کرونای مو یکی دیگر از جهش های کووید است که اخیرا در یکی از کشورهای آمریکای جنوبی شیوع پیدا کرده است و هنوز اطلاعات دقیق در خصوص قدرت انتقال، شدت بیماری زایی و علائم خاص آن وجود ندارد. تانما در این مطلب نکاتی را در خصوص ویژگی ها و علائم ابتلا به سویه مو ویروس کرونا بیان می کند؛

انواع کرونا چیست؟

نام های جدیدی برای انواع جهش یافته ویروس کرونا به جای نام کشورها در نظر گرفته شده است، انواع ویروس کرونا با حروف الفبای یونانی نامگذاری می شوند، در حال حاضر انواع مختلف ویروس کرونا با کشور مبدا مورد استفاده قرار می گیرد تا نام علمی آن ها به عنوان مثال B.۱.۱.۷، "نوع انگلیسی" و B.۱.۳۵۱ "نوع آفریقای جنوبی" تعیین شده است.

هدف از این کار جلوگیری از ارتباط انواع ویروس کرونا با کشورهایی است که برای اولین بار در آن ها ظاهر شده است، نام های جدید تعیین شده توسط سازمان بهداشت جهانی عبارتند از B.۱.۱.۷ معروف به نوع انگلیسی "آلفا"، B.۱.۳۵۱ معروف به نوع آفریقای جنوبی "بتا"، P.۱ معروف به نوع برزیلی "گاما" و B.۱.۶۱۷ معروف به نوع هندی نیز دلتا نامیده شدند.

کرونای مو چیست ؟

سویه «مو» کرونا از نظر علمی به «B. ۱.۶۲۱» معروف است و به عنوان «سویه بعدی» معروف است. این نوع ویروس سویه ای است که در ژانویه در کلمبیا شناسایی شد و بعد در اواخر مرداد ماه به عنوان یک سویه جدید پذیرفته شد.

ظاهرا سویه MU در مقایسه با سویه لامبدا که همه نگران آن هستیم، قدرت بیشتری دارد و شاید بسیار زود بتواند در طبقه واریانت هایی از کرونا قرار بگیرد که موجب نگرانی می شوند.

زیرا موتاسیون هایی در آن ایجاد نشده که البته هنوز ثابت نشده، اما مقالاتی وجود دارد که نشان می دهد سویه MU، چه به صورت طبیعی افراد به کرونا مبتلا شده باشند و چه واکسن زده باشند، شاید بتواند از سیستم ایمنی فرار کند. به نظر می آید که از لامبدا مهم تر است.

نشانه های کرونای مو چیست؟

نظام سلامت عمومی انگلیس (PHE) در ماه ژوئیه اعلام کرد که هیچ گونه شواهدی مبنی بر اینکه سویه «مو» علایم شدیدتری داشته باشد همچنین در حال حاضر ، هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد علائم کرونای مو ، متفاوت از سایر گونه های کروناویروس باشد. بر اساس گزارش NHS ، علائم اصلی COVID-19 عبارتند از:

تب

این بدان معناست که هنگام لمس قفسه سینه یا پشت احساس گرما می کنید (نیازی به اندازه گیری درجه حرارت نیست)

سرفه جدید و مداوم

این بدان معنی است که بیش از یک ساعت سرفه می کنید یا سه یا چند بخش سرفه در 24 ساعت (اگر معمولاً سرفه می کنید ، ممکن است بدتر از حد معمول باشد)

از دست دادن یا تغییر حس بویایی یا چشایی

این بدان معناست که نمی توانید چیزی را بو کنید یا بچشید، یا بو یا طعم چیزها با حالت عادی متفاوت است. اکثر افرادی که علائم کووید 19 دارند حداقل یکی از موارد بالا را خواهند داشت.

علائم ابتلا به کرونای مو

نشانه های کرونای مو

خطرات کرونا مو چیست؟

سویه مو در ۳۰ اوت ۲۰۲۱ (۵ روز پیش) در لیست سازمان بهداشت جهانی به عنوان سویه مورد توجه قرار گرفته است. «رنکینگ» سازمان بهداشت جهانی درباره سویه های تازه کشف شده ویروس کرونا سه پله ای است و ارتقا در این رنکینگ به معنای جدی بودن و تهدیدزا بودن بیشتر سویه مو خواهد بود. اما خوشبختانه تاکنون سویه مو تنها در رده «مورد توجه» سازمان بهداشت جهانی بوده و این به معنای روند بررسی و مطالعه سویه مو است.

اما این نوع به عنوان یک نوع مورد بررسی (VOI) تعیین شده است. این بدان معناست که «مو» تفاوت ژنتیکی با سایر انواع شناخته شده دارد و باعث ایجاد عفونت در چندین کشور می شود، بنابراین ممکن است تهدیدی ویژه برای سلامت عمومی باشد.

این احتمال وجود دارد که تغییرات ژنتیکی «مو» باعث انتقال بیشتر آن و تشدید بیماری شود و بتواند از پاسخ ایمنی ناشی از واکسن یا عفونت با انواع قبلی فرار کند. این به نوبه خود ممکن است آن را کمتر مستعد درمان کند.

VOI یک نوع نگرانی (VOC) نیست، این یک واریانت است که ثابت شده یکی از این ویژگی ها را کسب می کند که این امر آن را خطرناک تر و در نتیجه مهم تر می کند. «مو» تحت نظارت دقیق است تا ببیند آیا باید دوباره به عنوان VOC تعیین شود یا خیر.

چهار VOI دیگر تحت نظارت WHO قرار دارد از جمله کاپا، ایتا، آیوتا، و لامبدا؛ اما هیچ یک از آن ها به عنوان VOC طبقه بندی نشده است. این ممکن است در مورد سویه «مو» نیز صادق باشد، اما باید منتظر اطلاعات بیشتر باشیم.

چیزی که واریانت «مو» را نگران کننده می کند این است که دارای چیزی است که WHO آن را مجموعه ای از جهش ها می نامد که نشان دهنده خواص بالقوه فرار از ایمنی است؛ به عبارت دیگر واریانت «مو» این ویژگی را دارد که بتواند از حفاظت واکسن موجود محافظت کند.

سرایت پذیری کرونای مو چقدر است؟

دانشمندان و مقامات بهداشت عمومی در حال تحقیق درباره شدت سرایت این سویه جدید هستند؛ در این پژوهش آنها به دنبال پاسخ این سوال که آیا نوع مو بیشتر از نوع دلتا که در بسیاری از جهان غالب است، قابل انتقال است یا باعث بیماری جدی تری می شود یا خیر هستند که برای رسیدن به پاسخ آن پژوهش های بسیاری باید صورت بگیرد. در حال حاضر سویه مو در آمریکای جنوبی، به ویژه با گردش همزمان نوع دلتا، برای تغییرات تحت نظارت است.

شدت بیماری زایی کرونای مو تا چه حد است؟

برخی گزارش ها از برخی کشورهایی که سویه مو به آنها رخنه کرده حاکی است که این سویه می تواند واکسن گریز باشد و قابلیت دورزدن سیستم ایمنی بدن را دارد. برای مثال در یک خانه سالمندان در بلژیک هفت نفر از سالمندان که دو دوز واکسن دریافت کرده بودند پس از ابتلا به سویه مو کرونا فوت کرده اند و ۲۱ نفر دیگر از ساکنان و کارکنان این خانه سالمندان نیز در اثر ابتلا به سویه مو به نوع خفیف بیماری دچار شده اند.

این نشان می دهد سویه مو می تواند بالقوه تهدیدزا باشد؛ هر چند هنوز مطالعات و شواهد بیشتری درباره قضاوت در مورد قدرت سرایت و شدت بیماری زایی و کشندگی این سویه ویروس لازم است و به طور قطعی نمی توان درباره آن اظهار نظر کرد.

پیشگیری از کرونای مو چگونه است؟

همه رعایت ها و پروتکل هایی که درباره شیوع ویروس کرونا تاکنون مورد تاکید بوده، برای مبتلانشدن به سویه مو نیز باید رعایت کرد. ماسک زدن، پرهیز از حضور در اجتماعات و رعایت فاصله فیزیکی با دیگران و نظافت شخصی و رعایت اصل تهویه هوا در اماکن سربسته و عمومی و تقویت سیستم ایمنی بدن و خواب کافی و ... برای جلوگیری از ابتلا به سویه های مختلف ویروس کرونا لازم است و سویه مو نیز از این قاعده مستثنا نیست؛ مگر این که شواهد و قرائن جدیدی درباره این سویه به دست آید که نیازمند به روزکردن توصیه های پیشگیری و بهداشتی درباره این سویه ویروس باشد.

درمان کرونای مو

پیشگیری از کرونای مو

روش های درمان کرونای مو چیست؟

درمان های خانگی کرونا مو

داروی تب بُر مصرف کنید

اگر تبتان بالاست و بدن درد دارید می توانید از داروی تب بُر استفاده کنید. استامینوفن دارویی است که معمولاً برای کنترل تب توصیه می شود.

مایعات زیاد بنوشید

تب معمولاً باعث تعریق می شود که به معنی از دست رفتن مایعات بدن است. پس مایعات زیاد بنوشید (ترجیحاً آب، آبمیوه طبیعی و بدون قند). نوشیدنی های کافئین دار توصیه نمی شوند. نوشیدنی های گرم بنوشید مانند چای، دمنوش و سوپ مرغ: مایعات گرم، راه های هوایی تان را گرم می کنند و سبب شل شدن موکوس، غشای حلق و راه های تنفسی فوقانی می شوند. کمی عسل می تواند گلودرد را تسکین دهد اما به بچه های زیر یک سال نباید عسل بدهید.

استراحت کنید

بدن شما برای مبارزه با ویروس ها نیاز به انرژی دارد. فقط استراحت کنید و اجازه دهید بدنتان کارش را انجام دهد.

بخور دهید

دوش آب داغ بگیرید، از دستگاه بخور استفاده کنید یا به هر صورت دیگری بخار آب داغ تنفس کنید. این کار باعث تسکین گلودرد شده و راه های هوایی را باز می کندتا راحت تر نفس بکشید.

آب نمک غرغره کنید

هر چند هنوز از نظر علمی ثابت نشده که غرغره کردن آب نمک کمکی به کنترل علائم کرونا بکند اما خیلی از افراد ادعا می کنند گلودردشان با این راهکار تسکین می یابد. به هر حال امتحان کردن آن ضرری ندارد. بدین منظور یک قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب جوشیده ولرم حل کنید. بعد از غرغره کردن، روشویی را ضدعفونی کنید.

یک تکه یخ بمکید

اگر گلویتان در اثر سرفه دردناک شده سرما ممکن است با بی حسی به کاهش و تسکین موقت گلودردتان کمک کند.

قرص یا آبنبات سرفه بمکید

این راهکارها نیز دهان و گلویتان را مرطوب نگه می دارند و سرفه هایتان را کم می کنند.
داروی سرفه را امتحان کنید

اگر سرفه هایتان خلط دار است می توانید شربت اکسپکتورانت بخورید تا ترشحاتتان رقیق شود. اگر سرفه های خشک دارید، شربت ضدسرفه چیزی است که نیاز دارید اما نوع مناسب آن را انتخاب کنید.

آرام نفس بکشید

کُندتر کردن ریتم تنفس می تواند به شما کمک کند دوباره درست تنفس کردن را شروع کنید.

استفاده از تکنیک های ریلکسیشن یا مدیتیشن

این تکنیک ها با منظم و آرام کردن ریتم تنفس کمکتان می کنند بدنتان را آرام کنید. ضمناً داشتن تنگی نفس ممکن است سبب اضطرابتان شود اما با کمک تکنیک های ریلکسیشن می توانید اضطراب را از خودتان دور کنید.

استفاده از اسپری استنشاقی

به احساسی که در سینه تان دارید توجه کنید و به یاد بیاورید قبلاً پزشکتان بابت کدام علائم، اسپری استنشاقی تجویز کرده بود. از اسپری هیچ کس دیگر استفاده نکنید و فقط نوعی را مصرف کنید که برایتان تجویز شده بود. قسمت دهانی اسپری را بعد از مصرف ضدعفونی کنید.

درمان کرونای مو

درمان خانگی کرونای مو

توصیه های طب سنتی برای درمان کرونای مو

دمنوش پنج گیاه

با دم کردن مقدار برابری از آویشن، مریم گلی، شیرین بیان، زوفا و زنجبیل می توان دمنوش پنج گیاه را تهیه کرد که ضمن تامین حرارت بدن، بلغم عفونی شده را از بدن خارج و از سوی دیگر مشکلات و عوارض بیماری ویروسی را نیز دفع کند.

جوشانده عناب و شیرین بیان

درست کردن جوشانده عناب و شیرین بیان ابتدا پنج عدد عناب را نیم کوب می کنیم و در داخل ظرفی قرار می دهیم و سپس یک قاشق چایخوری پودر ریشه شیرین بیان به همراه یک و نیم لیوان آب را به آن اضافه کنیم و روی شعله ملائم قرار می دهیم تا بجوشد و نصف لیوان آب بخار شود؛ بعد از آن جوشانده را صاف کرده و هر 12 ساعت نصف لیوان را مصرف می کنیم.

دمنوش گل گاوزبان و شیرین بیان

یک قاشق چایخوری پودر ریشه «شیرین بیان» و یک قاشق غذاخوری گل گاوزبان نیم کوب شده را در داخل یک لیوان آب جوش بریزیم و بعد از 10 دقیقه، دمکرده را صاف و هر 12 ساعت یک دوم لیوان را مصرف کنیم.

دم نوش بنفشه، پنیرک یا ختمی؛ درمان سرفه خشک

بهتر است یک قاشق غذاخوری از هر یک از این گیاهان را به صورت نیم کوب در داخل یک لیوان آب جوش قرار دهیم تا به مدت 10 دقیقه دم بکشد و بعد از صاف کردن، جرعه جرعه میل کنیم.

دم کرده به دانه؛ درمان سرفه خشک

یک قاشق مرباخوری از به دانه را در داخل یک لیوان آب جوش می ریزیم تا دم بکشد و لعاب بدهد؛ سپس دانه ها را جدا کرده و هر 20 دقیقه تا نیم ساعت حدود دو قاشق غذاخوری از این دم کرده را میل می کنیم تا مخاطات نرم شود.

عناب و دارچین؛ درمان سرفه های خلط دار

برای تهیه این جوشانده باید پنج عدد عناب نیم کوب را به همراه حدود سه سانت چوب دارچین در داخل قوری قرار دهیم و بعد از 20 دقیقه دم کشیدن، هر هشت ساعت مصرف کنیم.

دمنوش دارچین؛ درمان ضعف کرونایی

افرادی که به واسطه مبتلا شدن به کووید، دچار ضعف و بی حالی هستند می توانند از دم نوش دارچین استفاده کنند. برای درست کردن این دم نوش باید حدود 10-8 سانت چوب دارچین را در داخل یک لیوان آب جوش قرار دهیم تا حدود یک تا دو ساعت دم بکشد و بعد از صاف کردن، به همراه شیرین کننده هر هشت ساعت نوشیده شود؛ البته استفاده از این دم نوش منوط به نداشتن تب است.

زردچوبه

مطالعات جدید دانشمندان امریکایی نشان می دهد ترکیبات موجود در زردچوبه به نام کورکومین می تواند یک گزینه درمانی باشد. کورکومین خاصیت ضد ویروسی دارد و می تواند عوارض ریوی ناشی از کووید 19 را بهبود بخشد. در این مطالعه آمده است کورکومین مسیرهای التهابی را تعدیل می کند و با کاهش قدرت تکثیر ویروس، از ورود آن به سلول میزبان جلوگیری می کند.

آیا واکسن کرونا از ابتلا به سویه مو جلوگیری می کند؟

در خصوص واکسن کووید ۱۹ و کرونای مو باید بگوییم که بیشتر واکسن های کووید، پروتئین اسپایک ویروس را هدف قرار می دهند که از آن برای ورود به سلول های ما استفاده می کند. بنابراین سیستم ایمنی می تواند یاد بگیرد که در صورت مواجهه با ویروس با آن مبارزه کند. اگر یک نوع دارای تغییرات قابل توجهی در پروتئین اسپایک باشد، ممکن است اثر واکسن های موجود را کاهش دهد.

شواهد اولیه سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد که نوع Mu می تواند تا حدی از آنتی بادی هایی که از واکسیناسیون دریافت می کنیم فرار کند. اما از آنجا که این داده ها از مطالعات آزمایشگاهی کسب شده، نمی توانیم مطمئن باشیم که این نوع در واقع چگونه در جمعیت انسانی ظاهر می شود. برای اطمینان از نحوه رفتار آن در انسان به تحقیقات بیشتری نیاز داریم و کار بر روی آن ادامه دارد.

خطرات کرونای مو

واکسن کرونا و کرونای مو

ارزیابی خطر نوع مو که توسط PHE در آگوست منتشر شد، کار آزمایشگاهی است و نشان می دهد این نوع حداقل به اندازه نوع بتا در برابر ایمنی ناشی از واکسیناسیون مقاوم است. اما شواهد بیشتری از سایر مطالعات آزمایشگاهی و موارد واقعی این نوع مورد نیاز است. اینکه این نوع چقدر تهدید کننده است، نامشخص است و بستگی به این دارد که موارد در هفته ها و ماه های آینده چگونه افزایش یابد.

طبق این گزارش، در حال حاضر، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه این سویه در حال رقابت با نوع دلتا است وجود ندارد و بعید به نظر می رسد که قابل انتقال باشد، هر چند در ادامه هشدار می دهد. درحال حاضر تحقیقات حاکی از این است که این ویروس حداقل ۵۰ درصد از نوع آلفا عفونی تر است و حدود ۵۰ درصد بیشتر از گونه اولیه عفونی است و فعلا خبر خوب این است که واکسن های حال حاضر به خوبی از بیماری های در برابر انواع ویروس محافظت می کند.

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید