باتری یون لیتیوم تاشو گزینه ای مناسب برای گلکسی فولد

خبر ها حاکی از آن است که اولین باتری یون لیتیوم تاشو جهان به همت محققان سوئیسی ساخته شده است؛ این باتری ها که گزینه هایی مناسب برای نسل جدید تلفن های همراه هستند می توانند پیشنهادی مناسب برای جدیدترین ساخته کمپانی سامسونگ یعنی گلکسی فولد باشد.

باتری تاشو

نخستین باتری یون لیتیوم تاشو

گلکسی فولد نام مدل جدیدی از تلفن همراه هوشمند با صفحه نمایشگر تاشو است که توسط  کمپانی سامسونگ در اوایل سال 2019 میلادی رونمایی شده است در واقع سامسونگ با معرفی این تلفن همراه نسل جدیدی از نمایشگرها را رونمایی کرده است.

اما آنچه در این تلفن همراه وجود ندارد و شاید بتوان گفت جای خالی اش به چشم می آید باتری تاشو است. بله. در تولید این محصول جدید کمپانی کره ای قسمتهای غیرتاشو مانند تراشه ها ، تخته های مدار و از همه مهمتر باتری لیتیوم یون وجود دارد یک جای خالی که با اولین باتری یون لیتیوم تاشو جهان که توسط دانشمندان سوئیسی طراحی و تولید شده است پر می شود.

این گروه از محققان سوئیسی به سرپرستی ماركوس نیدربرگ ، استاد مواد چند منظوره در (ای تی اچ)زوریخ ، ادعا كرده ا ند كه اولین باتری یون لیتیوم  تاشو  را در جهان ساخته اند یک باتری که قابلیت خمیده شدن، كشیده شدن و پیچ خورن را دارد و برخلاف همه باتریهای تجاری که تاکنون ، سفت و سخت و ناخوشایند بوده اند انعطاف پذیر و تاشو است .تیم نیدربرگر نمونه اولیه ای را  از این  باتری نازک انعطاف پذیر ارائه کرده است که بدون قطع جریان برق می تواند خم و کشیده شود و توضیحاتی پیرامون این نخستین  باتری تاشو جهان را در  مجله ای  به نام ADVANCED MATERIALانتشار  داده اند .

این باتری ها که ساختاری ساندویچ مانند دارند؛بین دو جمع کننده جریان کششی، یک کاتد ، یک الکترولیت هیدروژل ، یک قاب PDMS ، آب بندی و یک آند وجود دارد.

گوشی تاشو

گلکسی فولد

نیدر برگ معتقد است که  او و تیمش با ساختن این باتری یون لیتیوم از اولین کسانی هستند که توانسته اند به گونه ای کاملا موثر از قطعات انعطاف پذیر استفاده کنند. او معتقد است که امکانات این باتری تاشو فراتر از استفاده در تلفن همراه است و در آینده نزدیک این باتری ها می توانند برای نمایشگرهای  حمل، برای رایانه ها ، ساعت های هوشمند ، تبلت ها یا منسوجات کاربردی که حاوی الکترونیک خم شدن هستند استفاده شوند. وی افزود که این باتری حتی می تواند به لباس ها  دوخته شود.

باتری تاشو

گلسی فولد با صفحه نمایش تاشو

در ادامه نیدر برگ درباره ساختمان این باتری تاشو گفت :  در ساختمان این باتری چهار باتری اساسی وجود دارد که از آن میان می توان به  آند؛ جمع کننده جریان کششی ، یک قاب پلی مودیمیلسیلوکسان ، یک کاتد الکترولیت هیدروژل و خود جمع کننده جریان کششی اشاره کرد .هر دو جمع کننده فعلی برای آند و کاتد از یک کامپوزیت پلیمری  خمش ساخته شده اند که حاوی کربن رسانای الکتریکی است. لایه ها به عنوان پوسته بیرونی باتری عمل می کنند و در داخل ، محققان از یک لایه نازک از تکه های نقره ای به اندازه آینه استفاده کرده و به دلیل نحوه همپوشانی آنها با فلس بر روی کاشی های سقفی روی یک خانه و یا  تکه های پوستی هرگز تماس خود را از دست نمی دهند .

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید