بمرانی یک گروه موسیقی ایرانی است که از سال ۱۳۸۷ فعالیت خود را از فضای مجازی و کافه ها شروع کرده و سپس به آهنگسازی و اجرای زنده در تئاتر را روی آورده است هم اکنون این گروه یکی از گروه‌های فعال داخل ایران به شمار می رود . گروه بمرانی در کنار گروه‌های تئاتر خود کنسرت های خیریه را نیز برگزار می کردند که از جمله کنسرت های این گروه می توان به کنسرت آنها در بازارچه خیریه وحدت اشاره کرد .

گروه بمرانی پیش از فعالیت در عرصه خوانندگی ، آهنگسازی پروژه های نمایشی نظیر صد سال تنهایی به کارگردانی حسن جودکی ، بام تهران به کارگردانی سیامک صفری و تبارشناسی دروغ و تنهایی به کارگردانی سجاد افشاریان حضور داشته است . گروه بمرانی از سال ۱۳۸۷ فعالیت خود را با ضبط آلبوم آسمان زرد ، خورشید آبی توسط بهزاد عمرانی و با همکاری حمیدرضا بهزادیان و به دنبال آن با یک اجرا در مجتمع فنی تهران آغاز کرده است .

کنسرت گروه بمرانی

کنسرت گروه بمرانی

بهزاد عمرانی ، مانی مزدکی ، جهانیار قربانی ، آرش  عمرانی ، کیارش عمرانی و سالار اصغری از جمله اعضای گروه بمرانی هستند . در این گروه بهزاد عمرانی خواننده و نوازنده گیتار ریتم ، مانی مزدکی نوازنده سازدهنی ، ترومبون ، یوفونیوم ، سوزافون ، جهان یار قربانی نوازنده گیتار الکتریک ، کورند ، آرش عمرانی نوازنده پیانو ، کیبورد ، آکاردئون ، کیارش عمرانی نوازنده گیتار بیس ، گیتار کلاسیک و سالار اصغری نوازنده درامز به شمار می روند .

بهزاد عمرانی خواننده ، نوازنده ، ترانه سرا و بازیگر سینما در سال ۱۳۶۴ در شهر تهران متولد شده است و در رشته گرافیک فارغ التحصیل گشت . وی از ۱۴ سالگی گیتار خرید و شروع به نوازندگی کرد . هم اکنون بهزاد عمرانی مجرد بوده و ازدواج نکرده است . بهزاد عمرانی نام بمرانی را به عنوان نام مستعار خود انتخاب کرد و پس از اجرای چند برنامه فردی در سال ۱۳۸۹ با مانی مزدکی و جهان یار قربانی آشنا شد که نتیجه این آشنایی تشکیل گروه موسیقی بمرانی بود .

فعالیت گروه موسیقی بمرانی

گروه موسیقی بمرانی فعالیت های متنوعی داشته است که از جمله آنها می‌توان به ساخت موسیقی برای انیمیشن مردی که لب نداشت ساخته میلاد شاه جانی و با صداپیشگی فاطمه معتمد آریا اشاره کرد البته . این گروه ، موسیقی فیلم مستند میراث ناپدری ساخته نیما مهدی را نیز تهیه کرده است . تیتراژ فیلم خواب زده ها به کارگردانی فریدون جیرانی ، موسیقی تیتراژ برنامه خندوانه در فصل دوم ، ساخت موسیقی متن فیلم مارموز کمال تبریزی از دیگر آثار این گروه هنرمند است . گروه بمرانی تا به امروز در چند جشنواره موسیقی بین المللی در خارج از کشور اشاره شرکت داشته است .

گروه بمرانی

گروه بمرانی

آسمان زرد خورشید آبی اولین آلبوم از آلبوم های بمرانی است که در سال ۱۳۸۸ منتشر شد . در سال ۱۳۸۹ انتشار جوراب های لخت از گروه بمرانی صورت پذیرفت و اتوبوس قرمز از دیگر آثار گروه بمرانی است که طبق قرارداد با نشر چکه در سال ۱۳۹۳ ساخته شده است . با توجه به این قرارداد این گروه ، آلبومی برای کودکان و بر روی اشعار علی اصغر سیدآبادی ساختند و در بیست و سوم خردادماه این آثار منتشر شد .

آلبوم مخرج مشترک در سال ۹۳ از دیگر آثار گروه بمرانی بود که برای مخاطب بزرگسال شکل گرفت . سبک این آلبوم تلفیقی از موسیقی راک کانتری و بالکن به شمار می رفت و در ساخت این آلبوم از گروه های موسیقی خارجی نیز الهام گرفته شده است . مخرج مشترک در نهم خرداد ۹۴ در خانه وارطان و با استقبال هواداران رونمایی شد و مراسم رونمایی و معارفه آن در خانه زینت الملک شیراز برگزار گردید .

آلبوم بعدی گروه موسیقی بمرانی کار ضبطش را از سال ۱۳۹۴ آغاز کرد و این آلبوم در سال ۹۵ با نام گذشتن و رفتن پیوسته منتشر شد . در این بین آبتین یغماییان از گروه بمرانی جدا شد . به این ترتیب بود که برای ضبط آهنگ های این گروه از درامز مهمان استفاده می شد . مراسم معارفه آلبوم‌گروه بمرانی در چارسو برگزار گردید و بمرانی در این مراسم چند قطعه از آلبوم خود را اجرا کرد . این آلبوم در مقایسه با آلبوم قبلی تا حدودی فضای آرام تر دارد و بر احساس تنهایی و فقدان تاکید کرده است .

گروه موسیقی بمرانی

گروه موسیقی بمرانی

با افزایش فعالیت این گروه ، شاهد اجرای تیتراژ هایی برای فیلم ها  هستیم که از جمله آن ها می توان مردی که لب نداشت ، میراث ناپدری ، خواب‌زده‌ها ، بی‌نامی و مارموز را نام برد .بیشتر آهنگ های بمرانی در سبک راک و بلوز است که سبکی جوان پسندانه به شمار می رود و همین موضوع سبب شده تا در گروه های تئاتر متفاوتی اجرا داشته باشند که از جمله آن ها می توان به صدسال پیش از تنهایی ما ، تبارشناسی دروغ و تنهایی ، کانگورو ، بام تهران ، داستان زمستان ، ننه دلاور بیرون پشت در ، هفت شب با مهمان ناخوانده ، بداهه گویی آلما ، پروانه های غمگین من در یک صبح دل انگیز بهاری ، رویای یک شب نیمه تابستان ، تک آهنگ ، پادکست شب یلدا ، شب چله و خارجی اشاره کرد .

آیا این مطلب مفید بود؟ 1
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید