مراقبت از پوست صورت در هر سنی خصوصا برای افراد جوان بسیار مهم است زیرا تأثیرمستقیم بر زیبایی و جذابیت آن ها دارد و پوست زیبا و شفاف، اعتماد به نفس افراد را در جامعه بالاتر می برد. تانما در این مطلب نکات کلیدی و مهمی را در خصوص روش های مراقبت از پوست صورت برایتان بازگو می کند؛

برنامه مراقبت از پوست صورت

برنامه مراقبت از پوست به ترتیب شامل 4 مرحله است:

  • پاک سازی پوست Cleanse
  • مقاوم سازی پوست Toning
  • مراقبت و درمان Care
  • محافظت Protect

برنامه صبح

پاک سازی

پوست تان در طول شب برای احیای خود، سبوم تولید کرده است، برای حذف سبوم ها و آماده سازی پوستتان برای مراقبت های روزانه، از یک پاک کننده ی ملایم استفاده کنید.

مقاوم سازی

برای خنثی سازی PH غیرطبیعی پاک کننده ها، تونر را فراموش نکنید.

مراقبت و درمان خاص

حالا نوبت محصولات خاصی است که برای درمان مشکلاتی مانند چروک، آکنه یا … استفاده می کنید. این محصولات حاوی چگالی بالایی از عناصر فعال هستند که باید مستقیما روی پوست تمیز اعمال شوند. اگر از محصول درمانی خاصی استفاده نمی کنید، از این مرحله عبور کنید. در ضمن محصولات مراقبتی که بر اساس نوع پوست تان که به صورت روزانه استفاده می کنید، در این مرحله جای می گیرند.

محافظت در برابر آفتاب

برای جلوگیری از ایجاد چروک های پوستی، این مرحله را جدی بگیرید،علاوه بر برخی از کرم های روزانه که حاوی SPF15 هستند، در موقعیت هایی که بیش تر در معرض آفتاب قرار دارید، از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید که میزان SPF بیش تری دارند.

نکات مهم مراقبت از پوست صورت

برنامه مراقبت از پوست صورت

برنامه عصر

پاک سازی

پاک سازی پوست در هنگام عصر، تمامی آلودگی، عرق، سبوم و آرایش را از روی پوست پاک کرده و آن را برای جذب حداکثری محصولات درمانی شبانه، آماده می کند. برای پاک سازی آرایش چشم ، حتما از پاک کننده های اختصاصی این کار استفاده نمایید.

مقاوم سازی

برای خنثی سازی PH غیرطبیعی پاک کننده ها، تونر را فراموش نکنید.

مراقبت و درمان خاص

حالا نوبت محصولات خاصی است که برای درمان مشکلاتی مانند چروک، آکنه یا … استفاده می کنید. این محصولات حاوی چگالی بالایی از عناصر فعال هستند که باید مستقیما روی پوست تمیز اعمال شوند. اگر از محصول درمانی خاصی استفاده نمی کنید، از این مرحله عبور کنید.

محافظت و مراقبت شبانه

از یک مرطوب کننده ی شب و یک کرم دور چشم برای تغذیه ی پوست تان استفاده کنید. این کار به احیای پوست در طول شب کمک خواهد کرد.

نکات مهم مراقبت از پوست صورت

الف) بایدهای مراقبت از پوست صورت

همیشه آرایش تان را پاک کنید

پوست شما نیاز دارد نفس بکشد، شب قبل از رفتن به رختخواب، صورت خود را بشویید. اگر با آرایش روی پوست تان بخوابید، نه تنها روزنه های آن در طول شب بسته می ماند، بلکه در بلند مدت منجر به ایجاد جوش های سرسیاه می شود. حتما لازم نیست که از آرایش پاک کن مخصوص استفاده کنید، کمی روغن زیتون روی یک پد پنبه ای بگذارید و به آرامی پوست تان را ماساژدهید تا کثیفی و مواد آرایشی پاک شوند.

از ضد آفتاب استفاده کنید

از ضدآفتاب با SPF حداقل ۱۵ استفاده کنید تا از آسیب اشعه های UVA و هم UVB به پوست تان جلوگیری کنید. اگر به مدت طولانی و طی سالیان دراز پوست شما در معرض نور آفتاب قرار گیرد، روی آن لک و چین و چروک می افتد، بنابراین محافظت از پوست در برابر نور خورشید را فراموش نکنید. توجه کنید که روی ضدآفتاب شما حتما یکی از موارد noncomedogenic یا nonacnegenic نوشته شده باشد تا استفاده از ضدآفتاب منجر به به بسته شدن روزنه های پوست نشود.

به غذایتان توجه کنید

به هر چیزی که در بشقاب غذای روزانه تان می گذارید دقت کنید. میوه تازه بخورید بعلاوه سبزی و البته به اندازه کافی پروتئن و ویتامین. رژیم غذایی حاوی ویتامین C که چربی و قند کمی هم داشته باشد باعث درخشندگی پوست می شود. داشتن رژیم غذایی با قند پایین باعث تعادل انسولین در خون می شود که در نتیجه اش سلولهای پوست در حالتی سلامت می مانند.

نبایدهای مراقبت از پوست پوست

بایدهای مراقبت از پوست صورت

ورزش کنید

بطور منظم ورزش کنید. دویدن، یوگا و راه رفتن سریع گردش خون لازم برای بدن را مهیاکرده و البته سرعت پاک سازی در تمام بدن را افزایش می دهد. احتمالا بعد از یک فعالیت بدنی متوجه سرخی صورت تان شده اید. اگر فرصت کافی ندارید حداقل کار این است که هر روز یک مسافت مشخص در محله تان را با سرعتی بالاتر از معمول پیاده بروید.

خوب بخوابید

سعی کنید هر شب حداقل ۸ ساعت بخوابید. خواب ناکافی و خستگی همان قدر که روی شما تاثیرمی گذارد روی پوست تان هر اثر دارد. شما خسته و آویزان می شوید و پوست تان هم از ریخت افتاده و پف دار. در ضمن با هفته ای دو یا سه بار گذاشتن عسل روی پوست تان می توانید کمی تسکین و استراحت به ش بدهید.

آب بنوشید

در طول روز حسابی آب بنوشید. روزی ۸ لیوان یا حتی بیشتر. همچنین میوه های آب دار مثل هنوانه، طالبی، خیار، پرتقال، گریپ فرود و توت فرنگی هم زیاد بخورید. پیشنهاد اهل فن این است که آب را هم در ظرف آبی رنگ بنوشید تا حس خنکی هم بگیرید.

روزانه سه بار صورتتان را بشویید

روزی سه بار با آب گرم پوست تان را به آرامی و با حرکات دوار بشویید. دقت داشته باشید که تمیزکننده مورد استفاده هیدروکسیل اسید آلفا یا بتا داشته باشد. ماسک مولتانی میتی هم برای از بین بردن اکنه بسیار خوب عمل می کنند. بعد از اینکه با ضربه های آرام پد صورت تان را خشک کردید از لوسیون های بنزوئیل پروکساید استفاده کنید. این ماده عملکرد آنتی باکتریال بسیار خوبی دارد.

از ماسک های طبیعی استفاده کنید

از ماسک های طبیعی برای تغذیه و تنفس پوست تان استفاده کنید. یک نمونه اش «آیورودیک» هندی است که برای آماده کردنش کافی است سری به آشپزخانه بزنید و البته اگر کمی خوش شانس باشید و همه چیز را داشته باشید دست به کار شوید. ۲ قاشق غذاخوری آرد نخودچی را با ۱/۲ پیمانه زردچوبه مخلوط کنید. یک سر انگشت کافور یا حنا بعلاوه ی همان مقدار صندل؛ و بعد افزودن گلاب، آب یا شیر، ماسک طبیعی آیوردیک را به شما هدیه می کند. بله راز زیبایی شما در ماسک باستانی آیوردیک است.

برنامه مراقبت از پوست داشته باشید

یک سیستم مراقبت پوست روزانه داشته باشید. مثلا اگر پوست تان خشک است هر شب قبل از خواب تکه های گیلاس تازه را به مدت ۱۵ دقیقه روی پوست بگذارید و بعد با آب گرم بشویید.

از استرس دوری کنید

برای خودتان هم وقت بگذارید و تا جایی که می شود از استرس دوری کنید. اگر دقت کرده باشید هر وقت استرس بیشتری داشته اید بیشتر جوش می زنید. دلیلش ترشح هورمونی بنام کورتیزول است که چربی پوست را افزایش می دهد. می توانید با تمرین هایی مثل تمرین تنفس، مراقبه و یوگا، استرس خود را مدیریت کنید. مراقبه بیشتر مساوی است با درخشش بیشتر.

نکات مهم مراقبت از پوست صورت

بایدهای مراقبت از پوست صورت

ب) نبایدهای مراقبت از پوست صورت

نباید لایه برداری را فراموش کنید!

چه کسی گفته که لایه برداری ضروی نیست. حتما هفته ای یک یا دو بار لایه برداری کنید تا پوست مرده برداشته شود و همیشه پوستی سلامت، درخشان و تمیز داشته باشید. این کار را با خمیر گردو پودرشده و ماست انجام دهید. آنتی اکسیدان موجود در گردو پوست شما را تمیز و پرجلا می کند.

نباید ضد آفتاب را فراموش کنید!

چه هوا ابری بود چه سرد هیچ عذری پذیرفته نیست. اگر قرار است به ساحل بروید یا جایی که برف و یخ هست به دلیل وجود انعکاس شدید نور خورشید حتما باید ضد آفتاب با SPF حداقل ۳۰ استفاده کنید.

نباید غذاهای تند و محرک بخورید!

غذاهای تند و محرک که نمک و فلفل زیاد دارند یا زیاد سرخ شده اند نخورید. برنج و بلغور و جوی پرک گزینه های بهتری هستند.

نباید از رسیدگی کردن به پوست قبل و بعد از ورزش غافل شوید!

قبل از ورزش از یک تونر صورت استفاده کنید تا جلوی تولید بیش از حد چربی را بگیرید. بعد از ورزش لایه برداری و بعد کمی کره شیا یا روغن زیتون را برای مرطوب نگه داشتن پوست استفاده کنید.

نباید شستن و مرطوب کردن پوست قبل از خواب را فراموش کنید!

پیشنهاد متخصصین این است که برای پوست های خشک از پاک کننده های بدون الکل استفاده کنید؛ از آب داغ پرهیزکنید و حسابی پوست تان را مرطوب کننده بزنید. آب خیلی گرم پوست شما را خشک تر می کند.

نباید جوشهای صورتتان را بترکانید!

که ممکن است به تورم، قرمزشدن و حتی زخمی شدن پوست منجرشود. اگر حس می کنید قرار است بزودی جوشی سر بیرون بیاورد، آن ناحیه را با گلاب تمیز کنید و بعد به مدت ۱۰ دقیقه یک تی بگ خنک شده ی چای سبز روی آن بگذارید. همچنین اگر از عینک یا عینک آفتابی استفاده می کنید آن را مرتبا تمیزکنید تا چربی روی قاب آن نماند و این چربی منافذ پوست را نبندد.

نباید تنبلی کنید!

هر شب با پدهای آماده پوست تان را تمیز نکنید. نمی دانید یک ماساژ منظم و هر روزه با روغن زیتون چه معجزه ای می کند. بسته به نوع پوست تان می توانید برای تغذیه پوست از انواع دیگر روغن ها مثل خردل و نارگیل و بادام هم استفاده کنید. می توانید در طول این پروسه ۲۰ دقیقه ای یک موسیقی آرام بخش هم برای خودتان بگذارید.

نباید به خطوط چهره و ماهیچه های صورت تان بی توجهی کنید!

روزی ۵ دقیقه به ماهیچه های صورت استراحت بدهید. لب پایین تان را بیرون بیاورید و سرتان بیاندازید پایین بطوریکه زیر چانه تان چین بخورد. یک تمرین دیگر هم این است که سرتان را با سمت سقف بالابگیرید و چانه تان را شل کنید. این تمرین ها باعث کشش ماهیچه های صورت و جوان ماندن پوست می شود.

برنامه مراقبت از پوست صورت

نبایدهای مراقبت از پوست صورت

روش های مراقبت از پوست صورت

1)روش های خانگی مراقبت از پوست صورت

سیب زمینی

استفاده از سیب زمینی یکی از روش های پاکسازی پوست خانگی است. آب سیب زمینی خام را دور حلقه های سیاه چشم بمالید و یا یک قطعه سیب زمینی خام برش خورده را روی پوست صورتتان مالیده و از آن برای تیرگی دور چشم ها استفاده کنید.

گوجه فرنگی

آب گوجه فرنگی را روی صورتتان بمالید و یا یک گوجه فرنگی قرمز را برش بدهید و نیمی از آن را روی پوستتان بمالید. پس از آنکه آب گوجه فرنگی و یا عصاره آن روی پوستتان خشک شد، صورتتان را بشوئید.

پرتقال

اگر می خواهید هرچه زودتر از دست پوست چرب ، خشک و چسبناکتان خلاص شوید از آب پرتقال استفاده کنید. آب پرتقال را روی پوستتان بمالید و آن را برای مدتی روی صورتتان نگه دارید سپس با استفاده از آب پوست را شستشو بدهید. استفاده از آب پرتقال باعث زیبایی صورت شما خواهد شد.

خیار

آب و یا عصاره خیار را روی پوست صورتتان بمالید و بعد از 20 دقیقه آن را بشوئید، استعمال خیار نیز باعث زیبایی پوست ، چشم ها و از بین بردن لک های صورت می شود.

آرد نخودچی

آرد نخودچی را به همراه نمک و آب مخلوط کنید و سپس روی پوست بمالید. این کرم اسکراب طبیعی باعث طراوت و زیبایی پوست صورت می شود.

لیمو ترش

آب یک لیموترش را بگیرید و از پوست آن جهت رفع تیرگی آرنج استفاده کنید. در واقع لیموترش برای رفع سیاهی های پوست صورت نیز استفاده می گردد.

شیر

خامه و یا شیر را روی قسمت های تیره پوستتان بمالید و پس از چند دقیقه آن را با آب بشوئید. این موضوع به تنهایی باعث پوست دلخواهتان می شود.

بخور

اگر آب و یا شیر را می جوشانید، فرصت را برای بخور پوست صورتتان از دست ندهید. بخور آب یا شیر پوست را پاکسازی کرده و با باز کردن منافذ تمام آلودگی ها و ذرات مضر را از روی پوستتان پاک می کند.

روش های مراقبت از پوست صورت

درمان خانگی مراقبت از پوست صورت

2)توصیه های طب سنتی برای مراقبت از پوست صورت

چای بابونه

یک قاشق چای خوری بابونه را به حدود یک و نیم فنجان آب اضافه کنید و اجازه دهید تا خنک شود و سپس آن را در جا یخی بریزید و به فریزر منتقل کنید، سپس این تکه های یخ چای بابونه را درون یک حوله یا پارچه نرم بپیچید و روی پف چشم یا جوشها اعمال کنید، که باعث کاهش فوری التهاب و خستگی چهره میشود و بعد از چند دقیقه آن را بردارید.

عسل و زردچوبه و ماست

یک قاشق غذاخوری ماست، یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق غذاخوری پودر زردچوبه را با یکدیگر ترکیب کنید، به طوری که یکی ماسک غلیظ به دست آورید، حدود 10 تا 15 دقیقه روی صورتتان اعمال کنید و بعد با آب سرد بشویید و در نهایت می توانید از یک مرطوب کننده ملایم و مورد علاقه خود استفاده کنید.

چای سبز

چای سبز به طور موضعی بر روی پوست اثر ضد التهابی، روشن کنندگی و آبرسانی دارد و برای روشن شدن پوست به عنوان یک تونر عالی خواهد بود و شما می توانید با استفاده از یک یا دو پیمانه چای سبز یک تونر تهیه کنید، به مدت 5 دقیقه اجازه دهید تا بجوشد و سپس صبر کنید تا به دمای اتاق برسد و کمی خنک شود، آن را روی پوستتان اعمال کنید، می توانید از یک تکه پنبه یا بطری اسپری استفاده کنید که برای تمیز کردن مورد استفاده قرار می گیرد.

ماسک جو

با استفاده از ترکیب آرد خالص جو و مقدار اندکی ماء الشعیر بدون افزودنی های مجاز ماسکی تهیه کنید و آن را به مدت ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت روی پوست خود قرار دهید. این ماسک علاوه بر آنکه موجب طراوت و نرمی پوست تان می شود، لک های پوست شما را نیز از بین می برد.

میخک

برای استفاده از گیاه تازه میخک در منزل به منظور از بین بردن جای جوش و زخم های باقی مانده از آن می توانید. ۱۰۰ گرم از این گیاه را درون آب ریخته و به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بجوشانید تا عصاره آن باقی بماند. این عصاره را صاف کرده و اجازه دهید تا خنک شود سپس می توانید با کمک یک پنبه یا پد کوچک این لوسیون را روی صورت خود به خصوص روی لک ها و جای باقی مانده از جوش ها بمالید.

سفیده تخم مرغ

یک ساعت قبل از حمام کردن سفیده تخم مرغ را از زرده آن جدا کرده و پس از حمام کردن یا هر روز صبح روی صورت خود ماسک کنید.

روش خانگی مراقبت از پوست صورت

مراقبت از پوست صورت با توصیه های طب سنتی

گیاه اسطوخودوس

۲۰۰ گرم از این گیاه را درون آب جوش ریخته و به مدت ۲۰ دقیقه آن را بجوشانید. سپس مایع به دست آمده را صاف و خنک کرده و آن را به کمک یک دستمال نخی تمیز روی صورت کمپرس کنید.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید