سینمایی شاه کش  از متقاضیان سی و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر بود که از راهیابی به این رویداد جا ماند. شاه کش اکنون در حال اکران به روی پرده‌های سینماست. ابتدا به بررسی و معرفی عوامل فیلم می‌پردازیم. با تانما همراه باشید تا شاه کش را بهتر ببینید.

معرفی عوامل فیلم سینمایی شاه کش

شاه کش 1396

کارگردان: وحید امیرخانی

نویسنده: وحید امیرخانی

تهیه‌کننده: عباس نادران

بازیگران سینمایی شاه کش: مهناز افشار هادی حجازی فر ,  فرید سجادی حسینی,  علیرضا کمالیمجید صالحیمهدی کوشکی ,  پیمان مقدمی

خواننده: حمید صفت

درباره‌ی وحید امیرخانی

وحید امیرخانی (متولد ۱۳۶۰، تهران) کارگردان و فیلمنامه‌نویس اهل ایران و فارغ التحصیل رشته کارگردانی سینما از دانشگاه هنر تهران است. امیرخانی نخستین فیلم بلند سینمایی خود را در سال ۱۳۹۳ در ژانر کمدی با عنوان «در مدت معلوم» کارگردانی کرد که بخاطر سوژه حاشیه ساز آن از جشنواره فیلم فجر کنار گذاشته شد.

این فیلم اما در گیشه سینماها با اقبال بسیار مخاطبان همراه شد.

وحید امیرخانی

وحید امیرخانی

داستان سینمایی شاه کش

«شاه کُش» یک درام معمایی- اجتماعی متفاوت است. در خلاصه این فیلم آمده: گوزنِ قرمز از پشتِ صخره‌ی یخ‌زده، نگاهی به مردِ شکارچی که سیگاری دود می‌کند می‌اندازد. گرگ، مچاله از سرما سرفه‌ای می‌کند. گوزنِ قرمز: می‌خواد چی کار کنه؟ گرگ: نمیدونه می‌خواد چی کار کنه. گوزنِ قرمز: اینا که نمی‌دونن می‌خوان چی کار کنن خطرناک‌ترن... من برمی‌گردم.

 اول از همه باید نوشت خب حالا که چه؟! نگارش چنین متنی و تلاش برای فلسفی نشان دادن یک اثر حرکتی غیر حرفه‌ای ست. این متن نمی‌تواند نشان دهنده‌ی موضوع داستان شاه کش باشد. بهترین معرف فیلم خود فیلم است و تلاش برای نشان دادن به گونه‌ای ذهن را آماده‌ی دریافت تصاویری دیگر می‌کند که با دیدن اثر توی ذوقش می‌خورد.

ساخت و حواشی سینمایی شاه کش:

داستان «شاه کُش» که پیش تولید آن نزدیک به دو ماه به طول انجامیده، در برف و کولاک می‌گذرد.. طبق شنیده‌ها «شاه کُش» داستان یک مرگ مشکوک در ارتفاع چند صدمتری ست.

تولید این فیلم نیاز به شرایط آب و هوایی توفانی داشته و همین موضوع تولید آن را پیچیده کرده‌است. چراکه داستان فیلم در یک هتل در برف و کولاک روایت می‌شود، ولی در فیلم مشخص نمی‌شود که این هتل در کجا قرار دارد و ۷۰ درصد از فیلم در یک دکور بزرگ ضبط شده که این دکور در یک سوله در تهران ساخته شده که شبیه‌سازی آن حدود یک ماه زمان برده‌است

عباس نادران، فرزند الیاس نادران _نماینده سابق اصولگرای مجلس_ تهیه‌کنندگی «شاه کُش» را برعهده دارد. نادران که سابقه تهیه مستندهای مذهبی را داشته، اکنون در مقام تهیه‌کنندگی یک فیلم سینمایی ظاهر شده و همین موضوع پرسش‌هایی را در خصوص چگونگی صدور پروانه تهیه‌کنندگی این فرد و جذب سرمایه چند میلیاردی برای این فیلم مطرح کرده‌است.

مراحل کسب مجوز و پیش تولید این فیلم در سکوت کامل خبری طی شد و خبر صدور پروانه ساخت این فیلم هیچ‌گاه از سوی سازمان سینمایی اعلام نشد.

همین موضوع انتقاداتی را از سوی برخی رسانه‌ها در خصوص نقش سازمان سینمایی و شورای عالی تهیه‌کنندگان درباره‌ی صدور پروانه تهیه‌کنندگی برای شخصی که سابقهی تهیه و سرمایه‌گذاری در فیلم‌های بلند نداشته، همراه داشته‌است.

نکته‌ی عجیب این فیلم خواننده‌ی این فیلم است. حمید صفت خواننده این فیلم رپری است که چندی پیش به جرم قتل در زندان بود. مجوز خواندن حمید صفت در این فیلم نکته‌ی عجیب تری است در حالی که تیراژ یاس  رپر پرطرفدار ایران پیش از این در فیلم بارکد حق پخش نگرفت.

این حواشی و نکات عجیب داستان ساخت و تهیه‌کنندگی شاه کش را کمی مشکوک نشان می‌دهد. در زمان اکران فیلم این فیلم از حاشیه دور نماند حذف یکی از بازیگران در زمان اکران اعتراض کارگردان را برانگیخت.

به گزارش خبرگزاریی مهر به نقل از روابط عمومی فیلم، اولین اکران مردمی فیلم «شاه کش» در پردیس سینمایی کوروش و سینما آستارا با حضور سازندگان و بازیگران فیلم برگزار شد.

وحید امیرخانی نویسنده و کارگردان فیلم با اشاره به سختی شرایط تولید این فیلم  گفت: علیرغم همه زحماتی که سازندگان فیلم کشیدند اما برخی اتفاقات خستگی را به تن ما و پخش کنندگان فیلم گذاشته است و آن محدودیت غیر منطقی ما در تبلیغات برای فیلم است.

وی ادامه داد: مهناز افشار یکی از بازیگران اصلی فیلم است که کنار دیگر دوستان هنرپیشه برای این فیلم زحمت زیادی کشید اما متاسفانه امروز نه تنها در کنار ما حضور ندارد که حتی تصویر او هم نباید در کنار فیلم  و مواد تبلیغاتی وجود داشته باشد.

این کارگردان توضیح داد: متاسفانه چند روز قبل از قطعی شدن زمان اکران اجازه استفاده از تصاویر این بازیگر را برای تبلیغات شهری و همچنین تیزرهای تلویزیونی به ما ندادند و مجبور به حذف و طراحی دوباره بیلبوردها و تیزرها شدیم. مطمئنم که  بزودی  همه مسایل راجع به وی حل می‌شود و  باز می‌گردد و باز هم فیلم‌ و سریال و تاتر بازی خواهد کرد همانطور که قطعا حمید صفت نیز روزی مجوز خواهد گرفت و صدایش روی تیتراژها شنیده می شود. اما در این میان فقط فیلم‌ ما هست که امروز اکران می‌شود و از عدم تبلیغات مناسب ضربه می‌خورد.

وی ادامه داد: وقتی هنرمندی در فیلمی شرکت می‌کند قطعا سازندگان آن فیلم می‌خواهند در زمان اکران از محبوبیت آن هنرمند استفاده کنند و محروم کردن یک فیلم از تبلیغات نه تنها به آن فیلم بلکه به کلیت سینما ضربه می‌زند.

وحید امیرخانی

سینمایی شاه کش

عباس نادران تهیه کننده فیلم، در جمع تماشاگران گفت: تلاش کردیم تا یک فیلم متفاوت بسازیم و دوستانی که در این فیلم حضور داشتند بسیار برای آن زحمت کشیدند و این فیلم را با دلمان ساختیم و امیدواریم شما هم آن فیلم را ببینید و دوست داشته باشید.

هادی حجازی‌فر یکی از  بازیگران فیلم نیز خطاب به مخاطبان گفت: «شاه‌کش» فیلم سختی بود و بخش مهمی از این سختی نیز فاصله‌ای است که بین ساخت آن تا اکران به وجود آمد و اگر فیلم را دیدید و دوست داشتید به دیگران بگویید زیرا بهترین تبلیغ شما هستید.

همچنین در این مراسم جشن تولد مجید صالحی نیز برگزار شد و وی طی سخنانی گفت: آرزو می‌کنم تا مردم ایران همیشه در سلامتی باشند و هرگز دچار مشکلات اقتصادی نباشند و فیلم‌های خوبی مانند «شاه‌کش» ساخته ‌شوند و بتوانند به خوبی اکران شوند.

حمید صفت نیز گفت: من در فیلم‌ «شاه‌کش» بازی نکردم اما بعد از آن که فیلم‌ را دیدم ترانه‌ای را برای آن ساختم «شاه‌کش» فیلم سختی بود و دوستان در تابستان، زمستان را بازسازی کردند.

فرید سجادی حسینی نیز با تشکر از حضور مخاطبان گفت: سینما به مخاطبانش زنده است و من از اینکه شما در این شرایط به سینما می‌آیید و از فیلم‌ها حمایت می‌کنید تشکر می‌کنم زیرا اگر مخاطبان نباشند سینما نیز نخواهد بود.

تصاویر سینمایی شاه کش

داستان شاه کش

مهناز افشار و در سینمایی شاه کش

داستان شاه کش

بازیگران و عوامل سینمایی شاه کش

داستان شاه کش

داستان شاه کش و تصاویر آن

داستان شاه کش

مهناز افشار در سینمایی شاه کش

داستان شاه کش

فیلم سینمایی شاه کش

عوامل سینمایی شاه کش

عوامل سینمایی شاه کش

داستان شاه کش

داستان شاه کش

مهناز افشار

اکران سینمایی شاه کش

مهناز افشار

معرفی سینمایی شاه کش

 

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید