خواص به در دوران بارداری از قدیم الایام زبانزد مردم بوده است و بزرگترها وقتی می شنیدند خانمی باردار شده مصرف به را به او پیشنهاد می دادند. تانما در این مطلب ضمن بیان خواص به در بارداری، میزان، نحوه و موارد ممنوعیت مصرف آن را در بارداری بیان می کند؛

فواید خوردن به در بارداری

1-تاثیر میوه به بر زیبایی جنین

مصرف میوه به توسط مادران باردار سبب زیبا شدن و خوش آب و رنگ شدن جنین گردیده و یک زیبایی و آب و رنگ خاصی به چهره نوزاد می بخشد. البته عوامل مختلفی در خوش آب و رنگ شدن جنین مؤثر می باشند.

مصرف این میوه، به دلیل آنتی اکسیدان ها و ویتامین های موجود در آن، موجب حفظ سلامت و جوان سازی پوست می شود. در میان مردم رایج است که مصرف به در بارداری بویژه از ماه پنجم بارداری به بعد باعث زیباتر شدن جنین میگردد.

2-به و بهبود ویار بارداری

به پخته شده می تواند درمان خوبی برای تهوع و استفراغ ویار بارداری باشد. به یک دیورتیک خوب است که به حذف سموم و مایعاتی که بدن می سازد، کمک می کند. خوردن چند تکه به پخته شده قبل از صبحانه به درمان تهوع های صبحگاهی کمک می کند.

خواص به در بارداری

به و بهبود ویار بارداری

3-تأثیرمیوه به بر کاهش فشار خون بارداری

به سرشار از پتاسیم است. تحقیقات ثابت کرده مواد دارای پتاسیم در کاهش فشار خون موثر هستند؛ به همین دلیل مصرف به در دوران بارداری می تواند در کاهش فشار خون بارداری مفید باشد.

4-تأثیر میوه به بر آرامش مادر باردار

آنتی اکسیدان های موجود در به کاهش استرس و حفظ آرامش زنان باردار کمک می کند. طبق حدیثی از حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) ، به غم و اندوه را از بین می برد ؛ پس میوه به می تواند به مادران بارداری که ممکن است دچار حالت غم و اندوه شده باشند، کمک موثری در جهت زدودن غم و غصه آن ها بکند. ضمنا مادر باردار می تواند شب هنگام خوابیدن ، چند عدد میوه به را در ظرفی در بالای سر خویش بگذارد که بوی به موجب آرامش خواهد شد..

5-تأثیر میوه به بر هوش جنین

پژوهش های مختلفی که در خصوص فواید و خواص میوه به صورت گرفته، حاکی از آن است که خوردن به در دوران حاملگی به دلیل مواد مغذی بسیار تاثیر چشمگیری در روند تقویت هوش و ذکاوت جنین دارد.

6-تأثیر میوه به بر تقویت سیستم عصبی جنین

ویتامین های B موجود در میوه به اثرات مطلوبی را در سیستم عصبی جنین اعمال می کنند. همچنین خوردن میوه به در بارداری، سبب تسکین و تعادل اعصاب مادر باردار خواهد شد، اضطراب و تنش را در او از بین می برد و از بروز افسردگی های مختلف در حین بارداری، جلوگیری می کند.

7-به و جلوگیری از سقط جنین

میوه به قابض است. از طرفی باعث تقویت سلول های جداره رحم می گردد. بنابراین مصرف آن می تواند نقش محافظت کننده از جنین داخل رحم را ایفا کند و از سقط شدن جنین پیشگیری خواهد کرد.

خواص میوه به در بارداری

به و جلوگیری از سقط جنین

8- تأثیر میوه به بر تقویت قلب جنین

نقش میوه به در تقویت قلب جنین در بارداری: مطابق حدیثی از حضرت علی (علیه السلام)، خوردن میوه به برای ضعف قلب مفید است و معده را پاک کرده و ذهن را روشنی می بخشد و آدم ترسو را شجاع می کند. مطابق این حدیث ، نقش میوه به در تقویت قلب جنین و شجاع شدن فرزند کاملا مبرهن است.

میزان مصرف به در بارداری

معمولا پزشکان به زنان باردار توصیه می کنند هر روز دو تا چهار وعده میوه را در رژیم غذایی خود جای دهند به عبارتی خوردن روزانه چهار وعده میوه در روز برای زنان باردار ضروری است.همچنین لازم به ذکر است که مصرف بیش از حد این میوه در زنان باردار، ممکن است باعث بروز مسمومیت در آن ها شود و بنابراین لازم است در مصرف این میوه تعادل را رعایت کرد و در صورت ممکن از گیاهان دمنوشی آن بهره برد.

بهترین زمان مصرف میوه به در بارداری

در میان مردم رایج است که مصرف به در بارداری بویژه از ماه پنجم بارداری به بعد باعث زیباتر شدن جنین می شود.

همچنین به زنان باردار توصیه می شود که به محض اقدام به بچه دار شدن ، شروع به مصرف میوه به کنند که اگر بارداری اتفاق افتاد، مصرف این میوه در ماه اول بارداری انجام شده باشد چرا که این میوه سبب تقویت رحم زن و نیز پاک شدن نطفه می گردد.

نحوه مصرف میوه به در بارداری

خوردن به خام، ممکن است سبب انسداد رگ های خونی شده و سلامت مادر را به مخاطره بیندازد. از طرفی خوردن به خام برای مادری که مزاج گرم دارد نیز مضر خواهد بود. علاوه بر این ها هضم به خام برای معده دشوار است و می تواند روند گوارش مادر را با مشکل مواجه سازد. پس بهترین راه مصرف و خوردن به در بارداری این است که آن را پخته و به شکل کمپوت بخورید.

خواص به در بارداری

نحوه مصرف میوه به در بارداری

ممنوعیت های مصرف میوه به در بارداری

  • میوه به جزء میوه های قابض است، بنابراین در ماه نهم بارداری باید مصرف میوه های قابض مثل به را کمتر کرده و در هفته آخر بارداری از مصرف میوه های قابض خودداری کرد تا مشکلی برای زایمان طبیعی ایجاد نکنند.
  • در دوران بارداری دانه به خیلی برای مادر و جنین مفید نیست.
  • مصرف این میوه برای خانم های بارداری که از اختلالات عملکرد روده مانند یبوست رنج می ‎برند و خانم های بارداری که مبتلا به بیماری های دستگاه تنفسی فوقانی مانند لارنژیت و فارنژیت هستند، مناسب نیست
  • همچنین لازم به ذکر است که مصرف بیش از حد این میوه در زنان باردار، ممکن است باعث بروز مسمومیت در آن ها شود و بنابراین لازم است در مصرف این میوه تعادل را رعایت کرد و در صورت ممکن از گیاهان دمنوشی آن بهره برد.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید