حالت اولیه می کنند که همان ساختار ناصاف است.

انواع موی فر

فر باز

این نوع مدل موی فر به شکل حرف لاتین «S» و مواج است. حالت فریِ این مدل مو در تمام ساختار آن یکدست نیست و در قسمت تاج سر صاف تر از قسمت های دیگر است و در وسط ساقه مو نیز مواج می شود. در این مدل مو، نوک موها معمولا خشک تر از قسمت های دیگر آن است.

مدل موهای فر باز به مرطوب کننده های سبک و تقویت کننده نیاز دارند. این مدل مو را می توان به راحتی با فوم های حجم دهنده و اسپری های حالت دهنده مرتب نگه داشت. البته برای جلوگیری از سنگین شدن آنها باید از مواد مغذی و مرطوب کننده های سبک استفاده کرد. محصولات سنگین کنندۀ مو حلقه های مواج مو را صاف می کنند و حالتشان را از بین می برند.

فر کلاسیک

این نوع از موی فر هم مثل موی فر باز به شکل حرف لاتین «S» است، با این تفاوت که انگار با دو انگشت مان سر و ته حرف S را کشیده باشیم! حالت آن از ریشه تا نوک موها یکنواخت و بیشتر شبیه سیم پیچ است. وقتی این نوع موی فر کم آب می شود یا صدمه می بیند، حالت فری اش را از دست می دهد و وز می شود. موهای فر کلاسیک به مراقبت های ملایم و رطوبت متعادل نیاز دارند.

موی فر کلاسیک پیچ وتاب دارد، که این حالت در تمام مو یکنواخت و یکپارچه است. در واقع، یکنواختیِ فری مو ویژۀ موهای فر نوع 2c و 3a (کلاسیک) است. بدین ترتیب که تارهای مو از ریشه تا انتهای آن حلقه حلقه می شود. از آنجا که شکل مو مارپیچی است، در قسمت کوتیکول مو روزنه هایی تولید می شود که موها را به شدت در برابر کم آبی آسیب پذیر می کند.

موفرفری ها

انواع موی فر

فر ریز

این مدل موی فر در تمام طول مو الگوی مارپیچی ریز دارد. حلقه های ریز این نوع موی فر گرایش به سبک وزنی دارند. در صورت نرسیدن آب کافی به این مدل مو، ساقه مو باز می شود و شکلش را از دست می دهد و موها حالتی انبوه و کنترل نشده ای به خود می گیرند و الگوی آنها نامنظم و در نهایت وز می شوند.

فر بسیار ریز

تارهای این مدل از انواع فر مو از ریشه تا نوک مو به صورت زیگزاگ و شبیه حرف لاتین «Z» و زاویه دارست. تارهای این نوع مو مانند سیم پیچ های بسیار ریز است که باعث می شود قد مو تا ۷۵ درصد اندازه واقعی اش کوتاه تر به نظر آید. این نوع موها بسیار ظریف و شکننده اند. به همین علت، در صورت نبود مراقبت صحیح، مستعد شکنندگی خواهند شد. موهای فر بسیار ریز به مرطوب کننده های حمایتی نیازمندند.

فرهای این مدل مو بسیار درهم تنیده است و پرحجم و زیگزاگ دیده می شوند. هرچه فرهای این نوع مو ریزتر باشد، چربی پوست سر دشوارتر می تواند در طول تار های مو تا به نوک آن حرکت کند. همچنین موهای مدل سیم پیچی به راحتی نمی توانند رطوبت را جذب کنند. به علاوه، بیش از هر مدل موی دیگر در معرض خشکی و شکنندگی قرار دارند.

مراقبت از موی فر طبیعی

قبل از شستشو با شامپو موها را نرم کنید

از آنجایی که موهای فر طبیعی مجعد هستند، امکان گره خوردن و در هم تنیدگی در آنها بسیار بالا است. اگر شما دارای این نوع از موها هستید، باید قبل از شامپو کردن، از نرم کننده های طبیعی برای جداسازی موها و جلوگیری از گره خوردن و آسیب رسیدن به آنها استفاده کنید.

روغن های طبیعی و نرم کننده های آبرسان، گزینه مناسبی برای این منظور عنوان می شوند. موهای خود را به دو بخش تقسیم کنید و روغن را به تمام نقاط ساقه مو بمالید. سپس به مدت بیست دقیقه منتظر بمانید تا این مواد به خورد موها رفته و سبب نرم شدن آنها شود. برای گرفتن نتیجه بهتر از یک حوله یا کلاه پلاستیکی روی موهای فر طبیعی خود استفاده کنید. این امر سبب گرم شدن کوتیکول موها شده و مواد روغنی و مرطوب را به صورت عمقی به آنها می رساند.

از شستشوی روزانه موهای فر طبیعی با شامپو بپرهیزید

موهای فر نیازی به شستشوی روزانه با شامپو ندارند. از آنجایی که جنس موهای فر، خشک است، در هر بار شامپو کردن، شکننده تر و خشک تر می شوند. نرم کردن موهای فر از جمله راهکارهایی است که به شما کمک می کند تا از گره خوردن و آسیب رسیدن به آنها جلوگیری کنید.

شامپوی مناسب موهای فر طبیعی را تهیه کنید

هر نوع جنس مویی دارای ویژگی های خاصی است. موهای فر، به دلیل پیچ و تاب های بسیاری که دارد، در صورت مراقبت نکردن از آنها، به سرعت شکننده شده و زیبایی خود را از دست می دهد. یکی از راههای مراقبت از این نوع موها، استفاده از شامپوی مناسب است.

موهای خشک، نیاز به نرم کننده دارند. به همین دلیل از شامپوهایی استفاده کنید که در خود دارای مواد نرم کننده باشند. شامپوی ملایم، سبب می شود تا روغن های طبیعی مو حفظ شود. مخلوط کردن شامپو های نرم کننده با آب مقطر نیز از روش های بسیار مناسبی است که شما می توانید برای مراقبت از موهای فر طبیعی خود استفاده کنید.

مراقبت از موی فر

مراقبت از موی فر طبیعی

از درهم و برهم کردن موهای خود در زمان شستشو بپرهیزید

شستن موهای فر طبیعی باید آرام و کاملا ملایم انجام شود. شامپو زدن موها و ژولیده کردن آنها، چرخاندن و مالش سخت، سبب شکنندگی آنها می شود. این نوع از شستشو، موهای فر را به هم گره می زند. در این صورت شانه کردن و مرتب کردن آنها بسیار سخت خواهد بود.

برای جلوگیری از این امر در ابتدا موهای خود را به ۴ بخش مجزا تقسیم کنید. هر بخش را به صورت جداگانه با شامپو مالش دهید و بشویید. شستشو را از بالا تا پایین با فشار دست انجام دهید. در این صورت از گره خوردن آنها جلوگیری خواهید کرد.

آب گرم را فراموش کنید

آب گرم یا داغ، یکی از عواملی است که در زمان شستشوی موهای فر طبیعی، سبب ایجاد صدمات و شکنندگی آنها می شود. به همین دلیل برای شستشوی این نوع از موها، از آب سرد یا ولرم استفاده کنید. آب سرد، کوتیکول های مو را خنک می کند. این امر سبب ایجاد رطوبت در موها می شود. بنابراین با شستشوی موهای فر با آب سرد، درخشندگی آنها بیشتر خواهد شد.

از نرم کننده های موی فر طبیعی مناسب استفاده کنید

برای مراقبت از موهای فر طبیعی، بعد از شستشوی آنها از نرم کننده های مناسب با موهای خود استفاده کنید. در صورتی که دارای موهای فر خشک هستید، از فرمولی استفاده کنید که در خود دارای مواد مرطوب کننده مانند گلیکول، گلیسیرین یا روغن های بسیار با کیفیت است.

اگر موهای فر طبیعی ضعیفی دارید، از نرم کننده ای استفاده کنید که دارای پروتئین با اسید های آمینه ابریشم یا کراتین در خود است. لازم به ذکر است که همه نرم کننده های موهای خشک، دارای ترکیبات یکسانی نیستند و با توجه به نوع و جنس موها تولید می شوند.

در صورت استفاده از این مواد، از تماس آنها با پوست سر جلوگیری کرده و برای پخش شدن آنها در کل ساقه مو ها، از شانه های دندانه دار مناسب استفاده کنید. با قرار دادن موهای خود به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه در زیر کلاه یا حوله به گرم شدن کوتیلول های مو و ترمیم آنها کمک خواهید کرد.

در صورت استفاده از مرطوب کننده مو بعد از حمام نیازی به شستشوی مجدد موها نیست. اما اگر از نوع پروتئین دار آن استفاده می کنید، باید حتما موهای خود را بشویید. زیرا باقی ماندن این مواد روی موها، خود سبب شکنندگی و آسیب می شود.

وضعیت موهای خود را بررسی کنید

برای مراقبت از موهای فر طبیعی، باید توجه کنید که رطوبت و پروتئین به میزان متعادلی در آنها وجود داشته باشد. رطوبت بیش از حد سبب شل شدن ریشه موها و پروتئین زیاد نیز به خشک و سفت شدن آنها می انجامد. به این دلیل باید وضعیت موهای خود را هر روز مورد بررسی قرار دهید.

عواملی مانند تغییر در فصل ها و ایجاد تغییرات در چرخه بدن، می تواند در تعادل بین رطوبت و پروتئین تاثیر گذار باشد. بنابراین ممکن است نیاز باشد تا در شیوه مراقبت از موهای خود تغییراتی را ایجاد کنید.

از خشک کننده مناسب استفاده کنید

استفاده از حوله های میکرو فیبر یا پنبه ای بهترین روش برای خشک کردن موهای فر طبیعی است. حوله های معمولی سبب می شوند تا کوتیکول موها شکسته شود. این امر سبب ایجاد اصطکاک در بین موها شده و خشکی بیش از حد و پف را در آنها ایجاد می کند.

انواع موی فر

مراقبت از موی فر

بالشت های ساتن را برای خواب انتخاب کنید

خوابیدن بر روی بالشت هایی از جنس پنبه یا پشم، سبب خم شدن و شکستگی موهای فر طبیعی می شود. سعی کنید از بالشت هایی از جنس ساتن در زمان خواب استفاده کنید.

موهای فر را به طور اصولی شانه کنید

شانه کردن اصولی و درست یکی از راهکارهای بدون هزینه برای مراقبت از موهای فر طبیعی است. شانه ای با کیفیت و مناسب تهیه کنید. شانه های دندان پهن بهترین گزینه برای شما محسوب می شوند. سعی کنید تا زمانی که موهای شما خیس است شانه کردن را انجام دهید. در این صورت شکستگی موها کمتر اتفاق خواهد افتاد.

خشک کن های برقی را فراموش کنید

هرگز از خشک کننده های برقی مانند سشوار و اتو برای خشک کردن موهای فر طبیعی خود استفاده نکنید. این وسایل سبب آسیب رسیدن به موها شده و خشکی و زبری آنها را افزایش می دهد. بهترین راه برای خشک کردن موهای فر طبیعی، آزاد گذاشتن آنها در هوا است تا به طور طبیعی خشک شوند.

برای پیشگیری از وز شدن موی فر از محصولاتی که الکل های زیر را دارند دوری کنید

  • Ethanol alcohol
  • Ethyl alcohol
  • Propanol alcohol
  • Alcohol denat
  • Isopropyl alcohol
  • Isopropanol alcohol
  • Benzyl alcohol

5 باور غلط درباره ی موهای فر

1)برس کشیدن موهای فر بطور منظم، می تواند باعث صاف تر شدن مو شود

برس کشیدن موهایی که بطور طبیعی فر هستند، فرها را آشفته می کند و باعث گره خوردن موها می شود. درست است که مو بعد از یک برس کشیدن خوب، صاف بنظر می رسد، اما این صافی بمدت طولانی دوام نخواهد داشت. اگر فر محکم تا متوسط دارید، برس را کنار بگذارید و بجای آن از انگشتانتان برای بازکردن فرها استفاده کنید.

موهای بسیار فرفری، مستعد شکستن هستند. برس کشیدن فرهای محکم، بعلت اصطکاک می تواند باعث ضعیف شدن فولیکول های مو نیز بشود. توصیه ی ما شانه کردن موهای فر با انگشتان در حمام و استفاده از یک نرم کننده ی رطوبت رسان است. سپس تنها زمانی موها را برس بکشید، که مرطوب هستند.

2)شامپوهای معمولی برای موهای فر نیز مناسب هستند

خیر، شما باید از شامپوهایی استفاده کنید که فرمولشان مخصوص موهای مجعد یا فر باشد. برخی از مواد شیمیایی موجود در شامپوها می توانند رطوبت مو را از بین ببرند و باعث وز و خشکی شوند.

اگر موهای فر دارید، از شامپوهای حاوی سولفات ها استفاده نکنید. سولفات ها باعث تولید کف می شوند که چربی های طبیعی مو را از بین می برد. این مواد شیمیایی اغلب در صابون ظرفشویی و مواد شوینده ی لباسشویی نیز بکار می روند.

حتما برچسب های شامپوها را بدقت بخوانید تا مطمئن شوید که در آنها سولفات وجود ندارد. شامپوهایی را انتخاب کنید که ۱۰۰٪ بدون سولفات و بدون سیلیکون باشند. شامپو زدن را هم بدون مالش شدید موهایتان انجام دهید. اصطکاک بیش از اندازه، می تواند باعث وز شدن موها شود.

3)ایرادی ندارد که از نرم کننده استفاده نکنید

یک نرم کننده، بهترین دوست موهای فر است. نرم کننده، وز موها را تحت کنترل در می آورد، خشکی را کاهش می دهد، و باعث افزایش قدرت مو می شود. یک نرم کننده ی قوی و رطوبت رسان، ریشه ی موها را مرطوب خواهد کرد، منافذ را پر کرده و موهای کدر را درخشان می کند.

اگر موهایی نرم، براق و ابریشمی می خواهید، هرگز نرم کننده را کنار نگذارید. بطور کلی هر چه فرها محکم تر باشند، مو خشک تر خواهد بود، بنابراین مقدار نرم کننده ای که استفاده می کنید را بدرستی تنظیم کنید. نرم کننده های بدون نیاز به شستشو نیز برای مهار کردن فرهای ناخوشایند، موثر هستند.

مراقبت از موی فرفری

باورهای غلط درباره موی فر

4)هر مدل مویی برای شما مناسب خواهد بود

خیر، اگر موهای فر دارید، مدل موهای متوسط بدردتان نخواهند خورد. یک دلیل این است که موهای فر شبیه موهای صاف رفتار نمی کند. حتی مناسب ترین مدل های مو برای زنانی با موهای صاف، روی موهای فر یا مجعد، به همان شکل بنظر نخواهد رسید.

توصیه ی ما این است که با آرایشگرتان در مورد بهترین مدل های مو برای موهایتان مشورت کنید. شما مدل مویی می خواهید که به رسیدگی کمی نیاز داشته باشد، و هنگامیکه موها خشک هستند، بهتر بنظر برسد. همچنین از آرایشگرتان بخواهید که وقتی موهایتان خشک هستند آنها را کوتاه کند (نه در حالت خیس). با اینکار متوجه خواهید شد که موهایتان در یک روز معمولی، چطور بنظر خواهند رسید.

5)شستشوی منظم، موهای فر را خشک خواهد کرد

آیا می دانستید که شستشوی منظم در واقع برای افرادی با موهای فر، مفید است؟ شستن موها، پوست سر را از تجمع محصولات و آلودگی پاک می کند. باقی مانده ی محصولات و آلودگی می تواند باعث ضعیف یا چرب شدن موها شود. هنگامیکه پوست سر تمیز باشد، تولید سبوم، متعادل می شود. اینکار، احتمال داشتن موهای چرب و روغنی را به حداقل می رساند.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید