روز درختکاری چه روزی است وچه آداب ورسومی دارد ؟

روز 15 اسفند یا روز درختکاری در مورد این روز چه می دانید برای آگاهی بیشتر نسبت به این روز با دنیای سرگرمی تانما همراه باشید و درباره روز درختکاری بیشتر بدانید.

دین مقدس اسلام نیز بشر را به کاشت درخت تشویق و ترغیب کرده است و بعضی از بزرگان دین به این امر اشتغال داشته اند. پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم در این باره می فرماید: «اگر شخصی درختی بکارد یا مزرعه ای را به زیر کشت ببرد و انسان ها، حیوانات یا پرندگان از آن بخورند، این کار صدقه ای از طرف آن شخص شمرده می شود»

روز درختکاری بهانه ای است برای این که ما به محیط زیست احترام گذشته و آن را احیاء کنیم و یا حداقل آن را با دقت بیشتری نگه داری کنیم. با کاشتن یک نهال کوچک، دنیایی زیبا و آباد را برای خویش ایجاد کنیم

پیشینه روز درختکاری

روز درختکاری

روز درختکاری

در سالهای اخیر بیشتر کشورهای دنیا روز درختکاری را روزی خاص شمرده و در این روز به کاشتن درخت ها و نهال های متفاوت اقدام می کنند . در رابطه با ریشه روز درختکاری باید گفت که ابتدا در سال 1872 و در ایالت نبراسکای آمریکا و در تاریخ 10 آوریل (21 فروردین)، توسط فردی به نام J.Sterling Morton برگزار شد و گفته می شود که در آن روز بیش از 1 میلیون درخت کاشته شده است اما بعد از مدتی این تاریخ به آخرین جمعه ماه آوریل انتقال یافت.

آیین های روز درختکاری

روز درختکاری

روز درختکاری

در روزگاران گذشته ایرانیان جشن های بزرگ و خاصی داشته اند، یکی از این جشن ها درختکاری بوده که از رسوم روز درختکاری این است که هر سال در ۱۵ اسفند نیز مردم با حضور در باغ ها و جنگل ها اقدام به کاشت نهال های جوان می کردند، این رسم تاکنون نسل به نسل در ایران ادامه پیدا کرده است و ما هم اکنون هم روز درختکاری را با یکدیگر جشن می گیریم و درخت می کاریم،

در واقع با این کار ایرانیان با هدیه دادن یک نهال به طبیعت پیشواز بهار و زیبایی با شکوهی می روند که در انتظارمان است.

فلسفه روز درختکاری

روز درختکاری

روز درختکاری

زمان روز درختکاری در ایران روز ۱۵ تا ۲۲ اسفند ماه به عنوان «هفته منابع طبیعی» نامگذاری شده است که نخستین روز این هفته یعنی ۱۵ اسفند «روز درختکاری» است. در این روز نهال هایی از تمام انواع را در نواحی مختلف کشور می کارند. معمولا برای کاشت درخت نیز به مردم ایران آموزش می دهند.

معرفی روز درختکاری

روز درخت کاری، روزی است که مردم نقش درخت ها را در طبیعت در زندگی جشن می گیرند و به همین دلیل در این روز، به کاشت و مراقبت از درختان می پردازند. اولین فستیوال درخت کاری در کشور اسپانیا نیز در یک دهکده در سال 1594 برگزار شد که این مکان هنوز هم پر از درخت های لیمو است

روز درختکاری در سایر کشورها

روز درختکاری

روز درختکاری

هانطور که گفتیم روز درختکاری در ایران نیز محترم شمرده می شود. طبق تقویم خورشیدی این روز را در تاریخ 15 اسفند جشن می گیرند که همان 5 مارس است. این روز اولین روز از هفته منابع طبیعی است.

جالب است بدانید در هند یک هفته در ماه را به درخت کاری اختصاص می دهند. میلیون ها درخت در این روز کاشته می شوند که اولین بار در سال 1950 برگزار شد و استقبال خوبی از آن به عمل آمد ونیوزلند روز درخت کاری را در 5 ژوئن برگزار می کند که روز جهانی محیط زیست نیز می باشد.

1- روز درختکاری در استرالیا برابر ۲۸ ژولای هر سال است.

2- در الجزایر روز درختکاری برابر ۲۷ اکتبر هر سال می باشد

3- روز درخت کاری در بلژیک برابر ۲۱ مارس هر سال است

4- در برزیل روز درختکاری برابر ۲۱ سپتامبر هر سال است.

5- روز درختکاری در چین برابر ۱۲ مارس هر سال است.

6- در کاستاریکا روز درخت کاری برابر ۱۵ ژوئن هر سال است.

7- روز درختکاری در مصر برابر ۱۵ ژانویه هر سال است.

8- در آلمان این روز برابر ۲۵ آوریل هر سال است.

9- روز درختکاری در ژاپن برابر ۲۹ آوریل هر سال است.

آیا این مطلب مفید بود؟ 1
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید