فیشیال پوست نوعی روش درمانی و زیبایی پوست است که به پاکسازی پوست نیز معروف می باشد. افراد در هر سنی برای داشتن پوستی با طراوت و سالم می توانند از فیشیال صورت استفاده کنند. تانما در این مطلب ضمن بیان فواید و مراحل انجام فیشیال پوست، عوارض فیشیال پوست را نیز مطرح می کند؛

فیشیال پوست چیست ؟

مجموعه ای از شیوه های مراقبتی است که روی پوست صورت انجام می شود و شامل انواع روش های درمانی و زیبایی است. هدف نهایی این روش، بهبود ظاهر پوست و کمک به آرامش و نرمی و لطافت آن است.

در واقع پاکسازی پوست یکی از خدمات رایج درمانی و زیبایی است و مدت زمان خاص یا محصولات خاصی ندارد. در واقع هر فرایند پاکسازی پوست با توجه به نوع پوست شما و ویژگی های خاص پوست صورت تان، ممکن است متغیر باشد. برای بیشتر افراد، فیشیال پوست به معنای تمیز کردن عمقی آن از آلودگی ها است ولی برخی از فرایندهای آن، چیزی فراتر از تمیز کردن عمقی پوست است و مراحل مختلفی دارد.

انواع فیشیال پوست

فیشیال ساده

در فیشیال ساده، پوست توسط آنزیم ها و اسکراب های ملایم پاکسازی و لایه برداری شده و طی ماساژهای ریلکسی منافذ تمیز می شوند و سپس با تجربه ی ماسک مخصوص پایان می پذیرد. این سرویس مناسب افرادی است که زندگی شغلی و زمانی پر ترافیکی داشته و در فرصت کمی که دارند بیشترین بهره را از فیشیال می برند و به دلیل سطحی بودن لایه برداری مذکور، هر هفته قابل تکرار است.

فیشیال کامل (Full Facial)

علاوه بر فیشیال ساده، پاکسازی کامل منافذ باز و دانه های سرسیاه و سرسفید (Deep Extraction) و ماساژهای تخصصی سر و گردن و سرشانه نیز انجام خواهد شد. انجام این سرویس برای همه گروه های سنی و هر نوع پوست مناسب بوده و به نسبت شرایط پوست، هر ماه یا دو ماه یکبار قابل انجام بوده و برای پوست های چرب، مستعد جوش و منافذ باز، معجزه گر است.

اکسیژن تراپی (Oxy Facial)

پس از انجام فیشیال ساده (و در صورت نیاز فیشیال کامل) اقدام به اکسیژن رسانی عمقی پوست و بالا بردن نفوذ سرم های مغذی کلاژن و الاستین شده و با تجربه ی ماسک ویتامین C همراه با حباب اکسیژن پایان می پذیرد. این فیشیال مناسب همه سنین و به خصوص خانم های جوان است که رنگ طبیعی و شفاف پوست را به آرایش های پوشاننده ترجیح می دهند و به فاصله ی هفته ای یک نوبت قابل انجام است.

گالوانیک فیشیال کامل(Galvanic Spa Facial)

پس از انجام فیشیال ساده (و در صورت نیاز فیشیال کامل) اقدام به ماساژهای تخصصی گالوانیک با ژل های مخصوص صورت و گردن می شود. این فیشیال مناسب افرادی است که نگران افتادگی ها و شلی های صورت و گردن خود هستند و طی جلسات منظم، سفت شدن عضلات و پوست را تجربه خواهند کرد. گالوانیک اسپا طی 5 الی 10 جلسه و هر هفته یک تا دو بار (بسته به میزان افتادگی پوست) قابل انجام است.

گالوانیک گردن (Neck Galvanic Spa)

پس از انجام فیشیال ساده (و در صورت نیاز فیشیال کامل) اقدام به ماساژهای تخصصی گالوانیک گردن توسط ژل مخصوص گردن می شود. این فیشیال مناسب افرادی است که نگران افتادگی ها و شلی های گردن و نیمه پایین صورت خود هستند و طی جلسات منظم، سفت شدن عضلات و پوست و کاهش حجم غبغب را تجربه خواهند کرد. گالوانیک گردن طی 5 الی 10 جلسه و هر هفته یک تا دو بار (بسته به میزان افتادگی پوست گردن ) قابل انجام است.

انواع فیشیال صورت

انواع فیشیال صورت

رولر ماساژ غبغب و گردن (Neck Roller Massage)

پس از انجام فیشیال ساده (و در صورت نیاز فیشیال کامل) اقدام به ماساژهای اندرمولوژیک گردن می شود که با افزایش خون رسانی، افزایش درناژ لنفاوی و تحریک فیبروبلاست ها باعث کاهش حجم غبغب و همچنین سفتی پوست گردن و نیمه پایین صورت می شود. همه سنین می توانند هفته ای یک یا دو نوبت از این روش بهره ببرند.

اولتراسوند فیشیال( US Facial)

پس از انجام فیشیال ساده ( و در صورت نیاز فیشیال کامل) با دستگاه اولتراسوند با تنظیمات مورد نظر، اقدام به پاکسازی عمقی، خون رسانی قوی به پوست و افزایش درناژ لنفاوی و دفع سموم سلولی می شود. استفاده ی همزمان از سرم های کلاژن به جذب سریعتر مواد مغذی توسط پوست کمک شایانی کرده و نتیجتاً درخشندگی و شفافیت بیشتری به ارمغان می آورد. این فیشیال هر ده روز یکبار قابل انجام بوده و با انجام جلسات بیشتر، نتایح پیشرونده دارد.

میکرودرم ابریژن (Microdermabrasion Facial )

پس از انجام فیشیال ساده، اقدام به لایه برداری مکانیکی پوست صورت و گردن می شود و در نهایت منافذ باز و تمیز پوست توسط ماسک اکسیژن به حالت طبیعی برگشته و درخشندگی پوست چندین برابر می شود. دستگاه میکرودرم ابریژن با تحریک فیبروبلاست ها موجب ازدیاد تولید کلاژن و الاستین می شود.

برای افرادی که از جای جوش و کدری و تیرگی پوست خود رنج می برند این تکنیک غیر تهاجمی لایه برداری در فواصل بین فیشیال های روتین بسیار ضروری است و تعداد دفعات و فواصل انجام آن طی ارزیابی پوست مخاطب تعیین می شود.

لایت تراپی (Light Rejuvenation Facial)

پس از انجام فیشیال ساده (و در صورت نیاز فیشیال کامل) اقدام به جوان سازی عمقی صورت و گردن با پالس های منظم نور فیلتر شده می شود و این تکنیک طی چندین جلسه منجر به سفت شدن پوست و عضلات زیر پوست به خصوص در نواحی پایین صورت شده و طبق گزارشات تا حدی کاهش خطوط ظریف صورت می شود. از این تکنیک غیر تهاجمی می توان یک بار در هفته استفاده کرد و طی 5 الی 10 جلسه از فواید لایت تراپی بهره برد.

مایکروکارنت کامل (Microcurrent Full Facial)

پس از انجام فیشیال ساده (و در صورت نیاز فیشیال کامل) اقدام به ماساژهای تخصصی عضلات صورت و گردن توسط امواج مایکروکارنت می شود. این امواج در عمق پوست و عضله نفوذ کرده و باعث ریلکسی عضلات پر تحرک چون پیشانی و اطراف چشم و همچنین افزایش قدرت عضلات ضعیف نیمه پایین صورت و گردن می شود.
این فیشیال کاملا غیرتهاجمی و لذت بخش، مناسب افراد بالای 30 سال بوده که علاقه ای به انجام جراحی برای بهبود شرایط صورتشان ندارند و ترجیح می دهند به مرور زمان و با انجام جلسات منظم به لیفتینگ خفیف صورت و گردن خود برسند.

مایکروکارنت ساده (Microcurrent Mini Facial)

تفاوت این فیشیال یا مایکروکارنت کامل، در زمان بندی آن است و مناسب افرادی است که می خواهند از فواید امواج مایکروکارنت بهره ببرند و در عین حال افتادگی فعلی صورت زیاد نیست.

کاربردهای فیشیال پوست

 • فیشیال پوست برای درمان آکنه و جای آکنه
 • فیشیال پوست برای رفع جوش های سرسفید و سرسیاه
 • فیشیال پوست برای باز کردن تمام منافذ پوستی
 • فیشیال صورت برای لایه برداری پوست
 • فیشیال صورت برای سفت کردن پوست
 • فیشیال پوست برای رفع حلقه های تیره پای چشم
 • فیشیال صورت برای نرم و درخشان کردن پوست
 • فیشیال پوست برای افزایش قدرت جذب پوست
 • فیشیال صورت برای یکدست کردن رنگ پوست
کاربردهای فیشیال پوست

انواع فیشیال پوست

افراد مناسب فیشیال پوست

به طور کلی اکثر مشکلات پوستی، شامل جوش و آکنه از دوران نوجوانی آغاز میشوند. اما بر اساس مطالعات انجام شده، بهتر است که فیشیال صورت از سن 20 سالگی به بعد انجام شود. تا آن زمان، بهتر است که از روش های درمان خانگی برای پاکسازی پوست استفاده کنید.اگر بین 18-25 سال سن دارید، می توانید برای حفظ خاصیت درخشان و جوانی صورت، برای مناسبت های خاص یا دو ماه یک بار، از این درمان استفاده کنید.

اما اگر بیش از 20 سال سن دارید و علائمی همچون پیری زودرس، آکنه هورمونی، لکه های پوستی و ... دارید، فیشیال را به عنوان یک درمان روتین در برنامه داشته باشید. از آنجا که این درمان شامل ماساژ و موادی جهت از بین بردن لکه های پوستی است، انجام آن هر 1 ماه یا 3 هفته 1 بار، قطعا نتیجه خوبی به همراه خواهد داشت.

مزایای فیشیال پوست

 • با یک جلسه آن به چند هدف درمانی و مراقبتی پوست خواهید رسید.
 • پاک سازی پوست از الودگی های محیطی و رادیکال های ازاد
 • ماساژ صورت باعث ایجاد احساس ارامش و رها شدن از اضطراب می شود.
 • جوانسازی، کاهش چین و چروک ها، شادابی و درخشان شدن پوست
 • برطرف کردن اسیب های پوستی و بهبود گردش خون
 • برطرف کردن جوش های سرسیاه، سرسفید و منفذهای باز
 • لیفت و سفت شدن پوست
 • درمان گودی، سیاهی و پف زیرچشم
 • صاف و یکدست شدن رنگ چهره

عوارض فیشیال صورت

 • تاکنون درمورد فیشیال صورت عوارضی گزارش نشده است.
 • این روش کاملا غیرتهاجمی و بدون درد است.
 • قرمزی های پس از فیشیال صورت کاملا طبیعیست و خیلی سریع برطرف می شود.
 • دقت کنید که مرکز درمانی که انتخاب می کنید معتبر باشد تا خطر عفونت و قارچ برای پوستتان وجود نداشته باشد.

مراحل انجام فیشیال پوست

مشورت با مشتری

هر جلسه فیشیال پوست باید با مشورت شروع شود. ممکن است از مشتری خواسته شود که فرمی را پر کند. این فرم شامل قسمت های مختلف از جمله بیماری های پوستی ، رژیم غذایی، مقدار آبی که فرد در روز می نوشد، داروها و مکمل هایی که مصرف می کند و محصولات مراقبت از پوستی است که فرد در حال حاضر از آن استفاده می کند.

داروهایی مثل Retin-A یا داروهای دیگر ممکن است روی پوست صورت تاثیرگذار باشند و بعد از جلسه مشورت مشخص می شود که متخصص مربوطه کدام مراحل را برای شما انجام خواهد داد. معمولا از شما در مورد بیماری های پوستی که دارید سوال می شود تا فیشیال، آسیب بیشتری به پوست تان نزند.

پاک سازی پوست

در این مرحله ابتدا حوله یا هدبندی دور موهای مشتری پیچیده می شود. سپس با کمک گلوله های پنبه یا پد های مخصوص از محصولات پاک کننده برای تمیز کردن لایه بیرونی پوست استفاده می شود. گاهی اوقات این مرحله دو بار تکرار می شود تا کاملا از تمیز شدن سطح پوست، اطمینان حاصل شود. سپس با انداختن نور روی پوست و با استفاده از ذره بین، متخصص مربوطه نوع پوست شما را به دقت آنالیز می کند تا متوجه شود که نوع پوست شما چیست و آیا پوست حساسی دارید یا خیر؟

بخار دادن پوست

در این مرحله صورت شما بخور گرم داده می شود. این کار هم آرامش بخش است و هم باعث می شود که خارج کردن جوش های سرسیاه و سرسفید راحت تر انجام شود. اگر پوست خیلی حساسی داشته باشید ممکن است این مرحله انجام نشود.

درماپلنینگ (Dermaplaning)

در این مرحله با کمک تیغ مخصوص، پوست های مرده و موهای اصلاح نشده از روی پوست برداشته می شوند. این کار باعث می شود که پوست شما فورا روشن تر شود.

مزایای فیشیال پوست

مراحل فیشیال پوست

ماساژ پوست

ماساژ پوست صورت باعث می شود که خون در پوست جریان پیدا کند. در نتیجه، پوستی شاداب تر و شفاف تر خواهید داشت. ماساژ صورت احساس خوبی دارد و خستگی را از پوست صورت دور می کند. اگر نکات مهم در ماساژ صورت برای جوان سازی پوست رعایت شود با ماساژ می توانید عضلات صورت را نیز ریلکس کنید.

استفاده از ماسک های صورت

در این مرحله با توجه به نوع پوست و نیازهای پوست تان، از ماسک های مخصوصی برای تقویت پوست استفاده می شود. در این مرحله باید حتما از نوع پوست خود اطلاع داشته باشید تا ماسک مناسبی برای پوست تان استفاده شود. برای جوانی و شادابی هر چه بیشتر پوستتان، از انواع ماسک روشن کننده پوست استفاده می شود. بعد از ماسک، ممکن است از محصولات تقویتی دیگری مثل سرم، مرطوب کننده یا ضدآفتاب هم استفاده شود.

مراقبت های قبل از فیشیال پوست

 • پیش از شروع فیشیال پوست همیشه اول روی قسمت کوچکی از پوست تان تست کنید تا متوجه شوید نسبت به محصولاتی که قرار است روی پوست تان به کار برده شود حساسیت دارید یا نه.
 • به یک مرکز معتبر و تخصصی برای فیشیال مراجعه کنید. آن ها نوع پوست تان را به درستی تشخیص می دهند و می توانند توصیه کنند دقیقا به چه اقدامی نیاز دارید. (حتی برای کار های ساده ی لایه برداری هم به یک سالن غیرحرفه ای مراجعه نکنید.)
 • اگر می دانید که به محصول یا ماده ی خاصی آلرژی دارید حتما این موضوع را به درمانگرتان بگویید.
 • اگر داروی خوراکی یا موضعی خاصی مصرف می کنید باز هم باید درمانگرتان را در جریان قرار دهید.
 • اگر باردار هستید و یا ماده ی خاصی برای تان مناسب نیست، همان اول درمانگرتان را مطلع کنید.
 • اگر سوختگی یا زخمی روی صورت خود دارید، صبر کنید التیام کامل پیدا کند و سپس برای فیشیال اقدام کنید.

مراقبت های بعد از فیشیال پوست

بعد از فشیال نباید پوست خود را دستکاری کنید

قطعا بعد از فشیال جوش هایی روی صورت باقی می ماند. از کندن جوش ها به شدت اجتناب کنید. زیرا این جوش ها آماده خارج شدن نیستند و اگر بودند، در مراحل فشیال از زیر پوست خارج می شدند.

آرایش بعد از فشیال ممنوع است

لایه برداری و پاکسازی پوست، قرمزی پوست را به همراه خواهد داشت. و برای پوشاندن این قرمزی ممکن است بخواهید از کرم پودر یا پنکک استفاده کنید. این کار کاملا اشتباه است. اجازه دهید پوست صورتتان خودبه خود به حالت اولیه برگردد.

عرق کردن ممنوع

بعد از فشیال به هیچ عنوان در مکانی قرار نگیرید که دمای بدنتان بالا رود و صورتتان عرق کند. عرق باعث ایجاد آلودگی روی پوست می شود. و چون هنوز منافذ پوست باز هستند، به راحتی این آلودگی ها به پوست نفوذ کرده و در اعماق پوست جای می گیرند.

در معرض نور خورشید قرار نگیرید

تا چند روز بعد از فشیال صورت نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد. زیرا پوست در این دوران آسیب پذیرتر است. پس توصیه می کنیم همواره از ضدآفتاب استفاده کنید.

اپیلاسیون صورت ممنوع

تا یک هفته بعد از فشیال نباید صورتتان را وکس و اپیلاسیون با شمع و لیزر کنید. چون باعث پوسته پوسته شدن و تحریک و التهاب صورت می شود.

شستن صورت با صابون ممنوع

دست کم تا دو روز بعد از فیشیال پوست از صابون برای صورت خود استفاده نکنید.

عوارض فیشیال صورت

مراقبت های بعد از فیشیال پوست

فیشیال پوست هر چند وقت یکبار انجام می شود؟

فاصله زمانی بین جلسات فیشیال پوست به چند عامل مختلف بستگی دارد:

نوع پوست

برای پوست های چرب و مستعد جوش و آکنه، هر دو هفته یکبار انجام فیشیال پوست توصیه می شود و برای پوست های معمولی و خشک هر ماه یکبار انجام فیشیال پوست کافی است.

وضعیت پوست

مقدار جوش های سرسیاه پوستی، آکنه و لک های تیره یکی دیگر از عوامل تعیین کننده فاصله بین جلسات فیشیال پوست خواهد بود.

هدف از فیشیال پوست

انجام فیشیال پوست به هدف درمان یا تنها مراقبت و نگهداری از پوست سالم و جلوگیری از بروز بیماری های پوستی نیز یکی دیگر از مواردی است که فاصله بین جلسات درمانی را برای انجام فیشیال پوست تعیین می کند.

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید