همه چیز از مزوتراپی مو فواید ،عوارض ومراحل درمانی

ریزش مو نگرانی زیادی با خود به همراه دارد ؛وقتی به ملافه بالش خود یا به برستان نگاه می کنید و می بینید که تارهای موی روی آنها خود نمایی می کنند ، موجی از ناراحتی تمام وجود شما را در بر گرفته وتمام روز این نگرانی با شما خواهد بود اما مزو تراپی مو روشی موثر برای درمان ریزش وپرپشت شدن موی سر است که با این روش بدون عوارض وکم خطر دیگر لازم نیست نگران تارهای موی از دست رفته خود باشید .

باهم همراه می شویم تا مرور کنیم راه های درمان ریزش مو و نحوه عملکرد مزوتراپی مو، امید است مطلب فوق مفید واقع شود :

مزوتراپی چیست ؟

مزوتراپی روشی است که با تزریق ویتامین ها ، دارو وعناصر مفید به پوست سر سبب کاهش ودرمان ریزش مو می شود برای انجام مزوتراپی فرد متخصص سوزن های کوچکی که مخصوص این کاراست را از مواد لازم پر کرده وبه پوست سر تزریق می کند جالب است بدانید مزتراپی مو روشی بدون درد است با تزریقی که در پوست سر انجام می پذیرد.

مزوتراپی

مزوتراپی

تحریکاتی در ناحیه مورد نظر صورت گرفته وپوست سرکه بعنوان مانعی برای رشد نکردن مو بشمار می رفت تحریک شده وموجبات رشد مو فراهم می شود مدت زمان عمل مزوتراپی مو چیزی حدود 40 دقیقه می باشد .جا دارد که بگوییم مزوتراپی مو نتایج بسیار موفقی در پی دارد زیرا در این عمل ریشه مو با مواد موثر بطور مستقیم تغذیه می شود.

مواد تزریقی براساس نیاز ومشکل ریزش هر فرد متفاوت است پس باید حتما نتیجه مناسبی برای همه مراجعه کنندگان در بر داشته باشد افرادی که موهای سالمی دارند وریزشی در موهای خود احساس نمی کنند هم می توانند به منظور جلوگیری وبه هدف سلامت موهای خود از این روش استفاده کنند در این اشخاص مزوتراپی مو سبب درخشندگی موها شده وبه پرپشتی وزیبایی موهای آنها کمک واز پیری زودرس مو نیز پیشگیری می کند .

تاریخچه مزوتراپی مو

تاریخچه مزوتراپی مو را اگر بخواهیم مرور کنیم ابتدا بهتر است معنی کلمه مزوتراپی بررسی شود کلمه مزو یک کلمه یونانی است وتراپی به معنای درمان پزشکی می باشد این شیوه یک عمل پزشکی زیبای می باشد که بدون جراحی وبا تزریق داروهای هومیوپاتیک صورت می گیرد

مزوتراپی

مزوتراپی

اگر بخواهیم ساده تر بگوییم مزوتراپی مو وارد کردن مواد فعال با سوزن های ریز به منطقه دچار مشکل است که دوز کمی از دارو را به طور مستقیم وبصورت مکرر به بخش های مورد نیاز تزریق کرده ودر آخر منجر به درمان مشکلات می شود . برای اولین بار در سال 1952 پزشکی فرانسوی که میچل پیستورنام داشت این روش را به همین صورت که امروزه انجام می گیرد ، معرفی کرد

بلاخره در سال 1976 نیز نام مزوتراپی را برای این شیوه ی درمانی انتخاب کرد . سن مناسب برای انجام عمل مزوتراپی بین بیست تا سی سالگی می باشد. با انجام این عمل تغذیه ورطوبت کافی به پوست سر رسیده وحتی برای تنظیم غدد سبورئیک نیز مفید است .

درمان آلوپسی با مزوتراپی مو

درمان آلوپسی با مزوتراپی مو امکان پذیر است و درمان این نوع ریزش مو یکی از کاربردهای مزوتراپی مو بشمار می رود . آلوپسی که نام دیگر آن را می توان طاسی خواند آلوپسی ممکن است در افراد با سنین کم ویا اشخاص مسن وجود داشته باشد . مزوتراپی مو ، یکی از روش های پر کاربرد در زمینه درمان ریزش مو با الگوی مردانه یا زنانه است.

سالهای گذشته به ریزش مو با الگوی مردانه یا زنانه، آلوپسی آندروژنی می گفتند؛ ولی در حال حاضر می دانیم که علاوه بر هورمون ها، عوامل ارثی ، ژنتیکی و محیطی هم می توانند تاثیر چشمگیری بر آلوپسی آندروژنی داشته باشند.

مزوتراپی

مزوتراپی

به همین دلیل داروهای ماینوکسیدیل و فیناستراید که عملکرد اصلی شان مهار هورمون های آندروژنی است برای درمان آلوپسی بکار برده می شود وممکن است این دارو برای برخی افراد موثر واقع شود وبرای بعضی دیگر نه ، اما با همراه کردن مصرف این داروها با شیوه درمانی مزوتراپی مو نتایج مثبتی مشاهده خواهید کرد .

مزوتراپی مو می تواند همزمان با سایر روش های درمانی ریزش مو ، مورد استفاده قرار گیرد وبه عنوان درمان پیشتیبان یا مکمل، تاثیرگذار باشد . بیشتر مراجعه کنندگان برای انجام عمل مزوتراپی مو افرادی هستند که از دو داروی مهم ریزش مو، یعنی مایندوکسیدیل و قرص فیناستراید استفاده می کنند و تمایل دارند نتایج بهتری بگیرند. همچنین باید تاکید کنیم که مزوتراپی مو قادر است به تنهایی نقش موثری در کاهش ویا جلوگیری از ریزش مو ایفا کند .

افراد مناسب برای انجام مزوتراپی موعلاوه بر افراد مبتلا به آلوپسی اشخاص مبتلا به ریزش موی ناشی از استرس نیز گزینه های مناسبی برای درمان با مزوتراپی موهستند . ریزش مویی که بعد از بارداری اتفاق می افتد هم با این روش قابل درمان است

مزوتراپی مو برای کسانی که ساقه موهای آنان دچار آسیب شده است بکار می رود ودر این افراد منجر به رشد وهمچنین حفظ سلامت فولیکول های مو می شود .اگر دچار ریزش موی سکه ای هستید برای برطرف شدن این مشکل می توانید به روش درمانی مزوتراپی مواطمینان کنید.

ریزش موی سکه ای را ( آلوپسی آره آتا) نیز می گویند این افراد کاندیدای مناسبی برای استفاده از این روش هستند . اشخاصی که موهای آنها رشد کمی دارد می توانند از مزوتراپی مو بهره ببرند .

افراد مناسب برای مزوتراپی مو

افراد مناسب مزوتراپی مو معمولا کسانی هستند که موی آن ها به علت های ژنتیکی یا غیر طبیعی جنس موی مناسبی ندارند

افرادی که به انواع آلوپسی ها دچار هستند مانند ریزش موی سکه ای.

افرادی که در ناحیه ساقه مو آسیب دیده اند.

مسانی که رشد موهای آن ها بسیار کند است.

افراد نامناسب مزوتراپی مو

برخی افراد نامناسب مزوتراپی مو را در زیر بیان خواهیم کرد :

مزوتراپی

مزوتراپی

1- زنان باردار

2- افرادی که داروهای شیمی درمانی مصرف کرده اند وعلت ریزش موی آنها مصرف چنین داروهایی است تا اتمام شیمی درمانی از انجام مزوتراپی خودداری کنند.

3- بهتر است آقایانی که سن آنها از 40 سال بیشتر است واز طاسی های آندروژنی شدید رنج می برند، به دلیل نتیجه نگرفتن از این شیوه درمانی دوری کنند

4- بانوانی که سن آنها از 60 سال تجاوز کرده وعامل ریزش موی آنها مشکلات آندروژنی است از انجام مزوتراپی مو خودداری کنند.

5- افرادی که به دلایل ارثی ، جنس موی خوبی ندارند.

6- اشخاصی که به بیماری مانند (سفلیس ) مبتلا هستند وریزش موی آنها به سبب این بیماری است مناسب برای درمان با مزوتراپی مو نیستند

7- بیماری های دیابت ، هپاتیت، هموفیلی ، ایدز اگر در فرد دچار ریزش مو شود این افراد مناسب درمان با مزوتراپی مونیستند.

فواید مزوتراپی مو به شرح زیر است :

مزوتراپی

مزوتراپی

1- یکی از فواید مزوتراپی مو بهبود خونرسانی به ریشه مو شده واین نتیجه تزریق های مکرر دارو به پوست سر است

2- داروهای به کار رفته در مزوتراپی مو سبب کنترل ترشح غدد سبورئیک می شود به بهبود وتنظیم ترشح چربی پوست سر کمک می کند.

3- به کمک مزوتراپی مو می توانید نتایج بهتری از کاشت موی خود ببینید

4- از مزوتراپی می توان به عنوان یک روش مکمل وپشتیبان برای دیگر روش های درمانی ریزش مو استفاده کرد ونتایج بهتری از درمان ریزش موی خود را کسب کنید

5- مزوتراپی مو سبب افزایش قدرت و بهبود حالت موها می شود.

6- احتمال ایجاد عوارض در مزوتراپی مو بسیار محدود می باشد

7- هزینه ی مناسب و منطقی برای فرد درپی خواهد داشت

8- احتیاج به مراقبتهای خاصی بعد از انجام این روش درمانی نخواهد بود

9- شیوه ای تاثیر گذارو بدون نیاز به جراحی برای درمان ریزش مو

10- در مزوتراپی بهبودی سریع، اتفاق می افتد ودوره ی ریکاوری یا نقاهت ندارد

مراحل مزوتراپی مو طبق روش ذکر شده انجام می پذیرد :

به یاد داشته باشید که شب قبل یا صبح روز مراجعه به کلینیک موهای خود را تمیز بشویید.از چند روز قبل انجام مزوتراپی داروهایی رقیق کننده ی خون مثل ( آسپرین و داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن) مصرف نکنید. اگر مجبور به مصرف داروهای ضد انعقادی یا رقیق کننده ی خون هستید ، حتماً پیش از جلسه ی درمانی در مورد مصرف آن ها با پزشک مشورت کنید.

24 ساعت قبل ازمزوتراپی مو از مواد تقویت کننده، داروهای مراقب مو، مواد حالت دهنده و موارد استفاده نکنید. وهمچنین 24 ساعت بعد نیز از مصرف این مواد خودداری کنید .برای مزوتراپی مو برخلاف دیگر بخش های بدن، نیازی به ضد عفونی کردن پوست سر نیست.

مزوتراپی

مزوتراپی

اگر بر روی پوست زخم یا عفونتی وجود داشته باشد، از الکل ۷۰ درصد یا بتادین برای ضد عفونی کردن ناحیه استفاده می شود.

نحوه عملکرد درمزوتراپی این است که : تزریق با استفاده از سوزنی کوچک شبیه به سوزن انسولین و به صورت دستی یا با استفاده از دستگاهی به نام «مزوگان» صورت می گیرد. این که تزریقات با استفاده از مزوگان یا به صورت دستی انجام شود ؛ به انتخاب پزشک بستگی دارد و هردو تکنیک های مناسبی هستند.

در مراحل درمانی مزوتراپی مو محلول موردنظر که حاوی آمینواسیدها، ویتامین ها، ماینوکسیدیل، داروهای مهارکننده ی هورمون های آندروژنی و فاکتورهای رشد مختلف است را به طور مستقیم به داخل لایه ی میانی پوست تزریق می کنند. مواد تزریقی موجب افزایش قدرت موها و جان گرفتن دوباره ی فولیکول ها می شوند.

عوارض مزوتراپی مو

اگرچه عوارض مزوتراپی مو بسیار ناچیز است وهمین امر منجر به محبوبیت این روش شده است ولی هر روش درمانی علاوه بر تاثیرات مثبتی که دارد عوارضی نیز هر چند کم به دنبال خواهد داشت خود را موظف دانستیم که در اینجا به آنها اشاره کنیم با ما باشید :

مزوتراپی

مزوتراپی

1- احتمال وجود حساسیت در متقاضی انجام مزوتراپی وجود دارد که این آلرژی ممکن است به نوع محلول مصرفی در مزوتراپی وابسته باشد . ازعلائم این حساسیت بعد از تزریق می توان به قرمزی خارش وسوزش محل تزریق اشاره کرد که در صورت مشاهده ی آنها با پزشک متخصص خود مراجعه کنید ونکته مهم این است که قبل از انجام مزوتراپی، فرد متقاضی باید نسبت به داشتن حساسیت به مواد ، مورد نظر تست شود ؛ پس از اطمینان به این مورد که او به ترکیبات مزوتراپی، حساسیت ندارد.درمان را آغاز کنند

2- عوارض دیگری که می توان نام برد عفونت باکتریایی که یکی از عوارض نادر در مزوتراپی است این مشکل در تزریق های معمولی هم ممکن است بوجود بیاید ولی همان طور که گفتیم بسیار نادر است ولی اگر بعد از جلسه مزوتراپی نشانه هایی از عفونت دیدید سریعا به پزشک خود اطلاع دهید.

3- درمزوتراپی به دلیل تزریقات مکرری انجام می شود ، همین امر ممکن است موجب ایجاد کبودی ، ورم و درد ، در قسمتهای تحت درمان شود اما لازم نیست نگران چنین علائمی باشید چون این عوارض بعد از ۳ یا ۴ ساعت، پس از انجام تزریق کاملا برطرف می شود .

4- یکی دیگر از عوارضی که ممکن است بعد از مزوتراپی موی سر، پیش بیاید، سر درد است، که آن هم در روز بعد از مزوتراپی کاملا از بین می رود.

مراقبت های بعد از مزوتراپی مو

یکی از مراقبت های بعد از مزوتراپی مو قرار نگرفتن در زیر نور مستقیم آفتاب است . به یاد داشته باشید پس از مزوتراپی مو از پوشیدن کلاه تنگ خودداری کرده وتا زمانی که به بهبودی کامل نرسیده اید؛ از فر کردن ،رنگ کردن، سشوار کشیدن مو دوری کنید .ضمنا تا 24 ساعت پس از مزوتراپی مو به حمام نروید .

بعد از انجام این عمل می توانید به منظور حصول نتایج بهتر سر را ماساژ بدهید ، همچنین برای کسب نتایج ماندگار مراحل درمانی مزوتراپی مو را به انتها برسانید .

کربوکسی تراپی مو

در مورد کربوکسی تراپی مو می توان به زبان ساده گفت که به تزریق گاز کربن دی اکسید به پوست سر گفته می شود که به موجب این عمل جریان خون در رشد موها افزایش پیدا می کند واین رویداد سبب رشد مجدد موها شده وموهای از دست رفته نیز احیا شوند . شیوه عملکرد روش کربوکسی تراپی مو به این صورت است که با تزریق اکسیژن به جریان موها وارد می شود و دی اکسید کربن خارج می گردد.

مزوتراپی

مزونراپی

که همین امر باعث رشد موهای شخص شده و زیبایی و پرپشتی موها را برای وی به ارمغان می آورد. نتیجه مناسب در درمان به روش کربوکسی تراپی پس از سه ماه آشکار می شود و تقریبا 3 الی 6 ماه افزایش رشد و تراکم مو در فرد قابل مشاهده می باشد. این روش بدون عوارض جانبی است ، به همراه سایر درمان ها مانند، PRP ، مزوتراپی و غیره قابل استفاده می باشد .

کربوکسی تراپی روشی قابل اطمینان است که از سوی سازمان غذا وداروی آمریکا مورد تایید واقع شده ونکته دیگر اینکه مدت زمان بهبودی در آن بسیار کوتاه می باشد .

سخن آخر در رابطه با مزوتراپی مو این است که احتمال دارد پس از مزوتراپی ریزش مو شدید شود که این مسئله امری عادی وشایع است ودراین روش فرایندی طبیعی بشمار می رود ، اما باید بدانید که این مورد فقط به مدت چند روز است و پس از آن همه چیز به حالت عادی برمی گردد.

درحقیقت ریشه مو برای تقویت و سازگار شدن با مواد تزریق شده به آن به زمان نیاز دارد و رشد موها را در طی یک ماهه اول درمان زیاد شده واین ریزش جبران خواهد شد در طول درمان با روش مزوتراپی شما شاهد رشد ورویش مجدد موهای خود خواهید بود .

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید