برای درمان سوختگی برندهای پماد سوختگی بسیاری، نظیر کالاندولا ، تتراسایکلین و آلفا در بازار وجود دارد که البته روشهای طبیعی نیز می تواند در درمان سوختگی موثر باشد . سوختگی بر اثر عوامل مختلف پدید می‌آید . در این حالت بافت پوست از بین رفته و سوختگی بر حسب میزان و از بین رفتن پوست به درجات متفاوتی تقسیم می گردد . با توجه به نوع و درجه سوختگی ، پماد سوختگی با برند متفاوت در بازار عرضه شده است . سوختگی می تواند بر اثر جریان برق ، گازها و مواد شیمیایی ، تشعشع و سایش ، استفاده از مواد محترقه و صدمات ناشی از سرما و گرما به وجود بیاید که متاسفانه در ایران حوادث سوختگی ، رانندگی و مصرف مواد مخدر مقام سوم این رتبه را در زمینه مرگ و میر به خود اختصاص می‌دهد .

انواع سوختگی

انواع سوختگی

برای آشنایی با انواع پمادهای سوختگی باید بدانید که سوختگی به سه درجه تقسیم می شود . در سوختگی درجه یک لایه اپیدرم از بین می رود . در این حالت پوست قرمز و متورم می گردد . گاهی نیز درد زیادی از سوختگی ناشی می‌شود . بهتر است درمان سوختگی در این حالت در قسمت هایی چون مفاصل بزرگ ، ران و باسن زیر نظر پزشک صورت پذیرد . سوختگی نوع دوم عمق بیشتری نسبت به نوع یک داشته و علاوه بر نخستین لایه پوست یعنی اپیدرم ، دومین لایه پوست یعنی درم را نیز از بین می‌برد . با این سوختگی ، تاول های پوستی ظاهر می گردند .

قرمز شدن از نتایج سوختگی درجه دو است . عده‌ای از افراد برای از بین بردن علائم سوختگی از یخ استفاده می‌کنند . البته که این روش درست نیست چرا که با سرد شدن بدن فرد زخم سوختگی بیش از قبل خواهد شد . برای درمان سوختگی درجه یک و درجه دو می‌توان محل سوختگی را در زیر آب سرد قرار داد . این کار سبب از بین رفتن تورم و گرما می شود . این مدت باید به اندازه ۱۰ الی ۱۵ دقیقه باشد . ذقت شود که مصرف پماد سوختگی می تواند به کم کردن درد کمک کند . نحوه مصرف پماد سوختگی معمولا توسط پزشک تعیین می شود .

ادرار سوختگی

ادرار سوختگی

 بستن صحیح باند سوختگی باید به گونه‌ای انجام شود که از هوازدگی زخم ممانعت کنند . در نتیجه پوست از تاول مجدد حفظ می گردد . از جمله داروهای این نوع سوختگی قرص‌های ناپروکسن ، پروفن ، استامینوفن و آسپیرین می باشد . سوختگی درجه سوم از لایه های پوستی عبور کرده و تمام پوست به همراه ماهیچه ، استخوان و بافت چربی را شامل می شود . در این حالت احتمال دارد مونوکسید کربن از محل سوختگی منتشر شود و در نهایت به مشکلات تنفسی و مسمومیت دچار می‌شود . در این شرایط ناحیه سوخته شده خشک خواهد شد و سیاه می گردد . دقت کنید انواع پماد سوختگی برای انواع سوختگی ها ارائه شده است که در ادامه با برخی از پماد ها و روش استفاده از پماد سوختگی آشنا می شویم .

انواع پماد های سوختگی 

  • از پمادهای معروف برای درمان سوختگی پماد کالاندولا را می‌توان نام برد . این پماد از پرکاربردترین پمادهای ضد سوختگی است . اگرچه از این پماد بیشتر برای سوختگی پای نوزاد استفاده می شود اما به طور کلی می‌توان از آن برای درمان سوختگی ها نیز استفاده کرد . این پماد نقش موثری در کاهش التهاب ناشی از سوختگی های خفیف داشته و همچنین به عنوان داروی برای رفع خارش و سوزش استفاده می‌شود . 
  • پماد سوختگی ناژو پمادی است که برای درمان سوختگی های سطحی و درجه یک و ادرار سوختگی کودکان استفاده می‌شود . معمولاً پماد ناژو برای بهبود زخم های سطحی و یا پمادی به عنوان درمان آفتاب‌سوختگی شناخته می شود . 
  • پماد آلفا در مقایسه با دیگر پمادها روند بهبودی سریع تری داشته و عوارض کمتری را داراست . پماد سوختگی آلفا التهاب و سوزش زخم را کاهش می دهد . پس از یک روز مصرف پماد سوختگی آلفا ، به برقراری جریان خون کمک شده و از این طریق ناحیه سوخته امکان حرکت بدون احساس درد را خواهد داشت . همچنین سرعت درمان زخم افزایش پیدا می‌کند . 
  • پماد سوختگی رژودرم درمان و بهبود زخم های قدیمی به شمار می‌رود . در حالت سوختگی پوست این پماد رنگ پوست ناحیه آسیب دیده را با بقیه پوست هماهنگ می‌کند . اگر زخم سوختگی به شکل فرورفتگی در پوست باشد، پماد سوختگی رژودرم به شکل نسبی بر آن اثر می‌گذارد . 
  • پماد سوختگی لاژکس در خود ، اسانس عطر های متفاوتی را دارد و لکه های سیاه در ناحیه زخم را از بین می برد . این پماد سوختگی ، خشکی در ناحیه سوختگی را کاهش داده و سبب بهبود درمان آن می گردد . 
  • پماد ادیب توسط شرکت بنیان ساخته شده که برای تهیه آن از چند گیاه طبیعی استفاده شده است . این گیاه بدون آنتی بیوتیک قادر به کنترل عفونت بوده و نقش آنتی باکتریال دارد . 
  • پماد سیلور سولفادیازین عفونت های پسین سوختگی را کاهش می‌دهد و به بهبود عفونت های زخم پا و عفونت های ناشی از پیوند پوست کمک می کند . این پماد در صورت داشتن نقص کبدی و کلیوی نباید استفاده شود . 
  • پماد سوختگی ریکاو تاثیرات زیادی در کنترل تاول زدن و بهبود درد سوزش موثر است و درد ناشی از سوختگی را کاهش می‌دهد و این دارو می تواند در کمتر از نیم ساعت برای رفع سوزش ناشی از سوختگی درجه یک و درجه دو به کار برده شود . 
  • پماد سوختگی موستلا محصولی از کشور فرانسه است که بیشترین کاربردش مربوط به نوزادان و برای درمان ادرار سوختگی است . این پماد پوست را نرم کرده و به بازسازی سلول های پوستی کمک می کند . نحوه مصرف پماد سوختگی موستلا به مانند دیگر پمادهای سوختگی بازار است .
پماد های سوختگی

پماد های سوختگی

آیا این مطلب مفید بود؟ 2
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید