یکی از غذاهای پرطرفدار در رستوران ها مرغ سوخاری است. مرغ سوخاری را می توان در منزل هم تهیه کرد و استفاده نمود.

مرغ سوخاری

یک متخصص تغذیه با اشاره به اینکه کاهش مصرف روغن جهت پیشگیری از ابتلا به چاقی و بیماری ‌های متابولیکی ضروری است، گفت: در فصل تابستان بیشتر غذاهای آب‌پز و کبابی استفاده کنید. مرتصی صفوی در ارتباط با عوارض مصرف مرغ سوخاری اظهار داشت: به دلیل اینکه این مرغ ‌ها با پوست سرخ می‌شوند حاوی چربی زیادی بوده و البته برخی از مراکز فست فودی علاوه بر این مسئله برای خوشمزده شدن بیشتر مرغ‌های سوخاری مقداری روغن به آن تزریق می‌کند.

مرغ سوخاری

مضرات مرغ سوخاری

 

وی افزود: استفاده از مرغ سوخاری به ویژه‌ در فصول گرم به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود چرا که علاوه بر مشکل در هضم آن اثرات سوء‌دیگری همچون مشکلات قلبی به همراه دارد.

این متخصص تغذیه نسبت به استفاده از غذاهای آب پز و کبابی در فصل تابستان گفت: روغن‌های جامد حاوی اسیدهای چرب اشباع بوده که ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را مضاعف می‌کنند.

صفوی ادامه داد: بهتر است هنگام سرخ کردن مواد غذایی از روغن‌های مخصوص سرخ کردنی استفاده شود تا این روغن هنگام حرارت مشکلی در آن ایجاد نشود و سلامت غذا بیشتر باشد.

وی عنوان کرد: خانواده‌ها باید جهت پیشگیری از اضافه وزن ، چاقی و ابتلا به بیماری‌های متابولیکی مقدار مصرف روغن را کاهش داده و بیشتر روغن‌های زیتون و کنجد را در برنامه غذایی خود قرار دهند.

درباره فواید مصرف گوشت مرغ

گوشت مرغ یکی از گوشت های بسیار سالم است که دارای فواید درمانی بسیاری است. اگر این گوشت را به صورت هفتگی استفاده کنید، فواید زیادی برای بدن خواهد داشت. مصرف گوشت مرغ باعث کاهش فشار خون و سطح کلسترول می شود و همچنین باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود و هم از حمله قلبی جلوگیری می کند.

مرغ منبع خیلی خوب پروتئین است و ۱۲۰ گرم آن حدود ۷۰ درصد نیاز پروتئین بدن را برآورده می ‏سازد.

گوشت مرغ یکی از کم خطرترین گوشت‌ها به شمار می‌آید، زیرا در بین افراد به ندرت دیده شده که کسی به این گوشت آلرژی داشته باشد. قسمت‌های داخلی مرغ از قبیل جگر و قلب آن نیز سرشار از مواد مغذی بوده که به مصرف آنها توصیه زیادی شده است.

استاد گروه علوم و صنایع غذایی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز اظهارکرد: گوشت مرغ یکی از سالم‌ترین انواع گوشت‌هاست که مصرف هفتگی آن می‌تواند فواید بسیاری برای بدن افراد داشته باشد.

جواد حصاری بااشاره به تاثیر مصرف گوشت مرغ در کاهش سطح کلسترول خاطرنشان کرد: گوشت مرغ فشار خون و سطح کلسترول را کاهش داده و به پیشگیری از حمله قلبی کمک می کند، همچنین گزینه سالم تری نسبت به گوشت قرمز است.

فواید مصرف گوشت مرغ

وی افزود: افرادی که می ‏خواهند که مقدار چربی غذای ‏شان را کم کنند، می ‏توانند از گوشت مرغ استفاده کنند. لخم ‏ترین قسمت گوشت مرغ، گوشت سینه بوده که در مقایسه با ران ، چربی اش نصف است.

مرغ سوخاری

مصرف مرغ سوخاری

 

عضو هیات علمی دانشگاه تبریز یادآور شد: نمی‌توان از سلنیوم موجود در گوشت مرغ هم چشم پوشی کرد. این ماده معدنی، در بهبود عملکرد سیستم ایمنی، نقش بسزایی دارد و به همین دلیل مصرف سوپ مرغ به افراد سرماخورده یا مبتلا به بیماری عفونی برای تقویت سیستم دفاعی بدنشان توصیه می‌شود.

وی افزود: نیاسین نوعی ویتامین ب فراوان موجود در این گوشت سفید هم می‌تواند با سرطان مبارزه کند و جلوی آسیب‌های ژنتیکی را بگیرد.

حصاری گوشت سفید مرغ را در تامین انرژی سوخت و ساز بدن تاکید کرد: مرغ فقط منبع غنی از ویتامین B3 نیست، بلکه منبع خوبی از ویتامین B6 نیز است. این ترکیب خوب ویتامینی B، مرغ را به عنوان یک غذای مفید برای تامین انرژی سوخت و ساز (متابولیسم) بدن معرفی می‏ کند، زیرا این دو ویتامین ‏در واکنش های سوخت و ساز بدن نقش دارند. هر دوی این ویتامین‏های گروه B برای تولید انرژی مهم هستند.

دریافت فسفر از گوشت مرغ می‌تواند به حفظ سلامت استخوان‌ها کمک کتد

استاد گروه علوم و صنایع غذایی، دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز اظهارکرد: گوشت مرغ، حجم قابل‌توجهی از فسفر را هم در خود جای داده است. دریافت فسفر از گوشت مرغ می‌تواند به حفظ سلامت استخوان‌ها، دندان ‌ها، کلیه‌ها، کبد و بهبود عملکرد سیستم عصبی مرکزی کمک فراوانی کند.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید