مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت که با بررسی‌های کارشناسی صورت گرفته در چند روز گذشته، علت مسمومیت اهالی کلاردشت ' نورو ویروس ' بوده است.

نورو ویروس‌ها گروهی از ویروس‌ها هستند که سبب التهاب معده و دیواره روده‌ی بزرگ (گاستروآنتریت) می‌شوند. نخستین بار این ویروس در سال ۱۹۷۲ در شهر نورواک در امریکا شیوع پیدا کرد. افراد با خوردن غذا یا آب آلوده و تماس اشیاء یا سطوح آلوده به این ویروس و سپس لمس بینی، دهان یا چشم‌ها به این ویروس آلوده می‌شوند. مبتلایان به این بیماری پس از گذشت دو روز خود به خود بهبود یافته و بیشتر افراد مشکلات طولانی مدت در مورد این بیماری ندارند.

مسمومیت مردم کلاردشت

بر اساس گزارش مراجع بهداشتی کلاردشت، ۵۰۰ نفر در این شهرستان به خاطر نورو ویروس مسموم شده و به مراکز بهداشتی مراجعه کردند. فرزاد گوهردهی افزود که این نتیجه پس از بررسی آزمایشگاهی نمونه گیری‌های انجام شده از بیماران، آب شرب و مواد غذایی در منطقه مشخص شد.

وی گفت:: علت مسمومیت و شروع آلودگی به این ویروس مشخص نیست، ولی باید افراد بیمار و نزدیکان آن‌ها نکات بهداشتی را با دقت رعایت کنند تا از آلوده شدن افراد دیگر جلوگیری شود.گوهردهی افزود: درصد آلودگی نورو ویروس‌ها بسیار بالاست و این ویروس‌ها از طریق تماس شخص مبتلا به غذا، آب و یا سطوح دیگر گسترش می‌یابند و می‌توانند تا چند روز در خارج از بدن زنده بماند.

راه های شیوع و انتقال نوروویروس

وی تصریح کرد: علیرغم این‌که روند مراجعه این گونه بیماران رو به کاهش است، اما این بیماری در صورت رعایت نکردن کامل بهداشت فردی از سوی بیماران و خانواده‌های آن‌ها قابل انتفال خواهد بود و باید نکات بهداشتی رعایت شود.

گوهردهی با اشاره به این‌که تظاهر بیماری در بیماران مراجعه‌کننده به صورت بیماری گوارشی با علائم خفیف است، شیوع ویروسی به نام نوروویروس که به آن آنفولانزای معدع نیز میگویند را علت بیماری دانست و اظهار کرد: این ویروس از راه دهان و از طریق مصرف آب و غذای آلوده منتقل می‌شود هم‌چنین دست و سطوح آلوده به ویروس(دستگیره در، تلفن و …) نیز از دیگر راه‌های شایع انتقال این بیماری است. سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در توصیه به شهروندان بر رعایت بهداشت فردی تأکید کرد و شستن دست‌ها، جوشاندن آب آشامیدنی و ضدعفونی کردن سبزیجات و میوه ‌های تازه در پیشگیری از این بیماری بسیار موثر دانست.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید